Pennsylvania Scoreboard

Posted: December 12, 2012

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 63, Faith Christian 52

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 59, Garnet Valley 47

Conestoga 54, Radnor 40

Lower Merion 67, Haverford High 35

Penncrest 58, Marple Newtown 38

Upper Darby 58, Strath Haven 53 (OT)

Harriton 64, Ridley 47

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends 82, George School 47

Friends' Central 58, Academy of New Church 49

PENN-JERSEY LEAGUE

International Christian 45, Pine Forge 39

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown 43, Upper Perkiomen 39

Boyertown 69, Owen J. Roberts 54

PUBLIC LEAGUE

Science Leadership 51, CAPA 41

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Franklin Learning Center 60, Paul Robeson 54

Dobbins 55, Esperanza 53

Strawberry Mansion 64, Lamberton 62 (2 OT)

Sankofa Freedom 63, Southern 59

Washington 64, Engineering & Science 44

Simon Gratz 59, West Philadelphia 33

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Roxborough 58, Bok 57

Martin Luther King 90, Lincoln 58

Masterman 76, Northeast 67

Olney 58, Overbrook (Pa.) 56

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palmer 57, Sayre 50

Franklin Towne Charter 53, Randolph 52 (OT)

Kensington 66, Mastbaum 54

Palumbo 60, World Communications 50

Swenson 63, Mariana Bracetti 55

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Elverson 63, Rush 41

Bodine 60, Douglas 43

Parkway West 55, High School of Future 46

Carroll 47, Maritime Academy 22

New Media Charter 79, Phila. Academy Charter 60

GAMP 63, Parkway Northwest 57

NONLEAGUE

Phila. Electrical 79, Mastery Charter South 31

Gospel of Grace 69, Plumstead Christian 40

Glen Mills 57, Central 50

Avon Grove 61, Sankofa-West Chester 45

Pope John Paul II 65, Pottsgrove 30

Chester 83, J.P. McCaskey 57

Haverford School 72, Valley Forge 53

St. Joseph's Prep 58, Shipley 42

Germantown Academy 74, Phelps 43

Christian Academy 75, Calvary Academy (NJ) 20

Norristown 74, Truman 41

Central Bucks East 44, Upper Dublin 37

Lansdale Catholic 44, Upper Moreland 42

Cheltenham 44, Central Bucks West 40

Quakertown 45, Christopher Dock 39 (3 OT)

Abington 79, Central Bucks South 67

Souderton 51, Methacton 43

William Tennent 46, Pennridge 42

Archbishop Wood 53, Bensalem 45

Council Rock North 60, Constitution 56

Holy Ghost Prep 53, Neshaminy 36

Chichester 53, Sun Valley 32

Archbishop Ryan 57, Bishop Shanahan 35

Kennett 52, West Chester East 42

West Chester Rustin 49, Downingtown West 39

W.C. Henderson 69, Unionville 65 (2 OT)

Oxford 50, Pequea Valley 25

Archbishop Carroll 51, Church Farm 48

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara 3, St. Joseph's Prep 0

LaSalle 4, Neumann-Goretti 0

Roman Catholic 3, Archbishop Wood 1

Father Judge 4, Monsignor Bonner 0

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown 36, New Hope-Solebury 31

BICENTENNIAL LEAGUE INDEPENDENCE

Christopher Dock 44, MaST Charter 31

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 54, Nazareth Academy 28

Villa Joseph Marie 51, Sacred Heart (Pa.) 34

Villa Maria 52, Merion Mercy 36

St. Basil 43, Gwynedd-Mercy 40

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 53, Strath Haven 28

Garnet Valley 44, Springfield (D) 30

Conestoga 53, Radnor 46 (2 OT)

Harriton 36, Ridley 26

Penncrest 48, Marple Newtown 38

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 57, Academy of New Church 29

Abington Friends 54, George School 23

Friends Select 40, Westtown 39

Shipley 74, Germantown Friends 36

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 42, Germantown Academy 29

Penn Charter 43, Baldwin 41

Notre Dame 52, Agnes Irwin 42

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 55, Owen J. Roberts 37

Spring-Ford 65, Perkiomen Valley 39

NONLEAGUE

Imhotep Charter 46, Morrisville 20

Solebury School 53, Mercy Vocational 26

Christian Academy 32, Calvary Academy (N.J.) 13

Central 58, Little Flower 50

Council Rock South 47, Souderton 36

Engineering & Science 47, Springside Chestnut Hill 44

Calvary Baptist 61, King's Academy 50

Lower Moreland 44, Upper Moreland 17

Upper Dublin 57, Lansdale Catholic 42

Hatboro-Horsham 64, Truman 51

Sun Valley 38, Academy Park 36

West Chester East 56, Kennett 32

Phoenixville 48, Downingtown East 36

Unionville 71, W.C. Henderson 45

Interboro 54, Avon Grove 31

Boys' Swimming

George School 82, Perkiomen School 78

Friends Select 81, Barrack Hebrew 49

Girls' Swimming

George School 123, Perkiomen School 42

Friends Select 95, Barrack Hebrew 40

Wrestling

Chestnut Hill 39, Germantown Friends 33

Germantown Friends 39, Edison 33

Edison 38, Chestnut Hill 27

Westtown 43, Sanford (Del.) 32

Bicentennial League

Phil-Mont Christian 27 13 16 7 - 63

Faith Christian 11 20 12 9 - 52

PC: Micah Baldez 18, Noah Baldez 2, Seth Brandenburg 7, Zach Dolton 23, Ben Hamilton 6, Jarred Luckey 5, Evan Steiger 2.

FC: Will Diaz 4, Josh Groff 3, John Hasson 11, John Hein 14, Tyler Landis 14, Cameron McDonald 2, Eric Prescott 4.

Central League

Conestoga 13 14 16 11 - 54

Radnor 7 5 15 13 - 40

C: Caldwell 4, Dickey 10, Diehl 6, Knight 2, Turley 3, Viviano 10, Zach Yonda 19.

R: Nelson Blickman 9, Chris Galloway 5, Nick Kelly 6, Andrew Lundstrom 12, Terrance Quinn 8.

Haverford High 1 12 16 6 - 35

Lower Merion 20 17 18 12 - 67

HH: Gabe Armando 6, Brian Brown 4, Ryan Clancy 3, Matt Donnelly 3, Joe Ghisu 7, Tom Leibig 5, James McWilliams 3, Mike O'Hallaron 4.

LM: Jule Brown 4, Yohanny Dalembert 10, Raheem Hall 8, Baird Howland 7, B.J. Johnson 21, Jaquan Johnson 12, Bryan Shapiro 2, Corey Sherman 3.

Garnet Valley 15 14 8 10 - 47

Springfield (D) 13 17 12 17 - 59

GV: Jack Diggory 2, Austin Klenotiz 9, Kyle McCrossen 8, Stephen Palis 1, Parenti 11, Joe Sweeney 14, Jonathan Vandenberg 2.

S(: Derrick Aungst 2, Joe DePrince 3, Kevin McCormick 25, Pat McKnight 19, Dan Rutecki 2, Kevin Swanick 2, Dan Swanick 3, John Wallace 3.

Ridley 12 10 14 11 - 47

Harriton 18 14 15 17 - 64

R: Ken Bartow 10, Isiah Lester 1, John McGill 16, Zain Shaw 8, Mike Smoluk 10, Ameer Staggs 2.

H: Tyler Brokenborough 6, Spencer Dickler 3, Detasla Dixon 11, Jake Rosenberg 2, Matt Sherman 15, Alex Shippen 5, Brandon Winston 22.

Upper Darby 12 14 11 10 11 - 58

Strath Haven 15 9 10 13 6 - 53

UD: Adams 12, Fisher 14, Flanger 12, Nikolai 2, Timmons 3, Touri 13, Williams 2.

SH: John Fender 25, Kevin Howie 6, Ty Legree 9, Kevin Sherry 3, Eric Trowery 10.

Penncrest 11 16 20 11 - 58

Marple Newtown 9 8 11 10 - 38

P: Eddie Baxter 18, Carroll 3, Ben Cassanova 6, Rahmi Halady 10, Drew Hanna 1, Higgins 4, Jaquette 2, Kalvin Simpson 9, Kyle Tommasino 5.

MN: Matt Daly 2, Tommy Davis 8, Nick Giordano 7, Craig Hamilton 4, Tim MacNeal 2, Mike McDevitt 7, Jake McGee 4, Tom Terpiglia 4.

Friends Schools League

Friends' Central 16 26 12 4 - 58

Acad. of New Church 0 15 15 19 - 49

FC: Jerome Allen 2, Billy Cassidy 26, Karonn Davis 10, Thomas Fakharzadeh 2, De'Andre Hunter 10, Jonathan Lawton 6, Will Pedrick 2.

AoNC: Darryl Bryant 13, Vince Jackson 13, Peyton Johnson 7, Quadir Phillips 16.

Abington Friends 19 25 26 12 - 82

George School 16 6 8 17 - 47

AF: Jeremiah Batts 16, Tony Carr 14, Jordan Greene 13, Will James 9, Montana Mayfield 6, Nate   Smith 2, Joe Robinson 9, Josh Sharkey 6, Imani Smith 2, Jared Wright 5.

GS: Eli Bresler 11, Asa Brooker 2, Harrison Fritz 8, Muhmmad Johnson 6, Sekou Kaba 8, Timofei Kharisov 3, George Long 9.

Penn-Jersey League

Pine Forge 14 12 7 6 - 39

International Christian 9 6 22 8 - 45

PF: Durand 2, Ekeh 3, Hembrey 2, Hielas 2, McKenney 10, Phan 11, Thornton 6, Vasilicn 3.

IC: Gary Hall 2, Brandon Johnson 12, Milos Milovonivic 9, Lorenzo Taylor 11, Vance Wroten 11.

Pioneer Athletic Conference

Boyertown 19 23 11 16 - 69

Owen J. Roberts 8 13 14 19 - 54

B: Alex Barrete 2, Ryan Corcan 18, Kyle Dennin 4, Connor Dunn 4, Mike Mansur 31, Ethan Shalaway 10.

OJR: Ben Condello 8, Matt Crider 10, Sean Karkoska 8, Ryan Kent 2, Ryan Michener 7, Sam Murphy 17, Chris Patrick 2.

Public League

CAPA 5 12 11 13 - 41

Science Leadership 11 17 12 11 - 51

C: Khalifah Brawley 13, Sahar Coleman 21, Charles Ganges 1, Saleem Johnson 4, B. Turner 2.

SL: Prue Black 3, Roger Bracy 7, Andrew Chalfen 4, Octavious Collins 2, Tim Ingram 2, Jakobi Martin 12, Sterling Perry 15, Raeqwon Smith 6.

Public League

Division B

Engineering & Science 11 15 8 10 - 44

Washington 17 13 21 13 - 64

E&S: Frank Azondekon 2, Baptiste 1, Popoa Dembele 6, Franklin 5, Eric Lewis 7, Paul 5, David Snead 7, Shacore Taylor 10, Evan Williams 1.

W: Nasece Edwards 16, Wayne Ferguson 6, Kyree Hunt-Hawklis 3, Jallel Moses 4, Devonte Truitt 14, Kendale Truitt 21.

Paul Robeson 11 8 19 16 - 54

Franklin L. Center 9 15 17 19 - 60

PR: L.J. Crenshaw 2, LeRon Epps 19, Jihaad Fluellen 7, Ray Jefferson 2, Jelani Mauge 8, Gus Sephes 16.

FLC: Deion Boyer 12, Chase Davis 2, Kahmar Keyes 4, Jacory Livingston 2, Josh Miles 2, Che Perry 5, Niafair Smith 16, Troy Steed 17.

Esperanza 9 11 16 17 - 53

Dobbins 24 16 4 11 - 55

E: Brandon Adams 9, Alwell Agbara 7, Warren Chance 7, Lamere Jones 2, Ravi Sinanan 11, S. Whittaker 17.

D: Wanya Barren 10, Robert Edwards 5, Dequan Jackson 15, Devante Laws 4, Khalil Parker 4, Tyrone Robeson 15, Marquell Tate 2.

Southern 4 21 14 20 - 59

Sankofa Freedom 17 15 10 21 - 63

S: Wayne Brunson 9, Harris 6, Robert Leonard 2, Tyreese Livingston 13, Ross 6, Vain 2, Ralik Wise 21.

SF: Sophuan Brown 1, Ellison 2, James Jefferson 7, Shyheim Labson 1, Juwan Milliner 12, S. Murray 9, Dache Talbert 13, Wayns 3, Anthony Wright-Downing 15.

Lamberton 13 7 15 13 8 6 - 62

Strawberry M. 13 10 13 12 8 8 - 64

L: Kevin Cooper 14, Anthony Fagan 20, Darrell Ellis Jr. 9, Ahmir Kellum-Morgan 16, Marlon Martin 3.

SM: Donavan Barnes 30, Marcquis Graham 8, Malik Haile 3, Gary Nicholson 4, Christopher Russell 10, Jamaal Wright 9.

Simon Gratz 13 20 16 10 - 59

West Philadelphia 4 13 12 4 - 33

SG: DJ Alexandra 17, D. Badger 4, J. Bazemore 1, Shakir Gibbs 8, J. Sisco 3, Malik Tyndale 6, Nick Walker 6, Donte Winfield 14.

WP: Syheem Baltimore 7, Quaseem Brown 2, Nasir Marshburn 4, Jaleel Parlin 6, Kabeem Pickett 2, Jabbar Shy 4, Lamar Strand 3, Joseph White 5.

Public League

Division C

Masterman 8 20 17 31 - 76

Northeast 13 13 15 26 - 67

M: Gary Bryant 30, Malcolm Carrington 7, Jack Christmas 6, Justin Murray 1, Troy Spruill 2, Mike Sturdivant 30.

N: Daquan Bohannan 6, Leon Hill 2, Gregory Mickens 15, Tony Nayan 10, Kyree Simpson 6, Elmange Watson 11, DeAndre Williams 16, Omari Wilson 1.

Lincoln 14 6 21 17 - 58

Martin Luther King 27 26 17 20 - 90

L: Blaise Bowes 8, Justin Carlson 9, Anthony Caruso 4, Raymond Fred 21, Davontae McCleod 2, Josh Pagan 1, Savion Parks 3, Adonis Rosario 10.

MLK: Greg Bennett 13, Raquan Brown-Johnson 22, Fateen Glenn 8, C-Ron Jennings 3, Xzavier Malone 6, Nasir McFadden 3, Brandon McNair 8, Jeremiah Pusey 2, Shakoor Woodson 25.

Olney 8 19 9 22 - 58

Overbrook (Pa.) 10 13 16 17 - 56

O: Shafranki Augusta 2, Charles Brown 14, Marquis Laws 2, Tyheim Monroe 13, Shakeem Stevens 19, Daquan Wilkinson 8.

O(: Tyreek Cade 2, Kareem Coley 6, Montrell Freeman 12, Terrance Hayes 6, Daniel Hunter 7, Rayshard Johnson 3, Raymond Mills 6, Kevin Wallace 12, Sterling Weightman 2.

Bok 17 12 7 21 - 57

Roxborough 15 11 17 15 - 58

B: Cromwell 2, Tajaun Curtis 4, Brandon Davenport 7, Husscon 2, Rasul Jackson 28, N.Jones 1, Deonte West 5, Antoine Whitney 8.

R: Hank Adens 1, Tony Brown 5, Edward Davis 19, Travonne Hardy 6, Matthew Harris 4, Romello Holland 12, Isaiah King 6, Dayton Melton 5.

Public League

Division D

World Comm. 3 14 12 21 - 50

Palumbo 15 14 19 12 - 60

WC: Andrews 7, Bell 4, R. Moore 2, Peck 12, Ichywond Savage 13, Wright 12.

P: Rob Atkinson 2, Mike Chau 10, Calvin Francis 4, Quentin Francis 3, Shafi Meachum 6, Brandon Rease 13, Jameal Tucker 15, Jalen Wilder 7.

Mastbaum 8 18 13 15 - 54

Kensington 23 9 10 24 - 66

M: Burroughs 6, Cemp 8, Anthony Harris 16, McCrea 9, Robbins 2, Terrell Smith 2.

K: Jamie Betancourt 35, Kendale Brisbon 2, Daldonado 8, Mike Davis 2, Hill 2, Malik Mitchum 2, Richardson 5, Julius VanGuine 10.

Randolph 12 12 12 12 4 - 52

Franklin Towne 12 12 12 12 5 - 53

R: J. Crawford 2, Gillis 3, K. Little 4, Meredith 8, M. Olphant 2, D. Richardson 23, D. Solomon 5, M. Stricklan 8, T. Upchurch 2.

FTC: Naje Benton 11, Ryan Boyd 10, Demetrius Frye 2, Kessler 2, Steven Smith 19, William Welch 4, Thomas Whitfield 5.

Mariana Bracetti 7 16 16 16 - 55

Swenson 15 18 15 15 - 63

MB: Emmanuel Armstrong 4, Zamir Boney 11, Luis G 5, Malik Jackson-Wallace 20, Shaqur Jones 11, Jorge Quinones 2, Chris R 2.

S: Clarence Brunot 7, Dervin Buckery 4, Reggie Davis 3, Andrew Ingram 8, D'Andre Parmley 22, Naykwon Phillips 19.

Palmer 12 15 16 14 - 57

Sayre 13 13 13 11 - 50

P: Davis 20, Potter 10, Spencer 3, Thompson 12, White 12.

S: Burton 9, Antoine James 20, Darius Savage 7, Quadir Wilson 6, J. Zimmerman 8.

Public League

Division E

Bodine 14 16 18 12 - 60

Douglas 11 15 4 13 - 43

B: Dominick Daniel 4, Samad Drayton 5, Glen Hampton 12, Sahill Harris 4, Jakwon McQueen 7, Tyron Price 5, Troy Richardson 3, Joseph Walker 20.

D: Basheer Hairston 13, Jaquan Heyward 5, Eric Johnson 4, Nathaniel Moore 2, David Otero 2, Darrell Robinson 5, Javier Vallejo 6, Kendall Watson 6.

GAMP 12 16 16 19 - 63

Parkway Northwest 13 14 14 16 - 57

G: Joe Brinkman 5, Dwayne Gray 6, Tobias Stokes 13, Jeffrey Williford 21, Mikhail Wilson 18.

PN: Ahanri Briggs 16, Karlon Browne 3, Daequan Cobb 11, Muhammad Conteh 9, Justin Davis 5, Jahearr Justice 3, Shuon Reed 10.

Carroll 17 11 11 8 - 47

Maritime Academy 3 11 3 5 - 22

C: Jerome Blume 4, Tylor Colville 7, Brice Evans 8, Josue Falu 16, Dymier Redmond 2, Johnny Richardson 5, Samaj Wooten 5.

MA: William Coleman 3, Davonte Cooper 3, Matthew Murphy 5, Akeem Roberts 9, Wendell Vann 2.

Phila. Academy Charter 9 20 12 19 - 60

New Media Charter 26 26 13 14 - 79

PAC: Elijah Crandall 9, Joe Flynn 15, Jamiel Hines 14, Khalil Laws 6, Muhammad Laws 6, Dawud Muhammad 10.

NMC: Buie 3, Bullock 24, John Fieffe 13, Ganges 8, Mike McCracken 4, McFadden 2, Khalil Moore 14, Thomas 8, Wheeler 3.

Parkway West 15 15 8 17 - 55

High School of Future 12 4 12 18 - 46

PW: Jeffrey Allen 20, Malik Hashim 15, Herndon 2, Henry Johnson 12, Stephon Sessoms 6.

HSoF: Anderson 4, Tahir Bey-Combs 8, Adrian Elliott 7, Garland 2, Dominick Morales 23, Chauncy Scott 2.

Elverson 15 8 19 21 - 63

Rush 8 7 19 7 - 41

E: Blair Boone 4, Isaiah Browne 3, Antonio Feria 6, Ikeal Johnson 21, Terrence Lowry 2, Two Osis 19, Robert Redmond 4, Sharif Robinson 2.

R: Will Madden 8, Andre Mejia 6, Syr Munoz 19, Isiah Riddick 7, Nick Tuller 1.

Nonleague

Shipley 12 6 9 15 - 42

St. Joseph's Prep 21 8 7 22 - 58

S: Shawn Harvey 15, Quamier Johnson 14, Matt Rodden 6, Zac Tillman 7.

SJP: Chris Clover 8, Dan Nedbal 6, Miles Overton 13, Dan Sherry 2, Kyle Thompson 4, Stephen Vasturia 25.

Phelps 8 15 11 9 - 43

Germantown Academy 18 19 19 18 - 74

P: Martin Bedulskij 2, Ganlandou Cisse 4, Abdou Diaw 2, Marcus Floyd 18, Terry Larrier 11, Lisse 2, Williams 4.

GA: Greg Dotson 16, James Drury 5, Tim Guers 2, Sam Lindgren 12, Nick Lindner 12, Julian Moore 16, Patrick Sawyer 3, Joe Taylor 6, Whitman 2.

Haverford School 15 23 18 16 - 72

Valley Forge 14 11 10 18 - 53

HS: Levan Alston 11, Eric Anderson 15, Brendan Burke 2, Sean Lloyd 22, Sema'j Reed 22.

VF: Mouhammad Camara 1, Mark Collins 9, Miron Hayes 9, Lloyd Smith 30, Chris Sutton 4.

Phila. Electrical 19 20 22 18 - 79

Mastery Charter South 12 8 5 6 - 31

PE: Hakeem Baxter 30, James Bishop 2, Khaalis Carter 4, Mike Cooper 5, Marquis Daniels 2, Kiyon Hardy 2, Austin Hawkins 3, DeAndre Johnson 2, Dyshon Pack 11, Zakee Shakur 2, Nises Smalls 2, Jai Williams 14.

MCS: Kevin Beaford 2, Troy Fields 4, Maurice Hayward 7, Jamir Leach 8, Nasirr Mayo 3, Earl Patten-Boyd 7.

Gospel of Grace 17 13 26 13 - 69

Plumstead Christian 12 6 11 11 - 40

GoG: Kaseem Hart 3, Jeffrey Kelley 15, Matt Kelley 10, Shaquan Turk 15, Eric Williams 7, Chris Wims 19.

PC: Tyler Broutogan 6, Alex Geistdorfor 6, Ben Hastoglis 5, Andrew Johnson 6, Joey Kallatch 2, Josh Sharik 15.

Central 16 3 21 10 - 50

Glen Mills 14 9 19 15 - 57

C: Chris Bing 8, Greg Holdsman 5, Kyle Lafferty 14, Kadin Marshall 10, Kahlil Williams 13.

GM: Jah-Bree Alleyne 8, Richard Grant 4, Jay're Jackson 21, Quadir Jones 12, Shiheem Spencer 12.

Constitution 15 16 9 16 - 56

Council Rock North 14 20 11 15 - 60

C: Ahmad Gilbert 5, Akeem King 9, Lincoln Kpokuyou 3, Raheem Liggins 8, Kamar Phinizy 2, Preito 17, Haneef Vaughn 8, Kimar Williams 4.

CRN: Ryan Baker 4, Rip Engel 19, Brandon Knotts 17, Kyle McCloskey 11, Josh McWilliams 1, Chris Rolwand 8.

Bishop Shanahan 6 8 11 10 - 35

Archbishop Ryan 11 14 14 18 - 57

BS: Dylan Alderman 5, Mike Booth 9, Cook 1, Matt Corcoran 4, Devon Feeney 9, Scott Seifert 7.

AR: Austin Chabot 2, Sam DuMond 2, Billy Dykan 4, Gage Galeone 2, Brendan Horan 9, Shawn Miller 10, Bryan Okolo 16, Tyler Reed 9, Jason Snyder 3.

Cheltenham 8 12 10 14 - 44

Central Bucks West 11 9 13 7 - 40

C: Aaron Burton 4, Graham 6, Guy Henderson 10, Howard 8, Aaron McGlaviin 12, Rashawn Reed 4.

CBW: Griffin 3, Kelley 4, Kelly 4, Reichwein 14, Salvitti 6, Schechter 9.

Lansdale Catholic 14 17 0 13 - 44

Upper Moreland 7 15 14 6 - 42

LC: Corey Kirk 3, Kyle Pavlik 19, Brian Rafferty 1, Andrew Riviello 12, Jim Rock 9.

UM: Kohn 10, McFall 10, Robinson 10, Williams 12.

Truman 6 17 10 8 - 41

Norristown 23 9 23 19 - 74

N: Marquis Bryant 3, Chris Evans 10, Bernard Gordon 3, Jahbri Hargrove 15, Daquan Holcomb 5, Omar Jackson 4, Josh Johnson 14, Luke Kelley 10, Danny Orr 4, Shaicree Tempson 4, Jahad York 2.

Central Bucks East 10 11 11 12 - 44

Upper Dublin 12 7 6 12 - 37

CBE: Kyle Clow 7, Brendan McLoughlin 9, Kevin Phelps 1, Danny Reilly 14, Matt Stauffer 13.

UD: Andrew Carber 11, Simeon Fryer 5, Kurt Goff 4, Morey Hershgordon 5, Montez Martin 5, Kevin Woods 7.

Archbishop Wood 20 9 10 14 - 53

Bensalem 8 12 11 14 - 45

AW: Luke Connaghan 7, Cody Fitzpatrick 7, TJ Kuhar 2, Joe LoStracco 16, Tommy Rush 8, Pat Smith 13.

B: Allen 2, Johnson 8, Killigan 3, Mitchell 2, Murphy 3, Ngekan 10, Reed 4, Vincent 13.

Sankofa-West Chester 4 13 12 16 - 45

Avon Grove 16 15 17 13 - 61

SC: Armstrong 3, W. Downing 9, K. Downing 2, Redd 8, Smith 11, Winkey 2, Young 10.

AG: Mike Bullins 9, Mike Byrd 9, Andrew Calogreco 4, Colin Deihle 5, Nick Hamilton 5, Eric Ligda 9, Garreth McNeill 1, Quinn Parsons 12, Seiple 1, Justin Traino 6.

Holy Ghost Prep 17 10 16 10 - 53

Neshaminy 7 12 6 11 - 36

HGP: Matt England 8, Trey Grupp 15, Jack Kalmes 15, Benny Obaze 3, Pat Overton 1, Zahir Watkins 3, Ryan Weaver 2, Greg Wozniak 2, Bennett Zaba 4.

N: Marvin Carr 2, Mark Leonhauser 2, Conner McGarry 4, Jaylen Picket 15, Shamond Thomas 3, Stephon Tucker 10.

Sun Valley 7 13 4 8 - 32

Chichester 13 14 17 9 - 53

SV: Chandler 10, Evans 2, Gilfoy 9, Gillen 3, Miller 2, Tacchione 6.

C: Byrd 5, Clatt 2, Collins 2, Jean 2, Kamara 10, Mack 11, Muse 9, Pittman 2, Turner 10.

Calvary Academy (NJ) 7 7 6 0 - 20

Christian Academy 28 12 22 13 - 75

CA(: Gilk 4, Payne 4, Soleberry 10, Wang 2.

CA: Ethan Dutton 7, Chad Gisel 11, Brett Haseltine 12, Trevin Jones 5, DeMoss Jones 11, Damon Jones 6, Brady Laller 10, R.J. Walker 6, Jeremiah Williams 7.

Archbishop Carroll 10 14 14 13 - 51

Church Farm 19 7 9 13 - 48

AC: Ernest Aflakpui 13, Derrick Jones 14, Nick Jones 11, Joe Mostardi 2, Yosef Yacob 11.

CF: Aondofa Anyam 11, Jan Bohm 14, Larry Cermak 2, Mike Mohamed 2, Tyler Ofray 11, Mlynue Reeves 4, John Rodriguez 2, Joey Shelton 2.

Pottsgrove 11 10 5 4 - 30

Pope John Paul II 17 15 23 10 - 65

P: Boyd 9, Breidenbach 2, Dukes 3, Fowler 10, Graves 2, Parker 4.

PJPI: Pat Basas 2, James Bleming 9, Mike Cianciulli 11, Nick Demeno 2, Brent Mahoney 5, Matt Mesaros 4, Alex Plate 6, Jamel Stinson 18, Tim Tadros 5, Paul Tagliatella 3.

Kennett 10 14 13 15 - 52

West Chester East 9 8 12 13 - 42

K: Jackson Hyland 4, Vaughn Jenkins 2, Jordan Jones 4, Yohsuke Kobayashi 12, Gabe Leto 2, Tommy O'Kelly 2, Will Pollard 8, Maalik Rochester 18.

WCE: Evan Anderson 7, Christian Chaney 6, Nate Hochstetler 2, Andrew Murphy 4, Nick Scotese 14, Kyle Smith 9.

Quakertown 7 6 6 9 7 2 8 - 45

Dock 9 6 5 8 7 2 2 - 39

Q: Justin Klee 5, Colin McLaughlin 1, Jake Perrine 1, Mark Repsher 4, Rene Rodriguez 11, Griffin Schmidt 4, John Smith 14, Brett Wolf 5.

CD: Brennan Adley 3, Jared Armstrong 11, Sean Hinson 4, Brandon Leinbach 5, Najee Miller 2, Azariah Parmer 5, Derrick Reeser 5, Seth Strickland 2, Tarrell Willis 2.

Unionville 9 17 12 20 2 5 - 65

W.C. Henderson 13 14 21 10 2 9 - 69

U: Ryan Engle 9, Steve Fatzinger 2, Kyle Fries 2, Patch Johnson 5, Dan McClaskey 29, Montgomery 10, Tom Pancoast 8.

WH: Colin Costello 6, Mark DiMatteo 7, Declan Kane 2, Chas McCormick 24, Jason McCormick 27, Luke Weaver 3.

Pennridge 9 8 15 10 - 42

William Tennent 14 16 4 12 - 46

P: Drew Dietterich 4, Jeff Garner 15, Alex Krivda 2, Pat McClatchy 7, Zach Muredda 14.

WT: Matt Alden 16, Vinnie Case 4, Horace Spencer 18, Connor Spornak 6, Mike Wasserleben 2.

J.P. McCaskey 15 9 16 17 - 57

Chester 21 28 15 19 - 83

JM: Kyaire Bynum 1, Diante Cherry 7, Keyone Cowan 11, Derrick Dixon 9, Trey Fletcher 4, Devonne Pinkard 17, ShaKi Stanton 8.

C: DaSaun Campbell 2, Rashan DeJarnette 13, Richard Granberry 6, Rondae Jefferson 19, James Kirksey 9, Diamonte Reason 7, Darius Robinson 9, Isiah Warren 5, Mike Williams 9, Khalil Williams 4.

Oxford 8 9 16 17 - 50

Pequea Valley 10 6 8 1 - 25

O: Miles Clarke 16, Dylan Dunn 12, Tyler Farr 2, Ethan Herb 3, Ryan Hubley 8, Jordan Logan 4, Shain Quigley 1, Devon Sumner 3, Colton Turns 1.

PV: Brian Lindquist 7, Kevin Lockhart 2, Mike Stoltzfus 8, Jordan Willard 8.

Bicentennial League

Jenkintown 9 7 8 12 - 36

New Hope-Solebury 13 6 6 6 - 31

J: Emma Dillon 2, Emma Dorshimer 17, Madison Kremp 3, Ruby Westkaemper 14.

NH: Annie Behre 4, Maggie Dougherty 2, Jessica Glassman 3, Grace Massimino 6, Lexi Morse 4, Kate Suler 4, Toni Suler 8.

Catholic Academies

Nazareth Academy 7 5 6 10 - 28

Mount St. Joseph 19 15 12 8 - 54

NA: Alexis Curry 5, Jackie Dollard 4, Nicole Dombrowski 6, Alex Edger 3, Katie Fagan 2, Jessica Sylvester 7, Bridget Watson 1.

MSJ: Emily Carpenter 2, Adrienne Cellucci 8, Caitlyn Cunningham 2, Meg Getens 7, Genny Hagedorn 2, Alex Louin 16, Katie Maransky 2, Carly Monzo 8, Libby Tacka 1, Mary Kate Ulasewicz 6.

St. Basil 15 10 10 8 - 43

Gwynedd-Mercy 10 6 11 13 - 40

SB: Emily Donahue 3, Holly Forst 10, Kalee Fuegel 3, Molly Greenberg 10, Karen Lapkiewicz 4, Kelly Mancini 6, Kate Skalski 3, Sarah Wilson 4.

G: Erica Decandido 9, Bailey Greenberg 12, Katrina McGrath 1, Jenna Raschiature 4, Emily Sullivan 14.

Villa Joseph Marie 11 12 17 11 - 51

Sacred Heart (Pa.) 3 11 8 12 - 34

VJM: Colleen Coleman 5, Kelly Coleman 7, Emily Crozier 5, Caroline Gray 2, Darrah Morrison 17, MaryKate Ridgway 2, Erin Wilker 13.

SH(: Ali Cobaugh 3, Debornay Kidd-Wilkerson 17, Jessica McTaggart 2, Danelle Singer 2, McKenna Snyder 2, Alanna Tucker 8.

Villa Maria 5 7 19 21 - 52

Merion Mercy 2 10 9 15 - 36

VM: Carlin 7, Daggert 4, Lisa Mirachi 17, Nainiotki 15, Setterlof 4, Tierney 5.

MM: Julianne D'Orazio 2, Maria DiGiacomos 5, Tina DiGiacomos 11, Valev Jackson 4, Kristen Konieczey 2, Christina O'Shea 2, Mariah Quinn 4, Martha Zeller 4, Mary Grace Zeller 2.

Central League

Springfield (D) 6 11 7 6 - 30

Garnet Valley 6 14 11 13 - 44

S(: Alyssa Abbonizio 1, Rebecca Bennett 10, Olivia Kane 9, Alex Poplawski 5, Nicole Ward 5.

GV: Jordan Ireland 8, Abby Lachman 2, Emily Mallon 2, Coley Ricci 14, Katie Stec 9, Haley Warden 9.

Harriton 12 2 7 15 - 36

Ridley 4 5 9 8 - 26

H: Nadriah Anderson 2, Claire Coyle 2, Meredith Maguire 12, Katie Melvin 9, Sabrina Tabasso 11.

R: Monica Boyle 2, Sam Foy 14, Haley Thompson 10.

Radnor 4 10 12 11 7 2 - 46

Conestoga 1 11 12 13 7 9 - 53

R: Kyla Crombie 2, Kelsey Lally 2, Lindsay Price 8, Shannon Quinn 7, Taylor Quinn 10, Myonie Williamson 17.

C: Ali Grundy 9, Rachel Howry 2, Trish Kovach 10, Ellie Mack 9, Jill Misciolli 4, Kate Nalevanko 9, Maddy Tessier-Kay 10.

Marple Newtown 2 7 13 16 - 38

Penncrest 11 8 15 14 - 48

MN: Keara Clinton 2, Madison Collins 2, Carly Hamilton 7, Rylee Power 25, Nicole Smythe 2.

P: Erin Dougherty 2, Ashley Foy 5, Lauren Huggins 14, Shayla Kennedy 15, Sam Martino 10, Charlene Mulholland 2.

Strath Haven 11 3 12 2 - 28

Upper Darby 11 17 17 8 - 53

SH: Katie Fisher 5, Brandi Johnson 9, Taylor McCulley 10, Rachel Vresilovic 4.

UD: Leilani Beckham 4, Shawn Dowd 13, Safiya Hernandez 3, Siamya Mace 7, Tori McElaney 4, Tyra Polite 15, Olivia Townsend 3, Michelle Walls 2, Dominique Williams 2.

Friends Schools League

Westtown 8 10 9 12 - 39

Friends Select 8 10 14 8 - 40

W: Katie DeLuca 7, Katira Dobbins 17, Sage Garrettson 2, Melissa McCloskey 10, K. Novack 3.

FS: Kai Hardy 15, Sydney Leffler 3, Zeina Maldonado 5, Emily Payne 17.

George School 4 4 4 11 - 23

Abington Friends 19 15 15 5 - 54

GS: Ginneh Dickinson 6, Becca Hayden 4, Carol Lopes 4, Dariyah McKee 2, Jessica Minderjahn 7.

AF: Bianca Adams 15, Alexa Bowman 16, Keira Jones 1, Isabel McPeak 4, Alexa Middleton 6, Marissa Potroneo 4, Lauryn Smith 4, Aja Turner 4.

Germantown Friends 6 2 15 13 - 36

Shipley 14 23 17 20 - 74

GF: Schuyler Allen 3, Lizzie Becker 16, Lydia Harry 1, Julia Mankoff 4, Sophie Mercuris 2, Caroline Myran 3, Imiani Ross 2, Katherine Walden 5.

S: Sox Alexander 7, Asia Baker 2, Liz Denby 5, Martine Fortune 12, Nia Hollands 8, Mya Overton 2, Courtney Redcross 13, Talia Rosoff 2, Anna Scutt 6, Emily Talluto 11, Colleen Walsh 6.

Inter-Ac League

Penn Charter 12 2 18 11 - 43

Baldwin 11 6 8 16 - 41

PC: Zahair Agunn 1, Hannah Fox 13, Iyanna Matthews 16, Nicolette Napoleon 7, Katie O'Malley 6.

B: Imani Brown 3, Kejohna Hammond 2, Jennifer Motter 14, Nellie Shields 4, Alexandra Thaler 12, Kayla Watkins 6.

Agnes Irwin 8 19 11 4 - 42

Notre Dame 16 11 12 13 - 52

AI: Sierra Corbett 6, Amanda Crowley 2, Faith Devlieger 15, Molly Shields 3, Lauren Spinelli 5, Autumn Wedderburn 9, Stephanie Williams 2.

ND: Ali Abbonizio 4, Nikki Callahan 5, Kathleen Fitzpatrick 13, Bailey McCue 3, Megan McGurk 23, Rachel Ryan 4.

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts 6 11 8 12 - 37

Boyertown 17 12 12 14 - 55

OJR: Caroline DiAngelo 8, Taylor Evans 4, Kerry Huzzard 3, Rebecca Painter 5, Nikki Testa 12, Theresa Walsh 5.

B: Ali Bauman 2, Kaitlyn Behaven 17, Olivia Cavallo 9, Alyssa Cotellesse 4, Kaitlyn Eisenhard 16, Maria Garofolo 3, Dee Terry 2, Sara Valenti 2.

Spring-Ford 14 12 23 16 - 65

Perkiomen Valley 10 5 13 11 - 39

S: Beyer 2, Haas 6, Hinnant 5, Landis 2, Locke 10, Moore 7, Mueller 13, Paynok 10, Roth 2, Stipa 8.

PV: Katie Armstrong 4, Kelsey Geise 1, Mikki Guiton 17, McKenna Kohler 2, Lauren Leonard 9, Anna Leonard 4, Kelly O'Brien 2.

Nonleague

Solebury School 15 9 18 11 - 53

Mercy Vocational 3 10 5 8 - 26

SS: Alliyah Allen 8, Madeline Colivita 3, Ava Redmond 4, Clover Stivee 22, Tavorsia Talley 14, Bria Wilkis 2.

MV: Jenesa Curtis 7, Lea Pierson 3, Nykia Richards 2, Essence Shaw 4, Diamond Vaughn 1, Michaiah Young 9.

Souderton 14 8 10 4 - 36

Council Rock South 11 10 15 11 - 47

S: Hannah Bergey 6, Courtney Day 4, Sarah Derstein 10, Allison Gallagher 2, Katie O'Connor 4, Bianca Picard 10.

CRS: Cara Barlow 1, Shannon Boyle 3, Courtney Brown 11, Taylor Dillon 12, Alexis Hofstaedter 20.

Engineering & Science 13 9 12 13 - 47

Springside CH 11 1 9 23 - 44

E&S: Brown-Smith 2, Dennis 12, Owens 11, Patton 4, Worley 18.

SCH: Hinchey 6, Hiner 2, Pownall 23, Schumacher 9, Sehn 4.

Morrisville 3 2 5 10 - 20

Imhotep Charter 12 4 19 11 - 46

M: Niasia Boone 1, Sidney Knott 5, Delila Mena 5, Nia Onley 1, Denise Sacco 8.

IC: Kaliah Baker 2, Yolanda Dantzler 2, Bianca Dunham 2, Shalia Kerr 4, Mayah Kitchen 2, Shaquaya Matthews 6, Ajee Miller 2, Ashley Murray 8, Deja Reynolds 6, Destiny Russell 10, Anae Underwood 2.

Calvary Academy (N.J.) 4 0 5 4 - 13

Christian Academy 4 8 11 9 - 32

CA(: Gianna D'Slissio 2, Lynaris Espinoso 2, Alyssa Kaston 4, Alicia Kiwezc 2, Hanna Reed 1, Liz Silverstein 2.

CA: Gracie Cryan 10, Jonnai Jones 2, Adriana Lacy 6, Krystal Mason 2, Kaylah Robertson 6, Carli Sitkowski 2, Alexia Walker 4.

Interboro 11 17 11 15 - 54

Avon Grove 5 6 12 8 - 31

I: Olivia Encarnacion 19, Suzi Fink 2, Stacie Hallinan 25, Brandi James 3, Sam Luglio 3, Vern Royer 2.

AG: Regan Cook 8, Melissa Cromwell 2, Annalise Eder 7, Emily Lange 4, Sarita March 3, Cyndie Martin 2, Sophie Patron 2, Morgan Vans 3.

Upper Moreland 6 1 5 5 - 17

Lower Moreland 11 7 18 8 - 44

UM: Julia Gatto 4, Amanda Getz 4, Karli Lynch 9.

LM: Lasell Campbell 7, Jess Dranzik 7, Jamie Givnish 2, Lauren Killion 8, Demi Morganstein 12, Erin Przybylinski 2, Kaley Przybylinski 6.

King's Academy 7 7 4 32 - 50

Calvary Baptist 9 14 14 24 - 61

KA: Shaunte Blough 2, Jessica Minotto 2, Izzy Mullen 11, Julianna Pietrobono 33, Paige Tobias 2.

CB: Vicky Casatelli 6, Brandice Clemens 21, Sarah Finkbeiner 6, Mary Finkbeiner 12, Sierra Guenst 16.

Phoenixville 15 10 14 9 - 48

Downingtown East 15 5 7 9 - 36

P: Jada Boyce 8, Gabby Duda 4, Aubrey Flagg 16, Taylor Jefferis 6, Annie Rubino 5, Mary Sinnott 2, Bailey Stover 5, Numi Washington 2.

DE: Abby McKinley 11, Jessica Ritchie 16, Paige Warfel 9.

Sun Valley 7 15 10 6 - 38

Academy Park 12 4 7 13 - 36

SV: Gia D'Angelo 23, Katie Maloney 6, Shayna Orr 2, Taylor Stigele 7.

AP: Courtney Jenkins 13, Jordan Matthews 16, Alaya Smith 3, Gedinda Turner 4.

W.C. Henderson 9 10 12 14 - 45

Unionville 10 23 20 18 - 71

WH: Renna Anderson 4, Jenna Caruso 4, Julie Gawrylowcz 2, Chynna Scott 5, Emily Torrance 29, Jela Waton 1.

U: Katie Cloud 2, Chrissy Eckman 2, Micayla Flores 23, Bella Gallo 4, Kelly Hauck 3, Emily Mason 7, Samantha Pancoast 4, Casey Scheuer 6, Lexi Shanahan 2, Taylor Thames 15, Adrianna Weber 3.

Upper Dublin 14 24 10 9 - 57

Lansdale Catholic 8 5 11 18 - 42

UD: Regan Gallagher 20, Curtrena Goff 9, Kayla McAneney 6, McKee 2, Lauren Rothfield 10, Senior 2, Brianna Spector 8.

LC: Amanda Bradley 5, Mary Kate Brokans 17, Erin Brokans 5, Claire Hill 4, Shalina Miller 8, Kim Talley 3.

West Chester East 12 9 15 20 - 56

Kennett 2 10 12 8 - 32

WCE: Alyssa DiPiero 4, Holly Hager 12, Melanie Hartman 6, Nina Mazzarelli 27, Moura McCloskey 4, Caitlin Pavlo 3.

K: Emily Adelman 2, Aimee Armitage 3, Jenna Bahel 1, Sophie Duphili 12, Jess Huffey 6, Stephanie Maciag 8.

Central 13 15 14 16 - 58

Little Flower 17 11 8 14 - 50

C: Henderson 20, Kaminski 4, Mairero 11, Mattis 4, Tomczuk 17, Williams 2.

LF: Jane Baehr 4, Nicole Barth 2, Michaela Dawson 6, Caleigh Gallagher 7, Rosemary Hannah 11, Meghan Petroski 12, Morgan Power 8.

Hatboro-Horsham 16 14 23 11 - 64

Truman 16 16 12 7 - 51

H: Amanda Brett 5, Emily Fox 12, Rachel Helton 13, Lauren Jester 2, Heather Lutz 12, Chrissy Maguire 6, Cassidy Quattro 5, Tori Waddington 9.

T: Shappelle Brewton 5, Britany Garman 3, Taylor Gasperi 10, Khristaijah Jackson 20, Angelica Mena 2, Kaijah Willis 6, Jazmyn Wilson 5.

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Roxborough at Roman Catholic, 3

Father Judge at Lincoln, 3:30

Collegium Charter at Church Farm, 3:45

Hill School at Penn Charter, 4

Saligman at Barrack Hebrew, 4:30

Math, Civics & Sciences vs. World Communications at Math, Civics & Sciences, 4:30

Friends Select at Morrisville, 6

Palmer at West Catholic, 6:30

Central Bucks East at Wissahickon, 7

Hatboro-Horsham at Allentown Central Catholic, 7

Central Bucks South at Abington, 7

Reading at Coatesville, 7

Council Rock South at Conwell-Egan, 7

Springfield (M) at Lower Moreland, 7

LaSalle at Imhotep Charter, 7

Pottstown at Bethlehem Catholic, 7

Pequea Valley at Octorara, 7:30

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower at Archbishop Carroll, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at Perkiomen School, 3:45

West-Mont Christian at Woodlynde, 3:45

NONLEAGUE

Hope Charter at Parkway Northwest

Hill School at Friends' Central, 4

Central Bucks West at Neshaminy, 7

Abington at Chester, 7

Notre Dame at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at Cheltenham, 7

Wissahickon at Methacton, 7

Springfield (M) at Pope John Paul II, 7:30

North Penn at Downingtown West, 7:30

|
|
|
|
|