Pennsylvania Scoreboard

Posted: April 24, 2012

Highlights of Monday's contests can be found at:

www.philly.com/rally

Through Sunday.

PUBLIC LEAGUE League

Gold Division W   L   

Washington. . . 5   0   

Northeast. . . 4   1   

Central. . . 4   1   

Franklin Learning Center. . . 4   1   

Engineering & Science. . . 2   3   

Lincoln. . . 2   3   

Masterman. . . 2   3   

Edison. . . 1   4   

Palumbo. . . 1   4   

CAPA . . . 0   5   

League

Silver Division W   L   

Douglas. . . 5   1   

Kensington. . . 4   1   

Furness. . . 4   1   

Olney. . . 3   1   

Parkway Center City. . . 3   2   

Mastbaum. . . 2   3   

University City. . . 1   4   

Parkway West. . . 0   4   

Overbrook. . . 0   5   

Baseball

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Fels 11, Swenson 1

NONLEAGUE

Christian Academy 14, Baptist High 0

Softball

CENTRAL LEAGUE

Ridley 4, Marple Newtown 1

INTER-AC LEAGUE

Springside 16, Penn Charter 11

NONLEAGUE

Upper Merion 0, Archbishop Carroll 0

Boys' Lacrosse

CENTRAL LEAGUE

Ridley 14, Harriton 5

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley 13, West Chester Rustin 5

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts 13, Spring-Ford 7

PUBLIC LEAGUE

Washington 6, Mastery Charter Shoemaker 1

Northeast 12, Del-Val Charter 5

NONLEAGUE

Chestnut Hill 12, Springfield (M) 6

Abington 10, Holy Ghost Prep 6

Lansdale Catholic 15, Upper Moreland 9

Girls' Lacrosse

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy 19, Nazareth Academy 3

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley 20, West Chester Rustin 2

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts 11, Phoenixville 10

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 18, Woodlynde 9

NONLEAGUE

Perkiomen Valley 9, Coatesville 4

Notre Dame 16, Hatboro-Horsham 13

Lansdale Catholic 12, Upper Moreland 11

St. Basil 8, Little Flower 7

Shipley 18, Barrack Hebrew 3

Germantown Friends 17, Hun School 11

Upper Merion 14, Upper Perkiomen 12

Boys' Tennis

PUBLIC LEAGUE

Parkway Northwest 3, Bodine 2

Golf

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends 171, Friends' Central 187

INTER-AC LEAGUE GIRLS

Notre Dame 244, Episcopal Academy 268

Badminton

PUBLIC LEAGUE

Fels 3, Rhodes 2

Girls' Soccer

PUBLIC LEAGUE

Phila. Academy Charter 1, Central 1

Frankford 4, Dobbins 1

Girls' Track and Field

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 96, Agnes Irwin 30

Boys' Track and Field

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 152, Archbishop Wood 107, Archbishop Ryan 100, West Catholic 99, Archbishop Carroll 43, Lansdale Catholic 27, Neumann-Goretti 10

INTER-AC LEAGUE

Malvern Prep 95, Episcopal Academy 27

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Fels 501 005 - 11 9 0

Swenson 010 000 - 1 4 4

WP: Eliantonio Martinez. LP: Anody. 2B: F-Andrew Urbina, Martinez, Jason Morales.

NONLEAGUE

Baptist High 000 00 - 0 3 6

Christian Academy 354 2x - 14 9 2

WP: Adam Zahner. LP: Boone. 2B: C-Andrew Boykin 2. 3B: C-Adam Zahner.

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown 000 000 1 - 1 3 1

Ridley 000 103 x - 4 11 0

WP: Courtney Eubanks. LP: Conca. 2B: R-Taylor Eubanks. MN-Berger.

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter 1 12 220 3 - 11 10 1

Springside 10 00 033 x - 16 11 2

WP: Maddie Saltzman. LP: Jess Drossner. 2B: S-Alexis Giovinazzo. PC-Danielle Sienko 2. 3B: PC-Kurtz.

Baseball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Springfield (M), 3:45

Jenkintown at Delco Christian, 3:45

Phil-Mont Christian at Bristol, 3:45

Morrisville at Calvary Christian, 3:45

Christopher Dock at Lower Moreland, 3:45

Holy Ghost Prep at New Hope-Solebury, 3:45

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Archbishop Carroll at Conwell-Egan, 3:45

Lansdale Catholic at Neumann-Goretti, 3:45

Bishop McDevitt at Archbishop Wood, 3:45

CATHOLIC LEAGUE RED

Roman Catholic at Archbishop Ryan, 3:45

Cardinal O'Hara at La Salle, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Marple Newtown, 3:45

Garnet Valley at Radnor, 3:45

Lower Merion at Penncrest, 3:45

Haverford High at Harriton, 3:45

Conestoga at Strath Haven, 6:30

CHES-MONT LEAGUE

Oxford at W.C. Henderson, 3:45

Octorara at West Chester East, 3:45

Sun Valley at Bishop Shanahan, 3:45

Great Valley at Coatesville, 3:45

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Glen Mills, 3:30

Academy Park at Chester, 3:30

Interboro at Penn Wood, 3:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at George School, 3:45

Abington Friends at Shipley, 4

Academy of New Church at Westtown, 4

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Chestnut Hill, 3:45

Episcopal Academy at Haverford School, 3:45

Malvern Prep at Germantown Academy, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 4

Methacton at Pottstown, 4

Phoenixville at Boyertown, 4

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Franklin Towne Charter at Frankford, 3:15

Masterman at Edison, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Wissahickon, 3:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Souderton, 3:30

North Penn at Hatboro-Horsham, 3:30

Central Bucks South at Central Bucks West, 3:30

Pennridge at Quakertown, 3:45

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at William Tennent, 3:30

Bensalem at Council Rock South, 3:30

Neshaminy at Council Rock North, 3:30

Abington at Truman, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Pine Forge at Girard College, 3:45

NONLEAGUE

Mariana Bracetti at Swenson, 3:15

Episcopal Ac. at Germantown Friends, 3:45

Phelps at Mercy Vocational, 3:45

Barrack Hebrew at Friends Select, 4

Faith Christian at Lehigh Christian, 4

Perkiomen School at Renaissance Academy, 4

Christian Academy at Cumberland Christian, 4

Softball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Bristol, 3:45

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Gwynedd-Mercy, 3:45

Villa Joseph Marie at St. Basil, 3:45

Sacred Heart at Nazareth Academy, 3:45

Merion Mercy at Mount St. Joseph, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Bishop McDevitt, 3:30

Arch. Prendergast at Cardinal O'Hara, 3:45

Conwell-Egan at Neumann-Goretti, 3:45

Lansdale Catholic at Little Flower, 3:45

Hallahan at Archbishop Ryan, 3:45

Archbishop Wood at St. Hubert, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Upper Darby, 3:45

Strath Haven at Conestoga, 3:45

Radnor at Garnet Valley, 3:45

Harriton at Haverford High, 3:45

Penncrest at Lower Merion, 3:45

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East at Kennett, 3:45

Bishop Shanahan at Sun Valley, 3:45

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park at Interboro, 3:30

Penn Wood at Chichester, 3:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Friends at Westtown, 3:45

Friends Select at Ac. of New Church, 4

Abington Friends at George School, 4

INTER-AC LEAGUE

Baldwin at Springside, 3:45

Notre Dame at Episcopal Academy, 3:45

Agnes Irwin at Germantown Academy, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Perkiomen Valley, 4

Spring-Ford at Phoenixville, 4

Owen J. Roberts at Pottstown, 4

Boyertown at Pope John Paul II, 4

Methacton at Pottsgrove, 4

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Upper Merion, 3:30

Wissahickon at Cheltenham, 3:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Central Bucks East, 3:30

Central Bucks West at Central Bucks South, 3:30

Hatboro-Horsham at North Penn, 3:30

Quakertown at Pennridge, 6:30

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Pennsbury, 3:15

Truman at Abington, 3:30

Council Rock South at Bensalem, 3:30

Council Rock North at Neshaminy, 3:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Solebury School, 4

NONLEAGUE

Renaissance Academy at Perkiomen School, 3:30

Christian Academy at Cumberland Christian, 4

Boys' Lacrosse

BICENTENNIAL LEAGUE

Springfield (M) at Devon Prep, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

La Salle at Father Judge, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Haverford High at Radnor, 3:45

Lower Merion at Penncrest, 3:45

Garnet Valley at Springfield (D), 7

Upper Darby at Strath Haven, 7

Conestoga at Marple Newtown, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Bishop Shanahan, 3:45

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at George School, 3:45

Ac. of New Church at Friends' Central, 3:45

Shipley at Westtown, 4

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Haverford School, 3:45

Germantown Academy at Episcopal Ac., 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 7

PUBLIC LEAGUE

Audenried vs. Southern (at Gratz), 3:30

SUBURBAN ONE LEAGUE

Wissahickon at Norristown, 3:30

Souderton at Central Bucks South, 3:30

North Penn at Pennridge, 6:30

Abington at Council Rock South, 3:30

Truman at Council Rock North, 3:30

Pennsbury at Neshaminy, 3:30

Girls' Lacrosse

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown at Delco Christian, 3:45

Springfield (M) at New Hope-Solebury, 3:45

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy at Villa Joseph Marie, 3:45

St. Basil at Merion Mercy, 3:45

Mount St. Joseph at Nazareth Academy, 3:45

Villa Maria at Sacred Heart, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Haverford High, 3:45

Marple Newtown at Conestoga, 3:45

Harriton at Ridley, 3:45

Penncrest at Lower Merion, 3:45

Strath Haven at Upper Darby, 7

Springfield (D) at Garnet Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Bishop Shanahan at Kennett, 3:45

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park at Interboro, 3:30

Penn Wood at Chichester, 3:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at George School, 4

Germantown Friends at Abington Friends, 4

Moorestown Friends at Westtown, 4

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Germantown Academy, 3:30

Baldwin at Springside, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Pottstown, 3:45

SUBURBAN ONE LEAGUE

Norristown at Wissahickon, 3:30

Central Bucks West at Central Bucks South, 3:30

Pennridge at Souderton, 3:30

Council Rock North at Neshaminy, 3:30

Council Rock South at Pennsbury, 7

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|