S. Jersey Scoreboard

Posted: March 02, 2012

Highlights of Thursday's contests can be found at:

www.philly.com/rally

Boys' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Middle Township 45, Medford Tech 42

Haddon Heights 65, Overbrook 63

Haddonfield 62, Barnegat 38

Willingboro 99, Bridgeton 65

SOUTH JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Cherry Hill East 47, Toms River North 30

Eastern 54, Williamstown 39

Atlantic City 47, Lenape 44 (OT)

Shawnee 64, Triton 51

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Sacred Heart 66, Timothy Christian 56

Trenton Catholic 58, Roselle Catholic 43

Cardinal McCarrick 46, Wildwood Catholic 44

Gill St. Bernard's 63, St. Patrick 45

CENTRAL JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Point Pleasant Boro 64, Carteret 56

Holmdel 64, Roselle 49

Spotswood 56, Raritan 42

Ewing 58, Rumson 48

CENTRAL JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Colts Neck 95, Trenton 87

North Brunswick 54, Manalapan 50

Middletown North 59, Monroe 51

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Delran 46, Haddonfield 29

Willingboro 79, Pemberton 26

Sterling 64, Buena 16

Middle Township 32, West Deptford 18

SOUTH JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Shawnee 63, Egg Harbor Township 38

Lenape 58, Atlantic City 51

Toms River East 41, Williamstown 40

Washington Township 59, Clearview 47

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Sacred Heart 62, Moorestown Friends 19

Gill St. Bernard's 65, St. Joseph 42

Trenton Catholic 59, Mater Dei 38

Roselle Catholic 57, Wardlaw-Hartridge 26

CENTRAL JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Governor Livingston 63, Delaware Valley 41

Point Pleasant Boro 56, Rumson 38

Summit 43, Holmdel 33

Hillside 58, Weequahic 45

CENTRAL JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Rancocas Valley 44, North Brunswick 40

Middletown South 38, Trenton 37

South Brunswick 45, Marlboro 32

Jackson 58, Freehold Township 45

SOUTH JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Overbrook 14 24 15 10 - 63

Haddon Heights 20 17 19 9 - 65

O: James Bullock 17, Ray Cross 3, Mike Diaz 20, Deandre Dredden 14, Tynir Gale 4, Dom Mapp 5.

HH: Davon Jones 21, Brandon Joyner 24, Nick Lundholm 1, Darrian Pierce 12, Dante Pinckney 7.

Barnegat 9 9 8 12 - 38

Haddonfield 17 18 8 19 - 62

B: Decapua 1, Aq. McGugan 2, An. McGugan 7, Morris 2, Salt 12, Waszkiewics 4, Zanzalari 10.

H: Chris Biddle 3, Robby DePersia 6, Nick DePersia 11, Billy Griffin 17, Mike Lacatena 13, Jake Sikkema 12.

SOUTH JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Toms River North 5 6 10 9 - 30

Cherry Hill East 13 4 7 23 - 47

TRN: Blum 6, Carrington 2, Machinko 8, Martin 2, Singleton 3, Stansbury 9.

CHE: Tyler Berlinsky 2, Hank Davis 5, Jesse Gold 5, Jake Gurkin 13, Garry Hettinger 3, Brett Roseman 4, Marc Schlessel 15.

Williamstown 9 11 7 12 - 39

Eastern 6 13 15 20 - 54

W: T.J. Booth 3, Kali Boyce 9, Kyle Kahlbom 3, Chris Leary 6, Marques Little 2, Dave Mikanda 14, Aaron Rose 2.

E: Devon Bell 14, Melvin Ford 7, Matt Klinewski 2, Brett Knoblauch 5, Steve Schneider 8, Avery Walker 10, Mike Wilson 8.

Triton 13 9 10 19 - 51

Shawnee 14 13 13 24 - 64

T: John Bowers 8, Dave Budd 11, Dylan Daniluk 12, Brian Keller 10, Donte Vaughan 10.

S: Ryan Bodnar 6, Josh Borelli 17, Jake Dean 2, Frank Destito 2, Donny DiVirgilio 5, Austin Lang 2, Dan Mumford 20, Tristan Polnitz 7, Alec Warren 3.

CENTRAL JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

North Brunswick 8 9 10 13 - 40

Rancocas Valley 17 12 8 7 - 44

NB: Bhandare 8, Guevara 9, Kelly 12, Montalbano 2, Vick 4, Walker 5.

RV: Natalya Lee 4, Jasmine Lewis 5, Brianna Logan 11, Lauren Moses 18, DeShauna Prescott 2, Kristin Smith 4.

SOUTH JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Delran 13 9 11 13 - 46

Haddonfield 9 9 3 8 - 29

D: Tara Ballay 3, Nicole Bayer 1, Crystal Cleveland 6, Katie Larson 6, Aliyah Murray 11, Taylor Umbrell 19.

H: Maddie Betley 4, Maddie Kiep 3, Hayley Raymond 11, Catherine Senopoulos 9, Colleen Tritt 2.

Pemberton 8 1 8 9 - 26

Willingboro 21 20 16 22 - 79

P: Jada Champion 4, Mercedes Granberry 5, Jasmine Poole 6, Jasmine Smith 9, Laronda Timmons 2.

W: Gabriella Bennett 9, Brashai Bolden 2, Kara Cezar 16, Celina Dash 2, Ashley Ellis 2, Vanessa Francis 6, Taylor Lewis 8, Maya Mosley 4, Micahya Owens 17, Aaliyah Saud-Lewis 5, Imani Stepney 8.

Buena 5 4 6 1 - 16

Sterling 20 17 17 10 - 64

B: Lynn Brown 2, Patrice Green 3, Caroline Santiago 5, Janay Smith 6.

S: Erica Hoffmann 16, Leilani Naone-Carter 4, Maiya Rawlinson 1, Shanell Robinson 6, Anyssa Sanchez 11, Tyra Satchell 13, Jenna Scully 4, Tori Shinkowitz 2, Courtney Smith 7.

West Deptford 6 2 6 4 - 18

Middle Township 11 4 9 8 - 32

WD: Tarryn Bundy 10, Natalie Carrero 2, Megan Kirschling 2, Megan Knoblock 2, Paige Paratore 2.

MT: Anna Ay 4, Lauryn Fields 13, Marinna Peterson 5, Sarah Roberts 1, Olivia Schwartz 5, Kristina Startare 4.

SOUTH JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Egg Harbor Township 6 7 12 13 - 38

Shawnee 17 13 15 18 - 63

EHT: Tamara Baum 6, Eryn Reed 10, April Roadside 2, Selena Santiago 20.

S: Olivia Askin 21, Lexi Basantis 4, Rice Fazio 3, Nicole Gault 4, Kelsey Kennedy 10, Erin Molina 6, Amanda Morella 4, Taylor Ryan 7, Nikola Williams 4.

Atlantic City 11 5 14 21 - 51

Lenape 11 12 14 21 - 58

AC: Maria Caccavo 4, Quadjira Carpenter 7, Mone't Gist 2, Alexis Harris 3, Sahara Lopez 15, Ta'yon Morgan-Jones 15, Deaja Reynolds 5.

L: Rena Carabases 8, Nicole Donnelly 6, Taylor Holmes 9, Mackenzie McErlean 3, Alexis Sears 11, Alex Seedes 2, Brianna Wylie 19.

Williamstown 8 9 13 10 - 40

Toms River East 14 7 11 9 - 41

W: Taylor Bynoe 7, Raven Coleman 2, Julia Dixon 10, Dayna Fyffe 6, Denisha Green 2, Taylor Walker 13.

TRE: Marissa Bruno 2, Laura Goodwin 2, Kristen Kenney 9, Emily Kunzman 7, Corey Schwartz 8, Lindsey Shoff 2, Marykate Sullivan 11.

Clearview 11 13 13 10 - 47

Washington Township 12 18 16 13 - 59

C: Chantele Clark 5, Laura Coughlan 2, Liz Kramer 4, Sara Kramer 17, Paige Settar 9, Kennedi Thompson 10.

WT: Morgan Cosgrove 4, Maureen Fleming 14, Kylie Giedemann 18, Kelly Giedemann 17, Jessica Monte 2, Emily Rohach 2, Isabella Siravo 2.

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Moorestown Friends 0 5 4 10 - 19

Sacred Heart 20 8 23 11 - 62

MF: Jasmine Brown 2, Kelcie Evans 7, Claire Langlotz 7, Lauren Lowe 3.

SH: Lexi Bruno 2, Mandy Buirch 8, Ciani Carter 6, Alyssa Ferucci 3, Maia Fletcher 2, Kennedy Johnson 22, Tay-Tay Loatman 7, Maroen 9, Olin 3.

St. Joseph 8 12 7 15 - 42

Gill St. Bernard's 19 14 19 13 - 65

SJ: Dana DiRenzo 8, Dana Donahue 6, Gabby Dudo 2, Colleen Henry 11, Ashley Leyden 1, Cori Weiss 3, Sammi Wetzel 11.

GSB: Linnett Graber 7, Samantha Graber 12, Morgan Rooks 2, Taylor Rooks 9, Jasmine Sina 13, Dominique Vitalis 22.

Boys' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

Woodbury at Schalick, 5:30

Penns Grove at Paulsboro, 7

SOUTH JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Woodrow Wilson at Camden, 6

Ocean City at Lacey Township, 6:30

CENTRAL JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

New Egypt at Asbury Park, 4

Bound Brook at Florence, 6

CENTRAL JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Lawrence at Neptune, 6

Manasquan at Lakewood, 6:30

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

Holy Spirit at Paul VI, 5

Bishop Eustace at St. Augustine, 6

Christian Brothers at St. Joseph-Metuchen, 7

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

Gloucester at Haddon Township, 6

Glassboro at Cedar Creek, 6

SOUTH JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Seneca at Ocean City, 5

Central Regional at Delsea, 7

CENTRAL JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

New Egypt at Burlington City, 6

South Hunterdon at Metuchen, 6

CENTRAL JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Neptune at Hopewell Valley, 5

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

Monsignor Donovan at Red Bank Catholic, 5:30

Holy Cross at St. Rose-Belmar, 6

Holy Spirit at Gloucester Catholic, 6

St. John Vianney at Bishop Ahr, 7

Wrestling

NJSIAA STATE CHAMPIONSHIPS

At Boardwalk Hall, Atlantic City.

Pre-quarterfinals, 5

Boys' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 2 SEMIFINALS

Middle Township at Willingboro, 3

Haddonfield at Haddon Heights, 5

SOUTH JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

Shawnee at Cherry Hill East, 2

Atlantic City at Eastern, 6

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

Gloucester Catholic at Notre Dame, 1

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Cardinal McCarrick at Gill St. Bernard's, 7

Sacred Heart at Trenton Catholic, 7

CENTRAL JERSEY GROUP 2 SEMIFINALS

Point Pleasant Boro at Holmdel, 1

Spotswood at Ewing, 7

CENTRAL JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

North Brunswick at Colts Neck, 6:30

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY GROUP 2 SEMIFINALS

Delran at Willingboro, 1

Sterling at Middle Township, 6

SOUTH JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

Toms River East at Shawnee, 1

Lenape at Washington Township, 7

CENTRAL JERSEY GROUP 2 SEMIFINALS

Point Pleasant Boro at Governor Livingston, 7

Summit at Hillside, 6

CENTRAL JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Woodbridge at Manasquan, 2

CENTRAL JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

South Brunswick at Jackson, 12

Middletown South at Rancocas Valley, 6

SOUTH JERSEY NON-PUBLIC B SEMIFINALS

Gill St. Bernard's at Sacred Heart, 7

Roselle Catholic at Trenton Catholic, 6:30

Wrestling

NJSIAA STATE CHAMPIONSHIPS

At Boardwalk Hall, Atlantic City.

Quarterfinals, 10 a.m.

Semifinals, 5

|
|
|
|
|