Pennsylvania Scoreboard

Posted: November 16, 2012

Girls' Soccer

PIAA CLASS A STATE FINAL

Conwell-Egan vs. Greensburg at Hersheypark Stadium, 5

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown vs. Upper Darby at IceWorks, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Salesianum (Del.) vs. W.C. Henderson at IceLine, 6

Perkiomen Valley vs. Unionville at IceLine, 8

Spring-Ford vs. West Chester Rustin at Center Ice, 9

INDEPENDENCE LEAGUE

Owen J. Roberts-Pope John Paul II vs. Roman Catholic at Center Ice, 9:30

NONLEAGUE

Conestoga vs. Harriton at IceLine, 6:15

Penncrest vs. Methacton at Center Ice, 7

Downingtown West vs. Great Valley at IceLine, 7:15

Garnet Valley vs. Haverford High at Skatium, 8:45

Ridley vs. Sun Valley at IceWorks, 9:15

Girls' Soccer

PIAA CLASS AA STATE FINAL

Moon Area vs. Archbishop Wood at Hersheypark Stadium, 11 a.m.

Field Hockey

PIAA CLASS AA STATE FINAL

Crestwood vs. Villa Maria at Whitehall, noon

Boys' Soccer

First Team

Jack Dusing, La Salle

Joey Hanson, Father Judge

Colin McGlynn, St. Joseph's Prep

Kevin Galm, Archbishop Ryan

Dan Trodden, Archbishop Wood

Diego Ramirez, Roman Catholic

Bliss Harris, Bonner-Prendergast

Mark Grasela, La Salle

Michael Kirby, Archbishop Ryan

Matt Hull, Lansdale Catholic

Kevin Lockhart, Father Judge

Evan Balas, Conwell-Egan

Michael Newell, Archbishop Carroll

Matt Shirey, St. Joseph's Prep

AJ Karl, Archbishop Wood

Ryan Sandell, St. Joseph's Prep

Second Team

Jim Smith, Archbishop Ryan

Ryan Signora, Cardinal O'Hara

Joe Steward, Roman Catholic

Gabe Dwyer, Bishop McDevitt

Matt Lucas, La Salle

Ryan Nork, Father Judge

Chris McCrea, La Salle

Anthony Mastrocola, St. Joseph's Prep

Jarrett Tolby, Conwell-Egan

Mohamid Conde, Father Judge

Michael Lewis, Lansdale Catholic

Jordan Schiavo, Conwell-Egan

Drew Golden, Archbishop Carroll

Pat Friend, Archbishop Wood

Kyle McHugh, Roman Catholic

Victor Folgosa, Neumann Goretti

Jared Ott, Archbishop Ryan

Third Team

Vontae Hillard, Father Judge

Tolu Ibikunle, St. Joseph's Prep

Chris Goggin, Bonner-Prendergast

Alex Manzo, Lansdale Catholic

Kyle Moyta, Archbishop Ryan

Jack McDermott, Bishop McDevitt

Ben Wild, La Salle

Nick Czibik, Bonner-Prendergast

Chris Lee, St. Joseph's Prep

Dom Splendore, Archbishop Carroll

Justin Domenico, Cardinal O'Hara

Stefano Aiello-Pang, Roman Catholic

Pat Clark, Archbishop Wood

Steve Braunlinger, Cardinal O'Hara

Aaron Poulow, Father Judge

Dylan Rutledge, Roman Catholic

Girls' Tennis

First-Team Singles

Rachel Benstock, Harriton

Hannah Drayton, Harriton

Lipika Gadila, Conestoga

Lauren Banner, Conestoga

First-Team Doubles

Lauren Ge, Conestoga

Kaylee Yan, Conestoga

Lindsey Taafee, Conestoga

Kaja Michel, Conestoga

Jen White, Harriton

Renee Simms, Harriton

Second-Team Singles

Emma Blake, Garnet Valley

Hillary Hoffstein, Lower Merion

Emily Lu, Radnor

Rylee Power, Marple Newtown

Second-Team Doubles

Courtney Hughes, Garnet Valley

Stella Chen, Garnet Valley

Sage Krombolz, Conestoga

Maggie Manning, Conestoga

Lauren Johnston, Strath Haven

Katie Pell, Strath Haven

Honorable-Mention Singles

Rachel Golland, Lower Merion

Erin Reid, Radnor

Arianna Pollack, Harriton

Ashley Lyon, Conestoga

Madison Murphy, Marple Newtown

Kathleen Axelrod, Penncrest

Christina Ngo, Haverford High

Lia Ranalli, Springfield

Allie Sage, Ridley

Honorable-Mention Doubles

Jamie Jones, Conestoga

Emily Seeburger, Conestoga

Edith Rodriquez, Upper Darby

Gabriella Stephens, Upper Darby

Morgan Wajtowicz, Haverford High

Megha Nagaswami, Haverford High

Noa Seligsohn, Lower Merion

Samantha Wakeley, Lower Merion

Rotem Blat, Lower Merion

Nikki Snyder, Lower Merion

Claire Song, Radnor

Kelsey Movsowitz, Radnor

Girls' Tennis

First Team

Sophie Book, Friends' Central

Erin Chen, Moorestown Friends

Olivia Fiechter, Germantown Friends

Brittainy Lovett, Shipley

Haley Banks, Shipley

Anne Lovett, Shipley

Meili Konell, Westtown School

Sasha Stepansky, Abington Friends

Alexandra Nuzhdin, Abington Friends

Julia Lynn, Friends' Central

Jill Nehrbas, Shipley

Honorable Mention

Lauren Carney, Moorestown Friends

Emma Clark, Germantown Friends

Tayller Marcee, Shipley

Lauren Shinn, Germantown Friends

Maggie Schell, Westtown School

Sophia Sturies, Westtown School

Golf

First Team

Brandon Vance, Methacton

Matt Keim, Spring-Ford

John Foley, Spring-Ford

Mike Foley, Methacton

Lamar Saxon, Boyertown

Bennett Detweiler, Spring-Ford

Jared Faust, Owen J. Roberts

Carlo Barrasse, Boyertown

Second Team

Dan Loose, Upper Perkiomen

Austin Bennett, Upper Perkiomen

Drew Kriebel, Upper Perkiomen

Brandon Ciaola, Pope John Paul II

Jack Andrews, Spring-Ford

Alex Hart, Perkiomen Valley

Laura Hackman, Owen J. Roberts

Steven Steinmetz, Pottstown

Honorable Mention

Max Trythall, Pottsgrove

Jim Walmsley, Pottsgrove

Ronnie Chesler, Owen J. Roberts

Dylan Gallagher, Owen J. Roberts

Eric Rowell, Spring-Ford

Connor Green, Perkiomen Valley

Zach Wintsch, Owen J. Roberts

Corey Betham, Methacton

Maddie Sager, Owen J. Roberts

Girls' Tennis

First-Team Singles

Emily Allen, Boyertown

Mihaela Codreanu, Methacton

Paige McDougall, Methacton

Second-Team Singles

Lauren Simeone, Methacton

Lexi Crovetti, Phoenixville

Natassja Boham, Spring-Ford

Honorable-Mention Singles

Julie McNabb, Phoenixville

Claire Parker, Spring-Ford

Leona Kretzu, Perkiomen Valley

First-Team Doubles

Amanda Loar, Boyertown

Kayla Loar, Boyertown

Natalie Wright, Spring-Ford

Kirsten Landis, Spring-Ford

Kelly Fields, Methacton

Natalie Rittenhouse, Methacton

Emily Tencza, Methacton

Helen Zhou, Methacton

Second-Team Doubles

Abena Aggrey, Perkiomen Valley

Danielle Newbill, Perkiomen Valley

Kira Landis, Phoenixville

Gabby Pattinson, Phoenixville

Sam Goman, Spring-Ford

Ellie Graziadei, Spring-Ford

Isabel Dove, Perkiomen Valley

Maddie Conte, Perkiomen Valley

Honorable-Mention Doubles

Tomomi Mitsuzuka, Spring-Ford

Marybeth Moscirella, Spring-Ford

Allison Mann, Methacton

Kaitlyn O'Toole, Methacton

Olivia Teter, Phoenixville

Maddy DiAddezio, Phoenixville

Catherine Walsh, Spring-Ford

Rachel Harrison, Spring-Ford

Boys' Soccer

First Team

F: Aaron Kulig, Boyertown

F: Tyler Collins, Boyertown

F :Drew Vernon, Perkiomen Valley

F: Taylor Dempsey, Owen J. Roberts

F: Rushawn Larmond, Pottsgrove

F: Miguel Ross, Pottstown

Mid.: Cameron Rhodes, Spring-Ford

Mid.: Brett Davis, Perkiomen Valley

Mid.: Luke Herber, Methacton

Mid.: Ian Harrigan, Phoenixville

Def.: Jon Knier, Boyertown

Def.: Miles Kehs, Spring-Ford

Def.: Eli Claxton, Owen J. Roberts

GK: Kyle Baker, Owen J. Roberts

Second Team

F: Coby Bartolucci, Boyertown

F: David Gulati, Spring-Ford

F: Nick Bombard, Spring-Ford

F: Matt Carey, Methacton

Mid.: Tyler Uhlig, Boyertown

Mid.: Alex Dove, Perkiomen Valley

Mid.: Ben Kunrath, Pottsgrove

Mid.: Ethan Abdalla, Pottsgrove

Mid.: Brian McCluskey, Pope John Paul II

Def.: Jeff Lauchner, Boyertown

Def.: Adam Pellicciotti, Boyertown

Def.: Clay Henery, Methacton

Def.: Justin Wentz, Phoenixville

GK: Tim Lawlor, Boyertown

Honorable Mention

F: Mike Jemo, Boyertown

F: Cory Fox, Boyertown

F: Mike Flinn, Perkiomen Valley

Mid.: Jerry Williams, Spring-Ford

Mid.: Tony Rajabi, Methacton

Mid.: Travers Mutton, Pottsgrove

Mid.: Ryan Flamma, Phoenixville

Mid.: Cory Burkhart, Upper Perkiomen

Def.: Christian Ross, Boyertown

Def.: Kyle Charlton, Perkiomen Valley

Def.: Kyle Reed, Pottsgrove

Def.: Jeff Potts, Phoenixville

Def.: Kevin Winans, Pope John Paul II

GK: Pat Swartz, Spring-Ford

Boys' Soccer

First Team

GK: Tyler Afflerbach, Souderton

Def.: Pat Berneski, Central Bucks South

Def.: Ryan Vare, Central Bucks East

Def.: Sean Gorman, North Penn

Mid.: Dan Busichio, Central Bucks South

Mid.: Connor Stackhouse, Central Bucks South

For.: Ben Marks, Central Bucks East

For.: Kyle Woulfe, Quakertown

For.: Matt Robinson, North Penn

For.: Alex Evans, North Penn

For.: Ryan Molyneaux, Souderton

Second Team

Def.: Jeff Wolf, Souderton

Def.: Ryan Gleason, Central Bucks East

Def.: Adam Remick, Central Bucks South

Mid.: Kris Gross, Pennridge

Mid.: Joel Klapper, Central Bucks West

Mid.: Chris Hobbs, Hatboro Horsham

Mid.: Matt Gilbert, Central Bucks South

Mid.: Jared Kelly, Central Bucks West

Mid.: Jamie Bonner, North Penn

Mid.: Tyler MacDougall, Souderton

GK: Matt Weigner, Central Bucks South

Third Team

Def.: Jeff Russell, North Penn

Def.: Thomas Swope, Quakertown

Def.: Wilson Gonzalez, Souderton

Def.: Andrew Denno, Central Bucks South

Def.: Mark Philipson, Central Bucks East

Def.: Zach Miller, North Penn

Mid.: Joe Masgai, Pennridge

Mid.: Tyler Sablyak, Central Bucks West

For.: Bryan Brady, Central Bucks South

For.: Connor Floyd, Quakertown

GK: Jacob Nesteruk, Central Bucks East

Honorable Mention

Def.: Robert Salvo, Central Bucks East

Def.: Matt Stritzl, Pennridge

Def.: Chadd Ziegler, Souderton

Def.: Ian McArdle, Central Bucks East

Def.: Corey Milewski, Hatboro Horsham

Mid.: Brendan Rennie, Central Bucks South

Mid.: Ian McKelvey, Pennridge

For.: Dante D'Alonzo, Hatboro Horsham

For.: Dylan McMahon, North Penn

GK: Nick Lapinski, Quakertown

GK: Redd Brown, Central Bucks West

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|