Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 01, 2013

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Father Judge 57, Springside Chestnut Hill 32

Roman Catholic 70, Penn Charter 46

LaSalle 59, Malvern Prep 42

Archbishop Carroll 74, Prep Charter 26

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill 14 8 4 6 - 32

Father Judge 13 14 18 12 - 57

SCH: Matt Caldwell 3, John DeAngelis 3, Paul Dooley 3, Andrew Dowds 4, Mike Hayes 4, Frank Jackson 4, Najere Johnson 3, Bobby Keyes 8.

FJ: Mike Amrhein 2, Will Brazukas 3, Shane Flanagan 1, Sean Hanna 15, Aaron Higgins 2, Brandon McGuire 13, Malik Robinson 14, Jeff Seigafuse 7.

LaSalle 14 11 20 14 - 59

Malvern Prep 14 4 7 17 - 42

L: Pat Cooney 6, Alex Cuoci 14, Malik Janifer 2, Jon Naji 2, Steve Smith 9, Amar Stukes 13, Ryan Winslow 13.

MP: Ryan Ammerman 7, Alex Dentinger 6, Jimmy Gordon 17, Brendan Inglis 2, Andy Pancoast 2, Sam Ramagano 8.

Roman Catholic 22 14 15 19 - 70

Penn Charter 10 12 9 15 - 46

RC: Traci Carter 6, Shep Garner 12, Rashann London 24, Matt Simon 12, Manny Taylor 8, TreVaughn Wilkerson 8.

PC: Ryan Burnett 2, David Huber 4, Demetrius Isaac 14, Chase Kumor 3, Sean O'Brien 15, Alex Schwarz 4, Austin Williams 4.

Prep Charter 3 7 11 5 - 26

Archbishop Carroll 24 19 18 13 - 74

PC: Qadair Holloman 3, Marques Jackson 5, Lykeem Laws 2, Amarie Moulten 3, Mustafa Traore 11, Raheim Washington 2.

AC: Ernest Aflakpui 12, Sean Chambers 3, Zafir Copeland 2, Derrick Jones 8, Nick Jones 7, Joe Mostardi 15, Armand Sorrentino 6, Dion Theroulde 2, Yosef Yacob 19.

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences at Frankford, 3:15

Prep Charter at Constitution, 3:15

Communications Tech at Bartram, 3:15

Vaux at Boys' Latin, 3:15

Del-Val Charter at Imhotep Charter, 3:15

University City at Phila. Electrical, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Southern at Engineering & Science, 3:15

Paul Robeson at Washington, 3:15

Freire Charter at Esperanza, 3:15

Simon Gratz at Strawberry Mansion, 3:15

Fels at Sankofa Freedom, 3:15

Franklin Learning Center at W. Phila., 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Ben Franklin at Bok, 3:15

Overbrook (Pa.) at Germantown, 3:15

Lincoln at Central, 3:15

Masterman at Roxborough, 3:15

Olney at Mastery Charter North, 3:15

Audenried at Martin Luther King, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Mastbaum at Palmer, 3:15

Edison at Sayre, 3:15

Randolph at World Communications, 3:15

Palumbo at Kensington, 3:15

Mariana Bracetti at Mastery Charter S., 3:15

Lamberton at Swenson, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Carroll at Parkway Northwest

Phila. Academy Charter at CAPA, 3:15

Elverson at GAMP, 3:15

Bodine at Rush, 3:15

Parkway West at Science Leadership, 3:15

Maritime Academy at High School of Future, 3:15

Douglas at New Media Charter, 3:15

NONLEAGUE

Episcopal Academy at Friends' Central, 3:45

Wilson at Boyertown, 6

Phoenixville at Penn Wood, 7:30

Girls' Basketball

Friends' Central at Episcopal Academy, 3:45

Bristol at Upper Moreland, 7

Ice Hockey

Cardinal O'Hara vs. LaSalle at Hatfield, 7:30

Wrestling

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove at Downingtown West, 7:15

Great Valley at Unionville, 7:15

Coatesville at West Chester East, 7:15

NONLEAGUE

Glen Mills at Pottstown, 6:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|