Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 09, 2013

Archbishop Ryan seeks a coach to start a wrestling program at the school. If interested, call athletic director George Todt at 215-637-1800, ext. 283.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 58, Plumstead Christian 54

Delco Christian 54, Christopher Dock 49

Calvary Christian 53, Jenkintown 46

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm 73, MaST Charter 40

New Hope-Solebury 46, Lower Moreland 43

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 70, Bishop McDevitt 47

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 63, Radnor 20

Upper Darby 38, Penncrest 36

Strath Haven 66, Marple Newtown 51

Haverford High 50, Conestoga 47

Springfield (D) 58, Harriton 54 (OT)

Ridley 50, Garnet Valley 39

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 54, Oxford 42

West Chester Rustin 57, Kennett 39

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan 69, Avon Grove 53

Coatesville 74, West Chester East 42

W.C. Henderson 59, Downingtown West 44

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills 66, Interboro 48

Chester 78, Penn Wood 55

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 54, Moorestown Friends 28

Abington Friends 85, Germantown Friends 38

INTER-AC LEAGUE

Haverford School 39, Malvern Prep 37

Germantown Academy 44, Episcopal Academy 42

Penn Charter 42, Springside Chestnut Hill 38

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 69, International Christian 40

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 73, Upper Perkiomen 38

Pope John Paul II 58, Owen J. Roberts 47

Methacton 72, Phoenixville 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 79, Phila. Electrical 54

Bartram 73, Del-Val Charter 46

Frankford 58, Boys' Latin 48

Communications Tech 81, University City 53

Imhotep Charter 74, Prep Charter 38

Vaux 76, Constitution 57

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Paul Robeson 80, Engineering & Science 77

Southern 63, Esperanza 46

Freire Charter 70, West Philadelphia 53

Dobbins 52, Simon Gratz 45

Franklin Learning Center 62, Sankofa Freedom 59 (OT)

Strawberry Mansion 56, Fels 43

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Northeast 63, Germantown 43

Masterman 85, Bok 58

Central 46, Ben Franklin 38 (OT)

Olney 50, Roxborough 39

Martin Luther King 69, Overbrook (Pa.) 44

Audenried 81, Mastery Charter North 56

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palmer 74, Edison 60

Randolph 59, Mariana Bracetti 43

Sayre 63, World Communications 49

Kensington 60, Lamberton 57

Palumbo 67, Mastery Charter South 60 (OT)

Mastbaum 52, Franklin Towne Charter 51

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West 63, CAPA 44

Phila. Academy Charter 54, Elverson 42

Bodine 52, Science Leadership 28

New Media Charter 69, High School

of Future 57

Carroll 87, Rush 48

GAMP 58, Maritime Academy 32

Parkway Northwest 49, Douglas 41

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 80, Upper Merion 56

Norristown 62, Plymouth Whitemarsh 52

Upper Dublin 51, Springfield (M) 41

Cheltenham 51, Upper Moreland 48

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 58, North Penn 40

Central Bucks East 40, Quakertown 35

Souderton 68, Pennridge 49

Central Bucks South 47, Central Bucks West 45

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 73, Truman 54

Council Rock North 74, Bensalem 59

Abington 74, William Tennent 39

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 58, Barrack Hebrew 26

NONLEAGUE

Friends Select 60, Solebury School 36

Pilgrim Christian 43, Christian Academy 42

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep 2, Roman Catholic 2

Father Judge 4, Archbishop Ryan 0

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland 48, Bristol 27

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 50, Calvary Christian 26

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 41, Villa Joseph Marie 27

Villa Maria 49, Nazareth Academy 28

Merion Mercy 40, St. Basil 33

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 48, St. Hubert 47

Bonner-Prendergast 58, Neumann-Goretti 55 (OT)

Cardinal O'Hara 74, Hallahan 25

Archbishop Wood 55, Conwell-Egan 34

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 48, Penncrest 24

Garnet Valley 49, Ridley 42

Radnor 50, Lower Merion 26

Springfield (D) 49, Harriton 41

Conestoga 43, Haverford High 14

Strath Haven 60, Marple Newtown 56

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 49, Kennett 19

Sun Valley 49, Octorara 32

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

West Chester East 58, Coatesville 49

Bishop Shanahan 66, Avon Grove 22

Downingtown West 63, W.C. Henderson 29

DEL-VAL LEAGUE

Chichester 56, Academy Park 45

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 55, Friends Select 40

Abington Friends 50, Germantown Friends 36

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame 52, Springside Chestnut Hill 24

Episcopal Academy 56, Baldwin 18

Agnes Irwin 51, Penn Charter 38

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 43, Pottsgrove 24

Methacton 65, Phoenixville 33

Spring-Ford 73, Upper Perkiomen 34

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 51, Upper Moreland 42

Norristown 60, Plymouth Whitemarsh 51

Upper Dublin 63, Springfield (M) 17

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West 54, Central Bucks South 48

Souderton 68, Pennridge 39

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 60, Council Rock South 50

Abington 49, William Tennent 41

Council Rock North 42, Bensalem 29

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew 32, Collegium Charter 30

NONLEAGUE

New Hope-Solebury 49, Morrisville 19

Christian Academy 43, Pilgrim Christian 18

Germantown Academy 70, Caravel Academy 65 (3 OT)

Christopher Dock 43, Faith Christian 32

Girard College 38, Jenkintown 34 (OT)

Delco Christian 64, Plumstead Christian 15

Boys' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends 68, Shipley 43

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 55, Villa Joseph Marie 38

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 112, Notre Dame 69

NONLEAGUE

Shipley 70, Moorestown Friends 60

Wrestling

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 51, Friends' Central 16

NONLEAGUE

Academy of New Church 69, Solebury School 12

Council Rock North 48, Lower Cape May 22

Council Rock North 72, Absegami 3

Council Rock North 48, St. Augustine 18

Council Rock North 66, Williamstown 9

Bicentennial

Calvary Christian 13 10 11 19 - 53

Jenkintown 7 12 13 14 - 46

CC: Josh Bair 16, Jon Boback 8, Paul Lacroix 7, Dan McGuigan 15, Robert Morales 5, Joel Thibodeau 2.

J: Ethan Goldman 8, Colin Mulvaney 10, Liam Mulvaney 8, Joe Sobolewski 10, Greg Wagner 10.

Delco Christian 16 11 16 11 - 54

Christopher Dock 11 14 11 13 - 49

DC: Ron Borrell 20, Austin Fischer 4, Henry Miller 2, Jerome Staley 14, Austin Stevens 14.

CD: Jared Armstrong 17, Sean Hinson 3, Brandon Leinbach 4, Najee Miller 11, Azariah Parmer 3, Tarrell Willis 11.

Plumstead Christian 11 11 16 16 - 54

Phil-Mont Christian 9 11 18 20 - 58

PC: Ryan Blough 5, Justin Brautigan 7, Max Drake 22, Alex Geistdorfor 4, Andrew Johnson 3, Josh Sharik 12.

PC: Micah Baldez 13, Seth Brandenburg 17, Josh Byrd 6, Zach Dolton 19, Jarred Luckey 3.

New Hope-Solebury 12 9 14 11 - 46

Lower Moreland 9 7 8 19 - 43

NH: Anthony Bahovic 2, Pat Brennan 12, Justin Cebrick 5, Dan Doolan 3, Jack Dougherty 8, Leo Massimino 8, Spencer Tinkel 8.

LM: Jake Cohen 17, Phil Madden 2, Morganstein 7, Stephan Zoubroulis 17.

Church Farm 18 23 19 13 - 73

MaST Charter 11 11 7 11 - 40

CF: Aondofa Anyam 15, Jan Bohm 10, Larry Cermak 19, Marquife McDuffy 2, Mike Mohamed 5, Tyler Ofray 8, Mlynue Reeves 7, John Rodriguez 2, Joey Shelton 2, Malik Towles 3.

MC: Joe Gimbel 2, Ameer Higgins 2, Shane Holmes 10, Devin Jackson 16, Bryan Kaelin 4, Quiiyim Saunders 6.

Catholic League

Bishop McDevitt 13 9 13 12 - 47

St. Joseph's Prep 13 20 14 23 - 70

BM: Tyreek Fairfax 10, Carl Garner 13, Kenyatta Long 4, Tyrell Long 17, Tymere Wilder 3.

SJP: Chris Clover 9, Mark Hueber 2, Dan Nedbal 6, Miles Overton 15, Dan Sherry 2, Kyle Thompson 9, Stephen Vasturia 27.

Central League

Radnor 4 3 7 6 - 20

Lower Merion 25 20 12 6 - 63

R: Nelson Blickman 2, Colin Castro 2, Watson Hanson 2, Andrew Lundstrom 4, Jimmy Madden 2, Terrance Quinn 6, Ben Savage 2.

LM: Yohanny Dalembert 8, Raheem Hall 10, Baird Howland 13, Jaquan Johnson 4, B.J. Johnson 16, Justin McFadden 3, Steve Pendleton 2, Bryan Shapiro 2, Corey Sherman 3, Matt Wasson 2.

Haverford High 9 14 11 16 - 50

Conestoga 11 12 4 20 - 47

HH: Gabe Armando 9, Jack Donaghy 7, Matt Donnelly 5, Ed Durkin 2, Tom Leibig 13, James McWilliams 4, Mike O'Hallaron 10.

C: Darryl Caldwell 4, Dickey 4, Diehl 9, Martin Dorsey 4, Cooper Turley 7, James Vanderenter 1, Zach Yonda 18.

Garnet Valley 11 2 10 16 - 39

Ridley 9 8 20 13 - 50

GV: Austin Klenotiz 3, Kyle McCrossen 8, Stephen Palis 2, Aaron Parenti 4, Joe Sweeney 11, Jonathan Vandenberg 11.

R: Ken Bartow 10, Brett Foster 4, John McGill 8, Zain Shaw 8, Mike Smoluk 6, Ameer Staggs 10, Julian Wing 4.

Marple Newtown 7 10 14 20 - 51

Strath Haven 21 15 16 14 - 66

MN: Matt Daly 2, Tommy Davis 4, Sam DiPasqua 2, Nick Giordano 8, Tim MacNeal 10, Mike McDevitt 6, Jake McGee 14, Corey Power 3, Rufo 2.

SH: John Fender 7, Will Fisher 2, Michael Fisher 10, Tevon Howie 20, Ty Legree 9, Eric Trowery 18.

Springfield (D) 16 12 14 10 6 - 58

Harriton 13 19 10 10 2 - 54

S(: Derrick Aungst 1, Joe DePrince 2, Brian McCloskey 2, Kevin McCormick 22, Pat McKnight 15, Dan Rutecki 11, Kevin Swanick 5.

H: Tas Dixon 17, Jake Rosenberg 3, Matt Sherman 23, Alex Shippen 5, Brandon Winston 6.

Upper Darby 11 2 12 13 - 38

Penncrest 9 7 11 9 - 36

UD: Isheem Adams 7, James Fisher 3, Nikoi Nii Kotei 6, Quadir Rice 6, Kuity Slanger 8, Beni Toure 8.

P: Eddie Baxter 5, Ben Casanova 13, Rahmi Halaby 4, Robert Higgins 4, Kalvin Simpson 7, Kyle Tommasino 3.

Ches-Mont American

Great Valley 9 10 20 15 - 54

Oxford 7 7 18 10 - 42

GV: Cyree Ames 6, Mikael Bridges 16, Nate Cohen 4, Chris Geiss 4, Michael Gregory 11, Brad Sherry 13.

O: Miles Clarke 2, Dylan Dunn 2, Tyler Farr 2, Ethan Herb 5, Ryan Hubley 8, Jordan Logan 11, Musty Mahmud 12.

Kennett 5 10 7 17 - 39

West Chester Rustin 9 12 18 18 - 57

K: Jackson Hyland 2, Vaughn Jenkins 9, Jordan Jones 5, Yohsuke Kobayashi 8, Tommy O'Kelly 5, Will Pollard 2, Maalik Rochester 8.

WCR: Andrew Chobany 6, Brennan Howardson 12, Matt McCarrick 10, Blake McGlond 2, Chris Richardson 7, Ethan Ridgeway 16, Omar Stewart 4.

Ches-Mont National

Bishop Shanahan 10 23 21 15 - 69

Avon Grove 16 12 7 18 - 53

BS: Dylan Alderman 9, Mike Booth 21, Matt Corcoran 8, Danny Murphy 1, Devon Seeney 27, Scott Seifert 3.

AG: Mike Bullins 8, Mike Byrd 13, Mike Deitz 3, Nick Hamilton 6, Quinn Parsons 13, Meeka Seipel 2, Justin Traino 8.

Downingtown West 10 16 10 8 - 44

W.C. Henderson 15 16 14 14 - 59

DW: Brandon Carson 4, Greg Lattanzi 6, Matt Long 9, Ray Mohring 1, Colin Reilly 12, Blair Wilkins 12.

WH: Colin Costello 1, Scott Cullinan 4, Declan Kane 7, Chas McCormick 26, Jason McCormick 21.

West Chester East 12 14 5 11 - 42

Coatesville 23 15 20 16 - 74

WCE: Evan Anderson 9, Josh Brady 2, Frank Camarano 2, Christian Chaney 8, Akhil Chittajallu 2, Hasan Leonard-Hakim 7, Andrew Murphy 7, Kyle Smith 2, Zach Smith 3.

C: Andre Boggs 11, Tyler Burke 12, Leroy Hoggard 9, Emmett Hunt 9, Chris Jones 14, Joey Lewis 2, Davon Peoples 4, Howard Sellers 13.

Del-Val League

Interboro 16 14 9 9 - 48

Glen Mills 16 12 19 19 - 66

I: Barnett 8, Dellapriscoli 5, Gallo 6, Irons 15, Kane 2, Simmons 12.

GM: Jah-Bree Alleyne 9, Richard Grant 3, Jay're Jackson 21, Quadir Jones 6, Larry Smith 4, M Smith 4, Shiheem Spencer 19.

Penn Wood 6 21 7 21 - 55

Chester 14 15 27 22 - 78

PW: Tyree Bynum 23, Gemil Holbrook 10, Malik Jackson 1, Stevan Johnson 8, Myles Mitchell 2, Jerry Price 7, Antonio Ward 4.

C: Conrad Chambers 12, Rashan DeJarnette 13, Richard Granberry 8, Rondae Jefferson 10, James Kirksey 4, Darius Robinson 19, Khalil Williams 10, Mike Williams 2.

Friends Schools League

Germantown Friends 6 4 14 14 - 38

Abington Friends 21 17 19 28 - 85

GF: Andrew Aldridge 4, Austin Harriott 11, Ray Leon 6, Jalil Pines-Elliot 3, Jesse Smith 7, Nick Soloman 5, Myles Wyche 2.

AF: Jeremiah Batts 10, Tony Carr 16, Jordan Greene 7, Will James 4, Montana Mayfield 5, Nate   Smith 3, Joe Robinson 12, Josh Sharkey 19, Imani Smith 4, Jared Wright 5.

Inter-Ac League

Malvern Prep 13 10 10 4 - 37

Haverford School 8 15 12 4 - 39

MP: Alex Dentinger 2, Jimmy Gordon 14, Jeff Hagen 2, John Nassib 4, Sam Ramagano 15.

HS: Shawn Alston 15, Eric Anderson 11, Chris Morgan 2, Derek Mountain 8, Sema'j Reed 3.

Penn Charter 10 2 14 16 - 42

Springside Chestnut Hill 9 4 11 14 - 38

PC: David Huber 8, Demetrius Isaac 8, Chase Kumor 2, Sean O'Brien 16, Alex Schwarz 2, Austin Williams 6.

SCH: John DeAngelis 1, Paul Dooley 4, Andrew Dowds 5, Mike Hayes 6, Tom Higgins 2, Frank Jackson 9, Bobby Keyes 11.

Episcopal Academy 13 8 7 14 - 42

Germantown Academy 9 15 14 6 - 44

EA: Kevin Gayhardt 9, Mike Jolaoso 7, Connor Martin 3, Chris McNeal 14, Markuan Stutts 5, Samir Taylor 4.

GA: Greg Dotson 6, James Drury 9, Earl Edwards 2, Devon Goodman 2, Sam Lindgren 7, Nick Lindner 4, Julian Moore 12, Bailey Whitman 2.

Penn-Jersey League

Girard College 19 8 13 29 - 69

International Christian 11 10 9 10 - 40

GC: Jihad Barnes 25, Markel Booker 1, Devin Clark-Walker 8, Nicholas Jones 15, Kemp 4, Jalil Moseley 4, Siddeeq Tyson 8, Jason Waters 4.

IC: Patrick Diamante 4, Jason Harris 1, Brandon Johnson 12, Mike Karikari 4, Milos Milovanovic 12, Lorenzo Taylor 7.

Pioneer Conference

Methacton 8 24 19 21 - 72

Phoenixville 18 17 9 16 - 60

M: Justin Ardman 7, Brendan Casper 24, Matt Forrest 18, Sean Mann 7, Anthony O'Brien 7, Joe Ruhl 9.

P: Anthony 3, Victor Bozzelli 4, De'Andre Gadsden 7, Marcus Howell 10, Greg Hughes 26, Eric Wallace 10.

Pope John Paul II 9 26 8 15 - 58

Owen J. Roberts 10 12 9 16 - 47

PJPI: James Bleming 17, Mike Cianciulli 2, Nick Demeno 2, Rosario Peloro 5, Alex Plate 6, Jamel Stinson 15, Tim Tadros 11.

OJR: Ben Condello 2, Matt Crider 7, Sean Kent 4, Ryan Kent 5, Ryan Michener 13, Sam Murphy 5, Chris Patrick 9, Christian Wood 2.

Upper Perkiomen 11 7 13 7 - 38

Spring-Ford 18 16 27 12 - 73

UP: Robbie Hinson 11, Chandler Junk 12, Joey Marinelli 2, Josh Pickens 3, Matt Ruskey 4, Nate Weinstein 2, Mike Winters 4.

S: Brandon Blackburn 3, Ryan Cass 2, Justin DeLuzio 6, Alex Epps-Ortiz 8, Charlton Exley 4, Mike Hilferty 6, Drew Kakareka 3, Zameer McDowell 22, Matt O'Hara 7, Nick Stanek 6, Josh Tupper 6.

Public League A

Boys' Latin 13 14 8 13 - 48

Frankford 10 8 22 18 - 58

BL: Jamar Brisbon 10, Pasquale Dimascio 5, Leo Gardner 2, Yahmir Greenlee 7, Ismael Kagone 2, Eric Lark 7, Saddiq Moyer 2, Mark Pierson 4, Eddie Powell 4, Charles Presley 5.

F: Andre Coach 7, Joe Ricketts 21, Donald Robinson 5, Shaquil Rone 1, Quadire Truesdale 6, Tyree Tucker 5, Denzel Turbeville 4, Sterling Walker 9.

Del-Val Charter 4 10 8 24 - 46

Bartram 15 22 15 21 - 73

DC: Karl Lewis 10, Antwan Scriven 12, Greg Sharp 7, Malik Smith 3, Darius Wallace 6, Clayton Wolfe 2, Hassan Young 6.

B: D. Brown 4, Gerald Evariste 2, Malik Noel 9, James Suber 10, Damontay Thomas 2, Khayri Washington 17, Michael Watkins 11, Terrieck Williams 18.

Prep Charter 10 3 19 6 - 38

Imhotep Charter 21 24 11 18 - 74

PC: Brandon Brown 3, Grimus Idris 2, Marques Jackson 6, Lykeem Laws 10, Mustapha Traore 10, Rahim Washington 7.

IC: Brandon Austin 25, Deryl Bagwell 11, Deion Evans 4, Carnell Harley 1, Jakwon Jones 2, Devin Liggeons 7, Dymir Logan 4, Abraham Massaley 2, Jalil Myers 10, Basil Thompson 8.

University City 14 12 11 16 - 53

Communications Tech 27 13 22 19 - 81

UC: Quahdire Gordon 15, Antone Robinson 4, Tate 3, Anthony Washington 6, Devonte Williams 17, Davon Wise 8.

CT: Briheam Anthony 10, Hyking Brisbon 8, Kevin Brown 9, Terrence Brown 18, Samir Doughty 15, Nyfis Humbert 4, David Johnson 14, Mohamed Sherif 3.

Vaux 12 17 17 30 - 76

Constitution 11 15 15 16 - 57

V: Joseph Burnett 7, Amir Butler 1, Keith Fletcher 6, Sammy Foreman 7, Daron Johnson 8, Rysheed Jordan 31, Trayvond Massenburg 2, Lester Mattox 2, Karon Snead 1, Will Taylor 7, Khalief Tinley 4.

C: Chad Andrews 3, Ahmad Gilbert 18, Akeem King 2, Lincoln Kpokuyou 1, Raheem Liggins 6, Floyd Preito 12, Haneef Vaughn 1, Tymir Watson 2, Kimar Williams 12.

Math, Civics & Sciences 15 16 24 24 - 79

Phila. Electrical 18 18 17 1 - 54

MC&S: Tyrese Hester 5, Britton Lee 12, Louis Myers 7, Malik Starkes 10, Maurice Stevens 3, Shafeek Taylor 16, Quadir Welton 7, Jeremiah Worthem 19.

PE: Hakeem Baxter 27, James Bishop 2, Marquis Daniels 2, Steve Griffin 10, Austin Hawkins 2, Dyshon Pack 1, Jai Williams 10.

Public League B

Esperanza 5 14 11 16 - 46

Southern 13 18 16 16 - 63

E: Brandon Adams 9, Alwell Agbara 10, Shyheim Anderson 1, Warren Chance 1, Tyron Davis 2, Lamere Jones 7, Ravi Sinanan 7, Stanley Whittaker 9.

S: Kelvin Bain 14, Wayne Brunson 2, Tyriek Gilliard 4, Harris 4, Robert Leonard 1, Tyreese Livingston 12, Jamir Lomax 2, Ross 10, Ralik Wise 14.

West Philadelphia 6 18 16 13 - 53

Freire Charter 16 18 16 20 - 70

WP: Quaseem Brown 2, Hearing 4, Nasir Marshburn 11, Dominique Owens 2, Jaleel Parlin 21, Kadeem Pickett 2, Warp 9, Joseph White 2.

FC: Shahid Adams 17, Jahmir Burton 10, Jahyde Gardiner 22, Rashid Nixon 2, Jamir Poindexter 6, Darnell Preston 5, Thomas Spruill 6, Brian Williams 2.

Engineering & Science 11 13 20 33 - 77

Paul Robeson 21 22 13 24 - 80

E&S: Frank Azondekon 4, Omari Franklin 10, Jonathan Hall 2, Eric Lewis 18, Shakore Taylor 24, Evan Williams 19.

PR: Dejaun Butler 3, Juan Clark 1, L.J. Crenshaw 11, LeRon Epps 17, Jihaad Fluellen 16, Ray Jefferson 11, Maurice Saunders 4, Gus Sephes 13, Maurice Smith 4.

Sankofa Freedom 19 11 17 10 2 - 59

Franklin Learning Center 11 4 14 28 5 - 62

SF: Anthony Downing 13, Tydeus Ellison 2, James Jefferson 7, Shyheim Ladson 2, Juwan Milliner 8, Dache Talbert 27.

FLC: Donte Blocker 3, Deion Boyer 12, Kahmar Keyes 5, Jacory Livingston 3, Josh Miles 6, Nisiar Smith 18, Troy Steed 15.

Strawberry Mansion 18 15 8 15 - 56

Fels 5 15 7 16 - 43

SM: Donovan Barnes 24, Raekwon Dial 17, Latief Goodwin 2, Marcquis Graham 3, Malik Haile 4, Christopher Russell 4, Jamaal Wright 2.

F: Rodney Beatty 2, James Cottrell 5, Danil Mateo 13, Jacob Smith 4, Berny Vilsaint 9, Daquan Williams 10.

Dobbins 16 6 18 12 - 52

Simon Gratz 8 16 13 8 - 45

D: Wanya Barren 11, Andre Cannedy 5, Robert Edwards 6, Dequan Jackson 15, Devante Laws 6, Khalil Parker 5, Tyron Robeson 4.

SG: D.J. Alexander 15, Demetrius Badger 4, Rashad Bagner-Grey 2, Fulani Freeman 3, Shaakir Gibbs 3, Qasiem White 6, Donte' Winfield 12.

Public League C

Roxborough 9 7 14 9 - 39

Olney 9 10 18 13 - 50

R: Tony Brown 4, Edward Davis 8, Jovan Hammond 6, Matthew Harris 10, Isaiah King 11.

O: Shafranski Auguste 2, Charles Brown 11, Ricardo Ferreria 7, Marquise Laws 4, Tyheim Monroe 11, Shakeem Stevens 13, Daquan Wilkenson 2.

Bok 8 15 14 21 - 58

Masterman 18 22 19 26 - 85

B: Rashir Cromwell 7, Brandon Davenport 12, Zaheer Hassan 6, Rasul Jackson 7, Deonte West 18, Antoine Whitney 8.

M: Gary Bryant 22, Malcolm Carrington 4, Jack Christmas 32, Shawn Eaten 3, Justin Murray 2, Mike Sturdivant 20, Harry Taggart 2.

Mastery Charter North 10 12 14 20 - 56

Audenried 19 20 18 24 - 81

MCN: Bilal Butler 6, David Howard-Dean 4, Cananchet Jordan 10, Emanuel Olarnewaju 13, Gerald Rollins 4, Nage Thomas 17, Jeremiah Todd 2.

A: Tyreese Allen 3, Devon Jacobs 11, Qaadir Nock 25, Kerry Scott 24, Thomas Thompkins 8, Raheem White 10.

Martin Luther King 19 26 17 7 - 69

Overbrook (Pa.) 9 14 7 14 - 44

MLK: Greg Bennett 11, Raquan Brown-Johnson 17, Fa'Teem Glenn 15, C-Ron Jennings 2, William Leak 10, Brandon McNair 6, Reggie Smith 2, Shakoor Woodson 6.

O(: Leon Cambridge 2, Kareem Coley 2, Montrell Freeman 8, James Harrison 9, Terrance Hayes 3, Raymond Mills 13, Jarbarr Rosser 3, Kevin Wallace 2, Sterling Weightman 2.

Central 7 7 10 10 12 - 46

Ben Franklin 12 10 6 6 4 - 38

C: Chris Bing 8, Romero Dorlus 6, Greg Holdsman 9, Kyle Lafferty 13, Kadin Marshall 2, Jyel Thompson 2, Khalil Williams 8.

BF: Jarrett Bryant 4, Amir Crippen 4, Quahdir Devine 4, Bycil Elliott 6, Marquise Horton 4, Shaneef Jackson 2, Shiheem Tony 4, Emmanuel Young 10.

Germantown 8 16 7 12 - 43

Northeast 16 19 15 13 - 63

G: Imir Bailey 18, Collin Gandy 2, Paul Gunter-Scott 5, Salil Hunter 12, Malcolm Jenkins 2, Kevin Norris 3, Alpha Togba 1.

N: Daquan Bohannan 6, Donnell Fyffe 2, Gregory Mickens 10, Tony Nayan 9, William Ofrafo-Smart 2, Kyree Simpson 4, Elmange Watson 5, DeAndre Williams 24, Omari Wilson 1.

Public League D

Sayre 17 15 15 16 - 63

World Communications 10 12 13 14 - 49

S: Richard Burton 17, Antwan James 14, John McCloud 2, Darius Savage 14, Qadir Wilson 12, Javonnta Zimmerman 4.

WC: Marvin Bell 4, Jeffery Jones 4, Robert Moore 2, Haneef Nichols 2, Charles Peck 19, Ichywond Savage 8, Aaron Searight 8, Tyreek Wright 2.

Randolph 18 22 9 10 - 59

Mariana Bracetti 16 6 9 12 - 43

R: Nasir Allen 6, Zahir Gillard 2, Deontae Richardson 10, Dishon Soloman 14, Maurice Stricklan 12, Patrick Upchurch 15.

MB: Zamir Boney 6, Edward Booker 6, Antonio Brown 3, Luis Graciani 5, Shaqur Jones 5, Sleyter Del Orbe 6, Jorge Quinones 12.

Mastbaum 10 10 13 19 - 52

Franklin Towne Charter 13 12 10 16 - 51

M: Donald Avery 5, Rhasheed Camp 4, Ak'Quil Harrington 9, Anthony Harris 18, Deshawn Hines 3, Jon McCrea 5, Terrell Smith 8.

FTC: Naje Benton 4, Ryan Boyd 18, Demetrius Frye 1, Mike Kessler 14, William Welch 4, Thomas Whitfield 10.

Palmer 16 22 17 19 - 74

Edison 14 14 20 12 - 60

P: Amir Davis 15, Junious 4, Jarrett McLaurin 6, Kamari Peel 13, Brian Smith 1, Teair Tart-Spencer 8, Malachi Thompson 21, Demetrius White 6.

E: Montrell Gilliam 15, Varien Harris 14, Anthony Montgomery 5, Victor Navarez 18, Quadeer Pratt 1, Quashawn Smith 7.

Mastery Charter South 11 12 17 14 6 - 60

Palumbo 13 9 13 19 13 - 67

MCS: Kevin Beaford 15, Maurice Hayward 5, Jamir Leach 7, Stanford Levy 2, Nasirr Mayo 11, Shaquan McPhaul-Barr 2, Nassir Muhammad 6, Zafear Robbins 12.

P: Mike Chau 10, Calvin Francis 5, Terrance Jernigan 6, Shafi Meachum 21, Jameal Tucker 18, Jalen Wilder 7.

Kensington 15 11 20 14 - 60

Lamberton 15 20 10 12 - 57

K: Roberto Baldonado 10, Jamie Betancourt 14, Isaiah Hill 12, Malik Mitchum 4, Julius VanGuine 20.

L: Antonio Connor 3, Kevin Cooper 11, Anthony Fagan 12, Darrell Ellis Jr. 12, Louvel Summerville 19.

Public League E

Rush 14 13 10 11 - 48

Carroll 21 17 28 21 - 87

R: Deion Hammond 2, Will Madden 12, Andre Mejia 4, Anthony Moore 9, Syr Munoz 9, Isiah Riddick 10, Zach Singer 2.

C: Jerome Blume 28, Tylor Colville 2, Jamier Cross 25, Brice Evans 2, Josue Falu 14, Stephen Garvin 2, Johnny Richardson 12, Jose Rios 2.

Science Leadership 5 4 12 7 - 28

Bodine 15 10 18 9 - 52

SL: True Black 1, Nuri Bracey 1, Roger Bracy 4, Andrew Chalfen 2, Octavious Collins 4, Brandon Mangum 1, Jakobi Martin-Howard 5, Ibn-Haneef Nelsen 2, Sterling Perry 6, Raekwon Smith 2.

B: Sahlil Harris 5, Derrick McLean 2, Jakwon McQueen 2, Tyron Price 3, Troy Richardson 7, Smith 4, Joseph Walker 29.

GAMP 20 2 15 21 - 58

Maritime Academy 2 10 11 9 - 32

G: Castallards 2, David Ford 2, Dante Sanguilliano 2, Harnik Sembhi 2, Tobias Stokes 20, Chris Vicks 2, Jeffrey Williford 16, Mikhail Wilson 12.

MA: Quentin Fischer 10, Matthew Murphy 3, Akeem Roberts 19.

New Media Charter 16 11 19 23 - 69

High School of Future 13 11 15 18 - 57

NMC: Devin Bullock 13, John Fieffe 12, Lateef Govan 2, Mike McCracken 6, Tyquil McFadden 5, Khalil Moore 12, Jivreese Thomas 8, Rex Wheeler 11.

HSoF: Adrian Elliott 9, Kameron Gilfillian 6, Nick Miles 10, Dominick Morales 24, Chauncy Scott 7.

Parkway West 24 10 14 15 - 63

CAPA 6 13 12 13 - 44

PW: Jeffrey Allen 12, Antwon Easley 9, Grant 2, Malik Hashim 13, Steffon Henry 6, John Herndon 14, Henry Johnson 2, Stephon Sessoms 5.

C: Khalifah Brawley 14, Sahar Coleman 10, Charles Ganges 14, Saleem Johnson 2, Colin Robinson 2, Rodney Taliver 2.

Parkway Northwest 6 9 13 21 - 49

Douglas 11 6 12 12 - 41

PN: Ahanri Briggs 14, Muhammad Conteh 6, Jamir Craig 4, Justin Davis 8, Jerron Lawrence 2, Shaun Reed 15.

D: Sermilid Aguilar 3, Aasim Campbell 2, Basheer Hairston 21, Jaquan Hayward 10, Darrell Robinson 2, Javier Vallejo 3.

Suburban American

Wissahickon 29 14 21 16 - 80

Upper Merion 13 7 19 17 - 56

W: Gordon Bentley 6, Todd Bentley 7, Jake Ecker 3, Dylan Goskicz 9, Jesse Huntsicker 8, K.J. Lassiter 2, Chris Vila 15, Chase Wilson 30.

UM: Dalton 6, Danny Kubler 6, Justin Lewis 20, Connor McGrath 3, Samik Patel 2, David Stecz 5, Eric Wells 14.

Norristown 14 14 12 22 - 62

Plymouth Whitemarsh 12 15 4 21 - 52

N: Marquis Bryant 11, Chris Evans 1, Bernard Gordon 7, Jahbri Hargrove 12, Josh Johnson 14, Luke Kelley 10, Danny Orr 3, Jahad York 4.

PW: Anthony McKie 23, DJ Minetola 2, Andre Mitchell 7, Jimmy Murray 1, Michael Reddick 8, Chase Rodgers 11.

Springfield (M) 8 10 14 9 - 41

Upper Dublin 8 5 14 24 - 51

S(: Malik Ball 2, John Berglund 2, Larry Clark 2, William Dahm 12, Connor Gill 8, Matt Krewson 4, Luke Pollock 9, Chris Stone 2.

UD: Andrew Carber 22, John Derr 2, Simeon Fryer 2, Kurt Goff 13, Zach Greenberg 3, Morey Hershgordon 3, Kevin Woods 6.

Cheltenham 3 23 13 12 - 51

Upper Moreland 19 9 14 6 - 48

C: Saboor Edmunds 4, Guy Henderson 9, John Howard 6, Aaron McGlawn 23, Ryshawn Reed 9.

UM: Kohn 11, LaRosa 2, Martin 24, McFall 6, Williams 5.

Suburban Continental

Hatboro-Horsham 19 11 16 12 - 58

North Penn 11 10 4 15 - 40

H: Mike Brown 14, Chris Hobbs 5, Ryan Kelly 16, Jack Lavery 5, Zach Quattro 12, Eric Rubenstein 5, Jack Wingen 1.

NP: Brian Coleman 3, Aaron Dean 3, Suleyman Hakim 3, Jason Jones 2, Chris Kersey 2, Jin Lim 15, Cordell Lord 3, Noah Melchior 4, Mike Swanson 5.

Souderton 19 13 20 16 - 68

Pennridge 12 12 8 17 - 49

S: John Kanas 30, Carter Knight 3, Vince Kowalick 2, Austin Murphy 11, Dan Ohara 2, Chris Urich 2, Brandan Wagner 15, Anthony Williams 3.

P: Kyle Bigam 5, Drew Dietterich 6, Jeff Garner 17, Joe Garrity 5, Alex Krivda 9, Joe Molettiere 5, Zach Muredda 2.

Central Bucks East 7 9 16 8 - 40

Quakertown 7 9 10 9 - 35

CBE: Matt Gentry 1, Bennett Kardane 2, Brendan McLaughlin 9, Kevin Phelps 4, Danny Reilly 2, Anthony Roggio 1, Matt Stauffer 16, Tommy Strasburger 5.

Q: Liam Buckley 4, Colin McLaughlin 7, Jake Perrine 3, Mark Repsher 9, John Smith 2, Brett Wolf 10.

Suburban National

Bensalem 11 17 16 15 - 59

Council Rock North 11 20 20 23 - 74

B: Stephen Johnson 16, Deion Jones 9, Brian Kilcoyne 4, Kyle Kirgan 4, Mitchell 2, Avery Nyekan 2, Austin Nyekan 6, Donnie Reed 4, Leo Vincent 12.

CRN: Ryan Baker 4, Rip Engel 18, Brandon Knotts 18, Kyle McCloskey 13, Josh McWilliams 7, Chris Rolwand 14.

Truman 10 12 18 14 - 54

Pennsbury 13 22 16 22 - 73

T: Brandon Anparo 5, Ja'er Brown 11, Merdic Green 16, Abdul Olatunboson 2, Marcus Palmer 6, Lucas Waters 12, James Weaver 2.

P: Walter Allen 1, Mekhi Bryant 11, Pierson Burton 12, Steve Ciotti 16, Cameron Jones 13, Shawn Pepper 18, Aamir Williams 2.

Abington 24 21 22 7 - 74

William Tennent 6 15 9 9 - 39

A: Mark Bond 2, Anthony Durham 11, Khalid Gibson 4, Michael Griffin 10, Amir Hinton 6, Anthony Lee 4, Jiere Morrisey 9, Jordan Neely 3, Matt Penecale 9, Jordan Simmons 16.

WT: Matt Alden 15, Joe Beck 1, Cory Hamlett 2, Colin Hatala 3, Horace Spencer 12, Connor Spornak 6.

Tri-County League

Collegium Charter 17 13 14 14 - 58

Barrack Hebrew 6 9 6 5 - 26

CC: Tyler Allen 4, Marquise Jones 19, Abass Koroma 8, Perry 4, Ansu Sarnor 14, Shawn Woods 9.

BH: Cory Barnet 2, Joel Belfer 3, Elliot Bernstein 2, Eliyahu Korn 9, Shawn Martin 5, Jacob Reich 3, Dan Saltz 2.

Nonleague

Friends Select 12 14 21 13 - 60

Solebury School 6 10 6 14 - 36

FS: Andrew Chachoute 1, Robert Chao 4, Brendan Durst 6, Ben Holl 13, Jake Kleinman-Phillips 8, Colin Reitman 10, Kris Warren 18.

SS: Justin Berger 20, Keson Bullock-Brown 2, Dan Jablonowski 8, Lewis-Miller 2, Rex Xuan 4.

Christian Academy 13 10 8 11 - 42

Pilgrim Christian 10 9 13 11 - 43

CA: Ethan Dutton 2, Chad Gisel 12, Brit Haseltine 1, Trevin Jones 8, DeMoss Jones 8, Damone Jones 3, Brady Waller 6, Jeremiah Williams 2.

PC: Ben Cochran 6, Joey Maldonado 6, T.J. Menno 7, Bill Mol 11, Zack Olley 2, Craig Suglia 9, Nick Valentin 2.

Bicentennial League

Bristol 3 8 8 8 - 27

Lower Moreland 9 16 15 8 - 48

B: Katerina Moore 6, Olivia Onal 6, Riley 2, Santana 2, Janiree Wooten 9, D. Wooten 2.

LM: Bridgette Alexander 2, Lasell Campbell 2, Jess Dranzik 10, Erica Fleck 2, Jamie Givnish 2, Colleen Hagan 2, Lauren Killion 15, Demi Morganstein 6, Jess Poon 2, Erin Przybylinski 1, Kaley Przybylinski 4.

Calvary Christian 8 3 8 7 - 26

Phil-Mont Christian 18 9 10 13 - 50

CC: Shawna Bailey 2, Kelsey Caldwell 5, C. Lawson 5, Kendra Stum 8, Tori Stum 2, Naomi Thompson 4.

PC: Traci Goodman 14, Jana Goodman 21, Keyen Green 4, Carly Johnson 4, Katharine Olinger 2, Katie Siebert 5.

Catholic Academies

Villa Joseph Marie 10 4 4 9 - 27

Mount St. Joseph 8 14 13 6 - 41

VJM: Colleen Coleman 4, Kelly Coleman 12, Emily Crozier 4, Samantha Schubert 4, Erin Wilker 3.

MSJ: Adrienne Cellucci 3, Meg Geatens 8, Alex Louin 18, Carly Monzo 8, Libby Tacka 2, Mary Kate Ulasewicz 2.

Merion Mercy 10 6 10 14 - 40

St. Basil 2 11 10 10 - 33

MM: Caroline Corzel 14, Tina DiGiacomo 7, Christina O'Shea 7, Mariah Quinn 2, Martha Zeller 2, Mary Grace Zeller 8.

SB: Kalee Fuegel 8, Molly Greenberg 8, Karen Lapkiewicz 8, Kate Skalski 3, Sarah Wilson 6.

Nazareth Academy 12 4 6 6 - 28

Villa Maria 13 15 13 8 - 49

NA: Alexis Curry 4, Nicole Dombrowski 8, Marissa Sylvester 3, Alexis Vega 2, Karli Visconto 7, Bridget Watson 4.

VM: Jackie Carlin 8, Mora Fetterolf 14, Knopp 2, Lisa Mirarchi 11, Molly Namiotka 10, Steinetz 2, Tierney 2.

Catholic League

Conwell-Egan 10 4 6 14 - 34

Archbishop Wood 11 18 12 14 - 55

C: Meghan Horn 15, McNulty 2, Morgan Pepito 2, Kelly Piele 4, Ashley Smith 11.

AW: Aly Baggitt 2, Aubree Brown 5, Brit Keyes 9, Emily Kiersnowski 5, Catey McFadden 5, Jackie Pierson 13, Haley Scullion 6, Maddie Tamburini 3, Laura Trisch 5, Colleen Young 2.

Neumann-Goretti 20 13 16 3 3 - 55

Bonner-Prendergast 4 21 14 13 6 - 58

N: Ka'ryne Benson 5, Stephanie Brown 10, Alisha Kebbe 7, Sianny Martin 14, Kamiah Smalls 3, Tanesha Sutton 16.

B: Amber Ballinger 4, Emily McPeak 3, Sarah Monaghan 19, Alyssa Monaghan 22, Rosie O'Halloran 4, Mollie Reynolds 6.

Cardinal O'Hara 23 10 23 18 - 74

Hallahan 3 7 12 3 - 25

CO: Sam Amitone 6, Mia Farmer 8, Kate Feehery 6, Steph Garafolo 4, Rachel Guy 5, Shanice Johnson 1, Libby Lannan 4, Christina Manning 5, Lisa Mintzer 9, Mackenzie Rule 11, Kristen Stan 8, Kim Whelan 7.

H: Johanne Machin 3, Zahra Marcus 2, Allison Phelan 20.

St. Hubert 9 14 13 11 - 47

Archbishop Ryan 8 15 11 14 - 48

SH: Elizabeth Jones 11, Charlotte Kucowski 13, Casey Matthews 4, Meghan Matthews 4, Caroline Price 10, Kelly Riley 5.

AR: Taylor Adair 2, Kalene Coffey 14, Melissa Rizzo 10, Danielle Skedzielewski 16, Alison Szyszko 6.

Central League

Haverford High 2 3 2 7 - 14

Conestoga 8 6 16 13 - 43

HH: Battista 2, Burke 2, Sam Estes 4, Fowler 1, Geary 3, Rodgers 2.

C: Sonali Dhawan 3, Ali Grundy 2, Trish Kovach 2, Ellie Mack 10, Jill Miscioli 8, Kate Nalevanko 12, Mackenzie Orr 4, Shannon Sweeney 2.

Lower Merion 5 10 4 7 - 26

Radnor 12 13 15 10 - 50

LM: Danielle Baer 5, Quinn Harrigan 2, Gabby Richardson 4, Rosie Stahler 9, Olivia Tevis 6.

R: Kyla Crombie 7, Marya Ghazzi 2, Katie Jordan 2, Jen Lewis 2, Megan Massimino 2, Lindsay Price 7, Taylor Quinn 9, Shannon Quinn 9, Myonie Williamson 10.

Ridley 9 10 10 13 - 42

Garnet Valley 11 11 15 12 - 49

R: Sam Foy 23, Mulhern 8, Jalessa Rodriguez 2, M.K. Rumbaugh 9.

GV: Maddy Ireland 5, Jordan Ireland 11, Emily Mallon 2, Coley Ricci 25, Haley Warden 6.

Harriton 8 8 16 9 - 41

Springfield (D) 12 8 12 17 - 49

H: Nadriah Anderson 4, Claire Coyle 3, Meredith Maguire 15, Katie Melvin 4, Sabrina Tabasso 15.

S(: Alyssa Abbonizio 4, Rebecca Bennett 10, Olivia Kane 10, Alex Poplawski 15, Sam Tamaccio 4, Nicole Ward 6.

Penncrest 3 10 5 6 - 24

Upper Darby 19 12 4 13 - 48

P: Erin Dougherty 2, Ashley Foy 3, Lauren Huggins 9, Shayla Kennedy 5, Sam Martino 3, Nicole Mason 2.

UD: Leilani Beckham 8, Tori McElaney 4, Tyra Polite 14, Olivia Townsend 7, Michelle Walls 2, Dominique Williams 13.

Strath Haven 18 6 18 18 - 60

Marple Newtown 15 10 12 19 - 56

SH: Katie Fisher 18, Hollyer 2, Brandi Johnson 10, Taylor McCulley 7, Bridget Scott 19, Rachel Vresilovic 4.

MN: Madison Collins 18, Carly Hamilton 13, Rylee Power 17, Cat Rainone 2, Nicole Smythe 4, Izzy Tello-Green 2.

Ches-Mont American

West Chester Rustin 16 12 17 4 - 49

Kennett 2 8 5 4 - 19

WCR: Adashia Franklyn 14, Katie O'Hare 4, Noelle Powell 12, Anna Steinmetz 9, Casey Warley 10.

K: Emily Adelman 2, Jenna Bahel 2, Haley DeVoe 2, Jess Hussey 7, Stephanie Maciag 2, Shannon Turner 4.

Octorara 2 7 11 12 - 32

Sun Valley 12 13 12 12 - 49

O: Brooke Balady 2, Kaitlin Fannon 1, Sarah Forman 6, Brielle Kirk 6, Emani Majors 1, Cheyanne Smith 2, Amber Stirling 4, Faith Walton 10.

SV: Gia D'Angelo 32, Arissa Green 2, Chelsea Jones 2, Shayna Orr 8, Alyssa Ruggerio 3, Taylor Stigele 2.

Ches-Mont National

Avon Grove 6 4 2 10 - 22

Bishop Shanahan 17 20 18 11 - 66

AG: Regan Cook 7, Melissa Cromwell 2, Sarita March 6, Cyndie Martin 1, Patone 4, Rudisell 2.

BS: Annie Briglia 8, Emily Clark 2, Kelly Dreiling 12, Kristen Habbel 2, Nicollette Juliana 2, Christine Lawrence 10, Jordan Ogden 9, Rachel Parker 8, Devon Perri 8, Grace Phillips 3, Kathleen Wirshup 2.

W.C. Henderson 7 8 2 12 - 29

Downingtown West 17 23 15 8 - 63

WH: Brianna Feeley 2, Kara Reichert 2, Chynna Scott 5, Emily Torrance 15, Jela Waton 5.

DW: Heather Camden 3, Karri Caruso 4, Emily Coleman 8, Maddie Dew 4, Kayla Feahiller 22, Lindsay Galczynski 14, Holly Schanck 4, Hannah Supplee 4.

Coatesville 14 7 13 15 - 49

West Chester East 19 18 5 16 - 58

C: Irelynn Donovan 6, Saaleha Johnson 2, Nafisa Saunders 17, Autumn Smith 14, Samaria Turner 10.

WCE: Kaitlyn Adrien 5, Ally Arthur 4, Alyssa DiPiero 9, Melanie Hartman 7, Nina Mazzarelli 33.

Del-Val League

Chichester 8 11 20 17 - 56

Academy Park 17 6 13 9 - 45

C: Emily Gilhool 4, Michelle Haggerty 4, Logan Neuman 10, Haley Sipple 25, Maddie Thornton 13.

AP: Darriel Bennett 6, Verna Brown 5, Henry 2, Courtney Jenkins 6, Jordan Matthews 22, Haley O'Donnell 2, Alaya Smith 2.

Friends Schools League

Friends Select 11 4 15 10 - 40

Friends' Central 18 13 15 9 - 55

FS: Kai Hardy 18, Sydney Leffler 6, Emily Payne 16.

FC: Taylor Allen 2, Suzie Bernstein 8, Lisa Bernstein 8, Larissa Caroll 2, Sydney Frank 12, Iyanna McCurdy 12, Jesse Rubin 11.

Germantown Friends 13 8 8 7 - 36

Abington Friends 12 8 13 17 - 50

GF: Lizzie Becker 5, Julia Mankoff 2, Sophie Mercuris 4, Caroline Myran 12, Imiani Ross 10, Katherine Walden 3.

AF: Bianca Adams 6, Alexa Bowman 16, Lauren Gold 15, Isabel McPeak 4, Alexa Middleton 7, Bridget Warlea 2.

Inter-Ac League

Penn Charter 12 8 6 12 - 38

Agnes Irwin 7 8 22 14 - 51

PC: Hannah Fox 10, Ayanna Matthews 16, Nicolette Napoleon 8, Taylor Zahairagunn 4.

AI: Sierra Corbett 16, Amanda Crowley 5, Faith Devlidger 9, Alex Pew 3, Maddie Schmidt 2, Lauren Spinelli 14, Stephanie Williams 2.

Episcopal Academy 14 20 15 7 - 56

Baldwin 3 5 6 4 - 18

EA: Sarah Abbonizio 4, Leah Becker 14, Dylan Higgins 7, Kristen Hinckley 6, Hubley 3, Maria Kilcullen 3, Julieanne Longen 6, Meghan Pickell 6, Megan Quinn 7.

B: Elle Greenberg 1, Danielle Hammond 3, Kejohna Hammond 3, Jennifer Motter 4, Kayla Watkins 7.

Notre Dame 7 9 20 16 - 52

Springside Chestnut Hill 7 12 2 3 - 24

ND: Ali Abbonizio 4, Nikki Callahan 6, Caitlin Clark 4, Emily Ferrow 2, Kathleen Fitzpatrick 14, Megan McGurk 19, Sam Sacchetta 1, Marissa Weimer 2.

SCH: Olivia Byron 4, Caroline Henry 1, Maddi Hinchey 6, Lindsay Hiner 6, Gianna Pownall 4, Madi Sehn 3.

Pioneer Conference

Phoenixville 13 6 6 8 - 33

Methacton 18 15 14 18 - 65

P: Jada Boyce 13, Gabby Duda 3, Aubrey Flagg 7, Taylor Jefferis 3, Mary Sinnott 2, Numi Washington 5.

M: Jenna Carroll 27, Tejarra Ellis 7, Kelly Glatthorn 8, Rachael Picozzi 2, Sarah Sherman 5, Kara Steinke 3, Kelsey Watson 13.

Boyertown 10 9 9 15 - 43

Pottsgrove 9 3 4 8 - 24

B: Ali Bauman 6, Olivia Cavallo 9, Alyssa Cotellesse 6, Kaitlyn Eisenhard 10, Maria Garofolo 2, Dee Terry 6, Kaitlyn Vehaven 3, Jordan Webb 1.

P: Alliya Austin 6, Marquita Barefield 3, Morgan Coddington 2, Karly Conrad 4, Jessica Evans 2, Alexis Kehl 4, Marisa Kinneer 3.

Spring-Ford 21 16 22 14 - 73

Upper Perkiomen 6 8 5 15 - 34

S: Abby Beyer 2, Kaity Dougherty 4, Sammy Haas 6, Courtney Hinnant 5, Molly Hynes 2, Kristen Landis 4, Maggie Locke 15, Brittany Moore 4, Shelby Mueller 8, Cindy Nicholson 4, Sarah Payonk 7, Sammy Stipa 12.

UP: Morgan Aldinger 2, Stacey Auckland 12, Holly Crossin 9, Holly Graber 1, Kim Kachmar 5, Dani Moser 5.

Suburban American

Upper Dublin 14 20 18 11 - 63

Springfield (M) 5 2 5 5 - 17

UD: Gabriella Bucci 2, Allison Chernow 2, Julie Cross 5, Regan Gallagher 13, Curtrena Goff 14, Jackie Lilo 2, Taylor Linus 2, Kayla McAneney 11, Lauren Rothfield 5, Ellie Silverman 2, Brianna Spector 5.

S(: Veronica Asman 13, Savanah Schackleford 2, Meghan Wheatley 2.

Plymouth Whitemarsh 7 9 18 17 - 51

Norristown 8 23 17 12 - 60

PW: Nikki Casey 2, Laura Givnish 3, Simone Jacques 8, Rachel Konowall 11, Maya Thomas 4, Alynna Williams 8, Kayla Wisniewski 15.

N: Keifonna Ferguson 9, Briana Hedgepath 26, Brianna Kennedy 6, Sidney Morse 12, Brianna Schools 1, Essence Williams 6.

Upper Moreland 12 7 9 14 - 42

Cheltenham 13 14 10 14 - 51

UM: V Baez 4, Amanda Getz 14, Emily Jennings 3, Karli Lynch 3, Lindsey Walder 15, Colleen Ward 3.

C: Sabrina Casseus 7, Kelly Graham 2, Rachel Jessie 2, Monet McGorda 2, Seraiah Robinson 25, Amarri Trueheart 9, Gabrielle Wright 4.

Suburban Continental

Central Bucks South 12 14 15 7 - 48

Central Bucks West 11 17 11 15 - 54

CBS: Amber Eise 7, Kelli Joerger 1, Lauren Mosher 4, Rachel Salkowski 10, Amanda Schneider 7, Jordan Vitelli 18, Brianna Wade 1.

CBW: Bahner 5, Carroll 10, Carty 5, Godshall 5, Gratz 9, Mautz 4, Munger 13, Traina 3.

Pennridge 4 13 12 10 - 39

Souderton 17 18 14 19 - 68

P: Chyoweth 4, D.Rimmer 7, J.Rimmer 4, Konstanver 7, Rink 4, Schoonover 8, Villella 2, White 3.

S: Hannah Bergey 2, Courtney Day 11, Sarah Derstein 13, Allison Gallagher 20, Noelle Noble 2, Katie O'Connor 9, Bianca Picard 4, Marissa Sandone 2, Libby Wetzler 5.

Suburban One National

William Tennent 11 16 7 7 - 41

Abington 9 18 12 10 - 49

WT: Nikki Alden 11, Allison Chatburn 9, Alyssa Christiansen 3, Ally Fenner 2, Angie Pomponio 10, Sarah Vickalitis 6.

A: Taylor Deal 3, Michael Harris 14, Kate Hughes 4, Sammy Lochner 7, Gabby Nolan 2, Deja Rawls 12, Leah Simmons 4, Gigi Vitelle 3.

Neshaminy 14 15 9 22 - 60

Council Rock South 11 10 10 19 - 50

N: Donahue 6, Goldenbaum 2, Mullin 18, Oliveria 12, Paulitis 8, Schafer 14.

CRS: Shannon Boyle 6, Courtney Brown 13, Taylor Dillon 11, Alexis Hofstaedter 18, Allison Taub 2.

Council Rock North 8 16 15 3 - 42

Bensalem 6 12 3 8 - 29

CRN: Madison Attanasio 3, Katie Budny 2, Hailey Burns 1, Krista Campbell 2, Michaela Finneyfrock 3, Tara Garfield 9, Jessica Gerber 20, Natalie Guarna 2.

B: Ashida Cooper 5, Alexia Koler 2, Tyra Roberts 12, Stephanie Unger 9, Janessa Winder 1.

Tri-County League

Barrack Hebrew 10 11 5 6 - 32

Collegium Charter 8 4 12 6 - 30

BH: Sarah Gordon 2, Gracie Gottlieb 3, Jackie Khutorsky 10, Lindsay Shevlin 5, Sophia Shoulson 12.

CC: Megan Barker 16, Maimuna Kenneh 10, Madeline Piersol 2, Lillian Rowell 2.

Nonleague

New Hope-Solebury 13 16 12 8 - 49

Morrisville 7 7 0 5 - 19

NH: Annie Behre 3, Maggie Dougherty 3, Jessica Glassman 8, Madison Jaronski 2, Grace Massimino 8, Lexi Morse 7, Kate Suler 1, Toni Suler 14, Mes Wilson 2, Jess Zimmerman 1.

M: Niasia Boone 3, Sidney Knott 7, Delila Mena 4, Denise Sacco 5.

Christopher Dock 11 10 11 11 - 43

Faith Christian 11 4 6 11 - 32

CD: Lauren Anderson 6, Lanae Hunsberger 8, Shea Neal 5, Mattasyn Schifler 15, Kereece Securen 9.

FC: Bader 8, Ervin 11, Shive 11, Wattenbaugh 2.

Christian Academy 12 8 14 9 - 43

Pilgrim Christian 0 4 8 6 - 18

CA: Gracie Cryan 12, Adriana Lacy 16, Krystal Mason 6, Carli Sitkowski 2, Meghan Sowersby 5, Alexia Walker 2.

PC: Logan Jones 9, Sarah Marienski 4, Alyssa Parise 2, Felicia Peary 1, Kayla Starr 2.

Delco Christian 15 13 25 11 - 64

Plumstead Christian 4 4 5 2 - 15

DC: Jamie Barr 11, Jocelyn Chavous 10, Analeigh Crisanti 2, Tori Eppright 2, Anna Evans 12, Emmie Falbo 4, Stacey MacArthur 12, Siani McNeil 2, Paige Thompson 5, Abbi Weaver 4.

PC: Abby Ciotta 6, Page Gresham 2, Ruth Thurston 7.

Germ. Acad 16 6 15 13 3 6 11 - 70

Caravel Acad 5 14 19 12 3 6 6 - 65

GA: Dempsey Cooper 4, Kendall Grasela 4, Margaret Anne Hubbell 23, Kiernan McCloskey 27, Melanie Repella 2, Fran Sweeney 6, Angelo Upright 4.

CA: Caroline Davis 14, Micayh Morgan 18, Jess Reynolds 7, Asia Stanford 11, Yasman Walker 13, Heather Wiley 2.

Jenkintown 13 1 5 15 0 - 34

Girard College 7 6 12 9 4 - 38

J: Emma Dillon 5, Emma Dorshimer 15, Madison Kremp 8, Sara Owens 4, Ruby Westkaemper 2.

GC: G'Mrice Davis 22, Jodi Marshall 12, Shaykia Washington 4.

Boys' Basketball

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Edison at Lamberton, 3:15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Pennridge, 7

NONLEAGUE

Germantown Friends at Episcopal Academy, 3:45

Kellman Brown at Barrack Hebrew, 3:45

Hill School at Shipley, 4

Academy of New Church at Hun School, 5:30

Phelps at St. Benedict's, 5:30

Pennridge at Neshaminy, 7

Boys' Bowling

Norristown at Pennridge, 3

Plymouth Whitemarsh at Abington, 3

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Christopher Dock, 5:30

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Cardinal O'Hara, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Academy of New Church at George School, 4

PUBLIC LEAGUE

Parkway Northwest at Swenson

Phila. Academy Charter at Imhotep Charter

Palumbo at Freire Charter

Science Leadership at Parkway Center City

Franklin Towne Charter at Rush, 3

High School of Future at Ben Franklin, 3

Northeast at Fels, 3

Central at Simon Gratz, 3

Frankford at Girls High, 3

Kensington at Lincoln, 3

Edison at Washington, 3

Martin Luther King at Olney, 3

Germantown at Mastbaum, 3

Bodine at Del-Val Charter, 3

South Philadelphia at Bok, 3

Overbrook (Pa.) at Franklin Learning Center, 3

Dobbins at Mastery South, 3

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Mercy Vocational, 3:45

NONLEAGUE

Delaware Valley at Mercy Vocational, 3:45

Hill School at Shipley, 5:30

Friends' Central at Interboro, 5:30

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Phil-Mont Christian, 2

New Hope-Solebury at Church Farm, 3:45

Lower Moreland at Delco Christian, 5

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at LaSalle

Cardinal O'Hara at St. Joseph's Prep, 5

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Ridley, 7

Harriton at Garnet Valley, 7

Marple Newtown at Springfield (D), 7

Haverford High at Upper Darby, 7

Radnor at Conestoga, 7

Lower Merion at Strath Haven, 7

CHES-MONT LEAGUE

Coatesville at Downingtown West, 7:15

Kennett at Unionville, 7:15

Octorara at West Chester Rustin, 7:15

Sun Valley at Oxford, 7:15

West Chester East at W.C. Henderson, 7:15

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills at Academy Park, 7

Chichester at Interboro, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Pottsgrove, 6:30

Pottstown at Spring-Ford, 6:30

Pope John Paul II at Methacton, 6:30

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 6:30

Boyertown at Upper Perkiomen, 6:30

PUBLIC LEAGUE

Palumbo at Mastbaum, 3:15

Northeast at Frankford, 3:15

Edison at Central, 3:15

West Philadelphia at Mastery Charter, 3:15

Olney at Martin Luther King, 3:15

Lincoln at Washington, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Upper Moreland at Norristown, 7

Upper Merion at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks East, 7

Quakertown at Central Bucks South, 7

Central Bucks West at Souderton, 7

Pennridge at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Truman, 7

Pennsbury at Council Rock South, 7

Neshaminy at Abington, 7

William Tennent at Bensalem, 7

|
|
|
|
|