Coatesville's Woodall stands out at state track meet

Posted: February 25, 2012

Coatesville's Kenya Woodall ran in an unseeded heat of the 400 meters but still managed to beat the best in the state at the Pennsylvania Track Coaches Association's indoor state championships on Saturday at Penn State.

Woodall sped to a time of 55.88 seconds, which is the fastest in the state this winter and the sixth-best time in the country.

In other girls' highlights, Notre Dame's distance medley team set a meet record of 12:04.79, and Abington's Jordan Matthews successfully defended her long jump title.

Germantown Academy's Megan McCloskey needed a jumpoff to break a tie with Upper Dublin's Taylor Morgan in the high jump after each cleared 5 feet, 8 inches. Quakertown's Jody-Ann Evans won the 60 dash in a state-best 7.47 this season.

In the boys' competition, Strath Haven edged Penn Wood for the team title, and Chestnut Hill's Dustin Wilson ran the second-fastest 3,000 in the country this season in winning in 8:39.41.

Eric Futch won the 200 in 21.60 and helped Penn Wood win the 4x200 and 4x400 relays, including a US No. 2 time of 1:29.02 in the 4x200.

The results

BOYS' EVENTS

Team scoring: Strath Haven 44, Penn Wood 41, Swenson 32, Hickory 21, Father Judge 20, Great Valley 20, Hatboro-Horsham 19, Central Dauphin East 18, La Salle 16, Pennridge 14, Holy Ghost Prep 14, Wissahickon 14, Penn Charter 14.

60 meters: 1, T.J. Elliott, Central Dauphin, 6.87. 2, Niager Mathis, Swenson, 6.90. 3, Nicholas Patton, Tyrone, 7.01.

60 hurdles: 1, Aaron Willett, Coatesville, 7.89. 2, Chris Williams, Strath Haven, 7.90. 3, Eric Futch, Penn Wood, 7.97.

200: 1, Eric Futch, Penn Wood, 21.60. 2, T.J. Elliott, Central Dauphin, 21.93. 3, Daryl Worley, Penn Charter, 22.01.

400: 1, Tyler Ross, Latrobe, 49.01. 2, Daryl Worley, Penn Charter, 49.23. 3, Corey Hackett, Hatboro-Horsham, 49.36.

800: 1, Haneef Hardy, Swenson, 1:53.30. 2, Ryun Holder, Chambersburg, 1:54.03. 3, Ryan Horgan, Holy Ghost Prep, 1:54.32.

Mile: 1, Ned Willig, Great Valley, 4:15.66. 2, Tom Coyle, La Salle, 4:16.42. 3, Jack Huemmler, Strath Haven, 4:16.50.

3,000: 1, Dustin Wilson, Chestnut Hill, 8:39.41. 2, Sam Hibbs, Hatboro-Horsham, 8:45.78. 3, Sami Aziz, Germantown Friends, 8:49.48.

High jump: 1, John Mudrey, Hickory, 6-8. 2, Charles Wilson-Adams, Tyrone, 6-6. 3, Alex Gregro, Wilson, 6-4.

Long jump: 1, John Landis, Father Judge, 23-3/4. 2, Austin Rizzo, Williamsport, 22-81/2. 3, De'vion Tate, McDowell, 22-7.

Triple jump: 1, Jarred Posey, William Penn, 48-23/4. 2, Wellington Zaza, Strath Haven, 48-1/4. 3, Imani Brown, Reading, 47-91/2.

Shot put: 1, Matt Bell, Hickory, 60-101/4. 2, Kyle Long, Hempfield, 57-93/4. 3, Praduman Singh, Upper Darby, 56-11.

Pole vault: 1, Jared Allison, Dallastown, 15-6. 2, Jacob Hensh, Laurel Highlands, 15-6. 3, Patrick Anderson, Kane, 15-0.

4x200 relay: 1, Penn Wood, 1:29.02. 2, Neshaminy, 1:29.60. 3, Strath Haven, 1:29.73.

4x400 relay: 1, Penn Wood, 3:20.83. 2, Wissahickon, 3:21.49. 3, Swenson, 3:22.13.

4x800 relay: 1, Pennridge, 7:51.74. 2, Penncrest, 7:55.91. 3, Strath Haven, 7:57.98.

Distance medley: 1, Great Valley, 10:23.77. 2, Holy Ghost Prep, 10:28.06. 3, Altoona, 10:31.23.

GIRLS' EVENTS

Team scoring: Swenson 42, Strath Haven 26, Pennridge 25, Hempfield 25, Notre Dame 24, Central Dauphin East 21, Homer 20, Hickory 19, Quakertown 18, Girls High 16, Coatesville 15, North Penn 14, Henderson 14, Penn Wood 14.

60 meters: 1, Jody-Ann Evans, Quakertown, 7.47. 2, Jada Steward, West Catholic, 7.66. 3, Katelyn Jackson, Springside, 7.72.

60 hurdles: 1, Eliana Yankelev, Lower Merion, 8.87. 2, Katelynn Williams, Plymouth Whitemarsh, 8.98. 3, Amy Hicks, Swenson, 9.06.

200: 1, Deme'shia Davis, Central Dauphin, 24.43. 2, Jody-Ann Evans, Quakertown, 25.03. 3, Imani Harris-Quillen, Swenson, 25.11.

400: 1, Kenya Woodall, Coatesville, 55.88. 2, Ceaira Brown, Overbrook, 56.69. 3, Caela Williams, Penn Wood, 56.87.

800: 1, Emma Keenan, Gwynedd-Mercy, 2:10.84. 2, Natalie Deacon, W.C. Henderson, 2:13.41. 3, Katie Nappi, Notre Dame, 2:14.96.

Mile: 1, Angel Piccirillo, Homer, 4:44.20 (meet record). 2, Maria Seykora, Notre Dame, 4:58.16. 3, Hannah Grossman, Strath Haven, 4:59.52.

3,000: 1, Angel Piccirillo, Homer, 9:53.79. 2, Meghan McGovern, North Penn, 9:57.10. 3, Amy Darlington, Liberty, 10:07.83.

High jump: 1, Megan McCloskey, Germantown Academy, 5-8. 2, Taylor Morgan, Upper Dublin, 5-8. 3, Natalie Shiffler, Hempfield, 5-6.

Long jump: 1, Jordan Matthews, Abington, 18-10. 2, Diamond Hodge, Girls High, 18-6. 3, Kayla Hope, Tamaqua, 18-1/2.

Triple jump: 1, Lanae Newsome, Brookville, 38-7. 2, Diamond Hodge, Girls High, 38-3. 3, Taneira Bowman, Chester, 37-11.

Shot put: 1, Taylor Woods, Hickory, 44-21/2. 2, Rachel Fatherly, Williamsport, 42-8. 3, Jennifer Neider, Hickory, 41-71/2.

Pole vault: 1, Larisa Debich, Hempfield, 12-6. 2, (tie) Amanda Benninghoff, Council Rock South; Virginia LaMacchia, Central Columbia, 12-0.

4x200 relay: 1, Pennridge, 1:42.39. 2, Easton, 1:43.66. 3, Central Dauphin East, 1:44.63.

4x400 relay: 1, Swenson, 3:56.24. 2, Strath Haven, 3:56.78. 3, Paul Robeson, 3:58.39.

4x800 relay: 1, Strath Haven, 9:11.71. 2, Downingtown East, 9:21.23. 3, W.C. Henderson, 9:23.18.

Distance medley: 1, Notre Dame, 12:04.79 (meet record, betters 12:08.32 by North Penn, 2011). 2, North Hills, 12:11.48. 3, North Penn, 12:20.44.

|
|
|
|
|