Strath Haven's Williams vaults 15-3 at Lehigh

Posted: December 29, 2011

Chris Williams cleared 15 feet, 3 inches in the pole vault and Wellington Zaza won the 60-meter hurdles in 8.04 seconds as the Strath Haven athletes each produced national indoor season-best performances on Thursday at the Robert J. Burdette Classic at Lehigh's Rauch Fieldhouse.

Williams, who finished second at the state outdoor meet last spring as a sophomore, broke the meet record of 15-1 and topped the previous best mark in the country this winter of 15-0 by Greg Gallagher of Iona Prep (N.Y.).

The meet also produced the top performances in the country this season by Chestnut Hill's Dustin Wilson in the 3,000 (8:48.69) and Upper Darby's Praduman Singh in the shot put (59-43/4).

Girls. Swenson won five events, including a meet record of 3:59.57 in the 4x400-meter relay. The Lions won the 4x200 relay in 1:44.75 and the sprint medley in 4:22.39. In addition, Kayla Coley won the 60 hurdles in 9.33, and Markeeta Thomas prevailed in the 400 in 59.21.

Gwynedd-Mercy's Emma Keenan turned in a season state-best 2:17.01 in the 800, and Meghan McGovern of North Penn won the mile in 5:16.66 and anchored the winning distance medley.

The results

BOYS' EVENTS

60 meters: 1, T.J. Elliott, Central Dauphin East, 6.96 (meet record, betters 6.97 by Troy Robertson, William Tennent, 1999). 2, Brandon Shippen, Norristown, 6.99. 3, Niager Mathis, Swenson, 7.04.

60 hurdles: 1, Wellington Zaza, Strath Haven, 8.04 (meet record, betters 8.09 by Carrington Queen, Chichester, 2005). 2, Maxmilian Hairston, Wissahickon, 8.14. 3, Devan Owens, Upper Darby, 8.88.

200: 1, Eric Futch, Penn Wood, 22.63. 2, Dominick Jones, Simon Gratz, 22.98. 3, Todd Townsend, West Catholic, 23.08.

400: 1, Johnathon Stiles, Penn Wood, 50.83. 2, Mathis Niager, Swenson, 51.37. 3, Shacor Hamilton, Cardinal O'Hara, 52.06.

800: 1, Ryan Horgan, Holy Ghost Prep, 1:58.30. 2, Sam Brooks, Wissahickon, 1:59.48. 3, Pat Miller, Penncrest, 1:59.91.

Mile: 1, Nico Metzler, Central Bucks West, 4:33.71. 2, Christian Kardish, Holy Ghost Prep, 4:35.42. 3, Will McDermott, Monsignor Bonner, 4:36.47.

3,000: 1, Dustin Wilson, Chestnut Hill, 8:48.69. 2, Ned Willig, Great Valley, 8:58.09. 3, Brett Kelly, Boyertown, 9:05.83.

High jump: 1, Jalen Ramsey, Norristown, 6-0. 2, Taron Howie, Strath Haven, 6-0. 3, Tim Deley, Central Bucks South, 6-0.

Triple jump: 1, Imani Brown, Reading, 48-5 (meet record, betters 47-6 by Mark Upshaw, Abington, 1999). 2, Jarred Posey, William Penn, 47-71/2. 3, Wellington Zaza, Strath Haven, 47-2.

Shot put: 1, Praduman Singh, Upper Darby, 59-43/4 (meet record, betters 57-83/4 by Toby Colyer, East Juniata, 1995). 2, Chazz Wilks, Cardinal O'Hara, 53-61/2. 3, Tevin Kirby, Hatboro-Horsham, 51-7.

Pole vault: 1, Chris Williams, Strath Haven, 15-3. (meet record, betters 15-1 by Tony Shirk, Phoenixville, 2007). 2, Corey Smith, Central Bucks West, 14-0. 3, Jared Whitman, Germantown Academy, 13-0.

4x200 relay: 1, Penn Wood, 1:32.48 (meet record, betters 1:32.57 by Cheltenhamm 2010). 2, Strath Haven, 1:32.75. 3, Swenson, 1:33.30.

4x400 relay: 1, Penn Wood, 3:27.62 (meet record, betters 3:28.17 by Abington, 2001). 2, Wissahickon, 3:30.49. 3, Swenson, 3:32.75.

4x800 relay: 1, Penncrest, 8:27.54. 2, North Penn, 8:34.88. 3, Cardinal O'Hara, 8:38.37.

Sprint medley: 1, Strath Haven, 3:42.97 (meet record, betters 3:43.16 by Cardinal O'Hara, 2001). 2, Central Bucks South, 3:44.17. 3, Cardinal O'Hara, 3:52.89.

Distance medley: 1, North Penn, 10:41.11 (meet record, betters 10:48.75 by Arch. Carroll, 2004). 2, Strath Haven, 10:41.19. 3, Hatboro-Horsham, 10:49.12.

GIRLS' EVENTS

60 meters: 1, Courtney Mitchell, Central Dauphin East, 7.84. 2, Rowanna Watson, Norristown, 7.89. 3, Katelyn Jackson, Springside, 7.90.

60 hurdles: 1, Kayla Coley, Swenson, 9.33. 2, Kaitlynn Williams, Plymouth Whitemarsh, 9.43. 3, Erica Quenzer, Central Dauphin East, 9.91.

200: 1, Deme'shia Davis, Central Dauphin East, 25.45. 2, Imani Harris-Quillen, Swenson, 26.44. 3, Katelyn Jackson, Springside, 26.99.

400: 1, Markeeta Thomas, Swenson, 59.21. 2, Caela Williams, Penn Wood, 59.41. 3, Danielle Castaldi, Downingtown East, 59.99.

800: 1, Emma Keenan, Gwynedd-Mercy, 2:17.01. 2, Ceaira Brown, Overbrook, 2:19.35. 3, Sarah Black, Downingtown East, 2:24.22.

Mile: 1, Meghan McGovern, North Penn, 5:16.66. 2, Anja Weiler, Downingtown East, 5:20.80. 3, Elise Claffey, Great Valley, 5:27.91.

3,000: 1, Biz Weiler, Downingtown East, 11:04.05. 2, Anna Simpson, Boyertown, 11:14.23. 3, Grace Chang, Penncrest, 11:17.75.

High jump: 1, Erica Quenzer, Central Dauphin East, 5-2. 2, Katie Gross, Mount St. Joseph, 5-2. 3, Catherine Sampson, Downingtown East, 5-0.

Triple jump: 1, Quadaisha Newkirk, Paul Robeson, 37-3. 2, Diamond Hodge, Girls High, 36-101/2. 3, Tirzah Johnson, Upper Darby, 36-2.

Pole vault: 1, Maddie Benner, Phoenixville, 10-0. 2, Bre Manzolillo, Schuylkill Valley, 9-0. 3, Brooke Lillis, Downingtown East, 9-0.

4x200 relay: 1, Swenson, 1:44.75. 2, Central Dauphin East, 1:47.60. 3, Paul Robeson, 1:48.30.

4x400 relay: 1, Swenson, 3:59.57 (meet record, betters 4:00.00 by Easton, 2006). 2, Penn Wood, 4:05.37. 3, Paul Robeson, 4:07.63.

4x800 relay: 1, Upper Merion, 10:21.15. 2, North Penn, 10:21.19. 3, Phoenixville, 10:23.52.

Sprint medley: 1, Swenson, 4:22.39. 2, Arch. Prendergast, 4:23.36. 3, Downingtown East, 4:27.46.

Distance medley: 1, North Penn, 12:58.38. 2, Downingtown East, 13:24.35. 3, Coatesville, 13:42.09.

|
|
|
|
|