Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 03, 2013

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE

Math, Civics & Sciences 68, Frankford 53

Constitution 71, Prep Charter 41

Communications Tech 74, Bartram 58

Vaux 93, Boys' Latin 74

Phila. Electrical 83, University City 37

Southern 60, Engineering & Science 50

Washington 74, Paul Robeson 65

Strawberry Mansion 61, Simon Gratz 41

Fels 62, Sankofa Freedom 51

Ben Franklin 47, Bok 36

Overbrook (Pa.) 59, Germantown 55

Central 70, Lincoln 28

Masterman 54, Roxborough 40

Olney 67, Mastery Charter North 61

Martin Luther King 81, Audenried 46

Palmer 84, Mastbaum 66

Sayre 74, Edison 54

Kensington 56, Palumbo 48

Mastery Charter South 74, Mariana Bracetti 54

Swenson 71, Lamberton 67

Carroll 81, Parkway Northwest 57

Phila. Academy Charter 65, CAPA 27

GAMP 43, Elverson 42

Bodine 77, Rush 43

Parkway West 60, Science Leadership 54

New Media Charter 80, Douglas 46

Glen Mills 61, Franklin Learning Center 43

Friends' Central 64, Episcopal Academy 43

Penn Wood 62, Phoenixville 52

Boys' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Frankford 3, Constitution 1

NONLEAGUE

Douglas 2, Dobbins 1

Northeast 4, Bok 0

Saul 3, University City 1

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 4, Archbishop Prendergast 0

PUBLIC LEAGUE

Central 4, Saul 0

Constitution 4, Del-Val Charter 0

Douglas 3, Saul 0

Carroll 3, Dobbins 1

Girls' Basketball

Franklin Learning Center 49, Math, Civics & Sciences 46 (OT)

Episcopal Academy 57, Friends' Central 20

Upper Moreland 60, Bristol 22

Wrestling

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown West 54, Avon Grove 13

NONLEAGUE

Bristol 54, Conwell-Egan 24

Pottstown 52, Glen Mills 18

Public League

Math, Civics & Sciences 13 13 24 18 - 68

Frankford 11 9 11 22 - 53

MC&S: Tyrese Hester 5, Britton Lee 3, Calil Moultrie 3, Louis Myers 4, Jeffon Powell 6, Malik Starkes 5, Maurice Stevens 5, Shafeek Taylor 15, Quadir Welton 1, Jeremiah Worthem 21.

F: Lowell Capel 4, Andre Coach 3, Quadir Lewis 2, Joe Ricketts 13, Donald Robinson 3, Shaquil Rone 2, Quadire Truesdale 1, Tyree Tucker 5, Denzel Turbeville 10, Sterling Walker 10.

Communications Tech 22 22 14 16 - 74

Bartram 18 18 4 18 - 58

CT: Hyking Brisbon 9, Terrence Brown 9, Kevin Brown 2, Stanley Coleman 2, Samir Doughty 13, David Johnson 30.

B: Malik Noel 13, James Suber 6, Damontay Thomas 9, Khayri Washington 14, Michael Watkins 4, Terrieck Williams 22.

Prep Charter 4 12 9 16 - 41

Constitution 15 20 18 18 - 71

PC: Brandon Brown 7, Marques Jackson 7, Lykeem Laws 6, Amarie Moulten 4, Mustafa Traore 14, Raheim Washington 3.

C: Kevin Dukes 2, Ahmad Gilbert 7, Akeem King 10, Lincoln Kpokuyou 1, Raheem Liggins 9, Kamar Phinizy 2, Floyd Preito 23, Haneef Vaughn 6, Tymir Watson 6, Kimar Williams 5.

Vaux 17 23 29 24 - 93

Boys' Latin 21 20 13 20 - 74

V: Amir Butler 10, Sammy Foreman 16, Daron Johnson 10, Rysheed Jordan 31, Lester Mattox 12, Taariq Ross 6, Karon Snead 2, Will Taylor 2, Khalief Tinley 4.

BL: Pasquale Dimascio 2, Yahmir Greenlee 18, Ismael Kagone 19, Eric Lark 2, Eddie Powell 21, Charles Presley 12.

University City 6 11 10 10 - 37

Phila. Electrical 29 28 13 13 - 83

UC: Quahdir Gordon 8, Naheem Selby 2, Anthony Washington 8, Devonte Williams 10, Davon Wise 9.

PE: Hakeem Baxter 19, James Bishop 2, Khaalis Carter 3, Mike Cooper 2, Marquis Daniels 5, Steve Griffin 8, Austin Hawkins 2, Dyshon Pack 11, Zakee Shakur 3, Jai Williams 28.

Simon Gratz 2 15 11 13 - 41

Strawberry Mansion 11 7 24 19 - 61

SG: D.J. Alexander 10, Jazzmere Bazemore 1, Zahir Firby 2, Shaakir Gibbs 2, Malik Tyndale 5, Qasiem White 10, Donte' Winfield 11.

SM: Anthony Askins-Pickney 2, Donovan Barnes 18, Raekwon Dial 10, Marcquis Graham 10, Brandon Jiles 11, Christopher Russell 10.

Engineering & Science 3 16 16 15 - 50

Southern 15 20 12 13 - 60

E&S: Marcus Baptiste 2, Larry Best 5, Omari Franklin 2, Jonathan Hall 8, Eric Lewis 3, David Snead 14, Shakore Taylor 11, Evan Williams 7.

S: Kelvin Bain 2, Wayne Brunson 7, Tyriek Gilliard 2, Robert Leonard 3, Tyreese Livingston 13, Jamir Lomax 15, Daquan Means 4, Laterell Wilson 2, Ralik Wise 12.

Paul Robeson 6 20 18 21 - 65

Washington 15 21 20 18 - 74

PR: Juan Clark 5, L.J. Crenshaw 2, LeRon Epps 13, Jihaad Fluellen 17, Malik Harris-King 7, Ray Jefferson 6, Jahir Lee 2, Jelani Mauge 2, Gus Sephas 11.

W: Rasheed Black 4, Malik Ellis 3, Wayne Ferguson 9, Kyree Hunt-Hawkins 1, Joseph Randall 3, Kendale Truitt 34, Devonte Truitt 20.

Fels 11 16 18 17 - 62

Sankofa Freedom 11 13 12 15 - 51

F: Rodney Beatty 2, Christopher Gee-Allen 1, Danil Mateo 31, Aquil Phelps 2, Jacob Smith 3, Berny Vilsaint 6, Daquan Williams 17.

SF: Sophaun Brown 6, Anthony Downing 5, Tydeus Ellison 6, James Jefferson 4, Shyheim Ladson 5, Juwan Milliner 7, Dache Talbert 18.

Lincoln 6 4 7 11 - 28

Central 11 16 18 25 - 70

L: Blair Bowes 10, Justin Carlson 8, Raymond Fred 1, Josh Pagan 6, Adonis Rosario 3.

C: Chris Bing 10, Romero Dorlus 10, Eric Gainos 4, Greg Holdsman 14, Kyle Lafferty 6, Kadin Marshall 6, Chace McCall 4, Jyel Thompson 1, Marquise Washington 8, Khalil Williams 6, Steven Wu 1.

Olney 18 6 26 17 - 67

Mastery Charter North 17 17 9 18 - 61

O: Shafranski Auguste 3, Charles Brown 11, Stanley Elie 7, Ricardo Ferreria 7, Tyheim Monroe 10, Derek Parker 13, Shakeem Stevens 16.

MCN: Bilal Butler 8, Michael Foster 17, Emanuel Olarnewaju 12, Gerald Rollins 11, Nage Thomas 13.

Masterman 12 19 10 13 - 54

Roxborough 6 9 12 13 - 40

M: Gary Bryant 19, Malcolm Carrington 2, Jack Christmas 12, Mike Sturdivant 20, Harry Taggart 1.

R: Hank Adens 4, Tony Brown 5, Austin Daniels 4, Edward Davis 8, Jovan Hammond 5, Matthew Harris 2, Romello Holland 7, Isaiah King 5.

Ben Franklin 14 4 15 14 - 47

Bok 10 9 9 8 - 36

BF: Jarrett Bryant 11, Tyreik Coaxum 2, Synquel Cottman 6, Anthony Darden 11, Marquise Horton 4, Emmanuel Young 13.

B: Rashir Cromwell 5, Brandon Davenport 4, Rasul Jackson 8, Nyceer Jones 2, Deonte West 7, Antoine Whitney 10.

Audenried 4 12 13 17 - 46

Martin Luther King 25 18 21 17 - 81

A: Tyreese Allen 1, Devon Jacobs 10, Qaadir Nock 18, Kerry Scott 9, Thomas Thompkins 2, Raheem White 6.

MLK: Greg Bennett 10, Raquan Brown-Johnson 10, Fa'Teem Glenn 15, C-Ron Jennings 2, Malik Smith Jr. 8, William Leak 10, Xavier Malone 4, Brandon McNair 12, Shakoor Woodson 10.

Overbrook (Pa.) 13 11 22 13 - 59

Germantown 9 15 15 16 - 55

O(: Kareem Coley 7, Montrell Freeman 19, James Harrison 15, Terrance Hayes 9, Kevin Wallace 5, Sterling Weightman 2.

G: Quadere Allen 7, Imir Bailey 13, Collin Gandy 6, Paul Gunter-Scott 3, Salil Hunter 10, Malcolm Jenkins 11, Alpha Togba 5.

Palumbo 4 8 16 20 - 48

Kensington 7 15 15 19 - 56

P: Mike Chau 12, Calvin Francis 3, Shafi Meachum 7, Brandon Rease 3, Jameal Tucker 23.

K: Jamie Betancourt 13, Mike Davis 7, Isaiah Hill 23, Julius VanGuine 13.

Mastbaum 10 17 17 22 - 66

Palmer 12 20 26 26 - 84

M: Donald Avery 3, Howard Brumfeld 2, Andre Bryant 1, Craig Burroughs 3, Rasheed Camp 11, Ak'Quil Harrington 7, Anthony Harris 14, Jon McCrea 8, Zakee Robbins 4, Terrell Smith 13.

P: Amir Davis 45, Junious 2, Jarrett McLaurin 6, Kamari Peel 8, Aaron Rogers 6, Teair Tart-Spencer 2, Malachi Thompson 6, Demetrius White 9.

Lamberton 16 15 22 14 - 67

Swenson 19 18 15 19 - 71

L: Connor 3, Kevin Cooper 19, Anthony Fagan 9, Darrell Ellis Jr. 5, Ahmir Kellum-Morgan 10, Akeem Olabede 2, Louvel Summerville 19.

S: Clarence Brunot 4, Dervin Buckery 15, Mohammed Hammoudeh 2, Andrew Ingram 1, D'Andre Parmley 18, Naykwon Phillips 16, Somah Slewion 15.

Edison 21 6 10 17 - 54

Sayre 19 13 25 17 - 74

E: David Bennett 3, Giovanni Christian 4, Montrell Gilliam 24, Pedro Gonzalez 2, Varien Harris 6, Angelo Maldonado 2, Anthony Montgomery 11, Quadeer Pratt 2.

S: Richard Burton 13, Antwan James 16, Jahlil Jones-Casey 7, John McCloud 5, Darius Savage 2, Khyleil Sweat 3, Qadir Wilson 23, Javonnta Zimmerman 5.

Mariana Bracetti 14 16 11 13 - 54

Mastery Charter South 13 20 20 21 - 74

MB: Emmanuel Armstrong 10, Zamir Boney 3, Edward Booker 11, Luis Graciani 4, Shaqur Jones 4, John Payne 1, Jorge Quinones 19, Slater 2.

MCS: Kevin Beaford 8, Larry Edwards 4, Mike Ferebee 2, Eddie Ferebee 4, Donte Harris 3, Maurice Hayward 4, Jamir Leach 25, Stanford Levy 6, Nasirr Mayo 12, Shaquan McPhaul-Barr 2, Earl Patton-Boyd 4.

Carroll 15 22 18 26 - 81

Parkway Northwest 6 11 23 17 - 57

C: Jerome Blume 15, Jamier Cross 38, Brice Evans 4, Josue Falu 16, Johnny Richardson 6, Jose Rios 2.

PN: Dujuan Baucum 2, Karlon Brown 3, Muhammad Conteh 2, Jamir Craig 8, Justin Davis 8, Shaun Reed 20, Bruce Young 14.

Douglas 13 6 19 8 - 46

New Media Charter 18 17 30 15 - 80

D: Aasim Campbell 6, Basheer Hairston 11, Jaquan Hayward 7, Eric Johnson 11, David Otero 2, Darrell Robinson 3, Javier Vallejo 6.

NMC: Denzel Buie 7, Devin Bullock 15, John Fieffe 15, Stephan Ganges 9, Lateef Govan 4, Mike McCracken 6, Tyquil McFadden 2, Khalil Moore 7, Jivreese Thomas 11, Rex Wheeler 4.

Elverson 11 6 6 19 - 42

GAMP 8 14 8 13 - 43

E: Blair Boone 5, Antonio Feria 14, Ikeal Johnson 13, Two Osis 10.

G: David Ford 2, Devon Ford 9, Dwayne Gray 5, Tobias Stokes 5, Jeffrey Williford 8, Mikhail Wilson 14.

Bodine 24 20 21 12 - 77

Rush 14 13 5 11 - 43

B: Nasir Cheeks 4, Samad Drayton 10, Naim Feaster 2, Sahill Harris 10, Yakwon McQueen 11, Doug McQueen 1, Tyron Price 5, Troy Richardson 11, Satchell 6, Joseph Walker 17.

R: Deion Hammond 1, Will Madden 12, Andre Mejia 2, Anthony Moore 3, Syr Munoz 14, Isiah Riddick 7, Nick Tuller 4.

Phila. Academy Charter 26 14 12 13 - 65

CAPA 1 2 13 11 - 27

PAC: Bailey Broomhead 6, Wyatt Broomhead 2, Elijah Crandall 21, Joe Flynn 9, Dennis Keys 2, Muhammad Laws 5, Khalil Laws 8, Dawud Muhammad 10, James Smith 2.

C: Michael Atkins 2, Charles Ganges 18, Saleem Johnson 3, Najee Parker 4.

Nonleague

Episcopal Academy 10 4 12 17 - 43

Friends' Central 17 12 17 18 - 64

EA: Matt Angelos 3, Evan Butts 4, Kyleel Cosby 2, Kevin Gayhardt 10, Mike Jolaoso 3, Connor Martin 3, Chris McNeal 11, Richie Palazzese 1, Samir Taylor 6.

FC: Billy Cassidy 20, Jason Clough 2, Karonn Davis 15, Thomas Fakharzadeh 1, Steven Folwell 2, De'Andre Hunter 14, Jonathan Lawton 10.

Franklin Learning C 9 4 17 13 - 43

Glen Mills 18 11 18 14 - 61

FLC: Deion Boyer 1, Che Perry 5, Niafair Smith 9, Trey Steed 19, Aaron Turner 9.

GM: Jah-Bree Alleyne 8, Richard Grant 9, Jay're Jackson 8, Quadir Jones 10, Khafese Jones 4, Larry Smith 8, M Smith 2, Shiheem Spencer 8, Marquis Tindale 2, Dahmir White 2.

Phoenixville 10 22 9 11 - 52

Penn Wood 11 20 16 15 - 62

P: Victor Bozzelli 7, De'Andre Gadsden 8, Ian Harrigan 2, Marcus Howell 4, Greg Hughes 12, Eric Wallace 19.

PW: Tyree Bynum 21, Gemil Holbrook 7, Dameen Holbrook 4, Secean Johnson 16, Amadou Kaba 6, Jerry Price 8.

Math, Civics & Sci 12 5 9 15 5 - 46

Franklin Learning C 9 8 12 12 8 - 49

MC&S: Fields 27, Kearn 9, Solomon 3, Tillman 3, Williams 4.

FLC: Shacolia Butts 4, Octavia Johnson 8, Shaidiah McNeair 18, Cristal Negron 8, Munirah Scott 11.

Friends' Central 4 2 8 6 - 20

Episcopal Academy 23 17 8 9 - 57

FC: Sydney Frank 3, L.Bernstein 2, Anna Leone 2, Iyanna McCurdy 3, Jesse Rubin 10.

EA: Sarah Abbonizio 9, Jackie Curry 2, Dylan Higgins 5, Kristen Hinckley 2, Maria Kilcullen 9, Julieanne Longen 2, Meghan Pickell 11, Megan Quinn 17.

Bristol 3 10 6 3 - 22

Upper Moreland 21 9 19 11 - 60

B: Emily Huffnagle 3, Katerina Moore 5, Olivia Onal 12, Janiree Wooten 2.

UM: Julia Gatto 9, Amanda Getz 10, Jenna Getz 1, Emily Jeinnings 3, Karli Lynch 6, Lindsey Walder 20, Colleen Ward 8, Emily Zanine 3.

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Neumann-Goretti, 7

Bonner-Prendergast vs. St. Joseph's Prep at Monsignor Bonner, 7

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Upper Darby, 7

Strath Haven at Garnet Valley, 7

Radnor at Penncrest, 7:30

Marple Newtown at Ridley, 7:30

Harriton at Conestoga, 7:30

Springfield (D) at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at Sun Valley, 7:30

Unionville at Octorara, 7:30

Oxford at Kennett, 7:30

Downingtown East at Avon Grove

West Chester East at Bishop Shanahan, 7:30

Coatesville at Downingtown West, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Boyertown, 6

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Del-Val Charter at Imhotep Charter, 5:30

Freire Charter at Esperanza, 3:15

NONLEAGUE

Abrams at Barrack Hebrew, 3:45

Friends Select at Christian Academy, 4

Renaissance Academy at West-Mont Christian, 5

Springside Chestnut Hill at Shipley, 5:30

Doane Academy at Mercy Vocational, 5:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Faith Christian at Phil-Mont Christian, 7

Jenkintown at Plumstead Christian, 7

MaST Charter at Delco Christian, 5:30

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy at Merion Mercy, 5:15

Nazareth Academy at Villa Joseph Marie, 5:15

Mount St. Joseph at St. Basil, 5:15

Sacred Heart (Pa.) at Villa Maria, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Radnor, 7

Conestoga at Harriton, 7

Upper Darby at Lower Merion, 7:30

Ridley at Marple Newtown, 7:30

Haverford High at Springfield (D), 7:30

Garnet Valley at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Oxford, 7:30

Octorara at Unionville, 7:30

Sun Valley at Great Valley, 7:30

Downingtown West at Coatesville, 7:30

Avon Grove at Downingtown East, 7:30

Bishop Shanahan at West Chester East, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 7:15

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

Boyertown at Methacton, 7:30

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

NONLEAGUE

Christopher Dock at Calvary Christian, 6

Calvary Baptist at Moravian, 6:30

Council Rock North at Upper Dublin, 7

Upper Merion at Academy Park, 7

W.C. Henderson at West Chester Rustin, 9

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|