Haddonfield Runs To Group 1 Title

Posted: October 29, 1989

Haddonfield's Tim Shanahan ran the day's fastest time in finishing first in the Group 1 race and leading his team to the sectional title during yesterday's South Jersey Cross-Country championships at Westhampton Tech.

On a steamy afternoon, Shanahan blistered the course in 15 minutes, 43 seconds as the Bulldogs rolled to the team crown with 43 points.

Other boys' sectional titlists were Cinnaminson in Group 2, Highland in Group 3 and Shawnee in Group 4.

In the girls' competition, Clearview's Michele Owen ran the fastest time of the day at 19:08. Team champions were Bishop Eustace in Group 1, Kingsway in Group 2, Ocean City in Group 3 and Paul VI in Group 4.

The top five teams and top 10 individual finishers qualified for the state championship meet, Nov. 11 at Homdel Park.

Haddonfield easily took team honors with a meet low of 43 points. The Bulldogs were followed by Haddon Township (84), Riverside (85), Wildwood (141), and Burlington Township (155).

"Last year I was injured and didn't get to compete here, so winning this race feels great," Shanahan said of his individual triumph. "From the beginning, our team has had the goal of winning the state championship, and this is a big step in that direction."

GROUP 2 BOYS. Cinnaminson, which placed three runners in the top five, ran away with the team championship with a group low of 45 points.

GROUP 3 BOYS. Highland successfully defended its title as the Tartans rolled up a meet low of 23 points in placing five individuals among the top 10 finishers.

GROUP 4 BOYS. Shawnee won the team championship with 80 points and was followed by Toms River East (104), Cherokee (110), Toms River North (118) and Vineland (167).

Leading the Renegades' run to the team title were Ben Jezovnik, who placed third with a time of 16:22, Jeff Stroh (13th place, 16:54), and Aaron Lancaster (16:56).

The overall winner was Camden's Albert Donawa, who ran the day's second- fastest time at 15:45.

GROUP 1 GIRLS. Bishop Eustace cruised to its second-straight team championship with 44 points and was followed by Pitman and Haddonfield, with 91 points apiece. Also qualifying for the states were Sacred Heart (107) and Schalick (125).

GROUP 2 GIRLS. Kingsway placed three individuals in the top 10 and easily won its third straight sectional championship. Delsea (106), Manchester (109), Point Pleasant Borough (111), and Pinelands (144) rounded out the top five. Clearview's Owen won individual honors with a time of 19:08, the fastest of the day in the girls' races.

GROUP 3 GIRLS. Ocean City defended its team title by scoring a division low of 35 points. The Red Raiders were followed by Mainland (99), Highland (100), Holy Spirit (139) and Bridgeton (152).

GROUP 4 GIRLS. Paul VI (40), behind Sandy Wright's first-place finish in 19:38, pulled a mild upset by unseating defending champion Brick Township (42).

THE RESULTS

GROUP 1 BOYS

Team scoring: Haddonfield 43, Haddon Township 84, Riverside 85, Wildwood 141, Burlington Township 155, Maple Shade 159, Schalick 169, Paulsboro 188, Audubon 217, Haddon Heights 252, Gloucester 273, Florence 291, Woodbury 323.

Individual leaders: 1, Tim Shanahan, Haddonfield, 15:43. 2, Kirk Earney, Haddon Township, 16:18. 3, Matt Martin, Haddon Township, 16:22. 4, Brian Durham, Burlington Township, 16:34. 5, Ron Brock, Riverside, 16:54. 6, Kevin Underwood, Haddonfield, 17:00. 7, Matt DeMartinis, Wildwood, 17:02. 8, Kevin Schilling, Pitman, 17:10. 9, Shawn Brock, Riverside, 17:14. 10, Doug Marshall, Haddonfield, 17:18.

GROUP 1 GIRLS

Team scoring: Bishop Eustace 44, Pitman 91, Haddonfield 91, Sacred Heart 107, Schalick 125, Paulsboro 134, Woodbury 154, Pt. Pleasant Beach 178, Haddon Township 214.

Individual leaders: 1, Cheryl Keating, Sterling, 19:54. 2, Jessica Smith, Bishop Eustace, 20:41. 3, Tara DeShayes, Haddonfield, 21:05. 4, Caroline Rumpp, Schalick, 21:25. 5, Janet Rye, Pitman, 21:31. 6, Lisa Skutety, Bishop Eustace, 21:40. 7, Erica Moore, Paulsboro, 21:44. 8, Alison Oliver, Haddonfield, 21:45. 9, Jen Yawavich, Paulsboro, 21:54. 10, Tonyia Kemps, Haddonfield, 22:09.

GROUP 2 BOYS

Team scoring: Cinnaminson 45, Clearview 73, Penns Grove 100, Delran 114, Manchester 154, Gateway 188, Kingsway 192, Moorestown 235, Delsea 241, Pt. Pleasant Borough 253, Buena 289, Sterling 299, Northern Burlington 302, Collingswood 316, Westhampton Tech 370.

Individual leaders: 1, Chris Lopez, Cinnaminson, 16:25. 2, Steve Stanley, Cinnaminson, 16:48. 3, Howard Cuff, Penns Grove, 16:52. 4, John Pelvso, Manchester, 16:54. 5, John Keevey, Cinnaminson, 16:55. 6, Artie DeLecruz, Northern Burlington, 17:02. 7, Greg Shute, Clearview, 17:10. 8, Tom Bamford, Clearview, 17:18. 9, Steve Miller, Gateway, 17:21. 10, Jim Carr, Delran, 17:22.

GROUP 2 GIRLS

Team Scoring: Kingsway 34, Delsea 106, Manchester 109, Pt. Pleasant Borough 111, Pinelands 144, Cinnaminson 153, Msg. Donovan 159, Buena 164, Sterling 211, Delran 264.

Individual leaders: 1, Michele Owen, Clearview, 19:08. 2, Lori Townsend, Kingsway, 19:25. 3, Carrie Thompson, Clearview, 19:58. 4, Tabitha Francks, Gloucester Catholic, 21:01. 5, Marta Santiago, Buena, 21:05. 6, Sheri Wilgus, Kingsway, 21:07. 7, Alicia Giuliano, Msg. Donovan, 21:43. 8, Jill Polakowski, Manchester, 22:08. 9, Jean Conke, Clearview, 22:09. 10, Jen Weston, Kingsway, 22:26.

GROUP 3 BOYS

Team scoring: Highland 23, Eastern 79, Bridgeton 109, Rancocas Valley 145, Absegami 174, Lacey Township 197, Ocean City 201, Toms River South 203, Mainland 212, Triton 232, Edgewood 262, West Deptford 277, Oakcrest 347, Woodrow Wilson 375, Williamstown 385, Egg Harbor 477, Pennsauken 489, Lower Cape May 490.

Individual leaders: 1, Ray Beyer, Absegami, 16:08. 2, Jerry Franks, Highland, 16:22. 3, Chris Simon, Highland, 16:30. 4, Eugene Darius, Highland, 16:33. 5, Vince Martell, Highland, 16:41. 6, Michael Shemonsky, Eastern, 16:46. 7, Shane DeGannes, Woodrow Wilson, 16:46. 8, Jerome Newsome, Bridgeton, 16:54. 9, Brad Rozelle, Highland, 16:59. 10. Trevor Hennessey, Toms River South, 17:03.

GROUP 3 GIRLS

Team scoring: Ocean City 35, Mainland 99, Highland 100, Holy Spirit 139, Bridgeton 152, Camden Catholic 195, Edgewood 219, Lacey 235, Lower Cape May 258,Holy Cross 270, Lakewood 271, Eastern 273, Toms River South 274, Triton 318, Absegami 334, Oakcrest 401.

Individual leaders: 1, Amy Kilpatrick, Bridgeton, 20:03. 2, Sherry Jenkins, Camden Catholic, 20:11. 3, Kelli Dougherty, Ocean City, 20:55. 4, Antionette Elton, Ocean City 20:58. 5, Kate Bell, Ocean City, 21:02. 6, Felica Darius, Highland, 21:12. 7, Erin McFadden, Highland, 21:13. 8, Ali Foreman, Mainland, 21:18. 9, Maureen Garrity, Eastern, 21:19. 10, Tricia Hopson, Ocean City, 21:21.

GROUP 4 BOYS

Team scoring: Shawnee 80, Toms River East 104, Cherokee 110, Toms River North 118, Vineland 167, Brick Township 175, Cherry Hill West 202, Jackson Township 255, Willingboro 270, Pemberton 272, Southern Regional 273, Lenape 277, Millville 350, Cherry Hill East 351, Washington Township 359, Camden 362, Gloucester Township Tech 443, Atlantic City 532.

Individual leaders: 1, Albert Donawa, Camden, 15:45. 2, Ihab Massiy, Toms River North, 16:04. 3, Ben Jezovnik, Shawnee, 16:22. 4, Jody Carlson, Pemberton, 16:22. 5, Keith Farrell, Toms River East, 16:23. 6, Kyle Lanier, Willingboro, 16:32. 7, Kareem Latnier, Willingboro, 16:43. 8, Eshwar Kapur, Cherry Hill West, 16:43. 9, Dave Werner, Cherokee, 16:46. 10, Marc Micali, Toms River East, 16:46.

GROUP 4 GIRLS

Team scoring: Paul VI 40, Brick Township 42, Toms River East 80, Toms River North 125, Shawnee 130, Cherokee 135, Cherry Hill East 232, Vineland 238, Atlantic City 247, Southern Regional 275, Millville 275, Cumberland 286.

Individual leaders: 1, Sandy Wright, Paul VI, 19:38. 2, Vernique Godleski, Toms River East, 19:43. 3, Monica Olkowski, Cherokee, 19:59. 4, Lillian Foti, Brick Township, 20:03. 5, Mary Hoernlein, Brick, 20:05. 6, Colleen Spillane, Brick Township, 20:20. 7, Ynette Feliciono, Paul VI, 20:28. 8, Erin Carmody, Paul VI, 20:30. 9, Nancy Goodall, Toms River East, 20:52. 10. Pat Hoernlein, Brick, 21:00.

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|