Pennsylvania Scoreboard

Posted: March 12, 2012

Boys' Basketball

STATE CLASS A SECOND ROUND

At Garden Spot:

Church Farm vs. New Hope Academy, 6

Faith Christian vs. Greenwood, 7:30

At East Pennsboro:

Constitution vs. St. John Neumann, 6

Math, Civics & Sciences vs. Sullivan Co., 7:30

At Indiana University:

Shade vs. Lincoln Park Charter, 7:30

At Clarion University:

Johnsonburg vs. West Middlesex, 6

Ridgway vs. Kennedy Catholic, 7:30

At Sharon:

Visionquest vs. Vincentian Academy, 6

STATE CLASS AAA SECOND ROUND

At Norristown:

Boys' Latin vs. Allentown Central Cath., 7:30

At Milton Hershey:

Holy Ghost Prep vs. Danville, 7:30

At Geigle Complex, Reading:

Neumann-Goretti vs. York Suburban, 8

At Coatesville:

Octorara vs. Archbishop Carroll, 7:30

At Hazleton:

Berks Catholic vs. Abington Heights, 7:30

At Hempfield:

Hampton vs. Greater Johnstown, 7:30

At Duquesne University:

New Castle vs. Montour, 8

At Sharon:

Beaver vs. General McLane, 7:30

Girls' Basketball

STATE CLASS AA SECOND ROUND

At Hamburg:

Engineering & Science vs. Montrose, 6

At Milton Hershey:

Pine Grove vs. Delone Catholic, 6

At Martz Hall, Pottsville:

Dunmore vs. York Catholic, 6

Minersville vs. Mount Carmel, 7:30

At Indiana University:

Seton La Salle vs. Conemaugh Twp., 6

At Allegheny College:

Bishop Canevin vs. Villa Maria-Erie, 6

Girard vs. Cranberry, 7:30

At Hempfield:

Forest Hills vs. Keystone Oaks, 6

STATE CLASS AAAA SECOND ROUND

At Norristown:

Spring-Ford vs. Mount St. Joseph, 6

At Geigle Complex, Reading:

Cheltenham vs. Solanco, 5

Council Rock South vs. Red Lion, 6:30

At Coatesville:

Archbishop Carroll vs. Downingtown West, 6

At Hazleton:

Abington Heights vs. Central Dauphin, 6

At Hamburg:

Liberty vs. Governor Mifflin, 7:30

At Duquesne University:

Oakland Catholic vs. Upper St. Clair, 5

Baldwin vs. Mount Lebanon, 6:30

Boys' Basketball

STATE CLASS AA SECOND ROUND

At Parkland:

Communications Tech vs. Holy Cross, 7:30

At Geigle Complex, Reading:

Vaux vs. Pine Grove, 6

At Bethlehem Liberty:

Bishop McDevitt vs. Riverside, 6

Imhotep Charter vs. Elmer Meyers, 7:30

At Hempfield:

Jeannette vs. Greensburg Central Catholic, 6

Beaver Falls vs. Conemaugh Township, 7:30

At Duquesne University:

Sto-Rox vs. Quaker Valley, 6:30

At New Castle:

Monessen vs. Mercyhurst Prep, 7:30

STATE CLASS AAAA SECOND ROUND

At Coatesville:

Coatesville vs. Bartram, 6

Chester vs. Norristown, 7

Lower Merion vs. Roman Catholic, 7:30

At Geigle Complex, Reading:

Central Bucks West vs. Central Dauphin, 7:30

At Shamokin:

Williamsport vs. Harrisburg, 7

At Stroudsburg:

Easton vs. Delaware Valley, 7

At Duquesne University:

Gateway vs. Shaler, 8

At Sharon:

Cathedral Prep vs. Pitt. Central Catholic, 7

Girls' Basketball

STATE CLASS AAA SECOND ROUND

At Spring-Ford:

Prep Charter vs. Bethlehem Catholic, 6

Neumann-Goretti vs. Allentown Cent. Cath., 7:30

At Parkland:

Villa Maria vs. Greater Nanticoke, 6

At Gov. Mifflin Intermediate School:

Lancaster Catholic vs. Southern Lehigh, 6

Archbishop wood vs. Trinity, 7:30

At Indiana University:

Hollidaysburg vs. South Park, 7:30

At Duquesne University:

Hopewell vs. Blackhawk, 5

At New Castle:

Chartiers Valley vs. Franklin, 6

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|