Bucks County School Board Elections

Posted: November 07, 2007

Bensalem School District

(4-year term)

Electing five

(100% of voting districts)

Harry R. Kramer (R). . . 5,139

Heather Nicholas (R). . . 4,655

Lewis Jay Brandt (R). . . 4,654

Stephen C. Nowmos (R). . . 4,551

Gene Rothenberg (R). . . 4,520

Melissa Heller (D). . . 4,363

Tom Humensky (D). . . 4,082

Janette L. Reed (D). . . 3,998

Paul Bujwid (D). . . 3,680

Lisette Agosto (D). . . 3,605

Bristol Borough School District

(4-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

Louis Persichetti (D/R). . . 1,620

Mary J.P. Paglione (D/R). . . 1,493

David Chichilitti (D/R). . . 1,440

Jeff Paleafico (D/R). . . 1,372

Steven Cullen (D). . . 1,309

Bristol Twp. School District

(4-year term)

Electing five

(100% of voting districts)

Michele Haines (D/R). . . 6,023

Helen M. Cini (D). . . 4,325

Earl W. Bruck (D). . . 4,162

Bruce G. Prendergast Jr. (D). . . 4,055

Angela M. Nober (D). . . 3,917

William Keenan (R). . . 2,850

Peter A. Belmonte (R). . . 2,662

Heather Belmonte (R). . . 2,533

Ed Godin (R). . . 2,433

Centennial School District

Region 1

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

Cynthia L. Mueller (D/R). . . 2,736

Mark B. Miller (D/R). . . 2,468

Region 2

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

Andrew M. Pollock (D/R). . . 3,267

Thomas Reinboth (D). . . 2,225

Roseanne M. Gaul (R). . . 1,706

Region 3

(4-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

Thomas P. Hezel (D). . . 1,883

Rose L. Gold (R). . . 1,505

Central Bucks School District

Region 1

(4-year term)

Electing one

Chris Asplen (R). . . Uncontested

Region 2

(4-year term)

Electing one

Anne M. Hoy (R). . . Uncontested

Region 3

(4-year term)

Electing one

Charles D. Baker (R). . . Uncontested

Region 6

(4-year term)

Electing one

Carol R. Downs (R). . . Uncontested

Region 8

(4-year term)

Electing one

Geryl McMullin (D). . . Uncontested

Council Rock School District

Region 1

(4-year term)

Electing one

Dennis McMenamin (R). . . Uncontested

Region 2

(4-year term)

Electing one

Richard Abramson (R). . . Uncontested

Region 4

(4-year term)

Electing one

Christopher Ayoub (R). . . Uncontested

Region 5

(4-year term)

Electing one

Jerold S. Grupp (D). . . Uncontested

Region 7

(4-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

P.C. Vaccaro-Sexton (R). . . 866

Linda Dobbins (D). . . 672

Morrisville School District

(2-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

Bill Farrell (D/R). . . 1,318

Jessica Fox (Com). . . 314

(4-year term)

Electing five

(100% of voting districts)

Robin Reithmeyer (D/R). . . 1,566

Marlys Mihok (D/R). . . 1,501

Bill Hellmann (D/R). . . 1,500

Alfred A. Radosti (D/R). . . 1,473

Gloria Heater (D/R). . . 1,445

Felice Fava (Com). . . 355

Gregory Gunzelman (Com). . . 345

Neshaminy School District

Region 1

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

Susan Cummings (R). . . 2,518

Kim Koutsouradis (R). . . 2,245

Sue Barrett (D). . . 1,894

Andrew M. Rosen (D). . . 1,634

Region 2

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

Ritchie Webb (R). . . 1,873

Richard Eccles (R). . . 1,839

Susan Holderer (D). . . 1,783

Frederick J. Ritter III (D). . . 1,725

Region 3

(4-year term)

Electing one

William O'Connor (D). . . Uncontested

New Hope-Solebury School District

(4-year term)

Electing five

(100% of voting districts)

Robert D. Heath Jr. (D/R). . . 2,275

Rebecca Malamis (D/R). . . 2,251

Christopher Nally (D/R). . . 2,154

Laurence R. Fieber (D/R). . . 2,056

Scott Batty (D/R). . . 1,995

Palisades School District

Region 1

(4-year term)

Electing one

Stephen Kunkel (D). . . Uncontested

Region 2

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

James Beerer (D/R). . . 975

H. Dennis Smith (D/R). . . 908

Region 3

(100% of voting districts)

(4-year term)

Electing two

Carol M. Clemens (D/R). . . 948

Chris Gehman (R). . . 540

Raymond Kade (D). . . 464

Pennridge School District

(2-year term)

Electing one

Terri Yates (R). . . Uncontested

(4-year term)

Electing one

Peter A. Yarnell (D/R). . . 6,070

Peggy Lewis (D/R). . . 5,919

Robert E. Palmer (D/R). . . 5,662

Christine Yardley (D/R). . . 5,582

Terri Yates (D/R). . . 5,528

Pennsbury School District

Region 1

(4-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

Gene Dolnick (R). . . 3,207

Ethan Shiller (D). . . 2,826

Region 2

(4-year term)

Electing three

(100% of voting districts)

Gregory Lucidi Jr. (D/R). . . 2,652

Gary Sanderson (D/R). . . 2,463

Wayne DeBlasio (D/R). . . 2,171

Region 3

(4-year term)

Electing one

Linda L. Palsky (D). . . Uncontested

Quakertown School District

Region 1

(4-year term)

Electing one

George Dager (R). . . Uncontested

Region 2

(4-year term)

Electing two

(100% of voting districts)

Dean Wackerman (D/R). . . 1,502

Linda A. Martin (D). . . 1,055

Lou-Ellen Renshaw (R). . . 1,003

Region 3

(4-year term)

Electing two

Kathy Mosley (D/R). . . 1,749

Nancy B. Tirjan (D/R). . . 1,625

Easton School District

(4-year term)

Electing one

(100% of voting districts)

Kerry Myers (D). . . 1,133

Robert Gerheart (R). . . 597

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|