Saturday's Schedule

Posted: August 04, 2012

Badminton

Men's Doubles semifinals and Women's Doubles bronze medal match, 4 a.m.

Women's singles bronze and gold medal matches, 11:45 a.m. (MSNBC)

Women's Doubles gold medal match, 8:30 a.m. (MSNBC, 1:45 p.m.)

Basketball

MEN

 Tunisia vs. France, 4 a.m. (NBC-BASK)

Russia vs. Spain, 6:15 a.m.

(NBC-SN, NBC-BASK)

 Lithuania vs. U.S., 9:30 a.m.  

(NBC-SN; NBC-BASK)

China vs. Brazil, 11:45 a.m.

(NBC-SN; NBC-BASK)

Britain vs. Australia, 3 p.m. (NBC-BASK)

Nigeria vs. Argentina, 5:15 p.m. (NBC-BASK)

Beach Volleyball

(NBC-SN)

 Men's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Men's round of 16 (1 match), Noon

Women's round of 16 (1 match), Noon

Men's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Boxing

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Light Welterweight (64kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 16, 8:30 a.m. (CNBC)

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Light Welterweight (64kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 16, 3:30 p.m. (CNBC)

Cycling (Track)

Men's Omnium flying lap; Men's Sprint qualifying, 1/16 finals, 6:30 a.m.

Men's Omnium 30km points race, elimination race; Men's Sprint 1/16 finals repechages, 1/8 finals & repechages, race for 9th-12th places; Women's Team Pursuit round 1, finals, 11 a.m. (NBC10, 2 p.m.)

Diving

Women's 3-Meter Springboard semifinal,

9:30 a.m. (NBC10 Prime) 

 

Equestrian (Jumping)

Individual Jumping First qualifier; Team Jumping qualifier for round 1, 5:30 a.m. (NBC10, 3:30 p.m.)

Women's Team Epee round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 4 a.m.

Women's Team Epee bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Field Hockey

WOMEN

 Australia vs. South Africa, 3:30 a.m.

Netherlands vs. South Korea, 5:45 a.m.

Japan vs. Belgium, 8:45 a.m.

China vs. Britain, 11 a.m.

U.S. vs. New Zealand, 2 p.m. (NBC-SN)

Germany vs. Argentina, 4:15 p.m.

Gymnastics

Women's Trampoline qualification, final,

9 a.m. (NBC10, 11 a.m.)

 

Rowing

Men's Fours classification and final, Lightweight Double Sculls classifications and final; Women's Lightweight Double Sculls classifications and final, Single Sculls classifications and final, 4:30 a.m.

(NBC10, 3:45 p.m.)

Sailing

Women's 470, Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.

Shooting

Women's 50-meter Rifle 3 Positions qualification; Women's Trap qualification,

4 a.m. Women's 50-meter Rifle 3 Positions final, 19:45 a.m.

Women's Trap final, 10 a.m.

(NBC-SN, 4:30 p.m)

Soccer

MEN

 Japan vs. Egypt, 7 a.m.

(MSNBC; NBC-SOC)

 Mexico vs. Senegal, 9:30 a.m.

(NBC-SN; NBC-SOC)

 Brazil vs. HondurasQuarterfinal, Noon (MSNBC; NBC-SOC)

Britain vs. South Korea, 2:30 p.m.  

(NBC; NBC-SOC)

Swimming

Men's 1500 Freestyle final, 4X100 Medley Relay final; Women's 50 Freestyle final, 4X100 Medley Relay final, 2:30 p.m. (NBC10 Prime)

Table Tennis

Men's Team first round, 5 a.m.

Women's Team quarterfinals, 9:30 a.m.

Women's Team quarterfinals, 2 p.m.

Team Handball

Tunisia vs. Britain, 4:30 a.m.

South Korea vs. Serbia, 6:15 a.m.

Sweden vs. Argentina, 9:30 a.m.

Croatia vs. Denmark, 11:15 a.m.

Iceland vs. France, 2:30 p.m.

Hungary vs. Spain, 4:15 p.m.

Tennis

Men's doubles bronze medal match.

Women's singles bronze medal match: Victoria Azarenka vs. Maria Kirilenko, 7 a.m. (BRAVO)

 Mixed Doubles bronze medal match.

Men's doubles gold medal match. (NBC-SN, 11:30 a.m.)

Women's singles gold medal match, Maria Sharapova vs. Serena Williams, 9 a.m. (NBC10)

Track and Field

Men's 20km Race Walk, Noon (NBC10)

Men's 100 classification heats, round 1, 400 round 1; Women's 3000 Steeplechase round 1, Pole Vault qualifying, Heptathlon: long jump, javelin, 5 a.m. (NBC10)

Men's 400 Hurdles semifinals

Men's 10,000 final. (NBC10, 4:15 p.m.)

Long Jump final; Women's 100 semifinals and final, 400 semifinals, Discus final, Heptathlon: 800 (medal), 1:50 p.m.

(NBC10 Prime)

 

Triathlon

Women's race, 4 a.m.

Volleyball

MEN

 Germany vs. Tunisia, 4:30 a.m.

Britain vs. Poland, 6:30 a.m.

Australia vs. Italy, 9:45 a.m.

Russia vs. U.S., 11:45 a.m. (NBC10)

Argentina vs. Bulgaria, 3 p.m.

(NBC-SN, 5 p.m.)

Brazil vs. Serbia, 5 p.m.

Water Polo

Montenegro vs. Romania, 5 a.m. (MSNBC, 8:45 a.m.)

Croatia vs. Australia, 6:20 a.m.

Greece vs. Spain, 9:10 a.m.

Italy vs. Kazakhstan, 10:30 a.m.

Hungary vs. Britain, 1:20 p.m.

Serbia vs. U.S., 2:40 p.m. (NBC10)

Weightlifting

Men's 94kg group B, 10:30 a.m.

Men's 94kg group A (medal), 2 p.m.

(MSNBC, 5:30 p.m.)

 

Key - NBC-SN (NBC Sports Network); NBC-BASK (NBC Olympics Basketball Channel); NBC-SOC (NBC Olympics Soccer Channel; NBC10 Prime (8 p.m.-midnight)

 

|
|
|
|
|