Pennsylvania Scoreboard

Posted: December 27, 2012

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Friends' Central 57, Dobbins 44

CONSTITUTION TOURNAMENT

Sayre 61, Mastery Charter North 60

Ben Franklin 44, Layton Prep (Del.) 38

Martin Luther King 79, Fels 40

Strawberry Mansion 54, Elverson 52

Life Center 73, Washington 53

Mastery Charter South 67, Roxborough 47

LES SCHWAB INVITATIONAL

Neumann-Goretti 87, Tigard (Ore.) 58

NONLEAGUE

West Chester East 38, Mariana Bracetti 27

Downingtown East 61, Daniel Boone 58

Girls' Basketball

BOARDWALK CARLSON BRACKET

St. Basil 41, Middle Township 31

North Penn 48, Millville 36

CONSTITUTION TOURNAMENT

Franklin Towne 50, Parkway Center City 18

Life Center 76, New Media Charter 3

Boardwalk Classic Showcase

Dobbins 8 17 5 14 - 44

Friends' Central 19 9 11 18 - 57

D: Wanya Barren 14, Robert Edwards 2, Dequan Jackson 3, Devante Laws 12, Khalil Parker 6, Tyron Robeson 7.

FC: Billy Cassidy 11, Karonn Davis 20, Thomas Fakharzadeh 2, De'Andre Hunter 18, Jonathan Lawton 6.

Les Schwab Invitational

Tigard (Ore.) 14 14 7 23 - 58

Neumann-Goretti 18 22 19 28 - 87

T(: Bryan Berg 13, Robbie Chabreck 3, Nick Duron 2, Jett Even 2, Evan Garrison 20, Joel Johnson 6, Brian Josephson 2, Conner Olson 4, Will Schaer 4, Elijah Simon 2.

N: Vaughn Covington 11, Jamal Custis 2, John Davis 14, Troy Harper 5, Lamarr Kimble 10, Ja'Quan Newton 27, Hanif Sutton 8, Tony Toplyn 10.

Nonleague

West Chester East 10 12 13 3 - 38

Mariana Bracetti 3 5 8 11 - 27

WCE: Evan Anderson 7, Christian Chaney 4, Rashad Johnson 2, Kevin Murphy 5, Andrew Murphy 4, Nick Scotese 14, Kyle Smith 2.

MB: Emmanuel Armstrong 4, Zamir Boney 5, Edward Booker 4, Graciani 3, Shaqur Jones 2, John Payne 2, Jorge Quinones 5, Michael Tastaneda 2.

Daniel Boone 9 17 23 9 - 58

Downingtown East 12 14 18 17 - 61

DB: Downs 12, Gerhart 4, Lacey 4, Mann 1, Smith 2, Williams 3, Worthington 32.

DE: Cary Angeline 21, Matt Arizini 20, Eli Crawford 4, Eli Griffin 8, Tyion Harris 3, Montrose Jennings 2, Kyle Tucker 3.

Constitution Tournament

Sayre 18 3 22 18 - 61

Mastery Charter North 11 15 10 24 - 60

S: Richard Burton 20, Antwan James 15, Darius Savage 12, Qadir Wilson 13, Javonnta Zimmerman 1.

MCN: Bilal Butler 4, Nasir Harris 2, David Howard-Dean 6, Chetana Jordan 16, Rodney Ross 12, Maxwell Sharpe 5, Jeremiah Todd 7, John Washington 8.

Washington 5 10 17 21 - 53

Life Center 15 16 20 22 - 73

W: Rasheed Black 3, Wayne Ferguson 10, Cody Marks 2, Joseph Randall 6, Devonte Truitt 10, Kendale Truitt 22.

LC: Carlton Allen 4, Osahan Eghosa 7, Malik Ellison 11, Terquin Motte 20, JD Olivera 12, Felipe Rocha 6, Lincoln Samuels 13.

Layton Prep (Del.) 11 12 9 6 - 38

Ben Franklin 9 5 15 15 - 44

BF: Jarrett Bryant 14, Synquel Cottman 10, Anthony Darden 8, Bycil Elliot 11, Derrick Gant 1.

Roxborough 10 18 13 6 - 47

Mastery Charter South 17 19 17 14 - 67

R: Tony Brown 9, Austin Daniels 7, Edward Davis 7, Jovan Hammond 4, Travonne Hardy 3, Matthew Harris 4, Romello Holland 2, Isaiah King 7, Dayton Melton 4.

MCS: Kevin Beaford 3, L. Edwards 4, M. Ferebee 1, Eddie Ferebee 15, Donte Harris 2, Maurice Hayward 12, Jamir Leach 17, Stanford Levy 2, Earl Patten-Boyd 6, Zafear Robbins 5.

Strawberry Mansion 16 5 16 17 - 54

Elverson 14 8 13 17 - 52

SM: Donovan Barnes 16, Raekwon Dial 11, Marcquis Graham 2, Malik Haile 2, Brandon Jiles 12, Christopher Russell 9, Jamaal Wright 2.

E: Blair Boone 4, Isaiah Browne 3, Antonio Feria 11, Ikeal Johnson 20, Two Osis 9, Robert Redmond 2, Anthony Washington 3.

Martin Luther King 27 27 22 3 - 79

Fels 13 6 14 7 - 40

MLK: Greg Bennett 14, Raquan Brown-Johnson 22, Fa'Teem Glenn 10, C-Ron Jennings 2, Xzavier Malone 2, Brandon McNair 19, Reggie Smith 1, Shakoor Woodson 9.

F: Danil Mateo 19, Lester Mattox 5, Jacob Smith 2, Mike Turning 2, Daquan Williams 12.

Boardwalk

Carlson Bracket

Middle Township 9 4 4 14 - 31

St. Basil 10 4 15 12 - 41

SB: Molly Greenberg 6, Kalee Fuegel 11, Maddie Napierkowski 6, Ally Sloan 3, Alison McGowan 2, Sarah Wilson 4, Karen Lapkiewicz 6, Kate Skalski 3.

MT: Julianna Riggitano 2, Lauryn Fields 6, Olivia Schwartz 2, Lauren Legler 8, Holly McHaig 6, Darby Crowding 2, Olivia Salvo 2, Marinna Peterson 3.

Millville 7 13 8 8 - 36

North Penn 10 8 13 17 - 48

M: Amanda Smith 15, Jordan Caez 6, McKenzie Taylor 2, Katrina Gaskins 5, Ashli Weems 8.

NP: Jackie Bilotti 2, Lauren Crisler 20, Leiana Dean 1, Mikaela Giuliani 9, Jenn Halcovage 2, Sierra Simon 2, Vicky Tumasz 12.

Life Center 28 19 19 10 - 76

New Media Charter 0 3 0 0 - 3

LC: Bose Aiyalogbe 19, Stefani Chiarolanza 2, Elo Edeforioka 15, Aja Ellison 6, Florence Ouattara 9, Nicole Parriski 17, Crystal Simmons 8.

NMC: Lynnette Yates 3.

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Shipley at Harriton, 7

ALLENTOWN ALLEN TOURNAMENT

Neshaminy at Allentown Allen, 7

BOARDWALK LUDMAN BRACKET

Central Bucks West vs. Washington Township

at Wildwoods Convention Center, 8:30

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Dobbins vs. Shawnee at Wildwoods

Convention Center, 2:15

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

At Boyertown

Pennridge vs. Governor Mifflinm, 4:30

Southern Lehigh at Boyertown, 6

ESCIT CARMEN NITTI FLIGHT

At Trenton Catholic

Vaux vs. Princeton Day at Trenton Catholic, 5

Roman Catholic vs. West Windsor-Plainsboro

South at Trenton Catholic, 6:30

ESCIT JOHN CASTALDO FLIGHT

Archbishop Carroll vs. Lakewood at Trenton

Catholic, 2

FAMJUICE KOBE BRYANT CLASSIC

At Lower Merion

Plymouth Whitemarsh vs. St. Joseph's Prep, 8

St. Frances (Md.) at Lower Merion, 8

GARNET AND GOLD TOURNAMENT

GAMP vs. Burlington Township at Haddon

Heights, 4

GARNET VALLEY TOURNAMENT

At Garnet Valley

Episcopal Academy vs. Chichester, 6

Huntingdon Valley Tournament

Lower Moreland vs. Morrisville, 5

JAMEER NELSON/PETE NELSON

CLASSIC

At Widener University

Academy of New Church vs. Germantown

Academy, 3:15

William Tennent vs. Constitution, 5

LaSalle vs. Roselle Catholic, 6:30

Chester vs. Abington, 8:15

LENAPE HOLIDAY SHOWCASE

At Lenape

Willingboro vs. Malvern Prep, 1

Archbishop Ryan vs. Haddonfield, 5:30

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

At Marple Newtown

Delco Christian at Marple Newtown

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Solebury School at New Egypt, 7

OVER THE RIVER TOURNAMENT

New Hope-Solebury vs. Riverside at South

Hunterdon, 6:15

RADNOR TOURNAMENT

At Radnor

Palumbo vs. Kipp Dubois Collegiate, noon

Carroll at Radnor, 1:30

RIDLEY SHOOTOUT

Cardinal O'Hara vs. Methacton, 4:30

Ridley vs. Interboro, 7:30

READING HOLIDAY TOURNAMENT

At Reading High

Pottstown at Reading, 7:30

ROBERT HOPF TOURNAMENT

At Jenkintown

Science Leadership vs. Franklin Towne

Charter, 5:30

MaST Charter at Jenkintown, 7:30

SJ VS PHILLY MIXER

At St. Augustine (N.J.)

Father Judge vs. Holy Spirit, 5:30

Monsignor Bonner vs. St. Augustine, 7:30

STRATH HAVEN SHOOTOUT

At Strath Haven

Spring-Ford vs. Downingtown West, 6

Pottsgrove vs. Strath Haven, 7:30

TRIANGLE CLUB TOURNAMENT

At Norristown

Central Dauphin vs. Souderton, 6:30

Pope John Paul II at Norristown, 8:30

UPPER DUBLIN CARDINAL CLASSIC

At Upper Dublin

Conestoga vs. Penn Charter, 1

Upper Dubin vs. Phil-Mont Christian, 5

WARWICK TOURNAMENT

Upper Darby at Warwick, 8

Girls' Basketball

BOO WILLIAMS CHRISTMAS CLASSIC

At Hampton, Va.

Central Bucks West vs. Wilson (Va.), 6

BOARDWALK CARLSON BRACKET

North Penn vs. St. Basil, 5:30

BOARDWALK GWTIDA BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Springfield (D) vs. Central Regional, 8:45

DIAMOND STATE CLASSIC

At St. Elizabeth (Del.)

Neumann-Goretti vs. Arch. Spalding (Md.),

1:30

INTERBORO TOURNAMENT

At Interboro

Penncrest vs. Sun Valley, 4

West Catholic at Interboro, 6

MARPLE NEWTOWN TOURNAMENT

At Marple Newtown

Bishop Shanahan vs. Academy Park, 2:30

Delco Christian at Marple Newtown, 4

OVER THE RIVER TOURNAMENT

At South Hunterdon,

Riverside at New Hope-Solebury

ROBERT HOPF TOURNAMENT

At Jenkintown

Springfield (M) vs. Sacred Heart (Pa.), 2

Upper Moreland at Jenkintown, 3:45

SPRING-FORD TOURNAMENT

At Spring-Ford

Agnes Irwin vs. Hempfield, 12:30

Notre Dame vs. Conestoga, 6:30

WEST CHESTER CLASSIC

At West Chester University

Abington Friends vs. Bishop McDevitt, 6

Wrestling

Central Bucks West at Boiling Springs

Invitational

TIGER CLASSIC

Conestoga, Methacton at DuPont High

DELCO DUALS

Turman, Haverford High, Upper Dublin, Strath

Haven, Cardinal O'Hara, Episcopal

Academy, Interboro at Academy Park, 8 a.m.

COLLINGSWOOD HOLIDAY TOURNAMENT

Monisgnor Bonner at Collingswood, 9 a.m.

AI DUPONT TOURNAMENT

Germantown Academy at AI DuPont (Del.),

9 a.m.

MANHEIM CENTRAL TOURNAMENT

Council Rock North, Spring-Ford at Manheim

Central, 9 a.m,

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Shawnee vs. Friends Select at Wildwoods

Convention Center, 11 a.m.

BOYERTOWN BEAR CLASSIC

Consolation, 4:30

Championship 7:30

ESCIT FRED FALCHI FLIGHT

Westtown vs. Rutgers Prep at Trenton

Catholic, 1:30

GARNET AND GOLD TOURNAMENT

Consolation, 4 p.m.

Championship, 6 p.m.

JAMEER NELSON CLASSIC

At Widener University

Pennsbury vs. Academy of New Church, 12:15 Germantown Academy vs. Life Center, 2

T.C. Williams (VA) vs. William Tennent, 3:45

Abington vs. Atlantic City, 5:30

Penn Wood vs. Milford Mills, 7

Chester vs. Imhotep Charter 8:30

LENAPE HOLIDAY SHOWCASE

At Lenape

Seneca vs. Archbishop Ryan, 1

Delsea vs. Malvern Prep, 2:30

RIDLEY SHOOTOUT

Methacton vs. Interboro, 4:30

Cardinal O'Hara vs. Ridley, 7:30

STRATH HAVEN SHOOTOUT

Pottsgrove vs. Downingtown West, 6 p.m.

Spring-Ford vs. Strath Haven, 7:30

SJ VS PHILLY MIXER

At St. Augustine (N.J,)

Father Judge vs. Sacred Heart (N.J.), 4

Monsignor Bonner vs. St. Joseph, 6

Holy Spirit vs. Archbishop Wood, 8

SCHA SHOWCASE

At Springside-Chestnut Hill

Abington Friends vs. Phila. Acad. Charter, 5:30

Springside Chestnut Hill vs. P. Robeson, 7:30

Girls' Basketball

BOARDWALK BIG AL BRACKET

At Wildwoods Convention Center

C.R. North vs. Wildwood Catholic, 11 a.m.

BOARDWALK BETZ BRACKET

At Wildwoods Convention Center

Methacton vs. Red Bank Catholic, 7:15

Pennsbury vs. Prep Charter, 8:45

BOARDWALK GWTIDA BRACKET

Consolation, 4

Championship, 5:30

ESCIT RENEE KEISTER FLIGHT

At Trenton Catholic

Conwell-Egan vs. Allentown, 4:30

MIFFLIN COUNTY TOURNAMENT

At Mifflin County

Central Mountain vs. Imhotep Charter, 4:30

Freire Charter vs. Mifflin County, 6:30

OVER THE RIVER TOURNAMENT

Consolation, 2:45

Championship, 6:15

SPRING-FORD TOURNAMENT

Agnes Irwin vs. Oxford at Spring-Ford, 11 a.m. Notre Dame vs. Central Bucks South, 12:30

SNEAR TOURNAMENT

At the Fellowship House

Mount St. Joseph's vs. Lansdale Catholic, 6

Norristown vs. Pope John Paul II, 7:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|