S. Jersey Scoreboard

Posted: October 27, 2011

Highlights of Wednesday's contests can be found at:

www.philly.com/rally

Here are the pairings for the NJSIAA boys' soccer, girls' soccer and girls' volleyball tournaments involving South Jersey teams. Seeded position in parentheses.

Boys' Soccer

SOUTH JERSEY GROUP 1

Paulsboro (16) at Haddon Township (1); Pitman (9) at Clayton (8); Cedar Creek 912) at Glassboro (5); Pennsville (13) at Palmyra (4); Salem (14) at Schalick (3); Wildwood (11) at Maple Shade (6); Woodbury (10) at Audubon (7); Lindenwold (15) at Gateway (2).

SOUTH JERSEY GROUP 2

Cinnaminson (9) at Sterling (8), winner at Haddonfield (1); Collingswood (12) at West Deptford (5); Buena (13) at Middle Township (4); Barnegat (14) at Haddon Heights (3); Pemberton (11) at Bridgeton (6); Deptford (10) at Delran (7); GCIT (15) at Woodstown (2).

SOUTH JERSEY GROUP 3

Manchester Township (16) at Timber Creek (1); Central Regional (9) at Moorestown (8); Cumberland (12) at Seneca (5); Hammonton (13) at Burlington Township (4); Westampton Tech (14) at Lacey (3); Lower Cape May (11) at Kingsway (6); Delsea (10) at Oakcrest (7); Highland (15) at Ocean City (2).

SOUTH JERSEY GROUP 4

Southern Regional (16) at Cherokee (1); Washington Township (9) at Absegami (8); Millville (12) at Toms River North (5); Cherry Hill West (13) at Williamstown (4); Triton (14) at Toms River East (3); Shawnee (11) at Eastern (6); Toms River South (10) at Clearview (7); Lenape (15) at Egg Harbor Township (2).

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC A

Bishop Eustace (9) at Gloucester Catholic (8), winner at Christian Brothers (1); Red Bank Catholic (12) at St. Augustine (5); Paul VI (13) at Monsignor Donovan (4); Bishop Ahr (14) at St. Joseph-Metuchen (3); St. Rose (11) at Notre Dame (6); Holy Spirit (10) at St. John Vianney (7), winner at Holy Cross (2).

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B

Roselle Catholic (9) at Doane Academy (8), winner at Wardlaw-Hartridge (1); St. Joseph-Hammonton (12) at Timothy Christian (5), winner at Gill-St. Bernards; Marist (11) at Wildwood Catholic (6), winner at Sacred Heart (3); Mater Dei (10) at Moorestown Friends (7), winner at Trenton Catholic (2).

CENTRAL JERSEY GROUP 1

South Hunterdon (16) at Burlington City (1); South Amboy (9) at New Egypt (8); Somerset Tech (12) at Perth Amboy Tech (5); Manville (13) at Metuchen (4); Riverside (14) at Point Pleasant Beach (3); Middlesex Academy (11) at Florence (6); Piscataway Tech (10) at Highland Park (7); Bound Brook (15) at South River (2).

CENTRAL JERSEY GROUP 4

West Windsor-Plainsboro South (16) at East Brunswick (1); Old Bridge (9) at North Brunswick (8); Jackson Memorial (12) at Montgomery (5); Trenton Central (13) at Howell (4); Steinert (14) at Monroe (3); Middletown South (11) at South Brunswick (6); Manalapan (10) at Freehold Township (7); Rancocas Valley (15) at Colts Neck (2).

Girls' Soccer

SOUTH JERSEY GROUP 1

Maple Shade (9) at Gateway (8), winner at Glassboro (1); Paulsboro (12) at Audubon (5); Woodbury (13) at Schalick (4); Salem (14) at Pennsville (3); Palmyra (11) at Clayton (6); Pitman (10) at Cedar Creek (7); Wildwood (15) at Haddon Township (2).

SOUTH JERSEY GROUP 2

Barnegat (9) at GCIT (8), winner at Haddonfield (1); Willingboro (12) at Pemberton (5); Buena (13) at West Deptford (4); Bridgeton (14) at Delran (3); Sterling (11) at Cinnaminson (6); Woodstown (10) at Haddon Heights (7), winner at Middle Township (2).

SOUTH JERSEY GROUP 3

Winslow Township (16) at Timber Creek (1); Kingsway (9) at Seneca (8); Burlington Township (12) at Hammonton (5); Pinelands (13) at Lower Cape May (4); Cumberland (14) at Central Regional (3); Lacey (11) at Ocean City (6); Highland (10) at Oakcrest (7); Delsea (15) at Moorestown (2).

SOUTH JERSEY GROUP 4

Triton (16) at Absegami (1); Washington Township (9) at Toms River East (8); Williamstown (12) at Millville (5); Mainland (13) at Eastern (4); Cherokee (14) at Toms River South (3); Shawnee (11) at Egg Harbor Township (6); Clearview (10) at Toms River North (7); vineland (15) at Lenape (2).

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC A

Monsignor Donovan (9) at St. John Vianney (8), winner at Gloucester Catholic (1); Mount St. Mary (12) at Paul VI (5), winner at Holy Cross (4); Bishop Eustace (11) at St. Rose (6), winner at Bishop Ahr (3); Notre Dame (10) at Holy Spirit (7), winner at Red Bank Catholic (2).

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B

Trenton Catholic (9) at Timothy Christian (8), winner at Wardlaw-Hartridge (1); Mater Dei (12) at Our Lady of Mercy (5); Roselle Catholic (13) at Moorestown Friends (4); Wildwood Catholic (14) at Gill-St. Bernards (3); Doane Academy (11) at Holy Family (6); Cardinal McCarrick (10) at St. Joseph-Hammonton (7); Benedictine (15) at Oak Knoll (2).

CENTRAL JERSEY GROUP 1

Bound Brook (9) at South River (8), winner at Metuchen (1); South Amboy (5) at Florence (4); Point Pleasant Beach (6) at New Egypt (3); Somerset Tech (10) at Manville (7), winner at Highland Park (2).

CENTRAL JERSEY GROUP 2

Johnson (16) at Robbinsville (1); Delaware Valley (9) at Point Pleasant Boro (8); Middlesex (12) at Rumson (5); Ewing (13) at Summit (4); Spotswood 914) at Shore Regional (3); Holmdel (11) at Bordentown (6); Raritan (10) at Carteret (7); North Plainfield (15) at Gov. Livingston (2).

CENTRAL JERSEY GROUP 3

Woodbridge (16) at Wall (1); Northern Burlington (9) at Lawrence (8); Hopewell Valley (12) at Hightstown (5); Jackson Liberty (13) at Freehold Boro (4); Monmouth (14) at Princeton (3); Ocean Township (11) at Manasquan (6); Hamilton West (10) at Matawan (7); Nottingham (15) at Allentown (2).

Girls' Volleyball

SOUTH JERSEY GROUP 2

Barnegat (9) at Snyder (8), winner at Manchester Township (1); Rahway (12) at Cranford (5); GCIT (13) at Rumson (4); Johnson (14) at Summit (3); Newark Eastside (11) at Cinnaminson (6); Chatham (10) at Red Bank (7), winner at Sterling (2).

SOUTH JERSEY GROUP 3

Cherry Hill West (9) at Clearview (8), winner at West Windsor-Plainsboro South (1); Jackson Liberty (12) at Toms River South (5), winner at Colonia (4); Monroe (11) at Wall (6), winner at Shawnee (3); West Windsor-Plainsboro North (10) at Seneca (7), winner at Moorestown (2).

SOUTH JERSEY GROUP 4

Rancocas Valley (9) at J.P. Stevens (8), winner at Williamstown (1); Jackson Memorial (12) at Bridgewater-Raritan (5); South Brunswick (13) at Cherokee (4); Absegami (14) at Southern Regional (3); Eastern (11) at Marlboro (6); Cherry Hill East (10) at East Brunswick (7), winner at Hunterdon Central (2).

STATE NON-PUBLIC

Bishop Ahr (17) at Gloucester Catholic (16), winner at Immaculate Heart (1); Roselle Catholic (9) at Mount St. Dominic (8); Hudson Catholic (12) at Mother Seton (5); Villa Walsh (20) at Newark Academy (13), winner at Paramus Catholic (4); Paul VI (19) at St. Joseph-Hammonton (14), winner at Holy Angels (3); St. Mary-Rutherford (11) at DePaul (6); Red Bank Catholic (10) at Kent Place (7); St. Dominic (18) at St. Patrick (15), winner at Union Catholic (2).

Boys' Soccer

CAPE-ATLANTIC AMERICAN

Egg Harbor Township 3, Atlantic City 0

Oakcrest 1, Hammonton 0

CAPE-ATLANTIC NATIONAL

Wildwood Catholic 1, Cedar Creek 0

Middle Township 4, Bridgeton 0

Sacred Heart 5, St. Joseph 1

COLONIAL CONFERENCE

Haddonfield 7, Lindenwold 0

Haddon Heights 7, Paulsboro 0

TRI-COUNTY DIAMOND

Glassboro 2, Deptford 1 (OT)

NONLEAGUE

Cherokee 3, Seneca 2 (OT)

Vineland 4, Cumberland 2

Ocean City 3, Pitman 0

Bishop Eustace 6, Pennsauken 0

Shawnee 2, Lenape 0

Cherry Hill West 3, Paul VI 2 (2 OT)

Absegami 3, Eastern 0

Moorestown Friends 3, Camden Catholic 1

Schalick 1, Woodstown 0

Absegami at Holy Spirit, ppd.

Timber Creek 2, Washington Township 1

Girls' Soccer

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Middle Township 1, Bridgeton 0

Buena 1, Lower Cape May 1

Cedar Creek 5, Wildwood Catholic 0

COLONIAL CONFERENCE

Haddonfield 4, Collingswood 0

Haddon Heights 4, Overbrook 0

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee 2, Eastern 1 (OT)

Shawnee 4, Cherry Hill East 0

Lenape 5, Winslow Township 0

Timber Creek 4, Triton 2

Cherry Hill West 3, Camden Catholic 0

TRI-COUNTY CONFERENCE

Schalick 2, Pitman 0

Clearview 2, Highland 0

NONLEAGUE

Seneca 2, Egg Harbor Township 0

Mainland at Clearview, ppd.

Vineland 4, Cumberland 2

Field Hockey

CENTRAL JERSEY GROUP 4 FIRST ROUND

Toms River South 4, Cherry Hill East 1

Cherokee 3, Jackson Memorial 0

Toms River North 5, Cherry Hill West 0

Rancocas Valley 1, Lenape 0

SOUTH JERSEY GROUP 4 FIRST ROUND

Mainland 3, Atlantic City 1

Southern Regional 5, Vineland 0

Millville 5, Triton 0

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Medford Tech 4, Palmyra 1

CAPE-ATLANTIC NATIONAL

Buena 2, Holy Spirit 1

Middle Township 4, Cedar Creek 0

Lower Cape May 10, Bridgeton 0

NONLEAGUE

Woodstown 3, GCIT 0

Shawnee 8, Timber Creek 1

Pitman 2, Williamstown 2 (OT)

Maple Shade 2, Gateway 1

Camden Catholic 4, Kingsway 2

Schalick 1, Glassboro 1 (OT)

Gloucester 10, Cumberland 0

Collingswood 1, Clearview 0

Bishop Eustace 5, Pennsauken 0

Girls' Tennis

NJSIAA TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Final

Millburn 4, Red Bank Catholic 1

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Quarterfinals

Abington Friends 3, Moorestown Friends 2

Singles: Alexandria Nuzhin, AFS, def. Amanda Connell, 6-2, 6-3; Katie Teitelbaum, MFS, def. Emily Winkur, 6-3, 6-0; Madi Taormina, MFS, def. Jena Blum, 6-1, 6-1.

Doubles: Sasha Stepansky and Maria Lebedeb, AFS, def. Lauren Carney and Sam Chen, 7-5, 6-3; Sophie Blum and Brittany Garrision, AFS, def. Lauren Joffee and Claire Langlotz, 6-1, 6-1.

NONLEAGUE

Cherry Hill East 3, Lenape 2

Schalick 4, Bridgeton 1

Girls' Volleyball

Northern Burlington 2, Camden County Tech 0

Sterling 2, Cinnaminson 0

Williamstown 2, Pennsauken 0

Clearview 2, Our Lady of Mercy 0

Pleasantville 2, Gloucester Catholic 0

Boys' Soccer

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Pemberton at Trenton Catholic, 3:45

Medford Tech at Pemberton, 4

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Burlington Township at Delran, 3:45

Cinnaminson at Northern Burlington, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Holy Cross at Maple Shade, 3:30

NONLEAGUE

Washington Township at Williamstown, 3:45

St. Joseph at Overbrook, 3:45

Cherokee at Paul VI, 4

New Egypt at Moorestown Friends, 4

Woodstown at Haddon Township, 4

Willingboro at Palmyra, 4

Camden County Tech at Winslow Township, 6:30

Collingswood at Riverside, 7

Pinelands at Egg Harbor Township, 7

Girls' Soccer

HIGHLAND KICK START TOURNAMENT

Deptford vs. Pennsville, 3:30

PENN-JERSEY LEAGUE CHAMPIONSHIP

Life Center at Doane Academy, 3:30

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington Township at Holy Cross, 3:30

Maple Shade at Delran, 3:45

Trenton Catholic at Palmyra, 3:45

Westampton Tech at New Egypt, 3:45

Pemberton at Medford Tech, 4

Northern Burlington at Cinnaminson, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Middle Township at Absegami, 4

NONLEAGUE

Burlington City at Willingboro, 3:45

Williamstown at Washington Township, 6

Kingsway at West Deptford, 7

Field Hockey

SOUTH JERSEY GROUP 1 FIRST ROUND

Cedar Creek at Pitman, 2

Lindenwold at Pennsville, 3

CENTRAL JERSEY GROUP 1 FIRST ROUND

Riverside at Gloucester, 3

Woodbury at Audubon, 3

Gloucester Catholic at Haddon Heights, 3

Burlington City at Haddon Township, 3

OLYMPIC AMERICAN

Eastern at Cherry Hill East, 3:45

NONLEAGUE

Lenape at Cherry Hill West, 10 a.m.

Cinnaminson at Moorestown Friends, 3:45

Paul VI at Holy Cross, 3:45

Highland at Clayton, 4

Girls' Tennis

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Hammonton at Absegami, 3:30

OLYMPIC CONFERENCE

Lenape at Eastern, 3:45

NONLEAGUE

Cherokee at Moorestown, 3:45

Millville at Schalick, 3:45

Girls' Volleyball

Gloucester Catholic at Absegami, 4

Cherokee at Shawnee, 4

Pleasantville at Paul VI, 4

Cross-Country

MAJOR MEETS

Cape-Atlantic League at Stockton College, 3:30

Tri-County Conference at Cumberland, 3:30

Through Tuesday.

BURL. COUNTY League   Overall   

Liberty Division W   L   T   W   L   T   

x-Moorestown. . . 7   1   1   11   3   2   

Cinnaminson. . . 5   3   1   8   4   1   

Holy Cross. . . 4   3   1   9   4   1   

Rancocas Valley. . . 3   5   2   6   9   2   

Northern Burlington. . . 3   5   0   6   11   0   

Burlington Township. . . 1   6   1   4   10   2   

x-division champion

League   Overall   

Patriot Division W   L   T   W   L   T   

x-Delran. . . 9   0   0   14   3   0   

Bordentown. . . 7   2   0   9   6   1   

Maple Shade. . . 5   3   0   6   11   0   

Willingboro. . . 3   5   0   9   6   0   

Burlington City. . . 1   7   1   3   12   1   

Riverside. . . 0   8   1   1   12   2   

x-division champion

League   Overall   

Freedom Division W   L   T   W   L   T   

Pemberton. . . 9   1   1   15   2   1   

New Egypt. . . 9   2   0   13   5   0   

Palmyra. . . 6   4   1   9   7   1   

Trenton Catholic. . . 3   3   2   6   4   2   

Florence. . . 3   5   2   5   8   2   

Westampton Tech. . . 1   7   0   2   12   1   

Medford Tech. . . 1   10   0   1   16   0   

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|