Pennsylvania Scoreboard

Posted: February 07, 2012

Highlights of Monday's contests can be found at:

www.philly.com/rally

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

West Catholic 63, Lansdale Catholic 53

Archbishop Wood 66, La Salle 54

Archbishop Carroll 46, Roman Catholic 45

Archbishop Ryan 57, Father Judge 37

St. Joseph's Prep 46, Cardinal O'Hara 36

NONLEAGUE

Bristol 42, New Hope-Solebury 41

Jenkintown 45, Calvary Baptist 27

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Playoff Semifinals

Solebury School 45, Mercy Vocational 24

Girard College 55, N.J. United Christian 27

PUBLIC LEAGUE AAAA

Lincoln 40, Olney 32

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South 68, Quakertown 18

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 52, Woodlynde 17

NONLEAGUE

Wilmington Friends 50, Westtown 29

Mariana Bracetti 60, Swenson 44

Marple Newtown 45, Agnes Irwin 34

Freire Charter 55, Friends' Central 45

Hallahan 43, Friends Select 42

Norristown 67, Penn Wood 27

Morrisville 45, Calvary Baptist 16

Pennridge 43, Upper Perkiomen 31

Upper Merion 49, Radnor 36

Fleetwood 55, Octorara 43

Swimming

BOYS

Upper Dublin 97, Wissahickon 78

GIRLS

Upper Dublin 102, Wissahickon 75

Wrestling

STATE CLASS AA PRELIMINARY

Lower Moreland 49, Bishop McDevitt 15

106: Josh Velez-Arce, BM, dec. Jimmy McGuigan, 5-1. 113: Seung-Gyu Rim, LM, dec. Tyler Medina, 12-10. 120: Dmitri Bourlako, LM, won by forfeit. 126: Kyle Baker, LM, tech. Mike Cantwell, 3:24. 132: Timmy Yu, LM, dec. Ivan Medina, 15-6. 138: Mike McKenna, LM, dec. Owen Barnes, 7-2. 145: Mike Suarez, BM, dec. Mike Kuritz, 7-2. 152: Max Pylayev, LM, pinned Brandon Robinson, 5:01. 160: Hank Campbell, LM, dec. Chris Davis, 10-2. 170: Rashan Chanyothi, LM, pinned Josh Taylor, 1:01. 182: Martin Stanton, BM, won by forfeit. 195: Nick Brunswick, LM, pinned Curtis Brooks, 5:15. 220: Ben No, LM, pinned Emmett Gallashaw, 1:20. 285: Brandon Parker, BM, dec. Andrew DeRocini, 3-2.

STATE CLASS AAA PRELIMINARIES

Norristown 39, Manheim Township 35

Parkland 41, Spring-Ford 15

Big Spring 42, Council Rock North 30

106: Mike Jeronis, C, pinned Josh Fauver, 0:54. 113: James O'Donnell, C, won by forfeit. 120: Wyatt Keck, B, pinned Micah Haynes, 2:34. 126: Devon Franker, B, dec. Tim Ambacher, 5-1. 132: John Dutrow, C, pinned Brad Lay, 1:35. 138: Dustin Rook, B, pinned Tyler Kelly, 3:30. 145: Chad Wickard, B, pinned Aldan Ely, 2:52. 152: Hank Donovan, B, dec. Chris Davis, 6-5. 160: Tommy Rayhart, B, dec. Eddie Mauceri, 9-4. 170: Matt O'Neill, C, pinned Cole Haldeman, 2:36. 182: Cody Seibert, B, pinned Brendon Poff, 2:58. 195: Danny Hockensmith, B, dec. Marston Bell, 10-3. 220: Tyler Callender, C, pinned Austin Hershey, 0:48. 285: Dakota Matthews, B, pinned Kyle Thorpe, 0:32.

Bowling

BOYS

Plymouth Whitemarsh 3, Norristown 1

GIRLS

Norristown 4, Plymouth Whitemarsh 0

Squash

GIRLS

Agnes Irwin 6, Harriton/Lower Merion 3

Catholic League

West Catholic 17 6 19 21 - 63

Lansdale Catholic 18 13 10 12 - 53

WC: Anwar Epps 5, Anthony Fleet 4, Carnel Harley 11, Mark Perez 21, Jaleel Reed 22.

LC: Dave Eckroth 6, Corey Kirk 2, Kyle Pavlik 11, Brian Rafferty 12, Andrew Riviello 11, Cole Sagan 4, Alex Talarico 7.

Archbishop Wood 14 18 13 21 - 66

La Salle 10 10 14 20 - 54

AW: Kyle Adkins 9, Cody Fitzpatrick 3, Joe LoStracco 16, Shane Neher 5, Tommy Rush 13, Pat Smith 20.

L: P.J. Acierno 4, Darnell Artis 5, Colin Buckley 2, Matt Rodden 18, Stephen Smith 6, Amar Stukes 13, Ryan Winslow 6.

Roman Catholic 11 19 7 8 - 45

Archbishop Carroll 15 14 3 14 - 46

RC: Raquan Brown-Johnson 7, Shep Garner 16, Secean Johnson 4, Britton Lee 2, Rashann London 9, Shafeek Taylor 5, TreVaughn Wilkerson 2.

AC: Lou Dominique 12, Francis Jackson 4, Derrick Jones 6, Shane Randall 2, Isaiah Warren 5, Yosef Yacob 17.

Father Judge 10 8 9 10 - 37

Archbishop Ryan 13 14 24 6 - 57

FJ: Connor Donohoe 4, Steven Griffin 8, Sean Hanna 3, Brian Hennessey 10, Tim Milligan 1, Johnmike O'Connor 3, Marquis Seamon 1, Jeff Seigafuse 7.

AR: Nick Aughenbaugh 4, Gage Galeone 7, Brendan Horan 2, Chris McMonagle 6, Bryan Okolo 7, Tyler Reed 12, Christian Rivera 14, Kyle Slawter 5.

St. Joseph's Prep 7 11 13 15 - 46

Cardinal O'Hara 5 6 12 13 - 36

SJP: P.J. Kelly 3, Miles Overton 5, Kyle Thompson 4, Stephen Vasturia 15, Gene Williams 19.

CO: Ed Allen 8, Chris Duffin 2, Pat Hagenbach 9, Sean Havink 4, Mike Louden 13.

Nonleague

New Hope-Solebury 7 12 10 12 - 41

Bristol 12 10 8 12 - 42

NH: Patrick Brennan 4, Leo Massimino 2, Matt Massimino 7, Zack Miller 15, Spenser Tinkel 13.

B: Sean Coughlin 3, Aiden Coughlin 2, Kennedy Davis 8, Charlie Gale 6, Morray Kanneh 7, Chad Palmer 12, Ryan Rigby 4.

Calvary Baptist 4 6 5 12 - 27

Jenkintown 13 13 8 11 - 45

CB: Ryan Bachtle 9, Nate Bergey 4, Drew Cameron 2, Dave Capeci 1, Jaron Kicinski 2, Scott Seelig 9.

J: Blaise Coggin 4, Andrew DiValentino 5, Ethan Goldman 15, Ned Hull 8, Liam Mulvaney 1, Nick Satterthwaite 2, Joe Sobolewski 4, Pat Stillmun 2, Greg Wagner 4.

Penn-Jersey League

Mercy Vocational 3 11 5 5 - 24

Solebury School 15 7 9 14 - 45

MV: Imani Fletcher 1, Azriella Gibbs 2, Lea Pierson 6, Teharah Worrell 8, Linette Young 6, Michaiah Young 1.

SS: Tyler Lloyd 4, Tess Richardson 20, Clover Stieve 13, Tavorsia Talley 6, Bria Wilkins 2.

N.J. United Christian 2 14 4 7 - 27

Girard College 18 12 13 12 - 55

NUC: Amanda Carty 7, Taylor Lee 5, Brielle McCarthy 7, Megan McKeon 7, Shannon Rappaport 1.

GC: Aalayah Ahmad 5, Charmey Arrington 2, Theresa Brown 3, G'Mrice Davis 15, Jodi Marshall 4, Taschet Murphy 16, Shaykia Washington 10.

Public League AAAA

Olney 2 11 4 15 - 32

Lincoln 6 8 12 14 - 40

O: Capri Caple 17, Nancy Coleman 7, Hilaire 2, Melissa Miller 3, Dolores Smith 3.

L: Ashley Austin 5, Kadijah Brookins 2, Tyshel Jesse 15, Brianna Johnson 4, Shareekua Jones 8, Simo Narmah 6.

Suburban One Continental

Quakertown 5 4 5 4 - 18

Central Bucks South 24 20 13 11 - 68

Q: Nikki Bianco 3, Cambria Gysi 1, Katie Kelsall 4, Ashlee Ruzicka 10.

CBS: Taylor Bisacky 4, Amber Eife 4, Amanda Entenberg 5, Rachel Falkowski 6, Megan Helton 6, Alysha Lofton 4, Kate McMenamin 15, Lauren Mosher 8, Amanda Schneider 2, Shannon Senour 2, Steinberg 3, Madi Vitelli 6, Alli Waddington 3.

Tri-County League

Woodlynde 2 5 2 8 - 17

Kimberton Waldorf 11 16 17 8 - 52

W: Christa Deckman 4, Sarah Engman 8, Holly 2, Katie Schmitz 3.

KW: Lindsay Bolger 9, Cheyenne Flores 4, Anna Janisch 23, Annie Jones 4, Lauren Mitchell 2, Hannah Sicherman 2, Marta Zarzeka 8.

Nonleague

Upper Perkiomen 7 9 8 7 - 31

Pennridge 12 7 15 9 - 43

UP: Morgan Aldinger 5, Stacey Auckland 12, Kim Kachmar 13, Rachael Keeney 1.

P: Nici Bonacci 2, Shannon Chynoweth 4, Jen Cooley 6, Jessie Dominic 8, Alyssa Marchunsky 13, Molly McGuire 1, Jessie Tennett 3, Alex Villella 2, Kaeli White 4.

Upper Merion 16 16 7 10 - 49

Radnor 8 12 5 11 - 36

UM: Katherine Bailey 2, Cassidy Koenig 11, Kristina O'Sullivan 10, Regie Robinson 4, Mary Jean Valeri 8, Jackie Vanloan 14.

R: Kyla Crombie 10, Katie Jordan 2, Kelsey Lally 2, Lauren Pacifico 6, Lindsay Price 6, Taylor Quinn 2, Hannah Schug 8.

Norristown 16 26 18 7 - 67

Penn Wood 17 6 3 1 - 27

N: Tyshay Britten 15, Stephanie DiNolfi 10, Keifona Ferguson 2, Nicole Graham 7, Briana Hedgepeth 21, Natalie Mitchell 2, Sydney Morse 2, Essence Williams 8.

PW: Dent 12, Marsh 6, Meriweather 5, Osbourne 2, Walker 2.

Octorara 9 13 12 9 - 43

Fleetwood 8 18 12 17 - 55

O: Sarah Forman 4, Danielle Murray 8, Catherine Smith 6, Amber Stirling 2, Faith Walton 2, Tyisha White 21.

F: Bamberger 23, McGarry 8, Noll 6, Sanders 13, Toledo 5.

Marple Newtown 16 10 8 11 - 45

Agnes Irwin 8 10 9 7 - 34

MN: Erica Brown 15, Carley Hamilton 6, Melissa Levy 15, Rylee Power 9.

AI: Kate Collier 2, Amanda Crowley 7, Alex Pew 3, Lauren Spinelli 9, Emily Wetz 13.

Calvary Baptist 4 5 3 4 - 16

Morrisville 13 12 17 3 - 45

CB: Alexa Capeci 4, Brandice Clemens 5, Kelsey Farnham 2, Sierra Guenst 2, Katie Will 3.

M: Katherine Brown 6, Michelle Evans 11, Cassandra Gainey 6, Kievanna Lacey 11, Casandra Martinez 7, Delila Mena 4.

Hallahan 9 15 10 9 - 43

Friends Select 14 6 6 16 - 42

H: Tiffany Cahill 2, Emily Galbraith 5, Jonna Machin 4, Danielle Madrak 15, Alexis O'Neill 9, Victoria Roman 8.

FS: Grace Finkbiner 10, Gabby Gibson 10, Kai Hardy 13, Emily Payne 7, Brooke White 2.

Mariana Bracetti 18 22 11 9 - 60

Swenson 9 12 8 15 - 44

MB: Tatiana Concepcion 6, Kristina Ewing 2, Keishla Gilmore 34, Kiara Gonzalez 7, Shaquana Grant 2, Natasha Miranda 5, Vanessa Vega 4.

S: Dana Arroyo 5, Taylor Fluellen 3, Bridget Giedemann 34, Kim Haughey 2.

Freire Charter 13 11 18 13 - 55

Friends' Central 14 7 5 19 - 45

FC: Markesha Griffin 13, Latisha Johnson 6, Chantal Thomas 14, Sierra Wilkinson 3, Chelsea Woods 19.

FC: Lisa Bernstein 2, Suzy Bernstein 2, Meghan Cartafalsa 2, Maria Conyers-Jordan 33, Abbey Crowley 3, Syndey Frank 3.

Wilmington Friends 18 8 20 4 - 50

Westtown 9 4 7 9 - 29

WF: Erica Brown 2, Meryl Gatti 4, Beth Hill 24, Sonia Icumar 2, Lauren Kerrigan 12, Annie Proccini 6.

W: Katira Dobbins 8, Lindsey Salter 2, Jordan Weir 19.

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE

Class A First-Round Playoffs

Parkway West at World Communications, 3:15

Class AA First-Round Playoffs

Phila. Ac. Charter at Communications Tech, 3:15

Mastery Charter North at Esperanza, 3:15

Hope Charter at Prep Charter, 3:15

Sayre at Freire Charter, 3:15

Masterman at Strawberry Mansion, 3:15

Class AAA First-Round Playoffs

Dobbins at Bok, 3:15

West Philadelphia at Roxborough, 3:15

Class AAAA First-Round Playoffs

Kensington at Frankford, 3:15

Lincoln at Washington, 3:15

Simon Gratz at Olney, 3:15

Southern at Northeast, 3:15

Overbrook at Central, 3:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Frontier Division Second-Place Tiebreaker

At Spring-Ford:

Pottstown vs. Pottsgrove, 7

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock at Holy Ghost Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Harriton, 7

Lower Merion at Upper Darby, 7:30

Marple Newtown at Strath Haven, 7:30

Garnet Valley at Ridley, 7:30

Radnor at Penncrest, 7:30

Conestoga at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at West Chester Rustin, 7:30

Sun Valley at Octorara, 7:30

Great Valley at Oxford, 7:30

Downingtown West at W.C. Henderson, 7:30

West Chester East at Coatesville, 7:30

Bishop Shanahan at Avon Grove, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chester at Chichester, 3:30

Interboro at Academy Park, 7

Glen Mills at Penn Wood, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Malvern Prep, 3:45

Chestnut Hill at Germantown Academy, 3:45

Episcopal Academy at Haverford School, 3:45

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Wissahickon, 7

Cheltenham at Upper Moreland, 7

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Quakertown, 7

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

Pennridge at Central Bucks West, 7

North Penn at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Council Rock South, 3:30

Abington at William Tennent, 7

Bensalem at Council Rock North, 7

Neshaminy at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Wyncote at Mercy Vocational, 3:45

Woodlynde at Del-Val Friends, 3:45

Phelps at Collegium Charter, 3:45

Kimberton Waldorf at Barrack Hebrew, 5:30

Perkiomen School at West-Mont Christian, 6

NONLEAGUE

Pa. School for Deaf at Renaissance Ac., 3:45

Christian Academy at Cumberland Christian, 5:30

Community Ac. of Phila. at Kohelet Yeshiva, 5:45

St. Benedict's (N.J.) at Solebury School, 6:30

New Hope-Solebury at Bristol, 7

Church Farm at Girard College, 7

Norristown at Methacton, 7

Phil-Mont Christian at Calvary Baptist, 7

Sankofa Freedom at Constitution, 7

Faith Christian at Morrisville, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Jenkintown, 7

Plumstead Christian at Calvary Christian, 7

Springfield (M) at MaST Charter, 5:30

Christopher Dock at Lower Moreland, 7

New Hope-Solebury at Delco Christian, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Sacred Heart, 5:15

St. Basil at Gwynedd-Mercy, 5:15

Mount St. Joseph at Nazareth Academy, 5:30

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Little Flower, 5:15

St. Hubert at Archbishop Prendergast, 7

Lansdale Catholic at Archbishop Wood, 7

Conwell-Egan at Hallahan, 7

Cardinal O'Hara at Archbishop Ryan, 7

Archbishop Carroll at Neumann-Goretti, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Garnet Valley, 7

Penncrest at Radnor, 7

Upper Darby at Lower Merion, 7:30

Strath Haven at Marple Newtown, 7:30

Harriton at Springfield (D), 7:30

Haverford High at Conestoga, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Kennett, 7:30

Octorara at Sun Valley, 7:30

Oxford at Great Valley, 7:30

W.C. Henderson at Downingtown West, 7:30

Coatesville at West Chester East, 7:30

Avon Grove at Bishop Shanahan, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Chester, 5:15

Academy Park at Interboro, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Baldwin at Notre Dame, 3:45

Germantown Academy at Penn Charter, 3:45

Springside at Episcopal Academy, 3:45

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Cheltenham, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7

Wissahickon at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Central Bucks East, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

Central Bucks West at Pennridge, 7

Souderton at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Abington, 7

Council Rock North at Bensalem, 7

Truman at Neshaminy, 7

Council Rock South at Pennsbury, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Barrack Hebrew, 4

|
|
|
|
|