Paul Vi Boys, Holy Cross Girls Win Parochial Titles

Posted: June 02, 1991

PLAINFIELD — Paul VI High's boys won their third consecutive Parochial A state track championship yesterday, and Holy Cross' girls won the first Parochial A title in their school's history.

Paul VI's powerful track contingent dominated the meet, as the Eagles rolled up 62.5 points to easily run past second-place St. Joseph's of Metuchen, which finished with 39 points.

The Holy Cross girls showed good balance in scoring 37 points, to 32 for Paul VI.

Paul VI's Jeff Alicea won the 100 and 200 meters, and his brother Phil won the 110 hurdles and 400 hurdles. Their cousin, Angel Alicea, was second to Phil in both hurdles and fourth in the long jump. Phil Alicea also set a school record of 13 feet in finishing second in the pole vault.

Holy Cross got strong leadership from its four seniors. Missy Blaney won the 400 and Kirstin Joynt won the discus. Blaney was second in the 800, third in the long jump and anchored a vital second place in the 1,600 relay.

Michelle Labosky was third in the shot put and Sharon Sfrisi was third in the javelin and fifth in the discus.

THE RESULTS

PAROCHIAL A BOYS

Team leaders: 1, Paul VI 62.5. 2, St. Joe's Metuchen 39. 3, Christian Brothers Academy 32.5. 4, Red Bank Catholic 15. 4, McCorristin 14. 5, Notre Dame 13.5. 6, Bergen Catholic 13. 7, Holy Spirit 8. 8, Holy Cross 7.5.

100: 1, Jeff Alicea, Paul VI, 11.21. 2, Bill Maner, Holy Spirit, 11.45. 3, Brad Dull, CBA, 11.52. 4, Jason Catrambone, Paul VI, 11.67.

200: 1, Jeff Alicea, Paul VI, 22.62. 2, Steve Tsirogiannis, Hudson Cath., 22.99. 3, Rich Malouf, St. Joe's Metuchen, 23.15. 4, Brad Dull, CBA, 23.38. 5, Bill Maher, Holy Spirit, 23.48.

400: 1, Peter November, RBC, 50.20. 2, John Noon, McCorristin, 50.63. 3, Doug Smith, Paul VI, 50.64. 4, Kevin Ervin, Bergen Cath., 50.72. 5, John Chacko, St. Joe's Metuchen, 50.88.

800: 1, Mark Viggiano, RBC, 1:54.74. 2, Pete Dougherty, Paul VI, 1:57.26. 3, Brian Barri, Don Bosco, 1:57.5.3. 4, Jean Luc Grandchamp, Seton Hall, 1:58.10. 5, Tom Heath, CBA, 1:59.84.

1,600: 1, Pete Dougherty, Paul VI, 4:21.4. 2, Matt Doherty, St. Joe's Metuchen, 4:22.5. 3, Marc Willems, RBC, 4:24.5. 4, Jon Beym, Notre Dame, 4:26.8.5, Tom Keefer, Paul VI, 4:29.1.

3,200: 1, Matt Doherty, St. Joe's Metuchen, 9:22.26. 2, T.R. Meloro, Bergen Cath., 9:26.51. 3, Mike O'Connor, Seton Hall Prep, 9:29.60. 4, Marc McDonald, CBA, 9:37.18. 5, Rich Corcoran, CBA, 9:37.80.

1,600 relay: 1, Paul VI, 3:24.41. 2, Don Bosco, 3:24.44. 3, Bergen Catholic, 3:25.39. 4, Christian Brothers Academy, 3:27.63. 5, St. Joe's Metuchen, 3:34.00.

110 hurdles: 1, Phil Alicea, Paul VI, 14.39. 2, Angel Alicea, Paul VI, 14.40. 3, Kevin Ewell, Essex Cath., 14.62. 4, Bill Czsko, St. Joe's Metuchen, 14.85. 5, Eric Eberman, Holy Cross, 14.92.

400 hurdles: 1, Phil Alicea, Paul VI, 54.38. 2, Angel Alicea, Paul VI, 54.40. 3, Andre Hewitt, CBA, 55.03. 4, Kevin Ewell, Essex Cath., 55.40. 5, Chris Starke, CBA, 56.11.

High jump: 1, Paul DiNardo, St. Joe's Metuchen, 6-8. (Meet record, breaking 6-6 1/2 by Andy Cross, Holy Cross, 1984.) 2, John Chacko, St. Joe's Metuchen, 6-4. 3, Mark Horowitz, CBA, 6-4. 4, Craig Gotilla, CBA, 6-2. 5, Dan Potkay, Holy Spirit, 6-2.

Long jump: 1, John Chacko, St. Joe's Metuchen, 22-5. 2, Justin Everett, Paramus Cath., 22-1. 3, Mark Horowitz, CBA, 21-8 1/2. 4, Angel Alicea, Paul VI, 21-2 3/4. 5, Kelroy Jonas, Paramus Cath., 21-0 1/2.

Pole vault: 1, Pat Corcoran, CBA, 13-0. 2 (tied) Gregg McIntyre, Holy Cross and Phil Alicea, Paul VI, both 13-0. 4, Joe Jankowski, Holy Cross, 12-0. 5 (tied) Scott Woodzell, CBA and Drew James, Notre Dame, both 12-0.

Shot put: 1, Ralph Sanon-Jules, St. Joe Montvale, 53-0 3/4. 2, Bob Hofmann, Bergen Cath., 48-2 1/2. 3, Greg Powell, St. Joe's Metuchen, 47-11 3/4. 4,P.J. Sole, Msgr. Donovan, 47-10. 5, Steve Shaheen, CBA, 47-3.

Discus: 1, John Heitzman, Notre Dame, 151-8. 2, Rob Hawkins, McCorristin, 146-7. 3, Joe Schwarzwalder, Paul VI, 142-8. 4, Steve Shaheen, CBA, 141-11. 5, Brian Borrelli, Holy Cross, 134-4.

Javelin: 1, Rob Hawkins, McCorristin, 179-9. 2, Chris Seiban, Notre Dame, 174-8. 3, Jaime Soltys, St. Joe's Metuchen, 168-0. 4, Ryan Wehner, Holy Spirit, 160-7. 5, Anthony Inverso, Notre Dame, 144-3.

PAROCHIAL B BOYS

Team leaders: 1, Pope John of Sparta 38. 2, Marist 29.5. 3, Bishop Eustace 21. 4 (tied), St. Benedict's Prep and St. Rose, both 19. 6, Montclair Immaculate 18.5. 7, Eastern Christian 18. 8, Pingry School 15. 9, DePaul 10. 10 (tied), Gloucester Catholic and St. Augustine, both 9. 12, Sacred Heart 8. 13, Wildwood Catholic 4.

100: 1, Jeff Riddick, Marist, 11.26. 2, Joe Lee, St. Benedict, 11.32. 3, Keith Bailey, Marist, 11.42. 4, Mike Johnston, Pope John, 11.45. 5, Suave Jusis, St. Mary's, 11.71.

200: 1, John Lee, St. Benedict, 22.36. 2, Jeff Riddick, Marist, 22.66. 3, Mike Johnston, Pope John, 23.22. 4, Keith Bailey, Marist, 23.44. 5, Dave Zayas, Morris Cath., 23.45.

400: 1, Tabari Sturdivant, Montclair Immaculate, 50.91. 2, Dan Akwei, St. Benedict, 51.16. 3, Marty Polinski, Bishop Eustace, 52.41. 4, Michael Miller, St. Anthony, 53.31. 5, Jeff Budnick, St. Joe Hammonton, 53.31.

800: 1, Tabari Sturdivant, Montclair Immaculate, 1:59.82. 2, Jim McCormick, DePaul, 2:02.31. 3, Alimophi Sutton, St. Benedict, 2:03.01. 4, Rob Ferguson, St. Rose, 2:05.46. 5, Justin Phillips, St. Joe Hammonton, 2:07.73.

1,600: 1, Chris Lear, Pingry, 4:29.32. 2, Jason Polaha, Sacred Heart, 4:30.99. 3, Ted Callinan, Gloucester Cath., 4:32.55. 4, Mark Sivieri, St. Augustine, 4:37.22. 5, Mike Keating, Bishop Eustace, 4:37.88.

3,200: 1, Ted Callinan, Gloucester Cath., 9:29.75. 2, Jason Polaha, Sacred Heart, 9:32.29. 3, Tim Lear, Pingry, 9:35.34. 4, Nino Santo, St. Benedict, 9:55.83. 5, Jeff Mastroly, St. Rose, 10:04.26.

1,600 relay: 1, St. Rose, 3:33.27. 2, Eastern Christian, 3:36.16. 3, Marist, 3:36.65. 4, DePaul, 3:38.85. 5, Bishop Eustace, 3:42.36.

110 hurdles: 1, Jeff Demesmin, Roselle Cath., 15.76. 2, Bill Tyrell, St. Augustine, 15.86. 3, Trae Lamborne, Bishop Eustace, 16.19. 4, Tom Rich, Wildwood Cath., 16.34. 5, P.J. Higgins, Pope John, 16.66.

400 hurdles: 1, Ben Christoffels, Eastern Christian, 58.3. 2, Tim Coakley, St. Rose, 59.2. 3, Pat Newman, Pope John, 59.8. 4, Kaman Ross, Marist, 60.6. 5, Bill Tyrell, St. Augustine, 60.7.

High jump: 1, Matt Wines, Pope John, 6-3 1/4. 2, Marty Polinski, Bishop Eustace, 5-10. 3, Mark Sekel, St. Joe Hammonton, 5-10. 4, Jeff Cassidy, St. Augustine, 5-10. 5 (tied) Rodney Brown, Montclair Immaculate, and Rocco Sadler, Marist, both 5-8.

Long jump: 1, Jeff Riddich, Marist, 21-6 1/2. 2, Mike Johnson, Pope John, 20-2 1/2. 3, Rocco Sadler, Marist, 20-1 3/4. 4, Tom Rich, Wildwood Cath., 20-1 1/4. 5, Billy MacKay, St. Joe Hammonton, 19-10 1/2.

Pole vault: 1, Jason Lapinsky, Eastern Christian, 11-0. 2, Brian Stellinwerf, Pope John, 10-6. No third, fourth or fifth.

Shot put: 1, Keith Brach, St. Rose, 48-10. 2, Matt Fredericks, Pope John, 44-7. 3, Dave Christiano, Pope John, 43-6 3/4. 4, Terrence Barclift, Immaculate Conception, 43-4 1/2. 5, Dave Bandola, DePaul, 43-2 3/4.

Discus: 1, Rich DiGiovanni, Bishop Eustace, 154-2. 2, Kenyan Allen, Immaculate Conception, 130-4. 3, Jami Laib, Pope John, 124-0. 4, Dennis Angelillo, DePaul, 117-3. 5, Brian Sledge, DePaul, 116-8.

Javelin: 1, Adam Gardner, Pingry, 169-11. 2, Mark Alleri, Pope John, 165-9. 3, Tom Krzeminski, Bishop Eustace, 164-7. 4, Pete Steen, Eastern Christian, 158-0. 5, Doug Helmstetter, Pope John, 148-7.

PAROCHIAL A GIRLS

Team leaders: 1, Holy Cross 37. 2, Paul VI 32. 3, Immaculate Heart 29. 4, Holy Spirit 25. 5, Red Bank Catholic 24. 6, Camden Catholic 17.

100: 1, Chris Rose, Immaculate Heart, 12.61. 2, Angela Waiters, Union Cath., 13.41. 3, Jen McCormac, Paul VI, 13.44. 4, Melissa Best, RBC, 13.48. 5,

Dawn Harris, Paul VI, 13.50.

200: 1, Chris Rose, Immaculate Heart, 25.5. 2, Jean Reudie, Queen of Peace, 27.0. 3, Jen McCormac, Paul VI, 27.5. 4, Melissa Best, RBC, 27.6. 5, Michele Mason, Holy Cross, 27.7.

400: 1, Missy Blaney, Holy Cross, 59.24. 2, Eileen Dawson, RBC, 62.02. 3, Nakia Pratt, Camden Cath., 62.41. 4, Jen Middleton, Notre Dame, 62.90. 5, Julie Keenan, RBC, 63.13.

800: 1, Ellen Lenihan, St. John Vianney, 2:19.22. 2, Missy Blaney, Holy Cross, 2:24.18. 3, Jessie Carter, Holy Spirit, 2:27.40. 4, Hope Stewart, Camden Cath., 2:28.81. 5, Jen Harris, Paul VI, 2:29.73.

1,600: 1, Missy Henshaw, Holy Spirit, 5:09.64. 2, Ynnette Feliciano, Paul VI, 5:12.38. 3, Danielle Rollick, Paul VI, 5:22.81. 4, Mary Pat Erickson, RBC, 5:23.55. 5, Kristy Cotter, RBC, 5:28.90.

3,200: 1, Alicia Giuliano, Msgr. Donovan, 11:20.91. 2, Danielle Rollick, Paul VI, 11:31.48. 3, Joyce Drake, Notre Dame, 11:41.20. 4, Ave French, Holy Spirit, 11:42.20. 5, Liz White, Notre Dame, 11:54.60.

1,600 relay: 1, Holy Spirit, 4:05.2. 2, Holy Cross, 4:08.4. 3, Immaculate Heart, 4:09.7. 4, Queen of Peace, 4:17.7. 5, St. Dominic's, 4:19.2.

100 hurdles: 1, Veronica Davis, Immaculate Heart, 15.26. 2, Kehella Lester, Union Cath., 15.79. 3, Helene Sisti, Bishop Ahr, 15.81. 4, Venita Savage, Paul VI, 15.88. 5, Erika Lewis, RBC, 16.33.

400 hurdles: 1, Veronica Davis, Immaculate Heart, 64.5. 2, Venita Savage, Paul VI, 65.7. 3, Helene Sinti, Bishop Ahr, 66.9. 4, Nicole Davis, Immaculate Heart, 68.1. 5, Kristin Eichner, Holy Spirit, 68.5.

High jump: 1, Linda Sullivan, St. John Vianney, 5-2 (wins in jump off). 2, Erika Lewis, RBC, 5-2. 3, Jen Molinelli, Msgr. Donovan, 5-2. 4, Julie Keenan, RBC, 5-0. 5, Kim Stoll, Holy Spirit, 5-0.

Long jump: 1, Dawn Harris, Paul VI, 17-4 1/4. 2, Erika Lewis, RBC, 17-2 1/ 2. 3, Missy Blaney, Holy Cross, 17-1 1/4. 4, Kim Stoll, Holy Spirit, 16-3 3/4. 5, Travis Thompson, Paul VI, 16-1 3/4.

Shot put: 1, Kyisha Lingo, Camden Cath., 36-8 3/4. 2, April Lupinacci, Notre Dame, 35-7 1/4. 3, Michelle Labosky, Holy Cross, 33-10 3/4. 4, Davida Mitchell, Camden Cath., 32-11 1/4. 5, Candy Hall, Union Cath., 31-9.

Discus: 1, Kirstin Joynt, Holy Cross, 107-0. 2, Kyisha Lingo, Camden Cath., 100-4. 3, Elandra Farrior, Notre Dame, 87-2. 4, Kelly Paone, St. Dominic's, 84-0. 5, Sharon Sfrisi, Holy Cross, 83-0.

Javelin: 1, Michelle Labosky, Holy Spirit, 115-0. 2, Gail Wilkins, Holy Spirit, 104-5. 3, Sharon Sfrisi, Holy Cross, 102-8. 4, Marie Ferguson, Queen of Peace, 92-0. 5, Julie Keenan, RBC, 87-6.

PAROCHIAL B GIRLS

Team leaders: 1, Montclair Immaculate 41. 2, Morris Catholic 31. 3, Marist 29. 4, Bishop Eustace 27.

100: 1, Danielle Humphries, Marist, 12.84. 2, Dine Potter, Marist, 13:05. 3, Loraine Kolibas, Roselle Cath., 13.23. 4, Kirstin Sauter, Bishop Eustace,

13.50. 5, Jaime Welsch, Morris Cath., 13.94.

200: 1, Danielle Humphries, Marist, 26.47. 2, Dina Potter, Marist, 27.01. 3, Loraine Kolibus, Roselle Cath., 27.84. 4, Shantes Watson, Paterson Cath., 28.31. 5, Heather Grantham, Pingry, 28.58.

400: 1, Keshia Trotman, Montclair Kimberly, 61.89. 2, Kirstin Sauter, Bishop Eustace, 62.92. 3, Shantel Watson, Paterson Cath., 63.73. 4, Dina DaCosta, Morris Cath., 64.42. 5, Heather Smith, Pingry, 64.60.

800: 1, Susie Welgos, Morris Cath., 2:29.1. 2, Erin Mellifont, Pope John, 2:29.9. 3, Holly Loll, Sacred Heart, 2:33.9. 4, Sarah Ryan, Pope John, 2:34.9. 5, Maureen Mullee, St. Joe Hammonton, 2:35.2.

1,600: 1, Cheryl Keating, Sacred Heart, 5:22.57. 2, Kelly Dobson, Mater Dei, 5:37.32. 3, Priscilla Stack, Pingry, 5:37.80. 4, Cathy O'Brien, Morris Cath., 5:38.55. 5, Maria Gutowski, Bishop Eustace, 5:40.90.

3,200: 1, Cheryl Keating, Sacred Heart, 11:32.7. 2, Cathy O'Brien, Morris Cath., 12:08.5. 3, Maria Gutowski, Bishop Eustace, 12:09.9. 4, Lisa Skultety, Bishop Eustace, 12:17.2. 5, Jessica Smith, Bishop Eustace, 12:20.4.

1,600 relay: 1, Marist, 4:23.6. 2, Pingry, 4:24.3. 3, Bishop Eustace, 4:27.8. 4, Roselle Catholic, 4:32.1. 5, DePaul, 4:35.8.

100 hurdles: 1, Stacey Quanvie, Montclair Immaculate, 17.70. 2, Nicole Adamus, Roselle Cath., 17.56. 3, Camile Lyew, Roselle Cath., 17.83. 4, Kim Maginley, Montclair Immaculate, 17.87. 5, Kim Najduch, Pope John, 18.69.

400 hurdles: 1, Kelly Dobson, Mater Dei, 67.8. 2, Susie Welgos, Morris Cath., 67.9. 3, Kim Maginley, Montclair Immaculate, 71.4. 4, Sandra Salter, Pingry, 72.5. 5, Ann Marie Breheny, Pope John, 74.0.

Long jump: 1, Pasha Summers, Montclair Immaculate, 15-8 3/4. 2, Kate Vedder, Morris Cath., 15-8 1/2. 3, Danielle Humphries, Marist, 15-6 1/2. 4, Stacy Quanvie, Montclair Immaculate, 15-5 3/4. 5, Jaime Welsh, Morris Cath., 15-1 1/2.

High jump: 1, Kim Maginley, Montclair Immaculate, 5-1. 2, Kate Vedder, Morris Cath., 4-10. 3, Erin Sharkey, Pope John, 4-10. 4, Nicole DiSanto, DePaul, 4-10. 5, Emily Rogic, Morris Cath., 4-8.

Shot put: 1, Andre DeGroot, Immaculate Conception, 32-8 1/4. 2, Pasha Summers, Immaculate Conception, 30-7 1/2. 3, Erin Sharkey, Pope John, 29-3 3/ 4. 4, Donna Perrone, Bishop Eustace, 29-1. 5, Holly Rapp, DePaul, 28-8.

Discus: 1, Andre DeGroot, Montclair Immaculate, 101-11. 2, Jen Brzucki, Mater Dei, 97-2. 3, Jane Wilkenson, Bishop Eustace, 87-5. 4, Holly Rapp, DePaul, 86-7. 5, Dora Frimmer, Pingry, 85-3.

Javelin: 1, Chris Ravelli, Bishop Eustace, 100-1. 2, Danica Mathious, Pope John, 99-2. 3, Kim Harowicz, DePaul, 97-10. 4, Susie Welgos, Morris Cath., 97-0.5, Holly Rapp, DePaul, 93-8.

|
|
|
|
|