Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 11, 2013

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 55, Garnet Valley 37

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Kennett 51, Unionville 48

Great Valley 55, West Chester Rustin 49

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville 79, Bishop Shanahan 53

Downingtown West 48, Downingtown East 46

W.C. Henderson 45, West Chester East 31

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills 69, Chichester 53

Chester 91, Academy Park 50

Penn Wood 77, Interboro 38

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 78, Bartram 55

Frankford 66, Constitution 58

Imhotep Charter 62, Boys' Latin 40

Communications Tech 66, Del-Val Charter 57

Phila. Electrical 84, Prep Charter 52

Vaux 79, University City 44

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Esperanza 64, Paul Robeson 34

Freire Charter 60, Southern 52

Washington 50, Simon Gratz 49 (OT)

Sankofa Freedom 63, West Philadelphia 50

Strawberry Mansion 55, Franklin L. Center 52

Dobbins 50, Fels 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Olney 62, Bok 52

Ben Franklin 55, Lincoln 54

Central 72, Masterman 58

Martin Luther King 80, Northeast 50

Overbrook (Pa.) 62, Mastery Charter North 59

Roxborough 68, Audenried 62 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

World Communications 62, Palmer 59

Franklin Towne Charter 51, Edison 37

Palumbo 51, Randolph 43

Swenson 43, Kensington 37

Sayre 63, Mariana Bracetti 50

Lamberton 66, Mastery Charter South 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Elverson 46, Parkway West 41

Bodine 58, CAPA 25

H.S. of Future 55, Parkway Northwest 45

Carroll 69, Science Leadership 36

GAMP 73, Phila. Academy Charter 68 (OT)

New Media Charter 77, Maritime Academy 28

Douglas 44, Rush 38

TRI-COUNTY CONFERENCE

Perkiomen School 56, Del-Val Friends 42

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 67, Woodlynde 16

NONLEAGUE

Engineering & Science 54, Germantown 37

Springfield (M) 57, Jenkintown 34

Friends Select 86, Renaissance Academy 47

Abington Friends 84, Solebury School 20

Phil-Mont Christian 60, Christian Academy 48

Lansdale Catholic 60, Plumstead Christian 38

Girard College 70, Faith Christian 41

Oxford 43, Sun Valley 37

Boys' Bowling

Roman Catholic 3, Neumann-Goretti 1

Christopher Dock 3, Morrisville 1

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower 3, Neumann-Goretti 1

NONLEAGUE

Christopher Dock 3, Morrisville 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury 51, Bristol 12

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Christian Academy 31, Calvary Christian 27 (OT)

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy 62, Nazareth Academy 39

Mount St. Joseph 52, Sacred Heart (Pa.) 26

Villa Maria 26, St. Basil 22

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 51, Lower Merion 19

Ridley 55, Radnor 46

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville 43, Kennett 23

Sun Valley 58, Oxford 26

West Chester Rustin 51, Great Valley 41

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West 38, Downingtown East 29

West Chester East 58, W.C. Henderson 44

DEL-VAL LEAGUE

Interboro 44, Penn Wood 36

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 50, Upper Perkiomen 34

Spring-Ford 62, Pottstown 17

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School 50, Collegium Charter 35

NONLEAGUE

Mercy Vocational 44, International Christian 13 Friends Select 30, Renaissance Academy 22

St. Hubert 54, Little Flower 23

Chichester 37, Baldwin 31

Archbishop Ryan 56, Conwell-Egan 43

Upper Merion 62, Girls High 20

Morrisville 48, MaST Charter 45

Christopher Dock 50, Plumstead Christian 10

William Tennent 58, Hatboro-Horsham 34

Lower Moreland 42, Phil-Mont Christian 39

Boys' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Malvern Prep 129, Germantown Academy 67

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE

LaSalle 64, Archbishop Wood 9

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School 42, Germantown Friends 30

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King 48, Mastery Charter 21

NONLEAGUE

George School 66, Girard College 18

Girls' Squash

Agnes Irwin 9, Friends' Central 0

Episcopal Academy 7, Germantown Friends 2

Boys' Squash

Episcopal Academy 5, Haverford School 4 Central League

Garnet Valley 15 11 1 10 - 37

Lower Merion 21 9 17 8 - 55

GV: Jack Diggory 2, Austin Klenotiz 2, Kyle McCrossen 5, Stephen Palis 7, Aaron Parenti 12, Joe Sweeney 6, Jonathan Vandenberg 3.

LM: Jule Brown 1, Doug Cotler 2, Yohanny Dalembert 12, Raheem Hall 7, Baird Howland 3, B.J. Johnson 12, Jaquan Johnson 9, Justin McFadden 7, Corey Sherman 2.

Ches-Mont American

West Chester Rustin 16 12 8 13 - 49

Great Valley 14 11 12 18 - 55

WCR: Andrew Chobany 7, Brennan Howardson 7, Matt McCarrick 8, Chris Richardson 10, Ethan Ridgeway 17.

GV: Cyree Ames 4, Mikael Bridges 23, Nate Cohen 7, Chris Geiss 6, Michael Gregory 9, Brad Sherry 6.

Unionville 18 9 14 7 - 48

Kennett 9 15 7 20 - 51

U: Ryan Engle 8, Kyle Fries 12, Patch Johnson 3, Dan McClaskey 3, Ryan Montgomery 13, Tom Pancoast 3, Brad Pechin 3, Brandon Rusinque 3.

K: Jackson Hyland 18, Vaughn Jenkins 15, Jordan Jones 4, Yohsuke Kobayashi 11, Maalik Rochester 3.

Ches-Mont National

Coatesville 23 19 18 19 - 79

Bishop Shanahan 9 20 11 13 - 53

C: Andre Boggs 11, Tyler Burke 10, Trac Davis 2, Leroy Hoggard 17, Emmett Hunt 16, Chris Jones 7, Joey Lewis 3, Howard Sellers 13.

BS: Dylan Alderman 8, Mike Booth 18, Justin Cook 6, Matt Corcoran 9, Danny Murphy 4, Devon Seeney 8.

Downingtown East 10 13 15 8 - 46

Downingtown West 7 18 14 9 - 48

DE: Cary Angeline 14, Matt Arizini 3, Brandon Bornstad 2, Eli Crawford 3, Eli Griffin 6, Montrose Jennings 12, Kyle Tucker 6.

DW: Brandon Carson 4, Grant Hall 6, Greg Lattanzi 14, Sean Lorrzel 6, Colin Reilly 5, Blair Wilkins 13.

W.C. Henderson 14 8 9 14 - 45

West Chester East 7 9 5 10 - 31

WH: Colin Costello 7, Mark DiMatteo 2, Jenson Goldfine 2, Declan Kane 6, Jason McCormick 20, Chas McCormick 6, Sean Raison 2.

WCE: Evan Anderson 2, Frank Camarano 2, Christian Chaney 2, Andrew Murphy 4, Nick Scotese 18, Kyle Smith 2, Zach Smith 1.

Del-Val League

Chichester 12 13 12 16 - 53

Glen Mills 24 11 20 14 - 69

C: Byrd 8, Clapp 4, Collins 2, Jean 3, Kamara 5, Mack 16, Muse 5, Pittman 2, Sean 8.

GM: Jah-Bree Alleyne 2, Richard Grant 8, Jayre Jackson 15, Quadir Jones 3, Khafese Jones 2, Rick Readus 13, M Smith 4, Shiheem Spencer 20, Marquis Tindale 2.

Academy Park 13 7 19 11 - 50

Chester 24 23 24 20 - 91

AP: Jawan Collins 10, Jeffrey Devaughn 2, Steven Hanes 1, Earl Hargrove 8, Brian Ingram 9, Travis Smith 11, Khyree Spencer 7, Caleb Taliaferro 2.

C: DaSaun Campbell 2, Conrad Chambers 4, Rashan DeJarnette 8, Richard Granberry 23, James Kirksey 5, Diamonte Reason 5, Darius Robinson 20, Isiah Warren 4, Mike Williams 9, Khalil Williams 11.

Interboro 13 6 14 5 - 38

Penn Wood 12 29 16 20 - 77

I: Barnett 4, Brady 3, Dellapriscoli 2, Gallo 10, Gamble 3, Irons 4, Kane 4, Moralis 5, Pacan 1, Simmons 2.

PW: Tyree Bynum 20, Naeem East 2, Dameen Holbrook 1, Gemil Holbrook 23, Malik Jackson 2, Secean Johnson 19, Amadou Kaba 4, Addison Scott 4, Antonio Ward 2.

Public Division A

Bartram 7 20 10 18 - 55

Math, Civics & Sciences 16 13 29 20 - 78

B: Gerald Evariste 2, C. McGill 3, Malik Noel 14, James Suber 2, Damontay Thomas 2, Khayri Washington 13, Michael Watkins 10, Terrieck Williams 9.

MC&S: Tyrese Hester 5, Britton Lee 16, Calil Moultrie 3, Louis Myers 2, Jeffon Powell 7, Malik Starkes 11, Shafeek Taylor 7, Quadir Welton 8, Jeremiah Worthem 19.

University City 10 9 14 11 - 44

Vaux 11 17 36 15 - 79

UC: Quahdire Gordon 19, Tate 3, Anthony Washington 8, Devonte Williams 6, Davon Wise 8.

V: Joseph Burnett 5, Amir Butler 11, Keith Fletcher 10, Sammy Foreman 15, Daron Johnson 12, Rysheed Jordan 6, Trayvond Massenburg 1, Lester Mattox 5, Karon Snead 9, Tahir Wharton 5.

Imhotep Charter 15 15 15 17 - 62

Boys' Latin 10 10 10 10 - 40

IC: Brandon Austin 18, Deryl Bagwell 13, Deion Evans 5, Carnell Harley 2, Jakwon Jones 4, Devin Liggeons 2, Dymir Logan 4, Basil Thompson 14.

BL: Pasquale Dimascio 4, Leo Gardner 2, Yahmir Greenlee 8, Ismael Kagone 2, Eric Lark 2, Eddie Powell 14, Charles Presley 8.

Communications Tech 13 12 19 22 - 66

Del-Val Charter 10 9 16 22 - 57

CT: Briheam Anthony 7, Hyking Brisbon 4, Kevin Brown 9, Terrence Brown 3, Samir Doughty 17, David Johnson 22, Mohamed Sherif 4.

DC: Dashon Giddens 11, Human 13, Karl Lewis 5, Bysil Northern 6, Antwan Scriven 6, Clayton Wolfe 8, Hassan Young 8.

Frankford 15 16 15 20 - 66

Constitution 12 8 17 21 - 58

F: Lowell Capel 2, Joe Ricketts 16, Donald Robinson 12, Shaquil Rone 3, Rob Simmons 2, Quadire Truesdale 2, Tyree Tucker 13, Denzel Turbeville 13, Sterling Walker 3.

C: Chad Andrews 1, Ahmad Gilbert 15, Akeem King 9, Lincoln Kpokuyou 1, Raheem Liggins 3, Kamar Phinizy 1, Floyd Preito 10, Tymir Watson 3, Kimar Williams 15.

Phila. Electrical 25 19 24 16 - 84

Prep Charter 15 16 12 9 - 52

PE: Hakeem Baxter 19, James Bishop 8, Mike Cooper 4, Marquis Daniels 23, Steve Griffin 6, Dyshon Pack 14, Jai Williams 10.

PC: Brandon Brown 3, Marques Jackson 12, Lykeem Laws 17, Mustafa Traore 18, Rahim Washington 2.

Public League B

Franklin L. Center 10 22 9 11 - 52

Strawberry Mansion 18 12 16 9 - 55

FLC: Deion Boyer 14, Kahmar Keyes 5, Jacory Livingston 11, Josh Miles 9, Nisiar Smith 13.

SM: Donovan Barnes 24, Raekwon Dial 14, Marcquis Graham 4, Brandon Jiles 9, Christopher Russell 4.

Sankofa Freedom 18 25 12 8 - 63

West Philadelphia 13 13 15 9 - 50

SF: Braheem Bay 2, Anthony Downing 5, Tydeus Ellison 7, James Jefferson 7, Ra'Shawn Ladson 3, Shyheim Ladson 4, Juwan Milliner 7, Shavoy Murray 8, Dache Talbert 20.

WP: Quaseem Brown 2, Lavelle Harper 12, Nasir Marshburn 6, Dominique Owens 1, Jaleel Parlin 17, Kadeem Pickett 2, Jabbar Shy 2, Joseph White 6.

Southern 11 13 11 17 - 52

Freire Charter 6 22 9 23 - 60

S: Wayne Brunson 3, Tyriek Gilliard 10, Harris 2, Robert Leonard 2, Tyreese Livingston 8, Jamir Lomax 6, Ralik Wise 17.

FC: Shahid Adams 6, Jaison Battle 2, Jahmir Burton 9, Jahyde Gardiner 21, Darnell Preston 6, Thomas Spruill 12, Brian Williams 2.

Simon Gratz 10 11 14 9 5 - 49

Washington 5 12 23 4 6 - 50

SG: D.J. Alexander 6, Demetrius Badger 5, Rashad Bagner-Grey 2, Zahir Firby 7, John Sisco 2, Qasiem White 7, Donte' Winfield 20.

W: Shaquon Allen 4, Rasheed Black 7, Wayne Ferguson 5, Kyree Hunt-Hawkins 3, Cody Marks 5, Jaleel Moses 1, Joseph Randall 2, Devonte Truitt 13, Kendale Truitt 10.

Fels 15 7 15 10 - 47

Dobbins 14 8 13 15 - 50

F: James Cottrell 6, Christopher Gee-Allen 2, Danil Mateo 22, Mike Turnage 3, Berny Vilsaint 2, Daquan Williams 12.

D: Wanya Barren 12, Robert Edwards 5, Dashawn Gindraw 3, Dequan Jackson 19, Devante Laws 9, Marquell Tate 2.

Paul Robeson 11 9 9 5 - 34

Esperanza 22 20 16 6 - 64

PR: L.J. Crenshaw 10, LeRon Epps 3, Jihaad Fluellen 9, Ray Jefferson 4, Gus Sephas 8.

E: Brandon Adams 8, Shyheim Anderson 2, Warren Chance 11, Amir Hill 2, Lamere Jones 6, Ravi Sinanan 11, Stanley Whittaker 24.

Public League C

Audenried 18 16 16 10 2 - 62

Roxborough 19 13 14 14 8 - 68

A: Tyreese Allen 1, Kylil Harris 3, Devon Jacobs 16, Qaadir Nock 25, Thomas Thompkins 12, Raheem White 5.

R: Tony Brown 22, Edward Davis 10, Jovan Hammond 7, Travonne Hardy 3, Matthew Harris 17, Isaiah King 7, Dayton Melton 2.

Masterman 8 14 17 19 - 58

Central 13 24 17 18 - 72

M: Gary Bryant 20, Malcolm Carrington 3, Jack Christmas 9, Justin Murray 1, Mike Sturdivant 25.

C: Chris Bing 11, Romero Dorlus 10, Greg Holdsman 9, Rafik Johnson 5, Kyle Lafferty 20, Chace McCall 3, Jyel Thompson 7, Khalil Williams 5, Christofer Wooden 2.

Olney 16 10 18 18 - 62

Bok 13 12 14 13 - 52

O: Shafranski Auguste 2, Charles Brown 9, Ricardo Ferreria 10, Marquise Laws 9, Tyheim Monroe 18, Shakeem Stevens 12, Daquan Wilkenson 2.

B: Rashir Cromwell 12, Tajaun Curtis 4, Brandon Davenport 1, Zaheer Hassan 3, Rasul Jackson 9, Deonte West 11, Antoine Whitney 12.

Martin Luther King 27 18 20 15 - 80

Northeast 9 12 14 15 - 50

MLK: Greg Bennett 13, Raquan Brown-Johnson 11, Fa'Teem Glenn 19, C-Ron Jennings 2, Malik Smith Jr. 3, William Leak 14, Brandon McNair 2, Shakoor Woodson 15.

N: Daquan Bohannan 10, Gregory Mickens 4, Tony Nayan 3, William Ofrafo-Smart 2, Elmange Watson 12, DeAndre Williams 16, Omari Wilson 3.

Ben Franklin 14 15 13 13 - 55

Lincoln 13 16 17 8 - 54

BF: Jarrett Bryant 15, Synquel Cottman 2, Amir Crippen 9, Anthony Darden 7, Quahdir Devine 14, Bycil Elliott 4, Marquise Horton 2, Emmanuel Young 2.

L: Blair Bowes 10, Justin Carlson 3, Raymond Fred 12, Davontae McCleod 1, Khalil Outen 16, Josh Pagan 2, Adonis Rosario 10.

Overbrook (Pa.) 15 17 17 13 - 62

Mastery Charter North 13 10 17 19 - 59

O(: Kareem Coley 2, James Harrison 18, Terrance Hayes 4, Raymond Mills 12, Jarbarr Rosser 5, Kevin Wallace 21.

MCN: David Howard-Dean 6, Cananchet Jordan 16, Emanuel Olarnewaju 5, Gerald Rollins 2, Maxwell Sharpe 8, Nage Thomas 6, John Washington 16.

Public League D

World Communications 20 11 15 16 - 62

Palmer 14 11 20 14 - 59

WC: Marvin Bell 4, Jeffery Jones 6, Robert Moore 3, Darius Moore 1, Haneef Nichols 2, Charles Peck 25, Ichywond Savage 5, Aaron Searight 16.

P: Amir Davis 14, Jarrett McLaurin 2, Kamari Peel 3, Aaron Rogers 2, Brian Smith 4, Teair Tart-Spencer 8, Malachi Thompson 18, Demetrius White 8.

Randolph 10 15 8 10 - 43

Palumbo 8 22 10 11 - 51

R: Nasir Allen 2, Meredith 16, M. Olphant 6, Deontae Richardson 5, Dishon Soloman 12, Maurice Stricklan 2.

P: Mike Chau 10, Quentin Francis 7, Terrance Jernigan 2, Shafi Meachum 12, Jameal Tucker 16, Jalen Wilder 4.

Edison 6 9 8 14 - 37

Franklin Towne Charter 12 8 12 19 - 51

E: Jesse Carrasquillo 10, Montrell Gilliam 3, Varien Harris 2, Angelo Maldonado 3, Anthony Montgomery 6, Victor Navarez 11, Quadeer Pratt 2.

FTC: Ryan Boyd 10, Demetrius Frye 3, Mike Kessler 4, Steven Smith 24, William Welch 2, Thomas Whitfield 8.

Lamberton 8 19 17 22 - 66

Mastery Charter South 9 20 14 17 - 60

L: Kevin Cooper 20, Anthony Fagan 14, Darrell Ellis Jr. 13, Akeem Olabede 3, Louvel Summerville 16.

MCS: Kevin Beaford 12, Eddie Ferebee 9, Maurice Hayward 13, Jamir Leach 11, Stanford Levy 8, Nasirr Mayo 7.

Kensington 6 11 14 6 - 37

Swenson 9 13 11 10 - 43

K: Jamie Betancourt 18, Mike Davis 3, Malik Mitchum 8, Julius VanGuine 6, Kenneth Wearing 2.

S: Dervin Buckery 4, Mohammed Hammoudeh 4, Andrew Ingram 4, D'Andre Parmley 15, Naykwon Phillips 8, Somah Slewion 8.

Mariana Bracetti 12 10 13 15 - 50

Sayre 15 12 17 19 - 63

MB: Zamir Boney 12, Antonio Brown 3, Luis Graciani 4, Sleyter Del Orbe 4, John Payne 2, Jorge Quinones 21, Chris Reyes 4.

S: Richard Burton 23, Antwan James 15, John McCloud 2, Darius Savage 9, Qadir Wilson 4, Javonnta Zimmerman 10.

Public League E

Carroll 18 15 24 12 - 69

Science Leadership 8 13 8 7 - 36

C: Jerome Blume 12, Tylor Colville 14, Jamier Cross 19, Josue Falu 18, Johnny Richardson 6.

SL: True Black 7, Allen Harmon 5, Jakobi Martin-Howard 18, Raekwon Smith 6.

Maritime Academy 7 16 5 0 - 28

New Media Charter 18 19 26 14 - 77

MA: William Coleman 8, Quentin Fischer 15, Matthew Murphy 2, Akeem Roberts 3.

NMC: Denzel Buie 10, Devin Bullock 10, John Fieffe 6, Stephan Ganges 7, Lateef Govan 4, Mike McCracken 10, Tyquil McFadden 8, Khalil Moore 2, Chris Shields 3, Jivreese Thomas 11, Rex Wheeler 6.

Parkway West 5 15 8 13 - 41

Elverson 12 11 16 7 - 46

PW: Jeffrey Allen 7, Antwon Easley 6, Malik Hashim 11, Steffon Henry 5, Henry Johnson 12.

E: Antonio Feria 15, Ikeal Johnson 26, Two Osis 3, Anthony Washington 2.

High School of Future 12 13 13 17 - 55

Parkway Northwest 9 7 10 19 - 45

HSoF: Tahir Bey-Combs 10, Adrian Elliott 11, Kameron Gilfillian 13, Nick Miles 7, Dominick Morales 14.

PN: Ahanri Briggs 7, Karlon Brown 3, Daequan Cobb 4, Muhammad Conteh 8, Jamir Craig 6, Jerron Lawrence 3, Shaun Reed 12, Bruce Young 2.

Bodine 8 19 18 13 - 58

CAPA 3 7 7 8 - 25

B: Nasir Cheeks 5, Samad Drayton 1, Sahlil Harris 12, McClean 1, Jakwon McQueen 4, Troy Richardson 16, Smith 2, Joseph Walker 17.

C: Michael Atkins 3, Khalifah Brawley 3, Sahar Coleman 10, Saleem Johnson 2, Najee Parker 2, Jack Presant 3, Colin Robinson 2.

GAMP 12 15 18 18 10 - 73

Phila. Acad. Charter 19 15 13 16 5 - 68

G: Castallards 1, Devon Ford 11, Dwayne Gray 5, Tobias Stokes 34, Jeffrey Williford 14, Mikhail Wilson 8.

PAC: Elijah Crandall 10, Joe Flynn 12, Jamiel Hines 21, Khalil Laws 6, Muhammad Laws 13, Dawud Muhammad 4.

Douglas 5 8 18 13 - 44

Rush 9 6 13 10 - 38

D: Aasim Campbell 8, Basheer Hairston 12, Eric Johnson 11, Nathaniel Moore 2, David Otero 3, Darrell Robinson 4, Javier Vallejo 1, Kendall Watson 3.

R: Will Madden 15, Andre Mejia 5, Syr Munoz 6, Isiah Riddick 5, Nick Tuller 7.

Tri-County League

Woodlynde 9 2 4 1 - 16

Collegium Charter 26 16 15 10 - 67

W: Jordan Booth 2, Cervone 2, Luke DeLeo 2, Ryan Harvey 10.

CC: Tyler Allen 12, Kevin DeRosa 12, Abass Koroma 13, Perry 14, Soward Snoh 6, Shawn Woods 10.

Perkiomen School 12 10 20 14 - 56

Del-Val Friends 9 8 16 9 - 42

PS: Frank Chang 2, Mark Fisher 6, Jaren Hampton 8, Tyler Kohl 29, John Williams 8, David Zell 3.

DF: Asher Barry 14, John Bass 13, Barry Cross 5, Jordan Danaghy 4, Thomas Lubowicki 6.

Nonleague

Engineering & Science 15 22 14 3 - 54

Germantown 10 10 8 9 - 37

E&S: Omari Franklin 6, Eric Lewis 11, David Snead 12, Shakore Taylor 9, Evan Williams 16.

G: Hanif Alexander 2, Quadere Allen 11, Imir Bailey 4, Naeem Coleman 2, Collin Gandy 4, Paul Gunter-Scott 1, Malcolm Jenkins 1, Kevin Norris 5, Greg Smith 4, Quinzell Walker 3.

Solebury School 2 6 9 3 - 20

Abington Friends 24 19 23 18 - 84

SS: Justin Berger 9, Keson Bullock-Brown 2, Lewis-Miller 7, Rex Xuan 2.

AF: Omar Ayala 16, Jeremiah Batts 2, Tony Carr 3, Jordan Greene 17, Yohn Hall 6, Austin Levin 2, Joe Robinson 11, Josh Sharkey 6, Imani Smith 6, Jared Wright 15.

Renaissance Academy 10 14 12 11 - 47

Friends Select 20 22 24 20 - 86

RA: Sean Algeo 17, Josh Malone 9, Moore 6, Alex Profrock 6, Devon Wayne 5, Isaiah Weatherspoon 4.

FS: Robert Cao 2, Andrew Chachoute 10, Brendan Durst 4, Ben Holl 40, Colin Reitman 15, Kris Warren 15.

Lansdale Catholic 14 9 20 17 - 60

Plumstead Christian 15 11 3 9 - 38

LC: Sean Hilsey 2, Corey Kirk 6, Kyle Pavlik 9, Brian Rafferty 2, Andrew Riviello 19, Jim Rock 14, Cole Sagan 8.

PC: Justin Brautigan 3, Max Drake 13, Alex Geistdorfor 8, Andrew Johnson 3, Josh Sharik 11.

Christian Academy 12 10 14 12 - 48

Phil-Mont Christian 18 11 22 9 - 60

CA: Chad Gisel 2, DeMoss Jones 5, Trevin Jones 15, Damone Jones 12, Brady Waller 6, Jeremiah Williams 8.

PC: Micah Baldez 17, Seth Brandenburg 8, Joshua Byrd 3, Zach Dolton 15, Ben Hamilton 14, Jarred Luckey 1, Evan Steiger 2.

Faith Christian 7 9 10 15 - 41

Girard College 14 18 23 15 - 70

FC: Seth Brunner 12, Josh Groff 1, John Hasson 11, John Hein 8, Tyler Landis 7, Cameron McDonald 2.

GC: Jihad Barnes 15, Alonte Blackwell 9, Bryce Bohenek 4, Markel Booker 2, Devin Clark-Walker 6, Derrick Henderson 2, Nicholas Jones 8, Jalil Moseley 3, Ervin Smith 7, Siddeeq Tyson 6, Jason Waters 8.

Springfield (M) 16 13 16 12 - 57

Jenkintown 8 12 4 10 - 34

S(: Malik Ball 12, Larry Clark 4, William Dahm 20, Justin Hill 3, Matt Krewson 2, Luke Pollock 8, Chris Stone 4, Sean Stovall 4.

J: Ethan Goldman 2, Colin Mulvaney 10, Joe Sobolewski 14, Greg Wagner 8.

Oxford 12 4 15 12 - 43

Sun Valley 4 11 9 13 - 37

O: Miles Clarke 3, Dylan Dunn 3, Ethan Herb 3, Ryan Hubley 10, Jordan Logan 14, Musty Mahmud 10.

SV: Evans 10, Gilfoy 2, McGarvey 6, Miller 6, Pacchione 4, Wood 9.

Bicentennial League

Bristol 5 2 5 0 - 12

New Hope-Solebury 12 16 10 13 - 51

B: Olivia Onal 5, Katelynn Santana 4, Janiree Wooten 3.

NH: Annie Behre 8, Maggie Dougherty 4, Jessica Glassman 7, Madison Jaronski 4, Grace Massimino 6, Lexi Morse 7, Bridget Newman 5, Kate Suler 2, Toni Suler 8.

Calvary Christian 3 3 11 9 1 - 27

Christian Academy 6 14 2 4 5 - 31

CC: Shawna Bailey 5, Jessica Bixby 2, Kelsey Caldwell 8, Jocelyn Good 1, C. Lawson 2, Kendra Stum 9.

CA: Gracie Cryan 4, Jonnai Jones 10, Adriana Lacy 10, Krystal Mason 5, Kaylah Robertson 2.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 17 15 12 8 - 52

Sacred Heart (Pa.) 5 10 2 9 - 26

MSJ: Emily Carpenter 7, Adrienne Cellucci 5, Caitlyn Cunningham 4, Meg Geatens 6, Genny Hagedorn 4, Alex Louin 6, Katie Maransky 2, Carly Monzo 3, Colleen Steinmetz 4, Libby Tacka 7, Mary Kate Ulasewicz 2, Sarah Wills 2.

SH(: Ali Cobaugh 5, Lauren Kilroy 1, Nicolette Paci 2, Danelle Singer 7, McKenna Snyder 3, Alanna Tucker 8.

Nazareth Academy 2 12 14 11 - 39

Gwynedd-Mercy 14 14 24 10 - 62

NA: Jackie Dollard 2, Nicole Dombrowski 10, Alex Edger 3, Katie Fagan 2, Marissa Sylvester 8, Alexis Vega 5, Karli Visconto 2, Bridget Watson 5, Woltmate 2.

G: Jess Campbell 4, Bridget Coleman 9, Erica Decandido 2, Christa Giordano 7, Bailey Greenberg 23, Jenna Raschiatore 7, Emily Sullivan 8, Dia Veneziano 2.

St. Basil 8 2 2 10 - 22

Villa Maria 6 6 5 9 - 26

SB: Holly Forst 3, Kalee Fuegel 7, Molly Greenberg 5, Karen Lapkiewicz 5, Kelly Mancini 1, Kate Skalski 1.

VM: Jackie Carlin 3, Lisa Mirarchi 5, Katie Mooney 4, Molly Namiotka 11, Picinich 1, Steinetz 2.

Central League

Lower Merion 5 2 3 9 - 19

Garnet Valley 17 16 10 8 - 51

LM: Danielle Baer 1, Kiersten Daly 2, Quinn Harrigan 2, Rosie Stahler 9, Olivia Tevis 3, Urheim 2.

GV: Maddy Ireland 3, Jordan Ireland 8, Emily Mallon 2, Kayla McAteer 5, Coley Ricci 13, Katie Stec 6, Sam Tomasetti 4, Haley Warden 10.

Radnor 6 11 14 15 - 46

Ridley 11 17 13 14 - 55

R: Kyla Crombie 2, Lindsay Price 15, Taylor Quinn 5, Shannon Quinn 13, Myonie Williamson 11.

R: Monica Boyle 10, Sam Foy 11, Taylor Mulhern 2, Jalessa Rodriguez 12, M.K. Rumbaugh 8, Kristen Saraceni 6, Karleigh Yori 6.

Ches-Mont American

Unionville 14 7 12 10 - 43

Kennett 4 8 6 5 - 23

U: Katie Cloud 2, Micayla Flores 9, Bella Gallo 2, Emily Mason 3, Samantha Pancoast 6, Casey Scheuer 7, Taylor Thames 14.

K: Aimee Armitage 2, Jenna Bahel 2, Haley DeVoe 1, Jess Hussey 7, Stephanie Maciag 7, Shannon Turner 4.

Great Valley 12 7 12 10 - 41

West Chester Rustin 9 10 15 17 - 51

GV: Maddie Buettner 8, Danielle DiSanto 8, Kim Hooven 11, Danielle Strang 11, Kelsey Walsh 3.

WCR: Adashia Franklyn 6, Kristen Hoy 7, Katie O'Hare 4, Noelle Powell 13, Anna Steinmetz 10, Casey Warley 11.

Sun Valley 14 18 12 14 - 58

Oxford 3 5 7 11 - 26

SV: Gia D'Angelo 29, Alexa Evans 3, Arissa Green 2, Chelsea Jones 4, Katie Maloney 6, Shayna Orr 8, Alyssa Ruggerio 2, Taylor Stigele 4.

O: Hannah Bahls 3, Alex Fernendez 2, Carolyn Hamilton 2, Paige Hoftetder 7, Melanie Kempf 6, Megan O'Connor 6.

Ches-Mont National

W.C. Henderson 13 14 6 11 - 44

West Chester East 12 11 19 16 - 58

WH: Brianna Feeley 6, Chynna Scott 2, Emily Torrance 33, Jela Waton 3.

WCE: Kaitlyn Adrien 2, Ally Arthur 7, Alyssa DiPiero 9, Melanie Hartman 1, Nina Mazzarelli 35, Caitlin Pavlo 4.

Downingtown West 13 8 6 11 - 38

Downingtown East 0 12 9 8 - 29

DW: Emily Coleman 4, Maddie Dew 13, Kayla Feahiller 13, Lindsay Galczyaski 8.

DE: Kennedi Van Eyken 5, Lindsay Kent 6, Abby McKinley 4, Marisa Sheron 10, Paige Warfel 4.

Del-Val League

Penn Wood 9 2 14 11 - 36

Interboro 6 16 9 13 - 44

PW: Lorna Caesar 11, Camara 1, Chelsea Dent 7, Sydney Meriwether 1, Joy Morton 11, Simone Walker 5.

I: Sami Barnett 8, Olivia Encarnacion 24, Suzi Fink 1, Stacie Hallinan 10, Brandi James 1.

Pioneer

Upper Perkiomen 12 3 10 9 - 34

Boyertown 3 16 15 16 - 50

UP: Morgan Aldinger 1, Stacey Auckland 10, Holly Crossin 6, Kim Kachmar 8, Rachael Keeney 4, Dani Moser 5.

B: Ali Bauman 5, Kaitlyn Behaven 4, Olivia Cavallo 8, Kaitlyn Eisenhard 22, Maria Garofolo 3, Dee Terry 4, Jordan Webb 4.

Spring-Ford 32 16 8 6 - 62

Pottstown 0 4 9 4 - 17

S: Kaity Dougherty 2, Sammy Haas 6, Courtney Hinnant 9, Molly Hynes 2, Kristen Landis 6, Maggie Locke 8, Shelby Mueller 10, Sarah Payonk 8, Sammy Stipa 11.

P: Terri Chestnut 2, Tiarra Griffey 1, Alexis Hewlett 9, Alicea Rosenberger 3, Leanne Strauss 2.

Tri-County League

Perkiomen School 18 13 7 12 - 50

Collegium Charter 7 13 8 7 - 35

PS: Christen Burdo 20, Stephanie Falcone 8, Nicole Pupillo 19, Lauren Staffey 3.

CC: Megan Barker 13, Maimuna Kenneh 9, Deja O'Riordan 8, Madeline Piersol 2, Lillian Rowell 3.

Nonleague

International Christian 0 4 6 3 - 13

Mercy Vocational 17 10 13 4 - 44

IC: T. Baldwin 4, K. Codner 2, J. Gammon 2, T. Holland 5.

MV: Kelly Brister 4, Lisa Brown 1, Jenesa Curtis 2, Carolyn Nowak 2, Lea Pierson 4, Nykia Richards 7, Brianna Ridley 2, Essence Shaw 4, Diamond Vaughn 4, Michaiah Young 14.

Renaissance Academy 7 2 6 7 - 22

Friends Select 7 6 8 9 - 30

RA: Anna Algeo 6, Eve Harbison 6, Liana McMahon 8, Abigail Solomon 2.

FS: Charlotte Enis 2, Kai Hardy 12, Sydney Leffler 12, Emily Payne 4.

St. Hubert 14 12 11 17 - 54

Little Flower 4 2 11 6 - 23

SH: Maria Berentz 8, Gina Cocci 5, Elizabeth Jones 2, Charlotte Kucowski 20, Meghan Matthews 4, Casey Matthews 2, Megan Riley 9, Kelly Riley 2, Smith 2.

LF: Michaela Dawson 1, Caleigh Gallagher 5, Colleen McDevitt 3, Meghan Petroski 6, Morgan Power 3, Liz Yeager 1, Alaina Zaroff 4.

Baldwin 3 10 14 4 - 31

Chichester 10 7 7 13 - 37

B: Heather Brown 4, Danielle Hammond 4, Kejohna Hammond 10, Jennifer Motter 10, Nellie Shields 1, Alexandra Thaler 2.

C: Emily Gilhool 1, Michelle Haggerty 3, Logan Neuman 13, Haley Sipple 12, Maddie Thornton 8.

Morrisville 14 11 12 11 - 48

MaST Charter 11 10 10 14 - 45

M: Niasia Boone 6, Sidney Knott 11, Delila Mena 9, Denise Sacco 20, Moon Shafi 2.

MC: Jessica Behr 8, Brea Behr 8, Maria Farrell 18, Jen Summers 11.

Plumstead Christian 4 2 0 4 - 10

Christopher Dock 13 10 15 12 - 50

PC: Abby Ciotta 2, Page Gresham 4, Brynna Hughes 2, Tori Roberts 2.

CD: Lauren Anderson 5, Nikki Clements 2, Lanae Hunsberger 2, Olyvia Longacre 6, Tabitha Miller 4, Shea Neal 3, Olivia Seavy 2, Kereece Seuren 13, Mattasyn Shisler 13.

Archbishop Ryan 5 9 24 18 - 56

Conwell-Egan 8 7 23 5 - 43

AR: Taylor Adair 9, Kalene Coffey 20, Kelsey Dale 3, Haley Nichols 3, Melissa Rizzo 10, Danielle Skedzielewski 8, Alison Szyszko 3.

C: Rachel Cortez 2, Meghan Horn 26, Morgan Pepito 2, Janet Petrino 3, Kelly Piele 3, Ashley Smith 7.

Phil-Mont Christian 17 6 6 10 - 39

Lower Moreland 7 17 12 6 - 42

PC: Jana Goodman 3, Traci Goodman 14, Keyen Green 9, Carly Johnson 2, Katharine Olinger 3, Katie Siebert 8.

LM: Bridgette Alexander 8, Lasell Campbell 6, Jess Dranzik 6, Lauren Killion 11, Demi Morganstein 11.

Girls High 2 14 2 2 - 20

Upper Merion 21 15 12 14 - 62

GH: Banks 3, Breanna Lineman 6, Grisselle Otero 1, Teene Pina 9, Nakea Shoemake 1.

UM: Katherine Bailey 9, Anna Davis 11, Kristina O'Sullivan 23, Tatiana Pleasant 2, Julia Reinert 7, Regie Robinson 10.

William Tennent 10 19 18 11 - 58

Hatboro-Horsham 4 17 10 3 - 34

WT: Nikki Alden 15, Allison Chatburn 13, Alyssa Christiansen 2, Ally Fenner 9, Katie Plunkett 6, Angie Pomponio 6, Sarah Vickalitis 2, Taryn Wright 5.

H: Amanda Brett 11, Emily Fox 2, Lauren Jester 6, Madi Laessig 3, Heather Lutz 12.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian at Delco Christian, 7

Plumstead Christian at Faith Christian, 7

Plumstead Christian at Christopher Dock, 7

Morrisville at Calvary Christian, 7:30

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Devon Prep at Bristol, 7

Lower Moreland at MaST Charter, 7

New Hope-Solebury at Holy Ghost Prep, 7

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at Archbishop Wood

Lansdale Catholic at Bishop McDevitt, 7

Bonner-Prendergast at Father Judge, 7

West Catholic at Neumann-Goretti, 7

St. Joseph's Prep at Cardinal O'Hara, 7:30

Archbishop Carroll at Conwell-Egan, 7:30

Roman Catholic at LaSalle, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Radnor, 7

Penncrest at Harriton, 7:30

Conestoga at Marple Newtown, 7:30

Springfield (D) at Upper Darby, 7:30

Haverford High at Strath Haven, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Friends at George School, 5:15

Moorestown Friends at Academy of New Church, 5:30

Westtown at Shipley, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Haverford School at Penn Charter, 7:30

Springside Chestnut Hill at Episcopal Academy, 7:30

Germantown Academy at Malvern Prep, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Vaux at Bartram, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Cheltenham, 7

Norristown at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 7

Upper Moreland at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks West at North Penn, 7

Pennridge at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Council Rock South, 3:30

Pennsbury at Abington, 7

Bensalem at Truman, 7

Council Rock North at Neshaminy, 7:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Kennett at Avon Grove

Reading at Imhotep Charter

Carroll at International Christian

Fels at Northeast, 3:15

Girard College at Academy Park, 3:45

Baptist Regional at Christian Academy, 7

Calvary Baptist at Lehigh Christian, 7:30

Phelps at Friends' Central, 8

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at Jenkintown, 7

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Neumann-Goretti, 5:30

Archbishop Wood at Hallahan, 7

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Upper Darby, 7

Marple Newtown at Conestoga, 7:30

Harriton at Penncrest, 7:30

Strath Haven at Haverford High, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Germantown Friends, 4

Westtown at Shipley, 5:30

Friends Select at Abington Friends, 6

Bishop McDevitt at Friends' Central, 6:30

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Episcopal Academy, 2:45

Penn Charter at Springside Chestnut Hill, 3:45

Germantown Academy at Notre Dame, 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Phoenixville, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Mastery North at Franklin Towne Charter

Carroll at Imhotep Charter

Freire Charter at Dobbins

Masterman at Ben Franklin, 3

Engineering & Science at Bodine, 3

Girls High at Northeast, 3

Washington at Simon Gratz, 3

Martin Luther King at Central, 3

Olney at Frankford, 3

Edison at Kensington, 3

Lincoln at Fels, 3

Rush at Germantown, 3

Del-Val Charter at Mariana Bracetti, 3

West Philadelphia at South Philadelphia, 3

Bok at Overbrook (Pa.), 3

Franklin Learning Center at Palumbo, 3

New Media Charter at Paul Robeson, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Norristown, 7

Cheltenham at Upper Merion, 7

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Central Bucks South, 7

Central Bucks East at Pennridge, 7

North Penn at Central Bucks West, 7

Hatboro-Horsham at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Council Rock North, 6

Council Rock South at William Tennent, 7

Truman at Bensalem, 7

Abington at Pennsbury, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Woodlynde, 3:45

NONLEAGUE

Quakertown Christian at Calvary Christian

Parkway Northwest at Maritime Academy

Roxborough at Science Leadership

Academy of New Church at Moorestown Friends

Penn Wood at Nazareth Academy, 5:15

Baptist Regional at Christian Academy, 5:30

Salem Christian at Calvary Christian, 6

Calvary Baptist at Lehigh Christian, 6

Avon Grove at Kennett, 7:30

Avon Grove at Lampeter Strasburg, 8

Boys' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Friends' Central, 3:45

Girls' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower at Cardinal O'Hara, 7:15

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at Sun Valley, 3:30

West Chester East at Bishop Shanahan, 3:30

Unionville at Kennett, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at George School, 4

INTER-AC LEAGUE

Springside at Baldwin, 3:45

NONLEAGUE

Lower Moreland at Upper Moreland, 3:30

William Tennent at Nazareth Academy, 3:30

Central Bucks South at Council Rock South, 3:30

Interboro at Ridley, 3:45

Moorestown Friends at Friends' Central, 3:45

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Conestoga vs. Strath Haven at IceWorks, 5:45

Radnor vs. Springfield at IceLine, 6

Lower Merion vs. Penncrest at IceWorks, 7

CHES-MONT LEAGUE

Spring-Ford vs. West Chester Rustin at IceLine, 5:45

Perkiomen Valley vs. Methacton at Center Ice, 7

Downingtown East vs. West Chester East at IceLine, 7:30

Unionville vs. W.C. Henderson at IceLine, 7:45

Great Valley vs. Salesianum (Del.) at IceLine, 9:30

INDEPENDENCE LEAGUE

Archbishop Ryan vs. Roman Catholic at FSZ-NE, 6

Bishop Shanahan vs. Owen J. Roberts-Pope John Paul II at Center Ice, 9

INTER-COUNTY SCHOLASTIC LEAGUE

Malvern Prep vs. St. Joseph's Prep at Skatium, 8:45

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill vs. Haverford School at Ice Works, 4

LaSalle at Princeton Day, 6:15

Holy Ghost Prep vs. Council Rock South at BCI, 7:15

Wrestling

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Haverford School, 3:45

Springside Chestnut Hill at Episcopal Academy, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Perkiomen Valley, 6:30

Boyertown at Owen J. Roberts, 6:30

PUBLIC LEAGUE

Palumbo at Olney, 3:15

Mastbaum at West Philadelphia, 3:15

Frankford at Lincoln, 3:15

Northeast at Washington, 3:15

Edison at Franklin Towne Charter, 3:15

NONLEAGUE

Wissahickon at Pottsgrove, 6:30

Ridley at Downingtown West, 7:15

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Strath Haven, 2:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Upper Perkiomen, 7:30

Methacton at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Spring-Ford, 7:30

Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 7:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|