S. Jersey Scoreboard

Posted: May 07, 2012

Baseball

NONLEAGUE

Don Bosco Prep 5, Gloucester Catholic 3

Rowing

CITY CHAMPIONSHIPS

1,500 meters on the Schuylkill.

BOYS' RACES

Lightweight double: 1, Malvern Prep, 5:18.54. 2, Montclair, 5:22.50. 3, St. Joseph's Prep, 5:25.91.

Lightweight four: 1, Mons. Bonner, 4:59.87. 2, Father Judge, 5:00.43. 3, Christian Bros., 5:07.08.

Lightweight quad: 1, Malvern Prep, 4:51.17. 2, Roman Catholic, 5:02.35. 3, St. Joseph's Prep, 5:04.63.

Lightweight eight: 1, St. Joseph's Prep, 4:24.02. 2, La Salle, 4:31.11. 3, Moorestown, 4:36.41.

Second eight: 1, La Salle, 4:40.69. 2, Holy Spirit, 4:45.54. 3, St. Augustine, 4:51.58.

Varsity single: 1, Germantown Academy, 5:38.39. 2, Girard College, 5:44.71. 3, Roman Catholic, 5:54.07.

Varsity double: 1, Roman Catholic, 5:06.65. 2, Malvern Prep, 5:08.67. 3, Montclair, 5:14.08.

Varsity four: 1, Episcopal Academy, 4:50.02. 2, Mons. Bonner, 4:54.22. 3, Radnor, 4:54.25.

Varsity quad: 1, Malvern Prep, 4:33.31. 2, Conestoga, 4:35.12. 3, Montclair, 4:37.63.

Varsity eight: 1, St. Joseph's Prep, 4:21.32. 2, La Salle, 4:23.32. 3, St. Augustine, 4:24.41.

GIRLS' RACES

Lightweight double: 1, Baldwin, 6:17.98. 2, Agnes Irwin, 6:33.92. 3, Springside, 6:45.49.

Lightweight four: 1, Egg Harbor Twp., 5:44.34. 2, Mount St. Joseph, 5:48.17. 3, Agnes KIrwin, 5:51.23.

Lightweight quad: 1, Conestoga, 5:36.68. 2, Haddon Township, 5:38.56. 3, Notre Dame, 5:43.95.

Lightweight eight: 1, Holy Spirit, 5:01.24. 2, Montclair, 5:02.69. 3, Mount St. Joseph, 5:15.23.

Second eight: 1, Holy Spirit, 5:17.67. 2, Absegami, 5:19.04. 3, Oakcrest, 5:23.22.

Varsity single: 1, Springside, 6:13.07. 2, Divine Grace, 6:19.56. 3, Glen Ridge, 6:22.17.

Varsity double: 1, Conestoga, 5:42.61. 2, Baldwin, 5:47.08. 3, Upper Dublin, 5:49.17.

Varsity four: 1, Mainland, 5:28.29. 2, Montclair, 5:32.165. 3, St. Mark's, 5:33.11.

Varsity quad: 1, Conestoga, 5:17.49. 2, Episcopal Academy, 5:24.52. 3, Sacred Heart, 5:26.27.

Varsity eight: 1, Mount St. Joseph, 4:52.72. 2, Bishop Eustace, 4:58.64. 3, Radnor, 4:58.85.

Track and Field

ROWAN RELAYS

High jump: 1, Megan Kirschling, West Deptford, 5-6. 2, Samantha Rodriguez, Southern, 5-2. 3, Dana Ohlson, Southern, 5-2.

Triple jump: 1, Shaya Wilkerson, Lenape, 37-0. 2, Anastasia Atkinson, Teaneck, 35-8. 3, Elizabeth Montague, Cherokee, 35-3 ΒΌ.

Discus: 1, Jess Woodard, Cherokee, 144-5. 2, Tara Daniels, Kingsway, 129-3. 3, Kristen Pierce, T.R. North, 119-0.

Pole vault: 1, Alexandra Elder, Moorestown, 10-6. 2, Christina Kursewicz, Clearview, 10-0. 3, Claudia Dabrowski, Donovan, 9-6.

4x100 relay: 1, Winslow Township (DeAnn Cross, Stey'ce McNeil, Torie Robinson, Cidae'a Woods), 47.91. 2, Eastern, 48.98. 3, Jackson, 49.52.

4x200 relay: 1, Southern, 1:44.75. 2, Lenape, 1:45.05. 3, Jackson, 1:45.31.

4x400 relay: 1, T.R. North, 3:58.77. 2, Lenape, 4:00.99. 3, Southern, 4:09.76.

4x800 relay: 1, Freehold, 9:18.88. 2, Lenape, 9:20.41. 3, Southern, 9:23.65.

4x1,600 relay: 1, T.R. North, 22:26.48. 2, Lenape, 22:29.27. 3, Middletown, 22:41.60.

800 sprint medley: 1, Cherokee (Alicia Green, Jess Strauss, Elizabeth Montague, Courtney Foster), 1:48.19. 2, Teaneck, 1:48.35. 3, Eastern, 1:49.79.

Sprint medley: 1, Holy Spirit (Nadia Jarvis, Alexis McDuell, Christina Dalzell, Bridget Flynn), 4:10.39. 2, Millville, 4:12.43. 3, Cherokee, 4:15.22.

Distance medley: 1, Lenape (Camille Franklin, Emily McGee, Amanda Restivo, Natalia Ocasio), 12:01.39. 2, Shawnee, 12:18.29. 3, Cherokee, 12:21.87.

Shuttle hurdles: 1, Buena (Andrea Olsen, Casey Sturts, Emely Ramirez, Helena Leyrer), 1:01.85. 2, Southern, 1:02.66. 3, Clearview, 1:07.35.

3x400 hurdles: 1, Jackson. 2, Southern. 3, Millville.

Baseball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Bordentown at Delran, 3:45

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Mainland at Atlantic City, 4

Vineland at Holy Spirit, 4

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Buena at St. Joseph, 4

Sacred Heart at Ocean City, 4

Lower Cape May at Middle Township, 4

COLONIAL CONFERENCE

Haddonfield at Woodbury, 3:45

Paulsboro at Haddon Heights, 3:45

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Pennsville, 4

Pitman at Salem, 4

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Deptford at GCIT, 3:45

Glassboro at Gloucester Catholic, 4

Woodstown at Penns Grove, 4

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Kingsway at Delsea, 3:45

Clearview at Williamstown, 4

Cumberland at Highland, 4

BURLINGTON COUNTY LEAGUE TOURNAMENT

Rancocas Valley at Burlington City, 3:45

NONLEAGUE

Westampton Tech at Moorestown Friends, 3:45

Riverside at Medford Tech, 3:45

Moorestown at Delran, 3:45

Northern Burlington at Willingboro, 3:45

Belvidere at Northern Burlington, 3:45

Rancocas Valley at Seneca, 3:45

Maple Shade at Overbrook, 3:45

Camden Academy at Pennsauken Tech, 3:45

Cherry Hill East at Cherry Hill West, 3:45

Eastern at Triton, 3:45

Lenape at Camden Catholic, 3:45

Washington Township at Pennsauken, 3:45

Shawnee at Timber Creek, 3:45

Winslow Township at Bishop Eustace, 3:45

Pemberton at Florence, 4

Cherokee at Paul VI, 4

St. Augustine at Pleasantville, 4

Hammonton at Wildwood Catholic, 4

Absegami at Cedar Creek, 4

Egg Harbor Township at Bridgeton, 4

|
|
|
|
|