Pennsylvania Scoreboard

Posted: March 26, 2007

Rowing

MANNY FLICK REGATTA

1,500 meters on the Schuylkill.

BOYS' RACES

Second Lightweight Eight: 1, St. Joseph's Prep A, 4:27.03. 2, St. Augustine, 4:37.55. 3, St. Joseph's Prep B, 4:41.13.

JV Single: 1, Malvern Prep, 5:11.13. 2, Roman Catholic, 6:00.28. 3, Chestnut Hill, 6:04.27.

JV Double: 1, Malvern Prep, 4:41.39. 2, Haverford, 4:56.60. 3, Radnor, 4:58.13.

JV Four: 1, Haverford, 4:43.64. 2, Episcopal Academy, 4:53.55. 3, Radnor, 4:55.63.

JV Four: 1, St Anthony, 4:42.17. 2, Monsignor Bonner, 4:44.55. 3, Belleville, 4:52.35.

JV Quad: 1, Haverford, 4:25.07. 2, Roman Catholic C, 4:35.15. 3, Don Bosco Prep, 4:40.59.

JV Quad: 1, Roman Catholic A, 4:40.18. 2, Conestoga, 4:40.51. 3, Chestnut Hill, 5:02.38.

JV Eight: 1, St. Augustine, 4:07.94. 2, Chaminade C, 4:22.73. 3, Gonzaga, 4:24.27.

JV Eight: 1, Chaminade A, 4:16.87. 2, St. Anthony, 4:22.45. 3, St. Joseph's Prep, 4:25.94.

JV Eight: 1, Chaminade B, 4:14.96. 2, Father Judge, 4:29.80. 3, Upper Merion, 4:35.54.

Lightweight Double: 1, Conestoga, 4:49.15. 2, Malvern Prep B, 4:51.00. 3, Malvern Prep A, 4:55.23.

Lightweight Four: 1, Lower Merion, 4:44.02. 2, Monsignor Bonner, 4:49.00. 3, Upper Merion, 5:00.13.

Lightweight Eight: 1, St. Augustine, 4:12.25. 2, St. Joseph's Prep B, 4:14.25. 3, St. Joseph's Prep A, 4:14.44.

Second Eight: 1, Gonzaga, 4:24.34. 2, St. Augustine, 4:29.61. 3, Chaminade B, 4:29.84.

Second Eight: 1, St. Joseph's Prep A, 4:24.70. 2, Chaminade A, 4:30.12. 3, Bishop Eustace, 4:39.93.

Varsity Single: 1, Roman Catholic, 5:22.75. 2, Malvern Prep C, 5:31.46. 3, Malvern Prep A, 5:31.97.

Varsity Double: 1, Malvern Prep, 4:53.40. 2, Montclair, 5:08.84. 3, Roman Catholic, 5:18.38.

Varsity Four: 1, Belleville, 4:48.62. 2, Upper Merion A, 4:55.28. 3, Radnor, 4:55.34.

Varsity Four: 1, Harriton, 4:56.42. 2, Peddie A, 4:56.69. 3, St. Anthony B, 5:07.73.

Varsity Four: 1, Episcopal Academy, 4:41.81. 2, Peddie B, 4:51.54. 3, Lower Merion, 4:57.46.

Varsity Quad: 1, Roman Catholic, 4:26.15. 2, Chestnut Hill A, 4:39.54. 3, Chestnut Hill B, 4:48.20.

Varsity Quad: 1, Malvern Prep, 4:18.81. 2, Conestoga, 4:28.03. 3, Haverford, 4:28.08.

Varsity Eight: 1, Gonzaga, 4:10.93. 2, Mainland B, 4:19.03. 3, Father Judge, 4:21.72.

Varsity Eight: 1, St. Joseph's Prep B, 4:06.31. 2, St. Anthony, 4:12.45. 3, Bishop Eustace, 4:16.58.

Varsity Eight: 1, Chaminade, 4:08.75. 2, Mainland A, 4:10.78. 3, St. Joseph's Prep A, 4:11.92.

GIRLS' RACES

JV Single: 1, Upper Dublin, 5:58.39. 2, Conestoga, 6:00.63. 3, Notre Dame, 6:02.68.

JV Double: 1, Montclair, 5:28.01. 2, Strath Haven, 5:33.16. 3, Sacred Heart, 6:04.66.

JV Four: 1, St. Anthony A, 5:10.24. 2, Merion Mercy, 5:12.86. 3, Germantown Academy, 5:32.39.

JV Quad: 1, Sacred Heart, 5:18.57. 2, Springside B, 5:34.97. 3, Montclair B, 5:40.04.

JV Quad: 1, Conestoga, 5:04.27. 2, Springside A, 5:07.04. 3, Montclair A, 5:27.73.

JV Eight: 1, Haddonfield, 5:02.71. 2, Belleville, 5:13.19. 3, Archbishop Prendergast, 5:17.37.

JV Eight: 1, Mount St. Joseph, 4:43.37. 2, Merion Mercy, 4:46.01. 3, Moorestown, 4:54.46.

Lightweight Double: 1, Holy Spirit, 5:11.31. 2, Conestoga 5:23.16. 3, Sacred Heart, 5:24.02.

Lightweight Four: 1, Concord, 5:21.39. 2, Montclair A, 5:28.54. 3, Moorestown, 5:40.69.

Lightweight Four: 1, Mount St. Joseph, 5:16.96. 2, Lower Merion, 5:27.08. 3, Montclair B, 5:27.40.

Lightweight Eight: 1, Mount St. Joseph, 4:45.58. 2, Holy Spirit, 4:50.57. 3, Radnor, 4:58.71.

Second Eight: 1, Mount St. Joseph, 4:49.41. 2, Bishop Eustace, 4:53.29. 3, Holy Spirit, 4:55.86.

Varsity Double: 1, Notre Dame A, 5:47.14. 2, Springside, 5:47.57. 3, Notre Dame C, 5:50.91.

Varsity Four: 1, Peddie A, 4:58.97. 2, Lower Merion, 5:15.94. 3, Mount St. Joseph, 5:27.12.

Varsity Four: 1, Germantown Academy, 5:18.33. 2, St. Anthony B, 5:22.71. 3, Peddie C, 5:29.18.

Varsity Quad: 1, Conestoga, 5:05.84. 2, Sacred Heart, 5:15.74. 3, Episcopal Academy, 5:18.83.

Varsity Eight: 1, Radnor, 4:51.96. 2, Archbishop Prendergast, 4:52.84. 3, Atlantic City, 5:02.75.

Varsity Eight: 1, Bishop Eustace, 4:35.15. 2, Holy Spirit, 4:42.42. 3, Merion Mercy, 4:43.83.

LAKE LENAPE SPRINTS

At Mays Landing, 1,500 meters.

Boys JV Four: 1, Oakrest. 2, St. Augustine. 3, Mainland, disqualified.

Girls JV Eight: 1, Egg Harbor Township. 2, Absegami. 3, Vineland.

Boys JV Eight: 1, St. Augustine. 2, Mainland. 3, Ocean City.

Boys JV Eight: 1, St. Augustine. 2, Mainland. 3, Vineland.

Boys Lightweight Eight: 1, St. Augustine.

Boys Varsity Four: 1, Oakcrest 2, Absegami.

Girls Varsity Eight: 1, Oakcrest 2, Mainland A. 3, Absegami.

Girls Varsity Eight: 1, Mainland B. 2, Oakcrest B. 3, Mainland C.

Boys Varsity Eight: 1, Mainland A. 2, St. Augustine A. 3, Ocean City A.

Boys Varsity Eight: 1, Mainland 2, St. Augustine. 3, Ocean City.

Baseball

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Marple Newtown, 3:45

Lower Merion at Penncrest, 3:45

Haverford High at Radnor, 3:45

Upper Darby at Ridley, 3:45

Strath Haven at Springfield (D), 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 4

Pottsgrove at Boyertown, 4

St. Pius X at Lansdale Catholic, 4

Pottstown at Perkiomen Valley, 4

Upper Perkiomen at Phoenixville, 4

PUBLIC LEAGUE

Lincoln at GAMP, 2:45

Washington at Central, 3:15

Frankford at Northeast, 3:15

Saul at Edison, 3:15

Eng. & Science at Franklin Learning Center, 3:15

Ben Franklin at Strawberry Mansion, 3:15

Fels at Germantown, 3:15

Furness at Nueva Esperanza, 3:15

Swenson at Martin Luther King, 3:15

Bartram at West Philadelphia, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Methacton at Upper Moreland, 3:30

Quakertown at Plymouth Whitemarsh, 3:30

Springfield (M) at Upper Dublin, 3:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at West-Mont Christian, 3:45

NONLEAGUE

Norristown at Truman, 3:30

Central Bucks East at Central Bucks South, 3:30

Hatboro-Horsham at West Chester East, 3:30

William Tennent at Lower Moreland, 3:30

Christopher Dock at Pennridge, 3:30

Kennett at Avon Grove, 3:30

Father Judge at Pennsbury, 3:30

Caravel (Del.) at Glen Mills, 3:30

Archbishop Wood at Germantown Academy, 3:30

Phoenixville at Downingtown East, 3:45

Palisades at New Hope-Solebury, 3:45

Chichester at Christian Academy, 3:45

Archbishop Carroll at Malvern Prep, 3:45

Softball

CENTRAL LEAGUE

Haverford High at Conestoga, 3:45

Strath Haven at Lower Merion, 3:45

Marple Newtown at Upper Darby, 3:45

Penncrest at Ridley, 3:45

Springfield (D) at Radnor, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 4

Boyertown at Pottsgrove, 4

St. Pius X at Lansdale Catholic, 4

Pottstown at Perkiomen Valley, 4

Phoenixville at Upper Perkiomen, 4

PUBLIC LEAGUE

Bartram at Mastbaum, 3:15

Edison at Southern, 3:15

Frankford at University City, 3:15

Girls High at Northeast, 3:15

Kensington at Washington, 3:15

Martin Luther King at Dobbins, 3:15

Fels at Olney, 3:15

Germantown at Overbrook, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Methacton, 3:30

Plymouth Whitemarsh at Quakertown, 3:30

Wissahickon at Upper Merion, 3:30

Upper Dublin at Springfield (M), 3:45

NONLEAGUE

Central Bucks South at Central Bucks East, 3:30

Truman at Council Rock North, 3:30

Pennridge at Christopher Dock, 3:30

Bensalem at Bristol, 3:30

Little Flower at Archbishop Ryan, 3:30

Cardinal Dougherty at Cardinal O'Hara, 3:30

Bishop Shanahan at Kennett, 3:45

West Chester East at Archbishop Carroll, 3:45

Notre Dame at Merion Mercy, 3:45

Boys' Lacrosse

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at Kennedy-Kenrick, 3:30

Conwell-Egan at Archbishop Wood, 3:45

SUBURBAN ONE LEAGUE

Council Rock South at Pennsbury, 3:30

Neshaminy at Cheltenham, 3:30

Truman at Abington, 3:30

NONLEAGUE

Chestnut Hill at Delco Christian, 3:30

Del-Val Friends at Devon Prep, 3:30

Souderton at Perkiomen Valley, 3:45

North Penn at Lower Merion, 3:45

Archbishop Carroll at West Chester East, 3:45

Marple Newtown at Unionville, 3:45

Strath Haven at Harriton, 3:45

Father Judge at Upper Darby, 3:45

Radnor at Downingtown West, 4

New Hope-Solebury at Academy of New Church, 4

Allentown Central Cath. at Perkiomen School, 4

Penncrest at W.C. Henderson, 7

Boyertown at Great Valley, 7

Girls' Lacrosse

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Conwell-Egan, 3:30

Kennedy-Kenrick at Cardinal O'Hara, 3:30

Cardinal Dougherty at Archbishop Ryan, 3:30

St. Hubert at Bishop McDevitt, 3:30

SUBURBAN ONE LEAGUE

Hatboro-Horsham at Wissahickon, 3:30

Central Bucks West at Cheltenham, 3:30

Central Bucks South at Methacton, 3:30

Upper Dublin at Council Rock North, 3:30

Council Rock South at Pennsbury, 3:30

Plymouth Whitemarsh at Abington, 3:30

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart at Notre Dame, 3:45

NONLEAGUE

Norristown at Lansdale Catholic, 3:30

Cheltenham at Lower Moreland, 3:30

Jenkintown at Springfield (M), 3:30

Garnet Valley at Bishop Shanahan, 3:30

Upper Merion at Avon Grove, 3:30

Pennridge at Boyertown, 3:45

West Chester East at Penncrest, 3:45

Kennett at Coatesville, 3:45

Sacred Heart at Notre Dame, 3:45

Souderton at Spring-Ford, 3:45

Bayard Rustin at Phoenixville, 5:15

Golf

CATHOLIC LEAGUE

North Catholic at St. Joseph's Prep, 3:30

Kennedy-Kenrick at Monsignor Bonner, 3:30

St. Hubert at Archbishop Wood, 3:30

Boys' Tennis

PUBLIC LEAGUE

Frankford at Simon Gratz, 3:15

Bartram at Edison, 3:15

Roxborough at Martin Luther King, 3:15

Strawberry Mansion at Furness, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Springfield (M), 3:30

Cheltenham at Methacton, 3:30

Wissahickon at Quakertown, 3:30

Upper Moreland at Upper Merion, 3:30

CHES-MONT LEAGUE

Bayard Rustin at Bishop Shanahan, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Lansdale Catholic, 3:30

SOUTHERN CHESTER COUNTY

Garnet Valley at Octorara, 3:45

Delco Christian at Oxford, 4

Kennett at Devon Prep, 4

Great Valley at Unionville, 4

BICENTENNIAL LEAGUE

Holy Ghost Prep at Christopher Dock, 3:45

Jenkintown at Plumstead Christian, 3:45

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 3:45

NONLEAGUE

Central at Archbishop Ryan, 3:15

Souderton at Perkiomen Valley, 3:30

Haverford High at Spring-Ford, 3:30

Christian Academy at Chichester, 3:30

Harry S Truman at Norristown, 3:30

W.C. Henderson at Penncrest, 3:45

Council Rock North at Radnor, 3:45

Girls' Soccer

PUBLIC LEAGUE

Washington at Northeast, 3:15

Franklin Towne Charter at Masterman, 3:15

Overbrook at Frankford, 3:15

Freire Charter at Martin Luther King, 3:15

Dobbins at Furness, 3:15

Mastbaum at Bodine, 3:15

Olney at Phila. Academy Charter, 3:15

Douglas at University City, 3:15

Girls High at Central, 3:15

SUBURBAN ONE LEAGUE

Cheltenham at Methacton, 3:30

Central Bucks East at Central Bucks South, 3:30

Plymouth Whitemarsh at Springfield (M), 3:30

Wissahickon at Quakertown, 3:30

Neshaminy at Pennridge, 3:30

Bensalem at Council Rock South, 3:30

Truman at Norristown, 3:30

Upper Moreland at Upper Merion, 3:30

Hatboro-Horsham at Pennsbury, 3:30

North Penn at Upper Dublin, 3:30

Boys' Volleyball

PUBLIC LEAGUE

Frankford at Masterman, 3:15

CAPA at Southern, 3:15

Central at Northeast, 3:15

Mastbaum at Furness, 3:15

Kensington at Olney, 3:15

Overbrook at Parkway, 3:15

Douglas at Franklin Learning Center, 3:15

Lincoln at University City, 3:15

Washington at Fels, 3:15

SUBURBAN ONE LEAGUE

Neshaminy at Council Rock North, 3:30

Central Bucks East at Upper Dublin, 3:30

North Penn at Pennsbury, 7

Harry S Truman at Central Bucks South, 7

Cheltenham at Quakertown, 7

Council Rock South at Central Bucks West, 7

Pennridge at Bensalem, 7

NONLEAGUE

St. Mark's (Del.) at Avon Grove, 3:30

Abington at Haverford High, 4

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|