Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 12, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Delco Christian 64, Phil-Mont Christian 46

Faith Christian 42, Plumstead Christian 35

Calvary Christian 62, Morrisville 42

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Devon Prep 42, Bristol 36 (OT)

Holy Ghost Prep 56, New Hope-Solebury 41

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 49, Archbishop Wood 41

Bishop McDevitt 50, Lansdale Catholic 39

Father Judge 61, Bonner-Prendergast 33

Neumann-Goretti 77, West Catholic 51

St. Joseph's Prep 66, Cardinal O'Hara 49

Archbishop Carroll 65, Conwell-Egan 33

Roman Catholic 56, LaSalle 49 (OT)

CENTRAL LEAGUE

Ridley 51, Radnor 40

Harriton 56, Penncrest 45

Strath Haven 59, Haverford High 43

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Friends 48, George School 22

Academy of New Church 58, Moorestown Friends 25

Westtown 45, Shipley 34

INTER-AC LEAGUE

Haverford School 54, Penn Charter 49

Episcopal Academy 63, Springside Chestnut Hill 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Del-Val Charter 68, Dobbins 51

Vaux 82, Bartram 65

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Palumbo 56, Engineering & Science 49 (2 OT)

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 51, Upper Merion 41

Wissahickon 55, Norristown 54

Upper Dublin 59, Plymouth Whitemarsh 58 (OT)

Upper Moreland 53, Springfield (M) 45

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 66, Quakertown 46

North Penn 43, Central Bucks West 41

Pennridge 40, Central Bucks East 39

Central Bucks South 39, Souderton 37

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South 55, William Tennent 43

Truman 46, Bensalem 44

Council Rock North 56, Neshaminy 45

NONLEAGUE

Kennett 58, Avon Grove 45

Imhotep Charter 68, Reading 49

Bodine 71, Edison 67 (OT)

Martin Luther King 60, Frankford 48

Boys' Latin 67, Washington 63

Church Farm 72, Sankofa-West Chester 25

Christopher Dock 44, Jenkintown 35

Northeast 87, Fels 64

Christian Academy 59, Baptist Regional 39

Esperanza 47, Interboro 45

Friends' Central 53, Phelps 42

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown 59, Bristol 19

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 47, Plumstead Christian 14

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 50, Bishop McDevitt 28

Archbishop Wood 61, Hallahan 25

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby 45, Springfield (D) 36

Conestoga 35, Marple Newtown 22

Harriton 70, Penncrest 59

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends 44, Academy of New Church 14

Germantown Friends 57, George School 36

Shipley 54, Westtown 17

Abington Friends 60, Friends Select 34

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 57, Agnes Irwin 37

Springside Chestnut Hill 51, Penn Charter 38

Notre Dame 49, Germantown Academy 44

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 43, Phoenixville 24

PUBLIC LEAGUE

Franklin Towne Charter 49, Mastery North 40

Imhotep Charter 70, Carroll 9

Freire Charter 51, Dobbins 29

Southern 55, West Philadelphia 38

Elverson 46, Audenried 34

Parkway Center City 45, University City 31

Prep Charter 62, Mastery South 10

Motivation 56, Strawberry Mansion 13

Phila. Academy Charter 39, Swenson 29

Masterman 38, Ben Franklin 31

Engineering & Science 37, Bodine 27

Northeast 45, Girls High 44

Simon Gratz 63, Washington 15

Central 62, Martin Luther King 24

Frankford 40, Olney 23

Kensington 49, Edison 14

Lincoln 45, Fels 37

Germantown 50, Rush 15

Mariana Bracetti 53, Del-Val Charter 42

Overbrook (Pa.) 44, Bok 24

Palumbo 41, Franklin Learning Center 39

Paul Robeson 71, New Media Charter 49

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown 63, Wissahickon 37

Upper Merion 56, Cheltenham 52 (OT)

Upper Dublin 55, Plymouth Whitemarsh 30

Upper Moreland 56, Springfield (M) 34

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 46, Central Bucks South 45

Central Bucks West 58, North Penn 47

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South 61, William Tennent 54

Abington 60, Pennsbury 36

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School 57, Woodlynde 19

NONLEAGUE

Parkway Northwest 38, Maritime Academy 29

Science Leadership 40, Roxborough 29

Parkway West 52, Randolph 42

Bonner-Prendergast 59, Lansdale Catholic 50

Nazareth Academy 48, Penn Wood 43

Baptist Regional 34, Christian Academy 23

Friends' Central 53, Baldwin 41

Kennett 35, Avon Grove 14

Boys' Swimming

George School 102, Shipley 34

Unionville 104, Kennett 66

Girls' Swimming

CHES-MONT LEAGUE

Unionville 127, Kennett 42

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School 119, Shipley 47

NONLEAGUE

Friends' Central 90, Moorestown Friends 56

Wrestling

INTER-AC LEAGUE

Haverford School 50, Penn Charter 25

PUBLIC LEAGUE

Olney 48, Palumbo 30

Mariana Bracetti 58, West Philadelphia 15

Frankford 40, Lincoln 36

Northeast 43, Washington 22

Franklin Towne Charter 57, Edison 22

NONLEAGUE

Collingswood 63, Mastery Charter 9

Wissahickon 39, Pottsgrove 33

Bicentennial Constitution

Morrisville 8 12 11 11 - 42

Calvary Christian 11 14 21 16 - 62

M: Anthony Bollard 7, Nick Castillo 13, Don Kinslow 6, Ricky Melendez 15, Davae Watson 1.

CC: Josh Bair 8, Jon Boback 8, Peter George 2, Paul Lacroix 6, Dan McGuigan 5, Robert Morales 4, Joel Thibodeau 2, Dustin Vitale 22, Jared Wenger 5.

Plumstead Christian 11 10 6 8 - 35

Faith Christian 13 11 7 11 - 42

PC: Justin Brautigan 3, Max Drake 16, Alex Geistdorfor 8, Andrew Johnson 3, Josh Sharik 5.

FC: Will Diaz 12, John Hasson 5, John Hein 11, Tyler Landis 2, Cameron McDonald 4, Eric Prescott 8.

Phil-Mont Christian 17 9 13 7 - 46

Delco Christian 20 12 14 18 - 64

PC: Micah Baldez 1, Seth Brandenburg 3, Zach Dolton 19, Ben Hamilton 16, Jarred Luckey 7.

DC: Ron Borrell 17, Austin Fischer 14, Alex Linton 1, Henry Miller 16, Jerome Staley 7, Austin Stevens 7, Dan Teano 2.

Bicentennial Independence

Devon Prep 18 2 10 3 9 - 42

Bristol 3 5 22 3 3 - 36

DP: Chris Bauers 7, Mike Giampietro 12, John Kane 7, Ian McConnell 2, Mike McKenna 14.

B: Aidan Coughlin 2, Trevor Leone 14, Chad Palmer 6, Ryan Rigby 6, Maurice Towner 7, Ryan Weinkopff 1.

New Hope-Solebury 5 11 9 16 - 41

Holy Ghost Prep 13 15 10 18 - 56

NH: Pat Brennan 7, Jack Dougherty 12, Matt Massimino 4, Leo Massimino 7, Spencer Tinkel 11.

HGP: Matt England 15, Trey Grupp 3, Matt Hoover 2, Jack Kalmes 12, Raffaele Leporace 1, Benny Obaze 2, Zahir Watkins 7, Greg Wozniak 11, Bennett Zaba 3.

Catholic League

St. Joseph's Prep 16 22 16 12 - 66

Cardinal O'Hara 16 8 18 7 - 49

SJP: Mark Hueber 2, PJ Kelly 3, Dan Nedbal 3, Miles Overton 26, Kyle Thompson 4, Stephen Vasturia 28.

CO: Chris Duffin 5, Sean Havink 25, Andrew Louden 6, Mike Louden 6, Mark Plousis 4, Tom Schwartz 3.

Bonner-Prendergast 4 5 11 13 - 33

Father Judge 14 22 9 16 - 61

B: Nick Czibik 6, Danny Ings 6, Tim McCaffrey 1, Joe Oquendo 4, Joey Quinn 6, Ansu Sanoe 3, Christian Summers 1, Pat Vanderslice 6.

FJ: Mike Amrhein 2, Will Brazukas 3, Sean Hanna 19, Aaron Higgins 3, Brandon McGuire 13, Quincy Reed 4, Malik Robinson 4, John Ryan 2, Jeff Seigafuse 11.

Lansdale Catholic 6 6 19 8 - 39

Bishop McDevitt 13 14 8 15 - 50

LC: Corey Kirk 8, Kyle Pavlik 9, Brian Rafferty 10, Andrew Riviello 5, Jim Rock 3, Chris Rudisill 2, Brendan Schneider 2.

BM: Tyreek Fairfax 6, Carl Garner 14, Rashawn Green 6, Tyrell Long 14, Kenyatta Long 7, Dural Watson 3.

West Catholic 5 14 11 21 - 51

Neumann-Goretti 25 15 24 13 - 77

WC: Brandon Bates 2, Jalil Branch 20, Tyshar Brown 3, Torey Green 16, Jones 4, Layquan Muhammad 3, Jayleen Roberson-Cosby 3.

N: Vaughn Covington 3, Jamal Custis 10, John Davis 10, Shawn Grubb 3, Troy Harper 15, Lamarr Kimble 4, Ja'Quan Newton 11, Hanif Sutton 13, Tony Toplyn 8.

Archbishop Carroll 21 21 17 6 - 65

Conwell-Egan 4 0 15 14 - 33

AC: Ernest Aflakpui 6, Zafir Copeland 5, Derrick Jones 14, Nick Jones 6, Joe Mostardi 16, Brian Mulligan 2, Armand Sorrentino 7, Yosef Yacob 9.

C: Jordan Burney 2, Vinny Dalessandro 6, Stevie Jordan 5, Sean Kelly 6, Mike Kelly 6, Lapri Pace 8.

Roman Catholic 12 15 9 10 10 - 56

LaSalle 2 15 14 15 3 - 49

RC: Traci Carter 19, Shep Garner 16, Rashann London 15, Manny Taylor 2, TreVaughn Wilkerson 4.

L: Pat Cooney 6, Alex Cuoci 6, Malik Janifer 4, Steve Smith 1, Amar Stukes 28, Ryan Winslow 4.

Central League

Ridley 9 20 7 15 - 51

Radnor 13 2 9 16 - 40

R: Ken Bartow 15, John McGill 11, Zain Shaw 15, Mike Smoluk 8, Ameer Staggs 2.

R: Nelson Blickman 13, Colin Castro 4, Nick Kelly 2, Andrew Lundstrom 10, Terrance Quinn 9, Ben Savage 2.

Penncrest 10 11 11 13 - 45

Harriton 5 20 17 14 - 56

P: Eddie Baxter 10, Ben Cassanova 12, Rahmi Halaby 13, Kalvin Simpson 2, Kyle Tommasino 8.

H: Tas Dixon 15, Jake Rosenberg 3, Matt Sherman 15, Alex Shippen 9, Brandon Winston 14.

Haverford High 10 7 12 14 - 43

Strath Haven 16 5 14 24 - 59

HH: Gabe Armando 10, Jack Donaghy 3, Ed Durkin 2, Tom Leibig 19, James McWilliams 4, Mike O'Hallaron 5.

SH: John Fender 11, Michael Fisher 5, Kevin Howie 11, Ty Legree 13, Kevin Sherry 5, Eric Trowery 14.

Friends Schools League

Moorestown Friends 4 9 9 3 - 25

Academy of N. Church 9 21 22 6 - 58

MF: Joe Beideman 4, Doshi 2, Eric Harkaway 3, Dan Richards 9, Dhalil Sadiq 7.

AoNC: Darryl Bryant 14, Vince Jackson 5, Peyton Johnson 14, Sadiq Jones 3, Quadir Phillips 7, Sean Scott 7, Trey Weston 8.

Westtown 16 13 9 7 - 45

Shipley 13 1 6 14 - 34

W: Stephen Baratta 2, Justinas Gaizelis 8, Habib N'Garnim 1, Jared Nickens 22, Pierre Sarr 4, Yilret Yiljep 8.

S: Josh Gorrell 2, Shawn Harvey 5, Quamier Johnson 9, Ron Ridgway 6, Zac Tillman 12.

Germantown Friends 15 13 12 8 - 48

George School 5 4 8 5 - 22

GF: Andrew Aldridge 2, Austin Harriott 9, Ray Leon 10, Nae Murdic 4, Jamil Pines-Elliot 10, Will Randall 8, Jesse Smith 5.

GS: Luke Haug 3, Muhmmad Johnson 3, Sekou Kaba 14, Timofei Kharisov 2.

Inter-Ac League

Haverford School 18 5 15 16 - 54

Penn Charter 9 12 16 12 - 49

HS: Levan Alston 27, Eric Anderson 13, Sema'j Reed 10, James Tarte 4.

PC: Demetrius Isaac 7, Chase Kumor 8, Mike McGlinchey 13, Sean O'Brien 13, Alex Schwarz 6, Austin Williams 2.

Springside Chestnut Hill 15 5 7 18 - 45

Episcopal Academy 14 12 15 22 - 63

SCH: John DeAngelis 2, Paul Dooley 8, Andrew Dowds 13, Mike Hayes 6, Tom Hogan 2, Frank Jackson 2, Bobby Keyes 12.

EA: Matt Angelos 12, Kevin Gayhardt 12, Mike Jolaoso 9, Connor Martin 4, Chris McNeal 16, Samir Taylor 10.

Public League A

Bartram 16 13 12 24 - 65

Vaux 15 24 21 22 - 82

B: Raul McIlwain 2, Malik Noel 20, James Suber 13, Khayri Washington 21, Michael Watkins 4, Terrieck Williams 5.

V: Joseph Burnett 6, Amir Butler 21, Sammy Foreman 4, Daron Johnson 6, Rysheed Jordan 30, Trayvond Massenburg 4, Lester Mattox 6, Karon Snead 5.

Dobbins 19 6 8 18 - 51

Del-Val Charter 4 32 17 15 - 68

D: Wanya Barren 4, Darnell Butts 3, Robert Edwards 11, Dashawn Gindraw 4, Dequan Jackson 7, Devante Laws 14, Tyron Robeson 12.

DC: Dashon Giddens 11, Human 7, Bysil Northern 1, Greg Sharp 8, Jamir Taylor 12, Darius Wallace 14, Clayton Wolfe 12, Hassan Young 3.

Suburban American

Upper Merion 7 13 15 6 - 41

Cheltenham 11 16 12 12 - 51

UM: Riece Jenerette 9, Danny Kubler 5, Justin Lewis 5, Connor McGrath 11, Samik Patel 4, David Stecz 3, Eric Wells 4.

C: Aaron Burton 8, Kevin Graham 9, Guy Henderson 12, Shakur Jackson 3, Aaron McGlawn 19.

Norristown 10 15 13 16 - 54

Wissahickon 11 11 14 19 - 55

N: Marquis Bryant 7, Chris Evans 6, Bernard Gordon 7, Jahbri Hargrove 4, Daquan Holcomb 3, Josh Johnson 12, Luke Kelley 8, Curt Lever 7.

W: Gordon Bentley 3, Todd Bentley 1, Chris Carradorini 8, Jesse Huntsicker 2, Chris Vila 13, Chase Wilson 28.

Plymouth Whitemarsh 17 17 13 5 6 - 58

Upper Dublin 13 19 11 9 7 - 59

PW: Dee Bennett 7, Manuel Herezi 10, Cameron Johnson 2, Anthony McKie 16, DJ Minetola 2, Andre Mitchell 4, Michael Reddick 8, Chase Rodgers 9.

UD: Malcolm Berry 2, Andrew Carber 16, Simeon Fryer 14, Kurt Goff 10, Morey Hershgordon 13, Kevin Woods 4.

Upper Moreland 9 15 14 15 - 53

Springfield (M) 11 12 7 15 - 45

UM: Kohn 14, LaRosa 2, Martin 9, McFall 8, Robinson 12, Villanueva 2, Williams 6.

S(: Malik Ball 3, William Dahm 16, Connor Gill 2, Matt Krewson 8, Luke Pollock 3, Chris Stone 13.

Suburban Continental

Pennridge 8 4 13 15 - 40

Central Bucks East 9 10 12 8 - 39

P: Kyle Bigam 2, Drew Dietterich 2, Jeff Garner 8, Alex Krivda 4, Pat McClatchy 8, Joe Molettiere 2, Shane Schmidt 14.

CBE: Kyle Clow 6, Brendan McLaughlin 2, Kevin Phelps 8, Danny Reilly 3, Matt Stauffer 12, Tommy Strasburger 8.

Central Bucks West 11 14 10 6 - 41

North Penn 21 5 8 9 - 43

CBW: Pat Kelley 1, Jared Kelly 8, Riley Kratzke 8, Cal Reichwein 10, Tyler Schecter 14.

NP: Stephan Brown 12, Aaron Dean 11, Jason Jones 2, Jin Lim 6, Noah Melchior 12.

Central Bucks South 6 7 11 15 - 39

Souderton 6 10 11 10 - 37

CBS: Ricky Dennis 4, Kevin Doyle 2, Dan Giaquinto 10, TJ Ohntrup 11, Kevin Raymond 5, Brennan Rudnick 2, Matt Scamuffo 4, Chase Vonder Schmalz 1.

S: John Kanas 18, Carter Knight 2, Austin Murphy 4, Dan Ohara 2, Steve Schaffer 3, Brandan Wagner 4, Anthony Williams 4.

Quakertown 4 8 20 14 - 46

Hatboro-Horsham 17 20 14 15 - 66

Q: Liam Buckley 4, Justin Klee 8, Colin McLaughlin 2, Kevin Norazisis 1, Jake Perrine 2, Mark Repsher 5, Lucas Schan 8, Griffin Schmidt 8, John Smith 2, Brett Wolf 4.

H: Kevin Barron 4, Mike Brown 27, Sami Hameid 1, Ryan Kelly 5, Walt Kimble 2, Jack Lavery 5, Zach Quattro 19, Brett Tarroff 1, Jack Wingen 2.

Suburban National

Bensalem 18 9 13 4 - 44

Truman 13 10 9 14 - 46

B: Stephen Johnson 9, Deion Jones 2, Mitchell 2, Austin Nyekan 8, Donnie Reed 5, Leo Vincent 18.

T: Brandon Anparo 6, Ja'er Brown 2, Merdic Green 23, Marcus Palmer 4, Pat Stone 2, Lucas Waters 9.

Council Rock North 16 13 15 12 - 56

Neshaminy 6 15 12 12 - 45

CRN: Ryan Baker 3, Rip Engel 13, Brandon Knotts 7, Madison 2, Kyle McCloskey 17, Josh McWilliams 6, Chris Rolwand 8.

N: Marvin Carr 12, Cameron Fattore 7, Leon Houser 1, Trevor Lay 2, Mark Leonhauser 2, Conner McGarry 3, Jaylen Picket 16, Stephon Tucker 2.

William Tennent 11 7 9 16 - 43

Council Rock South 9 8 19 19 - 55

WT: Matt Alden 20, Vinnie Case 6, Donny Halbruner 2, Horace Spencer 14, Mike Wasserleben 1.

CRS: Christian Crane 26, Will Faccenda 8, Eric Gallo 1, Stuski 6, Tom Townsend 14.

Nonleague

Bodine 15 19 10 13 14 - 71

Edison 13 12 18 14 10 - 67

B: Sahlil Harris 22, Jakwon McQueen 12, Tyron Price 11, Joseph Walker 26.

E: Montrell Gilliam 27, Kareem Hallman 4, Angelo Maldonado 3, Victor Navarez 26, Quadeer Pratt 7.

Fels 20 20 13 11 - 64

Northeast 18 18 26 25 - 87

F: Allan 2, James Cottrell 11, Jordan Grant 2, Danil Mateo 22, Aquil Phelps 9, Jacob Smith 3, Daquan Williams 10.

N: Daquan Bohannan 15, Dalvin Johnson 5, Karry Lawrence Jr. 2, Gregory Mickens 4, Tony Nayan 16, William Ofrafo-Smart 2, Kyree Simpson 6, Elmange Watson 9, DeAndre Williams 24, Omari Wilson 4.

Frankford 10 17 10 11 - 48

Martin Luther King 9 21 15 15 - 60

F: Andre Coach 2, Joe Ricketts 7, Donald Robinson 12, Shaquil Rone 11, Quadire Truesdale 2, Tyree Tucker 8, Denzel Turbeville 6.

MLK: Greg Bennett 9, Raquan Brown-Johnson 12, Fa'Teem Glenn 13, C-Ron Jennings 4, William Leak 4, Brandon McNair 5, Shakoor Woodson 13.

Sankofa-West Chester 10 4 7 4 - 25

Church Farm 26 22 16 8 - 72

SC: W. Downing 11, Leny 2, Smith 3, Turner 2, Young 7.

CF: Aondofa Anyam 12, Jan Bohm 13, Larry Cermak 10, Mike Mohamed 5, Tyler Ofray 2, Nkosi Pile 1, Mlynue Reeves 9, Nnamdi Render 3, John Rodriguez 6, Joey Shelton 9, Malik Towles 2.

Esperanza 15 13 13 6 - 47

Interboro 13 12 17 3 - 45

E: Brandon Adams 4, Alwell Agbara 8, Bobby Berdecia 2, Warren Chance 5, Lamere Jones 6, Ravi Sinanan 10, Stanley Whittaker 12.

I: Allen 2, Barnett 10, Brady 8, Gallo 4, Gamble 3, Kane 4, Moralis 8, Simmons 6.

Baptist Regional 10 8 8 13 - 39

Christian Academy 22 11 13 13 - 59

BR: J.T. Giandiletti 2, Matt Goodman 2, Simon Hamilton 15, Ben Sandberg 6, Harry Sauers 6, Sheldon Shen 4, Nate Sneller 4.

CA: Chad Gisel 2, Brit Haseltine 3, Trevin Jones 19, DeMoss Jones 12, Damone Jones 12, Brady Waller 4, Jeremiah Williams 7.

Kennett 11 14 17 16 - 58

Avon Grove 9 7 13 16 - 45

K: Boldin 1, Jackson Hyland 16, Vaughn Jenkins 6, Jordan Jones 8, Yohsuke Kobayashi 8, Gabe Leto 2, Will Pollard 4, Maalik Rochester 13.

AG: Mike Bullins 6, Mike Byrd 8, Andrew Calogreco 5, Colin Deihle 5, Nick Hamilton 8, Quinn Parsons 12, Meeka Seipel 1.

Jenkintown 13 5 1 16 - 35

Christopher Dock 11 9 9 15 - 44

J: Ethan Goldman 3, Colin Mulvaney 11, Joe Sobolewski 17, Greg Wagner 4.

CD: Jared Armstrong 14, Sean Hinson 2, Najee Miller 7, Azariah Parmer 13, Tarrell Willis 8.

Reading 14 10 7 18 - 49

Imhotep Charter 18 8 22 20 - 68

R: Abrem 21, Benz-Puente 4, Bradford 3, Burdine 2, Clay 6, Garcia 2, Gibson 7, Reyes 2, Stanford 2.

IC: Brandon Austin 24, Deryl Bagwell 4, Jakwon Jones 2, Devin Liggeons 2, Dymir Logan 5, Abraham Massaley 9, Basil Thompson 22.

Phelps 9 8 12 13 - 42

Friends' Central 14 12 13 14 - 53

P: Ryan Alfred 2, Martin Bedulskij 2, Ganlandou Cisse 8, Abdou Diaw 4, Marcus Floyd 9, Shakiel Humphrey 2, Terry Larrier 10, Brandon Tull 5.

FC: Billy Cassidy 11, Karonn Davis 17, De'Andre Hunter 9, Jonathan Lawton 7, Will Pedrick 9.

Bicentennial League

Bristol 6 6 4 3 - 19

Jenkintown 24 11 18 6 - 59

B: Katerina Moore 2, Tyra Reynolds 2, Alicia Riley 2, Katelynn Santana 2, Janiree Wooten 11.

J: Emma Dillon 5, Emma Dorshimer 21, Madison Kremp 6, Sara Owens 4, Sarah Ross 6, Lauren Shenk 4, Ruby Westkaemper 13.

Bicentennial Constitution

Plumstead Christian 6 2 0 6 - 14

Phil-Mont Christian 11 12 12 12 - 47

PC: Abby Ciotta 1, Seline Disco 3, Brynna Hughes 2, Tori Roberts 2, Ruth Thurston 6.

PC: Traci Goodman 8, Jana Goodman 11, Keyen Green 8, Carly Johnson 4, Grace Koffel 4, Katharine Olinger 2, Katie Siebert 10.

Catholic League

Archbishop Wood 17 20 17 7 - 61

Hallahan 2 5 6 12 - 25

AW: Jane Arcidiacono 3, Aly Baggitt 4, Aubree Brown 6, Jess Kaminski 2, Brit Keyes 4, Emily Kiersnowski 14, Ashley McAfee 2, Catey McFadden 6, Haley Scullion 8, Laura Trisch 10, Colleen Young 2.

H: Emily Gailbraith 11, Johanne Machin 6, Allison Phelan 2, Sam Quigley 2, Katie Shields 2, Stermel 2.

Bishop McDevitt 2 3 9 14 - 28

Neumann-Goretti 13 10 19 8 - 50

BM: Chanel Brooks 6, Sydney Charles 2, Sierra DaCosta 13, Damaris Hills 4, Shakira P. 3.

N: Ella Awobajo 2, Ka'ryne Benson 6, Stephanie Brown 9, Alisha Kebbe 7, Sianny Martin 11, Kamiah Smalls 9, Tanesha Sutton 6.

Central League

Marple Newtown 6 2 6 8 - 22

Conestoga 9 8 9 9 - 35

MN: Carly Hamilton 2, K. Houghton 2, Rylee Power 6, Nicole Smythe 10, Izzy Tello-Green 2.

C: Ali Grundy 12, Trish Kovach 2, Ellie Mack 6, Jill Miscioli 6, Kate Nalevanko 4, Mackenzie Orr 4, Maddy Tessier-Kay 1.

Springfield (D) 16 7 6 7 - 36

Upper Darby 13 16 7 9 - 45

S(: Alyssa Abbonizio 4, Rebecca Bennett 8, Olivia Kane 9, Alex Poplawski 10, Nicole Ward 5.

UD: Leilani Beckham 4, Tori McElaney 1, Tyra Polite 19, Olivia Townsend 3, Michelle Walls 4, Dominique Williams 14.

Harriton 18 16 19 17 - 70

Penncrest 10 12 18 19 - 59

H: Nadriah Anderson 8, Claire Coyle 2, Meredith Maguire 8, Katie Melvin 23, Haley Morris 2, Sabrina Tabasso 21, Yuam 6.

P: Erin Dougherty 7, Ashley Foy 2, Lauren Huggins 20, Shayla Kennedy 4, Sam Martino 20, Nicole Mason 2, Charlene Mulholland 4.

Friends Schools League

Academy of N. Church 4 4 2 4 - 14

Moorestown Friends 12 18 6 8 - 44

AoNC: Clymer 2, Raymond 6, Rose 4, Smith 2.

MF: Hannah Creighton 2, Claire Langlotz 3, Lauren Lowe 10, Emily McKeown 17, Katrina Savon 3, Alaina Shivers 4, Noelle Smith 5.

George School 2 12 12 10 - 36

Germantown Friends 9 14 23 11 - 57

GS: Ginneh Dickinson 12, Natalie Hackett 2, Jessica Minderjahn 11, Kim Muth 7, Zoe Silver 4.

GF: R. Allison 3, Lizzie Becker 18, Julia Mankoff 7, Sophie Mercuris 2, Caroline Myran 12, Imiani Ross 6, Katherine Walden 9.

Shipley 27 12 8 7 - 54

Westtown 2 2 9 4 - 17

S: Sox Alexander 14, Liz Denbigh 2, Martine Fortune 10, Nia Hollands 8, Courtney Redcross 10, Anna Scutt 2, Emily Talluto 2, Colleen Walsh 6.

W: Katie DeLuca 2, Lola Salter 4, Jordan Weir 11.

Friends Select 5 11 7 11 - 34

Abington Friends 25 11 16 8 - 60

FS: Kai Hardy 20, Hebben-Teas 3, Sydney Leffler 3, Zeina Maldonado 1, Emily Payne 7.

AF: Bianca Adams 10, Alexa Bowman 8, Morgan Burrell 2, Lauren Gold 17, Isabel McPeak 2, Alexa Middleton 15, Asia Turner 4, Bridget Warlea 2.

Inter-Ac League

Penn Charter 9 9 10 10 - 38

Springside Chestnut Hill 15 7 15 14 - 51

PC: Hannah Fox 7, Ayanna Matthews 15, Nicolette Napoleon 10, Taylor Zahairagunn 6.

SCH: Maddi Hinchey 6, Lindsay Hiner 4, Gianna Pownall 24, Julia Schumacher 14, Madi Sehn 3.

Germantown Academy 8 11 8 17 - 44

Notre Dame 11 7 14 17 - 49

GA: Olivia Gorman 15, Kendall Grasela 1, Margaret Anne Hubbell 12, Erin Lindahl 5, Kiernan McCloskey 11.

ND: Ali Abbonizio 4, Nikki Callahan 6, Emily Ferrow 4, Kathleen Fitzpatrick 20, Alex Kane 7, Megan McGurk 8.

Agnes Irwin 6 10 16 5 - 37

Episcopal Academy 22 14 16 5 - 57

AI: Sierra Corbett 8, Amanda Crowley 6, Faith Devlidger 12, Christine Duffy 3, Alex Pew 2, Lauren Spinelli 2, Stephanie Williams 4.

EA: Sarah Abbonizio 11, Leah Becker 5, Kristen Hinckley 11, Maria Kilcullen 4, Meghan Pickell 8, Megan Quinn 18.

Pioneer Conference

Perkiomen Valley 10 15 7 11 - 43

Phoenixville 5 8 5 6 - 24

PV: Ana Bruni 4, Caitlyn Byrne 1, Kelsey Geise 3, Mikki Guiton 11, McKenna Kohler 2, Katie Leahy 3, Anna Leonard 11, Lauren Leonard 1, Kelly O'Brien 4, Haley Streeper 1, Tori Walter 2.

P: Jada Boyce 2, Gabby Duda 2, Aubrey Flagg 8, Nicole Lemon 5, Annie Rubino 2, Mary Sinnott 5.

Public League

Martin Luther King 3 9 0 12 - 24

Central 27 8 17 10 - 62

MLK: Alexandria 8, Henderson 1, Morris 15.

C: Hayley Bartkus 2, Kayla Henderson 22, Nicole Kaminski 8, Samantha Marrero 10, Shanique Mattis 10, Katona Payne 2, Liza Tomczuk 4, Reuneshia Williams 4.

Lincoln 10 6 15 14 - 45

Fels 13 5 8 11 - 37

L: Kellecia Brown 6, Tyshell Jesse 13, Aaliyah Thurman 26.

F: Brodster 17, Cross 2, Miller 5, Patterson 2, Williams 6.

Carroll 6 0 1 2 - 9

Imhotep Charter 26 16 16 12 - 70

C: Sabrina Clement 4, McMemanin 2, Alissa Saez 3.

IC: Yolanda Dantzler 3, Dayzha Davis 9, Bianca Dunham 4, Shadiera Jenkins 4, Shalia Kerr 6, Mayah Kitchen 2, Shaquaya Matthews 2, Ajee Miller 1, Mirran 4, Ashley Murray 4, Deja Reynolds 14, Destiny Russell 11, Danae Underwood 4, Anae Underwood 2.

Washington 8 2 3 2 - 15

Simon Gratz 18 21 13 11 - 63

W: Kyra Jones 2, Salena Powers 7, Nilsa Rodriguez 2, Marlenys Rojas 2, Unique Wright 2.

SG: Brinklea Barnes 10, Tiana Barnett 19, Chirelle Gregg 2, Brianna Jenkins 10, Niarra Justice 4, Aaliyah Mont 2, Faith Sawyer 10, Robmira Taylor 4, Taylor White 2.

West Philadelphia 5 10 10 13 - 38

Southern 16 16 15 8 - 55

WP: Boyd 3, J.Robinson 4, Manner 4, C. Parker 5, Williams 22.

S: Dione Ball 19, Khadijah Davis 4, Emily Gonzalez 6, Nadirah Mercer 17, India Piner 6, S. Tolbert 3.

Elverson 6 8 12 20 - 46

Audenried 2 11 6 15 - 34

E: Keyana Jones 14, Melika Parker 1, Shayla Thompson 10, Mikayla Torrance 21.

A: Keaundra Clark 13, Tyneesah Davenport 8, Deja McKinney 10, Labriyah Smith 3.

Olney 9 2 6 6 - 23

Frankford 14 5 13 8 - 40

O: Sultana Abdullah 4, Nancy Coleman 4, Taahera Drummond 2, Rebecca Joseph 13.

F: Holladay 13, Kersey 2, Murray 8, Laquana Negbe 3, Saison 12, Tellado 2.

Edison 2 7 0 5 - 14

Kensington 23 12 10 4 - 49

E: Destini Clark 4, Ivanee Cruz 3, Cesiah Nivera 4, Keishla Rosa 3.

K: Sonia Cortez 12, Nyshea Gates 5, Dajah Gladney 15, Yania Lewis 2, Yamiera Rivera 13, Ashley Sanchez 2.

Girls High 12 12 8 12 - 44

Northeast 14 11 10 10 - 45

GH: Breanna Lineman 19, Grisselle Otero 1, Teene Pina 19, Nakea Shoemake 5.

N: Lovely Accilus 2, Barkley 2, Jaqueline Hagan 8, Davis Spina 6, Thomas 2, Lauren Willis 25.

Bok 8 0 11 5 - 24

Overbrook (Pa.) 6 12 10 16 - 44

B: A. Mack 4, Matthrews 3, Catherine Meyers 15, Mia Spady 2.

O(: Brown 13, Fowler 2, Garriest 4, Hall 2, Peel 11, Rowe 12.

Freire Charter 11 7 22 11 - 51

Dobbins 2 13 10 4 - 29

FC: Johnson 4, D. Meally 2, Paris 2, A. Pollard 4, Chantel Thomas 13, Chelsea Woods 26.

D: Judy Battle 2, Burns 2, Najimah Chestnut 8, Leahna Lewis 11, Martin 6.

Mastery North 8 11 6 15 - 40

Franklin Towne Charter 12 9 9 19 - 49

MN: Delina Adams 6, Stephanie Reed 6, Nyleela Rousseau 14, Jean Sheared 7, Kayla Thomas 5, Ward 2.

FTC: Madeline Cepparulo 6, Rachel Gilborges 5, Rebecca Gilborges 13, Alexis O'Neill 5, Stefanie Ulmer 20.

Franklin Learning Center 7 10 8 14 - 39

Palumbo 10 6 14 11 - 41

FLC: Shacolia Butts 2, Ashley Fulton 5, Octavia Johnson 11, Shaidiah McNeair 17, Munirah Scott 4.

P: MeMe Falligan 11, Sausha Gabourel 8, Chelsea Keenan 4, Jileah Leake 1, Arianna dos Santos 9, Jasmine Sowell 8.

Engineering & Science 6 7 22 2 - 37

Bodine 6 6 8 7 - 27

E&S: Enffinti Brown-Smith 9, Amber Dennis 6, Amanda McClain 3, Shana Owens 5, Mya Patton 2, Aaliyah Worley 12.

B: Tianna Garvin 8, Taneka Garvin 6, Shaneka Garvin 2, Sydney Mitchell 4, Sherry Rucker 7.

Parkway Center City 12 11 10 12 - 45

University City 4 11 9 7 - 31

PCC: C. Cerdan 11, Brittany Hinton 6, L.Watkins 10, A. Penn 18.

UC: Amber Collins 2, Dorian Jones 14, Jareiah Keith 15.

New Media Charter 9 19 5 16 - 49

Paul Robeson 14 17 18 22 - 71

NMC: Aaliyah Bennett 7, Ranira Johnson 24, Veronica Noel 9, Aniyah Peterson-Wilcox 2, Lynnette Yates 10.

PR: Melvene Gainey 3, Zuria Lewis 18, Totiana Myers 6, Pressley 16, Nashadaye Taylor 5, Tiffany Then 29.

Mastery South 5 0 3 2 - 10

Prep Charter 26 7 12 17 - 62

MS: Mary Gaffney 6, Dionna Mays 2, Sasha Roadcloud 2.

PC: India Cauley 15, Ciani Cryor 11, Kashache Harris 5, Ciera Nimmons 9, Ahnje Timbers 9, Hannah Timmons 13.

Strawberry Mansion 3 2 6 2 - 13

Motivation 13 20 14 9 - 56

SM: Garrison 3, Destiny Hicks 3, Victoria Langley 2, India Squire 5.

M: Amani Deans-Baker 2, Kiera Estes 16, Dashiyah Green 6, Richnie Jasmine 2, Chataki McDonald 8, Darling McGill 2, Tiffany Tillman 20.

Rush 0 12 0 3 - 15

Germantown 13 9 11 17 - 50

G: Tyneka Alfrod 7, Ashiga Childs 8, Ebony Geddis 1, Tyshay Kennedy 3, Ayontae London 2, Jahneya Mitchell 21, Raven Palmer 4, Anari Williams 4.

Swenson 3 7 12 7 - 29

Phila. Academy Charter 11 10 12 6 - 39

S: Taylor Fluellen 3, Kim Haughey 2, Toni Hicks 1, Alexis Rascioli 12, Shaquay Small 11.

PAC: Ashley Ball 7, Haley Keller 10, Sarah Kleinbrahm 8, Michaela McMonagle 6, Caitlyn Stewart 6, Jaqueisha Zakiyyah 2.

Del-Val Charter 6 14 6 16 - 42

Mariana Bracetti 15 7 15 16 - 53

DC: Amina Alexander 1, Anya Crowder 12, Eboni Goodwin 11, Aalyah Joiner 13, Aseliah Magnum 5.

MB: Tatiana Concepcion 11, A. Contrera 2, Faldanas 6, S. Gantt 4, Keishla Gilmore 30.

Suburban American

Wissahickon 15 7 4 11 - 37

Norristown 20 17 16 10 - 63

W: Meredith Byrne 2, Dominique Earland 4, Daria Earland 5, Brittany Gelman 3, Alisha Kelly 2, Rachel Stone 8, Bridget Sweeney 3, Donyea Tate 3, Kiaw Wright 7.

N: Keifonna Ferguson 6, Briana Hedgepath 17, Brianna Kennedy 7, Sidney Morse 21, Brianna Schools 2, Essence Williams 10.

Springfield (M) 0 9 4 21 - 34

Upper Moreland 8 14 13 21 - 56

S(: Veronica Asman 7, Maisey Bradley 2, Sara Daley 4, Pape 7, Jewell Ringgold 5, Savanah Shackleford 5, Meghan Wheatley 4.

UM: Victoria Baez 5, Amanda Getz 4, Karli Lynch 15, Lindsey Walder 25, Colleen Ward 5, Emily Zanine 2.

Upper Dublin 15 11 18 11 - 55

Plymouth Whitemarsh 10 5 8 7 - 30

UD: Gabriella Bucci 2, Allison Chernow 2, Regan Gallagher 10, Curtrena Goff 13, Larissa Leyes 1, Kayla McAneney 14, Lauren Rothfield 9, Brianna Spector 4.

PW: Nikki Casey 4, Simone Jacques 4, Rachel Konowall 9, Maude Orler 2, Maya Thomas 2, Alynna Williams 6, Kayla Wisniewski 3.

Cheltenham 19 11 6 14 2 - 52

Upper Merion 10 15 10 15 6 - 56

C: Sabrina Casseus 15, Monet McGorda 6, Seraiah Robinson 7, Amarri Trueheart 19, Gabrielle Wright 5.

UM: Katherine Bailey 4, Anna Davis 3, Dominique Gambone 10, Amanda McAteer 3, Kristina O'Sullivan 20, Julia Reinert 2, Regie Robinson 14.

Suburban Continental

Souderton 16 7 8 15 - 46

Central Bucks South 11 13 12 9 - 45

S: Sarah Derstein 12, Allison Gallagher 14, Katie O'Connor 2, Bianca Picard 14, Libby Wetzler 4.

CBS: Amber Eise 3, Kelli Joerger 2, Lauren Mosher 21, Rachel Salkowski 10, Amanda Schneider 2, Jordan Vitelli 7.

Suburban National

Abington 11 13 16 20 - 60

Pennsbury 14 10 6 6 - 36

A: Bre Bermel 7, Alex Brusha 1, Michael Harris 11, Kate Hughes 1, Sammy Lochner 17, Gabby Nolan 9, Deja Rawls 13, Gigi Vitelle 1.

P: Sajanna Bethea 6, Kaitlin Kelly 7, Carly Kovin 10, Courtney Kruscavage 7, Alexa Lukas 2, Katherine Silvernail 4.

Council Rock South 20 10 13 18 - 61

William Tennent 9 9 24 12 - 54

CRS: Cara Barlow 12, Shannon Boyle 8, Courtney Brown 7, Taylor Dillon 13, Alexis Hofstaedter 21.

WT: Nikki Alden 15, Allison Chatburn 13, Ally Fenner 6, Angie Pomponio 18, Taryn Wright 2.

Tri-County League

Perkiomen School 21 13 10 13 - 57

Woodlynde 7 4 4 4 - 19

PS: Gillian Albanese 4, Christen Burdo 17, Stephanie Falcone 14, Faraco 2, Mindy Gallagher 3, Nicole Pupillo 15, Shabrach 2.

W: Tianna Buck 6, Maya Holloway 2, Gaylen Martin 2, Alex Roberts 4, Michaela Trusk 5.

Nonleague

Roxborough 9 8 8 4 - 29

Science Leadership 9 11 12 8 - 40

R: Marquida Ebron 10, Naudia Thomas 10, Cassandra Upchurch 6, Chelsea Warren 3.

SL: Khadijah Fofona 3, Imain Holness 4, Allison Kelly 4, Dayona McNeil 12, Joy Morrow 16, Alissa Winner 1.

Parkway Northwest 7 7 15 9 - 38

Maritime Academy 6 10 4 9 - 29

PN: O'Shea Burnett 2, Shanell Coleman 4, Danita Dalton 4, Savannah Patterson 22, Sabreeah Scott 1, Amber Yancey 5.

MA: Jatara Allen 6, Curvina Daniels 2, Mylika Flacks 18, Shakira Skipper 3.

Penn Wood 9 9 10 15 - 43

Nazareth Academy 13 12 11 12 - 48

PW: Lorna Caesar 15, Camara 9, Chelsea Dent 4, Lisa Eddings 4, Gabby Harrison 2, Joy Morton 7, Simone Walker 2.

NA: Jackie Dollard 2, Nicole Dombrowski 18, Alex Edger 6, Marissa Sylvester 13, Karli Visconto 6, Bridget Watson 3.

Baptist Regional 5 6 11 12 - 34

Christian Academy 2 3 7 11 - 23

BR: Mary Pat Murray 2, Britton Prentice 3, Bryanna Prentice 19, Sara Sandberg 4, Kate Shober 6.

CA: Gracie Cryan 20, Krystal Mason 3.

Baldwin 8 9 10 14 - 41

Friends' Central 9 12 16 16 - 53

B: Imani Brown 3, Kejohna Hammond 14, Danielle Hammond 7, Fiona McCanney 2, Jennifer Motter 6, Nellie Shields 2, Alexandra Thaler 7.

FC: Taylor Allen 4, Lisa Bernstein 5, Suzy Bernstein 3, Sydney Frank 9, Anna Leone 2, Iyanna McCurdy 11, Jesse Rubin 19.

Avon Grove 0 4 7 3 - 14

Kennett 18 9 7 1 - 35

AG: Regan Cook 6, Melissa Cromwell 2, Sarita March 6.

K: Aimee Armitage 2, Jenna Bahel 5, Kaitlyn Buchanan 2, Haley DeVoe 1, Sophie duPhily 6, Jess Hussey 8, Stephanie Maciag 9, Shannon Turner 2.

Randolph 14 4 13 11 - 42

Parkway West 15 19 12 6 - 52

R: Davenport 18, S. Gains 4, Huon 15, Lockhart 2, Slaughter 3.

PW: A. Archer 1, Kenden Gladden 27, Pearl Lomax 8, Essence Sills 2, Kenya Thompson 14.

Bonner-Prendergast 9 15 16 19 - 59

Lansdale Catholic 12 10 9 19 - 50

B: Brooke Lachette 4, Emily McPeak 5, Sarah Monaghan 10, Alyssa Monaghan 28, Rosie O'Halloran 3, Mollie Reynolds 9.

LC: Mary Kate Brokans 9, Erin Brokans 8, Claire Hill 7, Shalina Miller 17, Tara Sheridan 2, Kim Talley.

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Strath Haven, 2:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Upper Perkiomen, 7:30

Methacton at Pottsgrove, 7:30

Pottstown at Spring-Ford, 7:30

Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 7:30

NONLEAGUE

Prep Charter at Haverford School

Coatesville at Wilson

West-Mont Christian at Friends Select, noon

Central at Penn Charter, 1

Southern at St. Augustine, 1

Gospel of Grace at Girard College, 1

Upper Moreland at New Hope-Solebury, 1:30

St. Joseph at Central Bucks East, 1:30

Council Rock North at Glen Mills, 1:30

Westtown at Wilmington Friends, 2

Academy Park at Phoenixville, 2:30

Perkiomen School at Lower Moreland, 2:30

West Chester East at Oxford, 2:30

Math, Civics & Sciences vs. Simon Gratz at Math, Civics & Sciences, 2:30

Mount Zion at Phelps, 2:30

South Hunterdon at George School, 3

Wyomissing at Octorara, 3:30

Downingtown West at Ridley, 4

Delco Christian at Harriton, 4

Exeter at Boyertown, 6

Sankofa-West Chester at Unionville, 6

Church Farm at Plymouth Whitemarsh, 7

Hun School at Hill School, 7

Collegium Charter at Penncrest, 7:15

Great Valley at Downingtown East, 7:30

BRANDON JENNINGS INVITATIONAL

Chester vs. Brookfield Central (Wisc.) at Milwaukee, 4:15

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Faith Christian at Jenkintown, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Villa Joseph Marie, 2:30

INTER-AC LEAGUE

Springside Chestnut Hill at Agnes Irwin, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Owen J. Roberts, 7:30

Pottsgrove at Methacton, 7:30

Pope John Paul II at Perkiomen Valley, 7:30

NONLEAGUE

Coatesville at Wilson-West Lawn

Westtown at St. Andrew's

Twin Valley at Pottstown, noon

Science Leadership at Kipp Dubois Collegiate, noon

Chichester at West Chester East, 1

Springfield (D) at Monsignor Bonner, 1

New Hope-Solebury at Upper Moreland, 1:30

Freire Charter at Abington Friends, 2

Gwynedd-Mercy at Country Day School, 2:30

Plymouth Whitemarsh at Central Bucks East, 4:30

George School at Lower Moreland, 4:30

Collegium Charter at Penncrest, 5:30

Kohelet Yeshiva at Barrack Hebrew, 7:30

Unionville at Avon Grove, 7:30

Downingtown East at Great Valley, 7:30

SCHOLASTIC PLAY BY PLAY CLASSIC

All games at Philadelphia University

Central vs. Radnor , 10 a.m.

Lower Merion vs. Chester , 10:15 a.m.

Germantown Academy vs. Villa Maria , 11:30 a.m.

St. Basil vs. Cheltenham , 11:45 a.m.

Spring-Ford vs. Mount St. Joseph , 1

Neumann-Goretti vs. Notre Dame , 1:15

Cardinal O'Hara vs. Red Lion , 2:30

Archbishop Ryan vs. Ursuline Academy , 2:45

Archbishop Wood vs. Mount Lebanon , 4

Abington vs. Boyertown , 4:15

Archbishop Carroll vs. Life Center , 5:30

North Penn vs. Engineering & Science , 5:45

Council Rock South vs. Rancocas Valley , 7

Penn Charter vs. Sanford (Del.) , 7:15

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Villa Maria

Wrestling

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Owen J. Roberts, 11 a.m.

Methacton at Upper Perkiomen, 11 a.m.

Spring-Ford at Phoenixville, 6:30

CATHOLIC LEAGUE DUALS

NONLEAGUE

Bishop McDevitt at LaSalle, 9 a.m.

Bishop McDevitt vs. Bonner-Prendergast at LaSalle, 11:30 a.m.

Bishop McDevitt vs. Father Judge at LaSalle, 1:30

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic at Archbishop Carroll, 2:30

Cardinal O'Hara at Bishop McDevitt, 2:30

Archbishop Wood at Lansdale Catholic, 2:30

HARRISBURG SPBP CLASSIC

NONLEAGUE

Communications Tech vs. Berks Catholic at Harrisburg, 1:30

Phila. Electrical vs. Red Land at Harrisburg, 3

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Hallahan at Neumann-Goretti, 5:30

PUBLIC LEAGUE

West Philadelphia at Palumbo, 3:15

NONLEAGUE

Palumbo at Prep Charter, 3:15

Girls' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara at Archbishop Carroll, 1:30

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at St. Joseph's Prep, 3:30

LaSalle at West Catholic, 6:45

Conwell-Egan at Father Judge, 7

Archbishop Ryan at Bonner-Prendergast, 7

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley at Upper Darby, 7:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Wyncote at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Northeast at Esperanza, 3:15

New Foundation Charter at MaST Charter, 3:30 Mercy Vocational at International Christian, 3:45

Pennington at Neshaminy, 6

OXFORD TIP-OFF TOURNAMENT

Avon Grove vs. Lampeter-Strasburg at Oxford

Boys' Bowling

North Penn at Norristown, 3

Plymouth Whitemarsh at Pennridge, 3

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Jenkintown, 6

Lower Moreland at Faith Christian, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart (Pa.) at Villa Joseph Marie, 5:15

Gwynedd-Mercy at St. Basil, 5:15

PUBLIC LEAGUE

Frankford at Southern, 3

Del-Val Charter at Germantown, 3

New Media Charter at Palumbo, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 3:45

Woodlynde at Del-Val Friends, 3:45

Collegium Charter at West-Mont Christian, 3:45

Kimberton Waldorf at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Delco Christian at Morrisville

Sun Valley at Chester, 12:30

Woodlynde at Delaware Valley, 3:45

Neshaminy at Franklin Towne Charter, 3:45

Neumann-Goretti at Trenton Catholic, 6

New Hope-Solebury at Phil-Mont Christian, 7

Girls' Swimming

Ridley at Sun Valley, 3:30

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Haverford High vs. Radnor at Skatium, 8

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East vs. Salesianum (Del.) at Pond, 7:30

W.C. Henderson vs. Methacton at IceLine, 9:15

INDEPENDENCE LEAGUE

Archbishop Ryan vs. Monsignor Bonner at Skatium, 9:30

NONLEAGUE

Conestoga vs. Garnet Valley at IceLine, 7:45

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|