Pennsylvania Scoreboard

Posted: December 18, 2012

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Delco Christian 67, Faith Christian 44

Calvary Christian 74, Phil-Mont Christian 56

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury 69, MaST Charter 38

FRIENDS SCHOOLS

New Church 54, George School 35

PENN-JERSEY

Doane Academy 54, International Christian 48

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Vaux 78, Communications Tech 67

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Freire Charter 60, Strawberry Mansion 56

TRI-COUNTY

Barrack Hebrew 46, Kimberton Waldorf 18

NONLEAGUE

Bishop McDevitt 54, Esperanza 53

Palumbo 61, Masterman 55

Bartram 61, Robeson 52

Springside Chestnut-Hill 59, Germ. Friends 49

Germantown Acad. 85, Perkiomen School 44

Girard College 61, New Media Charter 48

Girls' Basketball

BICENTENNIAL

Phil-Mont Christian 56, Bristol 28

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury 32, Christopher Dock 20

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 54, Merion Mercy 43

PUBLIC LEAGUE AA, A WHITE

Paul Robeson 25, Parkway Northwest 17

TRI-COUNTY

Mercy Vocational 53, Woodlynde 17

Collegium Charter 31, Del-Val Friends 22

NONLEAGUE

Girard College 43, Villa Victoria 19

Woodrow Wilson 60, Chester 28

Archbishop Prendergast 51, Ridley 28

Lansdale Catholic 69, Sacred Heart (Pa.) 43

Franklin Towne Charter 36, Little Flower 28

Life Center 62, Bishop McDevitt 22

Upper Merion 56, Interboro 38

Pottsgrove 52, Wyomissing 31

Bicentennial Constitution

Faith Christian 7 10 10 17 - 44

Delco Christian 21 23 12 11 - 67

FC: Will Diaz 7, John Hasson 8, John Hein 10, Tyler Landis 12, Cameron McDonald 4, Eric Prescott 3.

DC: Ron Borrell 13, Austin Fischer 14, Henry Miller 11, Johnny Reese 4, Jerome Staley 8, Austin Stevens 9, Dan Teano 8.

Phil-Mont Christian 10 12 15 19 - 56

Calvary Christian 17 18 22 17 - 74

PC: Noah Baldez 3, Micah Baldez 4, Seth Brandenburg 7, Zach Dolton 25, Ben Hamilton 14, Jarred Luckey 3.

CC: Josh Bair 6, Jon Boback 25, Micha Doran 1, Peter George 2, Paul Lacroix 5, Dan McGuigan 6, Robert Morales 6, Dustin Vitale 21, Jared Wenger 2.

Bicentennial Independence

MaST Charter 4 12 13 9 - 38

New Hope-Solebury 17 17 18 17 - 69

MC: Joe Gimbel 3, Shane Holmes 5, Devin Jackson 16, Bryan Kaelin 2, Quiiyim Saunders 6, Donato Wepryk 4, Winsom 2.

NH: Anthony Bahovic 2, Pat Brennan 2, Dan Doolan 5, Andre Garabaldi 4, Pat Gimple 3, Brian Kerr 1, Leo Massimino 8, Matt Massimino 14, Spencer Tinkel 26, Max Wagner 2, Dalton Waterman 2.

Friends Schools

George School 9 11 6 9 - 35

New Church 13 11 17 13 - 54

GS: Harrison Fritz 5, Muhmmad Johnson 7, Sekou Kaba 16, Daniel Lindsay 1, Jake Seller 6.

AoNC: Darryl Bryant 10, Vince Jackson 3, Peyton Johnson 14, Sadiq Jones 5, Duke Kendig 1, Antonio Nakos 2, Quadir Phillips 4, Trey Weston 7, Tory Whiting 8.

Penn-Jersey

International Christian 14 8 16 10 - 48

Doane Academy 10 8 17 19 - 54

IC: Gary Hall 1, Jason Harris 1, Brandon Johnson 3, Milos Milovanovic 18, Lorenzo Taylor 12, Vance Wroten 13.

DA: Idris Ali 3, Tyler Carrington 1, Davis Graham 24, Tyler Heupel 2, CJ Lane 10, Chris Scott 14.

Public Division A

Communications Tech 11 13 18 25 - 67

Vaux 17 16 22 23 - 78

CT: Briheam Anthony 8, Hyking Brisbon 11, Kevin Brown 4, Terrence Brown 7, Samir Doughty 15, David Johnson 20, Mohamed Sherif 2.

V: Keith Fletcher 11, Sammy Foreman 15, Daron Johnson 5, Rysheed Jordan 22, Trayvond Massenburg 8, Lester Mattox 10, Karon Snead 7.

Public Division B

Freire Charter 17 16 12 15 - 60

Strawberry Mansion 14 12 13 17 - 56

FC: Shahid Adams 20, Jahmir Burton 6, Jahyde Gardner 23, Rashid Nixon 5, Darnell Preston 4, Brian Williams 2.

SM: Anthony Askins-Pickney 6, Donovan Barnes 13, Raekwon Dial 1, Marcquis Graham 4, Malik Haile 2, Brandon Jiles 17, Gary Nicholson 2, Christopher Russell 4, Jamaal Wright 7.

Tri-County

Kimberton Waldorf 7 2 4 5 - 18

Barrack Hebrew 6 13 12 15 - 46

BH: Or Ayash 3, Cory Barnet 3, Joel Belfer 7, Elliot Bernstein 12, Eric Henzel 2, Eliyahu Korn 4, Shawn Martin 6, Jacob Reich 2, Dan Saltz 2, Avi Solomon 5.

Nonleague

Masterman 14 14 15 12 - 55

Palumbo 15 18 10 18 - 61

M: Gary Bryant 18, Malcolm Carrington 2, Justin Murray 3, Mike Sturdivant 30, Harry Taggart 2.

P: Rob Atkinson 2, Mike Chau 2, Calvin Francis 5, Shafi Meachum 26, Brandon Rease 5, Jameal Tucker 19, Jalen Wilder 2.

Bartram 11 23 15 12 - 61

Robeson 10 11 9 22 - 52

B: Gerald Evariste 4, Raul McIlwain 4, Malik Noel 23, James Suber 17, Damontay Thomas 4, Khayri Washington 3, Terrieck Williams 6.

R: Donavan Butler 2, Juan Clark 3, L.J. Crenshaw 11, Leron Epps 8, Jihaad Fluellen 5, Jahir Lee 4, Jelani Mauge 2, Malik Moment 5, Maurice Saunders 8, Gus Sephes 2, Maurice Smith 2.

Esperanza 7 15 23 8 - 53

Bishop McDevitt 23 13 11 7 - 54

E: Brandon Adams 8, Alwell Agbara 15, Warren Chance 4, Lamere Jones 7, Ravi Sinanan 9, Stanley Whittaker 10.

BM: Tyreek Fairfax 11, Carl Garner 6, Daniel Hannigan 4, Tyrell Long 26, Kenyatta Long 4, Tymere Wilder 3.

Spring. Chestnut-Hill 19 14 10 16 - 59

Germantown Friends 9 10 9 21 - 49

SC: Pat Costello 13, John DeAngelis 1, Paul Dooley 6, Andrew Dowds 7, Frank Jackson 5, Johnson 2, Bobby Keyes 6, Jordan Watson 19.

GF: Austin Harriott 14, Ray Leon 9, Nae Murdic 1, Jamil Pines-Elliot 5, Jalil Pines-Elliot 9, Will Randall 3, Jesse Smith 8.

Perkiomen School 11 12 10 11 - 44

Germantown Academy 30 14 25 16 - 85

PS: Antonio Coleman 3, Jaren Hampton 2, Tyler Kohl 30, Jaustas Valciakas 5, John Williams 4.

GA: Gabe Alter 2, Greg Dotson 19, James Drury 16, Devon Goodman 10, Tim Guers 2, Sam Lindgren 9, Nick Lindner 4, Julian Moore 15, Patrick Sawyer 2, Joe Taylor 4, Bailey Whitman 2.

New Media Charter 11 10 22 5 - 48

Girard College 13 17 17 14 - 61

NMC: Bullock 17, John Fieffe 4, Khalil Moore 12, Thomas 12, Wheeler 3.

GC: Jihad Barnes 14, Alonte Blackwell 2, Devin Clark-Walker 23, Nicholas Jones 18, Siddeeq Tyson 1, Jason Waiters 3.

Bicentennial

Phil-Mont Christian 21 14 8 13 - 56

Bristol 3 10 7 8 - 28

PC: Christina Caffrey 3, Jana Goodman 13, Traci Goodman 21, Keyen Green 4, Carly Johnson 4, Grace Koffel 4, Katharine Olinger 2, Katie Siebert 5.

B: Liana Contreras 2, Katerina Moore 6, Olivia Onal 6, Janiree Wooten 14.

Bicentennial Independence

New Hope-Solebury 4 11 8 9 - 32

Christopher Dock 3 4 3 10 - 20

NH: Annie Behre 2, Jessica Glassman 3, Madison Jaronski 5, Bailey Jaronski 2, Grace Massimino 8, Lexi Morse 2, Kate Suler 5, Toni Suler 5.

CD: Olivia Longacre 2, Shea Neal 8, Mattasyn Schifler 4, Kereece Securen 6.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 15 17 7 15 - 54

Merion Mercy 12 7 12 12 - 43

MSJ: Adrienne Cellucci 3, Meg Geatens 10, Alex Louin 15, Carly Monzo 11, Libby Tacka 8, Mary Kate Ulasewicz 7.

MM: Caroline Corzel 7, Julianne D'Orazio 3, Maria DiGiacomo 1, Tina DiGiacomo 10, Valez Jackson 2, Christina O'Shea 9, Mariah Quinn 4, Martha Zeller 7.

Public AA, A White

Parkway Northwest 3 6 4 4 - 17

Paul Robeson 3 7 5 10 - 25

PR: Melvene Gainey 3, Danielle Jones 2, Zuria Lewis 10, Tiffany Phen 10.

Tri-County League

Woodlynde 2 8 4 3 - 17

Mercy Vocational 16 13 14 10 - 53

W: Tianna Buck 2, Maya Holloway 4, Gaylen Martin 1, Alex Roberts 8, Michaela Trusk 2.

MV: Kelly Brister 3, Jenesa Curtis 4, Nykia Richards 13, Essence Shaw 14, Satrea Turner 2, Michaiah Young 17.

Collegium Charter 4 11 3 13 - 31

Del-Val Friends 3 6 2 11 - 22

CC: Megan Barker 13, Maimuna Kenneh 12, Madeline Piersol 2, Lillian Rowell 4.

DF: Maggie Balint 2, Hannah Blossom 2, Olivia Cabary 2, Grace Carey 3, Julia Ennis 4, Jen Howard 4, Catherine Martsolf 5.

Nonleague

Bishop McDevitt 11 3 2 6 - 22

Life Center 20 21 7 14 - 62

BM: Chanel Brooks 10, Sydney Cadet 3, Sierra DaCosta 7, Julie Kostic 2.

LC: Bose Aiyalogbe 4, Elo Edeforioka 10, Aja Ellison 7, Aliyah Jeune 13, Ashli Jeune 9, Florence Ouattara 7, Nicole Parriski 6, Crystal Simmons 6.

Franklin Towne Charter 12 8 6 10 - 36

Little Flower 8 5 4 11 - 28

FTC: Maddie Ceppurull 4, Rebecca Gilborges 4, Rachel Gilborges 6, Alexis O'Neal 10, Valentina Scalici 4, Larissa Smith 6, Ulmer 2.

LF: Mechaela Dawson 2, Caleigh Gallagher 3, Rosemary Hannah 6, Meghan Petroski 6, Morgan Power 6, Liz Yeager 5.

Sacred Heart (Pa.) 9 8 8 18 - 43

Lansdale Catholic 13 19 21 16 - 69

SH(: Lauren Cartafalsa 2, Ali Cobaugh 6, Debornay Kidd-Wilkerson 16, Jessica McTaggart 5, McKenna Schneider 3, Danelle Singer 2, Alanna Tucker 9.

LC: Amanda Bradley 3, Erin Brokans 4, Mary Kate Brokans 21, Lexie Ferko 6, Rachel Hart 7, Claire Hill 2, Shalina Miller 14, Dominique Owad 3, Tara Sheridan 9.

Girard College 10 13 10 10 - 43

Villa Victoria 6 4 6 3 - 19

GC: Teresa Brown 2, G'Mrice Davis 10, Jodi Marshall 8, Powe 2, Charnay Pugh 7, Brianna Smith 2, Shaykia Washington 12.

VV: Hager 4, Kitager 5, Meghan Mutha 4, Melissa Simmons 2, Wilson 4.

Chester 8 9 9 2 - 28

Woodrow Wilson 15 20 14 11 - 60

C: Camry Adams 8, Shavonte Buchanan 2, Princess Clemons 2, Bailey Cowan 6, La'Naysia Dixon 10.

WW: Adams 2, Allen 6, Bennett 7, Dunston 5, English 2, Chanelle Perry 28, Stevens 10.

Pottsgrove 13 15 14 10 - 52

Wyomissing 5 7 12 7 - 31

P: Alliya Austin 12, Marquita Barefield 3, Jaclyn Bealer 5, Morgan Coddington 2, Karly Conrad 3, Jessica Evans 4, Asia Glenn 2, Marisa Kanner 15, Alexis Kehl 2, Darby Wood 4.

W: Remi Barrier 3, Danielle Carabello 4, Kate Cush 3, Morgan Jones 6, Demi Kuczala 13, Talisha Torres 2.

Interboro 8 13 8 9 - 38

Upper Merion 20 5 18 13 - 56

I: Olivia Encarnacion 24, Stacie Hallinan 10, Brandi James 2, Sam Luglio 2.

UM: Katherine Bailey 8, Ami Daniels 3, Anna Davis 5, Gabby Legendre 2, Kristina O'Sullivan 15, Julia Reinert 1, Regie Robinson 22.

Ridley 4 5 7 12 - 28

Arch. Prendergast 10 15 20 6 - 51

R: Sam Foy 6, George 2, Keeves 2, Mulhern 1, Jalessa Rodriguez 1, M.K. Rumbaugh 9, Saraceni 1, Yori 6.

AP: Amber Ballinger 2, Kristina Dumont 1, Taylor Fitzgerald 3, Brooke Lachette 4, Alyssa Monaghan 8, Sarah Monaghan 13, Rosie O'Halloran 6, Mollie Reynolds 9, Sierra Stretch 5.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown at Morrisville, 7

Plumstead Christian at Christopher Dock, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Bristol, 7

CENTRAL

Upper Darby at Radnor, 7:30

Penncrest at Lower Merion, 7:30

Garnet Valley at Marple Newtown, 7:30

Conestoga at Springfield (D), 7:30

Ridley at Strath Haven, 7:30

Haverford High at Harriton, 7:30

CHES-MONT AMERICAN

West Chester Rustin at Unionville, 7:30

Oxford at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West at Bishop Shanahan, 7:30

Coatesville at Avon Grove, 9:30

W.C. Henderson at Downingtown East, 9:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 7:30

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7:30

Methacton at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Elverson at CAPA, 3:15

Bodine at New Media Charter, 3:15

Carroll at High School of Future, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution at Boys' Latin

Bartram at University City, 3:15

Phila. Electrical at Del-Val Charter, 3:15

Frankford at Prep Charter, 3:15

Math, Civics & Sciences vs. Imhotep Charter, 5

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Sankofa Freedom at Paul Robeson, 3:15

Washington at Esperanza, 3:15

Dobbins at Freire Charter, 3:15

Engineering & Science vs. West Philly, 3:15

Strawberry Mansion at Southern, 3:15

Fels at Simon Gratz, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Masterman at Martin Luther King, 3:15

Central at Bok, 3:15

Ben Franklin at Mastery Charter North, 3:15

Olney at Germantown, 3:15

Lincoln at Roxborough, 3:15

Audenried at Northeast, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

World Communications at Kensington, 3:15

Franklin Towne Charter at Palmer, 3:15

Edison at Mastery Charter South, 3:15

Randolph at Mastbaum, 3:15

Palumbo at Swenson, 3:15

Lamberton at Mariana Bracetti, 3:15

Palumbo vs. Swenson at Pelbano Rec, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West at Parkway Northwest, 3:15

Carroll at High School of Future, 3:15

Phila. Academy Charter at Rush, 3:15

GAMP at Science Leadership, 3:15

Douglas at Maritime Academy, 3:15

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|