Pennsylvania Scoreboard

Posted: December 07, 2012

Boys' Basketball

NONLEAGUE

N.Y. School for Deaf 57, Pa. School for Deaf 42 St. Benedict's (N.J.) 93, Academy of New Church 53

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan 4, St. Joseph's Prep 0

Roman Catholic 4, Monsignor Bonner 0

Father Judge 4, La Salle 0

Girls' Basketball

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 64, Baldwin 16

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School 41, Kimberton Waldorf 33

NONLEAGUE

Collegium Charter 34, Renaissance Academy 16

Boys' Swimming

Pennington 117, George School 53

Boys' Squash

Germantown Friends 5, Lawrenceville 4

Girls' Squash

Baldwin 8, Springside Chestnut Hill 1

Germantown Friends 10, Harriton-Lower Merion 0

Football

STATE CLASS AAA SEMIFINALS

Archbishop Wood vs. Allentown Central Catholic at Bethlehem, 7

STATE CLASS AAAA SEMIFINALS

La Salle at Coatesville, 7

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Calvary Christian at Plumstead Christian, 6:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

West-Mont Christian at Barrack Hebrew

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Del-Val Friends, 3:45

NONLEAGUE

Math, Civics & Sciences vs. Kensington, 4

International Christian at Friends' Central, 4

Gospel of Grace at Calvary Christian, 5

Valley Forge at Phelps, 5

Sankofa Freedom at Imhotep Charter, 5:30

Dobbins at Plymouth Whitemarsh, 6

Academy Park at Penncrest, 6

Penn Wood at Frankford, 6

Shalom Christian at Delco Christian, 6

George School at Jenkintown, 6

Mercy Vocational at Friends Select, 6:30

Lower Moreland at Upper Moreland, 7

Archbishop Ryan at Bensalem, 7

Neumann-Goretti at Lower Merion, 7

Abington Friends at Haverford School, 7:30

Communications Tech at Coatesville, 7:30

Cardinal O'Hara at Pope John Paul II, 7:30

LaSalle vs. Hazleton at State College Area High School, 7:30

Monsignor Bonner at Malvern Prep, 7:30

ABINGTON TIP-OFF TOURNAMENT

Archbishop Wood vs. W.C. Henderson at Abington, 3:45

CHURCH FARM TOURNAMENT

Perkiomen School vs. Souderton at Church Farm, 6

Girard College at Church Farm, 7:30

EXETER TIP-OFF

Pottsgrove vs. Muhlenberg at Exeter, 6

Upper Merion at Exeter, 7:30

GONZAGA CLASSIC

Germantown Academy vs. Sidwell Friends at Washington D.C., 3:15

Roman Catholic vs. Bullis at Washington D.C., 6:45

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Germantown vs. Bodine at Germantown Friends, 4:45

Solebury School at Germantown Friends, 7:45

HAMBURG TOURNAMENT

Octorara at Hamburg, 8:30

INTERBORO TOURNAMENT

Upper Dublin vs. Haverford High at Interboro, 5:30

Boyertown at Interboro, 8:30

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Bishop McDevitt vs. New Foundation Charter at Springfield (M), 6:30

Phil-Mont Christian at Springfield (M), 8

PENNRIDGE TOURNAMENT

Father Judge vs. Methacton at Pennridge, 6:30

Saucon Valley at Pennridge, 8

PHOENIXVILLE TOURNAMENT

North Penn vs. Conestoga at Phoenixville, 6

Fleetwood at Phoenixville, 8

RABBERMAN TOURNAMENT

New Hope-Solebury at Council Rock South, 7:30

RADNOR TOURNAMENT

Devon Prep vs. Episcopal Academy at Radnor, 6

TRUMAN TOURNAMENT

Palmer at Truman, 6

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts vs. Garden Spot at Twin Valley, 6

WEST CATHOLIC TOURNAMENT

Pennsbury vs. Prep Charter at West Catholic, 5

Bartram at West Catholic, 6:30

Girls' Basketball

NONLEAGUE

Parkway Northwest at Audenried, 3

Woodlynde at Westtown, 3:45

Princeton Day at George School, 4

West Catholic at St. Basil, 5:30

Radnor at Colonial (FL), 6

Penncrest at Chichester, 7

Bishop Shanahan at Sun Valley, 7:30

Mercy Vocational at Friends Select, 8

ABINGTON GHOST TOURNAMENT

Norristown vs. Central Bucks West at Abington, 5:15

Ridley at Abington, 6:45

GERMANTOWN COMMUNITY TOURNAMENT

Penn Charter vs. Bodine at Germantown Friends, 3:15

Germantown at Germantown Friends, 6:15

HATTERS TIPOFF

New Hope-Solebury vs. Nazareth Academy at Hatboro-Horsham, 5:15

Pope John Paul II at Hatboro-Horsham, 8:45

HAVERFORD TOURNAMENT

Pennsbury vs. West Chester Rustin at Haverford High, 6

Merion Mercy at Haverford High, 7:30

HAZLETON TOURNAMENT

Cheltenham at Hazleton, 7:30

INTERBORO TOURNAMENT

Harriton vs. Baldwin at Interboro, 4

Communications Tech at Interboro, 7:30

LADY COUGAR CLASSIC

Imhotep Charter vs. Reading at Harrisburg, 6

Freire Charter at Harrisburg, 7:30

METHACTON TOURNAMENT

Downingtown West vs. Council Rock South at Methacton, 6

Plymouth Whitemarsh at Methacton, 7:30

MUHLENBERG TIPOFF TOURNAMENT

Boyertown vs. Lower Dauphin at Muhlenberg, 6

NORTH PENN TOURNAMENT

Gwynedd-Mercy vs. Lansdale Catholic at North Penn, 6

Perkiomen Valley at North Penn, 8

OCTORARA TOURNAMENT

Antietam at Octorara, 7

OLEY VALLEY TOURNAMENT

Pottsgrove vs. Milton Hershey at Oley Valley, 5:30

ORELAND LIONS TOURNAMENT

Upper Moreland at Springfield (M), 5

Jenkintown vs. Phil-Mont Christian at Springfield (M), 3:30

SPARTAN GIRLS CLASSIC

Abington Friends vs. Pennington at Solebury School, 6

Perkiomen School at Solebury School, 7:30

SPRINGFIELD (D) TOURNAMENT

Central Bucks South vs. Unionville at Springfield (D), 5

Penn Wood at Springfield (D), 7

TWIN VALLEY TOURNAMENT

Owen J. Roberts at Twin Valley, 6

UPPER DARBY ROYAL CLASSIC

Upper Dublin vs. Central Dauphin at Upper Darby, 3:45

St. Hubert at Upper Darby, 6:45

Girls' Swimming

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Upper Darby, 3:45

CHES-MONT LEAGUE

Oxford at Bishop Shanahan, 3:30

INTER-AC LEAGUE

Springside at Hill School, 4:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Norristown, 5

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at Central Bucks East, 6

NONLEAGUE

Hallahan vs. Archbishop Ryan at NEPSCA, 3:15

Lower Merion at Agnes Irwin, 3:45

Ridley at Merion Mercy, 3:45

Souderton at Parkland, 3:45

Mount St. Joseph at North Penn, 3:45

Quakertown at Upper Perkiomen, 3:45

Abington Friends at Shipley, 4

Our Lady of Mercy at Lower Moreland, 4

Great Valley at Nazareth Academy, 4:30

Archbishop Wood at Central Bucks East, 7

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley vs. Radnor at IceWorks, 7:30

Lower Merion vs. Strath Haven at IceWorks, 7:45

Marple Newtown vs. Penncrest at IceWorks, 9:15

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin vs. West Chester East at IceLine, 6

Great Valley vs. Spring-Ford at Center Ice, 7

Downingtown East vs. Perkiomen Valley at IceLine, 7:45

INDEPENDENCE LEAGUE

Monsignor Bonner vs. Sun Valley at IceWorks, 5:45

Owen J. Roberts-Pope John Paul II vs. Archbishop Ryan at FSZ-NE, 6

Bishop Shanahan vs. Roman Catholic at IceLine, 6:15

NONLEAGUE

Archbishop Ryan vs. Ojr-Pjp2 at FSZ-NE, 6

Malvern Prep vs. Methacton at IceLine, 6

Cardinal O'Hara vs. Father Judge at FSZ-NE, 7:45

Conestoga vs. Haverford High at IceLine, 8

Archbishop Carroll vs. Downingtown West at IceLine, 9:30

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Mastery Charter at Olney, 3:15

Martin Luther King at Mastbaum, 3:15

Palumbo at West Philadelphia, 3:15

CUMBERLAND VALLEY CLASSIC

Delaware Valley, Downingtown West, Lower Merion at Cumberland Valley, 3

SEPA WRESTLING CLASSIC

Exeter, Father Judge, Germantown Academy, Great Valley, Kennett, North Penn, Perkiomen Valley, Plymouth Whitemarsh, Radnor, Spring-Ford, Strath Haven, W.C. Henderson, Wissahickon, Wyomissing at Perkiomen Valley, 5:30

WALSH IRONMAN

Germantown Academy, Haverford School, Norristown at Walsh Jesuit (Ohio), 1

N.Y. School for Deaf 11 13 17 16 - 57

Pa. School for Deaf 14 13 10 5 - 42

NSfD: Agron Beski 7, Wagner Delacruz 6, Michael Fusioz 3, Dennis Williams 41.

PSfD: Zakee Bess 10, James Bridges 2, Kevin Brown 5, Nelson DeJesus 3, Mark Gonzalez 22.

Acad. of New Church 15 8 17 13 - 53

St. Benedict's (N.J.) 21 25 23 24 - 93

AoNC: Darryl Bryant 18, Vince Jackson 11, Peyton Johnson 6, Quadir Phillips 5, Sean Scott 2, Trey Weston 5, Tory Whiting 6.

SB(: Isiah Briscoe 20, Tyler Ennis 23, Terrell Green 6, Rodney Miller 2, Denzel Taylor 7, Nick Washington 2, Isiah Watkins 14, Mike Young 19.

Baldwin 5 4 1 6 - 16

Germantown Academy 24 16 12 12 - 64

B: Imani Brown 2, Danielle Hammond 4, Jennifer Motter 6, Kayla Watkins 4.

GA: Dempsey Cooper 6, Olivia Gorman 12, Kendall Grasela 10, Margaret Anne Hubbell 7, Kiernan McCloskey 10, Lauren Oeath 2, Melanie Repella 7, Fran Sweeney 5, Natalie Toner 3, Angelo Upright 2.

Perkiomen School 13 10 10 8 - 41

Kimberton Waldorf 6 6 7 14 - 33

PS: Gillian Albanese 6, Christen Burdo 14, Mindy Gallagher 3, Lauren Staffey 4, Elyn Tong 2, Nicole Tupillo 12.

KW: Cheyenne Flores 5, Lilly Klee 12, Lauren Mitchell 6, Marta Zarveka 10.

Renaissance Academy 10 2 0 4 - 16

Collegium Charter 8 10 6 10 - 34

RA: Anna Algeo 2, Fiona Kelly 2, Liana McMahon 10, Abigail Solomon 2.

CC: Megan Barker 13, Brooke DiRosario 3, Mainmuna Kenneh 11, Madeline Piersol 4, Lillian Rowell 3.

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|