S. Jersey Scoreboard

Posted: January 12, 2013

Boys' Basketball

RANNEY SCHOOL TOURNAMENT

Doane Academy 55, New Jersey United Christian 29

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Northern Burlington 51, Willingboro 50

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Bordentown 56, Cinnaminson 54

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Academy of New Church 58, Moorestown Friends 25

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Schalick 78, Wildwood 53

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Penns Grove 70, Deptford 39

NONLEAGUE

GCIT 70, Cumberland Christian 20

Pennsauken Tech 73, Palmyra 57

Triton 57, Delsea 48

Pennsville 41, Cumberland 39

Holy Spirit 63, Egg Harbor Township 50

Ocean City 54, Lower Cape May 41

Bridgeton 49, Oakcrest 45

Audubon 57, Maple Shade 46

Woodstown 54, Gloucester 52

Middle Township 55, Hammonton 48

Boys' Bowling

Northern Burlington 3, Burlington Township 1

GCIT 4, Gloucester Catholic 0

Girls' Bowling

Burlington Township 4, Northern Burlington 0

GCIT 4, Gloucester Catholic 0

Girls' Basketball

RANNEY SCHOOL TOURNAMENT

Doane Academy 46, N.J. United Christian 18

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Willingboro 60, Northern Burlington 36

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit 53, Egg Harbor Township 37

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township 73, Hammonton 30

Ocean City 49, Lower Cape May 29

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends 44, Academy of New Church 14

NONLEAGUE

Palmyra 40, Pennsauken Tech 26

Cherry Hill West 44, Camden Academy Charter 23

Florence 43, Medford Tech 20

Pennsville 36, Schalick 35

Woodstown 53, Clayton 24

Delsea 66, Triton 27

Girls' Swimming

Friends' Central 90, Moorestown Friends 56

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Moorestown 53, Delran 15

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro 50, Haddon Heights 24

Haddon Township 54, Gateway 27

OLYMPIC CONFERENCE

Pennsauken 33, Lenape 31

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown 46, Pitman 24

NONLEAGUE

Pequannock 45, Rancocas Valley 25

Collingswood 63, Mastery Charter 9

Cherry Hill West 37, New Egypt 21

Audubon 41, Seneca 27

Ranney School Tournament

N.J. United Christian 4 12 9 4 - 29

Doane Academy 23 11 13 8 - 55

NJUC: Matt Acacia 2, Allen Baugh 23, Richard Kozo 4.

DA: Idris Ali 14, Tyler Allen 4, Ray Brodowski 2, Davis Graham 22, Tyler Heupel 2, Carl Lane 4, Luca Longo 1, Gavin Montoya 3, Chris Scott 2, Tommy Simpson 1.

Burlington

County League

Nor. Burlington 13 8 18 12 - 51

Willingboro 16 11 9 14 - 50

NB: Frank Bilancio 4, Marcus Brown 4, Stephon Gadiare 19, Joey Montalvo 12, Jalen Peacock 2, Marshe Terry 10.

W: Aaron Briggs 15, John Chambers 4, Thomas Farrior 8, Jeff Haddock 5, Anthony Robbins 11, Carry Saturne 4, Joey Taylor 3.

Burlington

County Patriot

Bordentown 18 9 12 17 - 56

Cinnaminson 19 13 4 18 - 54

B: Nick Bartolomei 12, Matt Daniels 5, Myron Gordon 4, Mike Jacobs 16, Shane Jardine 6, Jahmiere Van Klein 13.

C: Rashone Damon 5, Matt Haddon 3, Jack Hart 2, Brad Hawthorne 3, Jackson Merget 12, Kevin Sotell 12, Xavier Wilson 17.

Friends Schools League

Moorestown Friends 4 9 9 3 - 25

Academy of N. Church 9 21 22 6 - 58

MF: Joe Beideman 4, Doshi 2, Eric Harkaway 3, Dan Richards 9, Dhalil Sadiq 7.

AoNC: Darryl Bryant 14, Vince Jackson 5, Peyton Johnson 14, Sadiq Jones 3, Quadir Phillips 7, Sean Scott 7, Trey Weston 8.

Tri-County

Conference Classic

Wildwood 21 6 20 6 - 53

Schalick 19 21 21 17 - 78

W: Francis Christian 20, Dave Flanders 4, Kahlil Gittings 2, Wesley Hills 4, Anthony Madle 14, Jose Valentin 6.

S: Melvin Allen 23, Tariq Furbush 7, Rashaan Holloway 17, Jarred McCafferty 6, Brandon Ritter 6, DeAndre Solomon 16, Alex Stewart 2, Eric Stratoti 1.

Tri-County

Conference Diamond

Penns Grove 19 18 15 18 - 70

Deptford 9 10 4 16 - 39

PG: Malcom Butler 2, Ge'Shawn Davis 22, Thad Frisby 2, Kyle Goodson 3, Allen Killebrew 2, Bryant Lee 4, Tristen Lloyd 2, Steven Sanchez 2, Dominique Ware 17, Garrett Wilson 14.

D: Carl Lacy 3, David Lam 4, Jared Lewis 7, Nick Mezzanga 2, Kristain Mooring 1, Jahlil Shields 5, Devon Thompson 7, Ron Whittaker 2, Tyler Wisniewski 8.

Nonleague

Palmyra 9 22 10 16 - 57

Pennsauken Tech 19 16 20 18 - 73

P: Zach Berry 24, Josiah Jenkins 17, Davonte Robertson 5, Davaugn Whitfield-Gaines 11.

PT: Andy Conteras 2, Michail Duran 7, Kevin Kemp 2, D'Wan McCrary 5, Brandon Rembert 36, Stacy Thomas 21.

GCIT 18 19 17 16 - 70

Cumberland Christian 4 3 6 7 - 20

G: Rob Brown 4, Sean Gahagan 15, CJ Garcia 2, Nick San Juan 8, Ed Merenda 18, Brett Pietrzak 13, Tim Roberts 4, Paul Simmons 6.

Pennsville 5 12 8 16 - 41

Cumberland 10 7 13 9 - 39

P: Shawn Caldwell 7, Marcus Denson 6, Tyler Flitcraft 3, Hugh McLaughlin 9, Colin Rieger 16.

C: Gerald Durham 5, Paul Fidler 1, Gabe Hemighaus 11, Milton Morris 2, Joe Ordille 19, Wesley Savage 1.

Holy Spirit 11 11 15 26 - 63

Egg Harbor Township 6 16 12 16 - 50

HS: Leon Daniels 12, John Middleton 5, Johnny Midi 6, Paul Moore 21, Junior Saintel 17, Matt Sommers 2.

EHT: Matt Allen 6, Kevin Caban 2, Khari Harley 14, Trey Jones 19, Keyshawn McMahen 5, Ramell Steele 4.

Delsea 13 8 10 17 - 48

Triton 10 19 11 17 - 57

D: Kris Anderson 2, Keith Braxton 10, Cedric Elleby 22, Kaleb Morton 9, Ronnie Russel 5.

T: Kris Balylor 7, Dave Budd 15, Dave Daniluk 20, Taylor Naphys 13, Hakeem Soltuni 2.

Middle Township 15 15 9 16 - 55

Hammonton 12 12 10 14 - 48

MT: Tommy Catanoso 10, Tom Feraco 5, Trai Greer 23, Micah Moore 6, Darrell Shelton 11.

H: Matt Costa 9, Justin Harris 15, Latell Haskins 4, Christian Mortellite 11, Devon Porteons 6, Isaiah Pugh 3.

Bridgeton 12 9 15 13 - 49

Oakcrest 14 4 10 17 - 45

B: Stephon Bowman 12, Eddie Jacobs 4, Ben Pierce 3, Layquan Silcott 6, Tytrel Starks 10, Dakee Watford 2, Nazir Williams 12.

O: Jordan Brooks 4, Gabe Castillo 5, Jason Cervi 6, Ladarrell Dixon 11, Hassan Fuller 2, Quaim James-Ward 3, Quaashie Jetter 3, Isaiah Price 11.

Lower Cape May 2 13 14 12 - 41

Ocean City 8 12 22 12 - 54

LCM: Will Bell 8, Kevin Bryson 4, Cameron Freeman 10, Kyle Hood 2, Miles Kline 3, Connor Magee 2, Josh Melo 2, Dennis Olson 6, Jaylen Renna 4.

OC: Ryan Dougherty 6, Griffin Grimes 5, Ryan Laverty 18, Justin Ruggia 12, Joe Schrader 7, Jeremy Sullivan 6.

Audubon 16 11 13 17 - 57

Maple Shade 12 7 16 11 - 46

A: Adin Borden 4, Zakary Chiaradia 5, Keene Limbaga 5, Anthony Polidoro 9, Eric Schorr 17, Austin Tassi 8, Zack Thomas 9.

MS: Joe Fedorowyz 3, George Harris 8, Adam Rivera 2, Daquan Rogers 24, Kevin Williams 9.

Gloucester 10 10 14 18 - 52

Woodstown 12 8 19 15 - 54

G: Andrew Boulden 4, Chris DiDomenico 2, Tom O'Donnell 7, Stefano Okoro 24, Justin Smith 14, Tyler Whitcraft 2.

W: Nicki Battle 8, Jayson Hankins 22, Asher Kaithern 14, Marcus Reed 2, Semaj Thomas 4, Tariq Thomas 4.

Ranney School Tournament

N.J. United Christian 2 5 5 6 - 18

Doane Academy 8 18 18 2 - 46

NUC: Carty 7, Donalson 7, Rappaport 4.

DA: Kelsey Doell 6, Sarah Howell 4, Mona Lisa Hyppolite 8, Zaniya Lewis 12, Leah Simpson 8, Laure Walker 8.

Burlington Patriot

Willingboro 22 15 10 13 - 60

Nor. Burlington 5 5 12 14 - 36

W: Gabriella Bennett 8, Brashai Bolden 4, Gabrielle Holman 5, Micahya Owens 17, Aaliyah Saud-Lewis 14, Imani Stepney 12.

NB: Brianna Coit 11, Shelby Dolan 9, Courtney Funk 4, Hill 2, Marissa Rivera 6, Root 4.

Cape-Atlantic American

Egg Harbor Township 10 13 12 2 - 37

Holy Spirit 13 13 15 12 - 53

EHT: Emily Baker 8, Tamera Baum 2, Meghan Mahana 1, Carly Pappas 2, Eryn Reed 11, Selena Santiago 13.

HS: Summer Crilley 20, Val Garofalo 3, Gina Lewis 16, Brianne Long 3, Amanda Reale 4, Sarah Shields 5, Annie Wenz 2.

Cape-Atlantic National

Hammonton 7 4 9 10 - 30

Middle Township 19 20 23 11 - 73

H: Bridgette Alessandrini 2, Lauren Berger 4, Farris Ellington 2, McKenna Fony 6, Melanie McLaughlin 2, Paige Mortellite 14.

MT: Lauryn Fields 26, Charley Hengstler 2, Lauren Legler 16, Danielle McCann 2, Holly McHaig 8, Marinna Peterson 5, Julianna Riggitano 2, Erin Ruskey 2, Olivia Salvo 2, Olivia Schwartz 8.

Ocean City 13 13 13 10 - 49

Lower Cape May 7 5 12 5 - 29

OC: Olivia Briggs 2, Julia Duggan 15, Katie Johnson 6, Natalie Landi 6, Mary Kate Mateer 6, Nicole Piergross 10, Taylor Price 2, Tess Solazzo 2.

LCM: Maddi Gibson 2, Lauren Holden 15, Ariel Magee 6, Nicole Sangillo 2, Megan Turner 4.

Friends Schools League

Academy of N. Church 4 4 2 4 - 14

Moorestown Friends 12 18 6 8 - 44

AoNC: Clymer 2, Raymond 6, Rose 4, Smith 2.

MF: Hannah Creighton 2, Claire Langlotz 3, Lauren Lowe 10, Emily McKeown 17, Katrina Savon 3, Alaina Shivers 4, Noelle Smith 5.

Nonleague

Pennsville 16 9 7 4 - 36

Schalick 12 5 6 12 - 35

P: Lexie DePew 9, Laura Esham 2, Sydney Hackett 10, Courtney Hankins 7, Chelsea Lovell 4, Alyssa Whipkey 4.

S: Nikki Adams 8, Kim Holmes 2, Allissa Long 10, Ramsey Reed 6, Superia Ryan 9.

Cherry Hill West 9 15 9 11 - 44

Camden Acad. Charter 4 4 7 8 - 23

CHW: Libby Dougherty 8, Chelsea Holiday 2, Christiana Ogunsami 2, Erin Redmond 8, Taylor Thompson 5, Sasha Williams 12, Kendyl Williams 7.

CAC: Brianna Chambers 3, Amy Loyola 15, Maria Vazquez 5.

Florence 11 6 17 9 - 43

Medford Tech 2 4 6 8 - 20

F: Destinee Ceruti 2, Claudia Cosenzo 7, Heather Horner 10, Kristiana Lamore 2, Aunt McCalla 2, Lacey Olaff 3, Asia Robertson 6, Kayla Taylor 8, Naomi Watkins-Glanville 3.

MT: Julia Bachman 7, Sascha Braswell 3, Morgan Colbridge 2, Kayla Jackson 7, Bryonnah Robinson 1.

Delsea 17 12 22 15 - 66

Triton 3 9 8 7 - 27

D: Asya Alba 7, Taylor Christina 17, Falyn Kirby 7, Shelby McCarthy 4, Mackenzie Patterson 2, Autumn Price 5, Casey Schaffer 2, Amanda Schmidt 15, Sarah Stuart 7.

T: Dominique Budd 2, Deja Bullock 12, Randi Fisher 2, Samantha Funk 5, Kelsey Funk 2, Teyla Joseph 2, Samantha Stone 2.

Pennsauken Tech 6 6 10 4 - 26

Palmyra 11 9 8 12 - 40

PT: Amber Brown 9, Colon 3, Georgiann Randall 13, Michelle Rivera 1.

P: Sharmaine Belton 1, Moriah Best 14, Sierra Forman 16, Haggarty 2, King 7.

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Burlington City at Holy Cross, noon

Riverside at New Egypt, noon

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Burlington Township at Westampton Tech, noon

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Holy Spirit, 2

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Cherokee, 11:30 a.m.

NONLEAGUE

West Deptford at Camden County Tech

Pemberton at Timber Creek, 11:30 a.m.

Delsea at Shawnee, 11:30 a.m.

Pennsville at Cumberland, 11:30 a.m.

Haddon Heights at Washington Township, noon

Williamstown at Eastern, noon

Highland at GCIT, noon

Kingsway at Camden Catholic, 1

Southern at St. Augustine, 1

Pitman at Gloucester Catholic, 1

St. Joseph at Central Bucks East, 1:30

Clayton at Glassboro, 1:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross at Burlington City, noon

New Egypt at Riverside, noon

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Cherry Hill East, 11:30 a.m.

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Highland at GCIT, 11:30 a.m.

NONLEAGUE

Camden at Lindenwold, 10:30 a.m.

Pemberton at Delran, noon

Haddon Heights at Glassboro, noon

Glassboro at Delsea, noon

West Windsor-Plainsboro North at Lenape, 1

Timber Creek at Haddonfield, 1

Eastern at Williamstown, 1:30

Sterling at Camden Catholic, 6

SCHOLASTIC PLAY BY PLAY CLASSIC

Archbishop Carroll vs. Life Center at Philadelphia University, 5:30

Council Rock South vs. Rancocas Valley at Philadelphia University, 7

Boys' Swimming

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Moorestown at Northern Burlington, 9 a.m.

Delran at Pemberton, 10 a.m.

OLYMPIC CONFERENCE

Washington Township at Lenape, 10:30 a.m.

NONLEAGUE

Rancocas Valley at Holy Cross, 11:30 a.m.

Cherokee at Haddon Heights, 12:30

Girls' Swimming

Washington Township at Lenape, 11:45 a.m.

Cherokee at Haddon Heights, 12:30

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington Township at Burlington City, 10 a.m.

Burlington City at Pemberton, 10 a.m.

Burlington Township at Pemberton, 11:30 a.m.

Burlington Township at Bordentown, 1

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Lower Cape May at St. Augustine, 10 a.m.

Buena at Absegami, 10 a.m.

Cedar Creek at Atlantic City, 10 a.m.

OLYMPIC CONFERENCE

Cherry Hill East at Washington Township, 9 a.m.

NONLEAGUE

New Egypt at Collingswood

Willingboro at Delsea

Delsea at Lenape

Delran at Washington Township, 9 a.m.

Gateway at Bishop Eustace, 9 a.m.

Pennsville at Hammonton, 9 a.m.

Middle Township at Clayton, 10 a.m.

Kingsway at Buena, 10 a.m.

West Deptford at Lower Cape May, 10 a.m.

Cumberland at Hammonton, 10 a.m.

Overbrook (N.J.) at Deptford, 10 a.m.

Overbrook (N.J.) at Pennsauken, 10 a.m.

Audubon at Pitman, 11 a.m.

Holy Spirit at Bishop Eustace, 1

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Cinnaminson at Moorestown, 4

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington at Westampton Tech, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Buena at Wildwood Catholic, 7

NONLEAGUE

Maple Shade at Pennsauken Tech, 3:45

Hammonton at Clearview, 5:30

St. Joseph at Holy Cross, 6:30

Paul VI at Washington Township, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Wildwood Catholic at Buena, 5:30

NONLEAGUE

Riverside at Medford Tech, 5:15

Delran at Moorestown, 5:30

GCIT at Pitman, 5:30

Neumann-Goretti at Trenton Catholic, 6

Washington Township at Paul VI, 7

Clayton at Camden Academy Charter, 7

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Rancocas Valley at Willingboro, 4:30

Moorestown at Pemberton, 6

Cinnaminson at Maple Shade, 6

Riverside at New Egypt, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at St. Augustine, 7

Buena at Middle Township, 7

COLONIAL CONFERENCE

West Deptford at Haddon Heights, 7

Collingswood at Audubon, 7

Sterling at Paulsboro, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Clayton at Penns Grove, 6

Kingsway at Woodstown, 7

NONLEAGUE

St. Joseph at Palmyra, 6

Burlington City at Lindenwold, 7

Millville at Pennsville, 7

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington City at Delran, 5

Palmyra at Bordentown, 5:15

Trenton Catholic at Willingboro, 6

Pemberton at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington at Burlington Township, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Egg Harbor Township at Mainland, 4

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Joseph at Cape May Tech, 7

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro at Lindenwold, 5:30

Audubon at Gateway, 5:30

Woodbury at Haddon Township, 5:30

Haddonfield at Collingswood, 7

Overbrook (N.J.) at Haddon Heights, 7

West Deptford at Sterling, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Moorestown Friends

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Doane Academy, 4

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Salem at Pennsville, 5:30

NONLEAGUE

Eastern at Woodrow Wilson, 3:45

Kingsway at Cherry Hill East, 3:45

Clayton at Camden, 4

Camden at Timber Creek, 5:15

Delsea at Schalick, 5:30

Williamstown at Deptford, 5:30

GCIT at Cumberland, 5:30

Highland at Glassboro, 5:30

Christian Academy at Gloucester Christian, 5:30

Seneca at Cherokee, 6

Penns Grove at Wildwood, 6

Lenape at Camden Catholic, 7

Bishop Eustace at Shawnee, 7

Holy Spirit at Atlantic City, 7

St. Augustine at Lower Cape May, 7

Middle Township at Oakcrest, 7

Metuchen at New Egypt, 7

Triton at Woodstown, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Mainland at Egg Harbor Township, 5:30

Millville at Absegami, 6

Atlantic City at Holy Spirit, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Bridgeton at Hammonton, 5:30

Lower Cape May at Our Lady of Mercy, 7

Oakcrest at Middle Township, 7

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold at Paulsboro, 5:30

Haddon Heights at Overbrook (N.J.), 5:30

Gateway at Audubon, 5:30

Collingswood at Haddonfield, 7

Sterling at West Deptford, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Moorestown Friends, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Penns Grove at Wildwood, 4

Salem at Pennsville, 5:30

Pitman at Gloucester, 5:30

NONLEAGUE

Bordentown at Palmyra

Florence at Peddie School, 3:45

Kingsway at Woodstown, 4

Highland at Clayton, 4

Pennsauken at Willingboro, 4:15

Burlington Township at Northern Burlington, 5:15

Rancocas Valley at Pemberton, 5:15

Triton at Cumberland, 5:15

Cherokee at Seneca, 5:15

Clearview at Deptford, 5:30

GCIT at Schalick, 5:30

Woodrow Wilson at Eastern, 6

Camden at Lenape, 6

Camden Catholic at Lenape, 6

Moorestown at Burlington City, 6:30

Shawnee at Bishop Eustace, 7

Williamstown at Glassboro, 7

Delsea at Gloucester Catholic, 7

Cherry Hill East at Cherry Hill West, 7

Cape May Tech at St. Joseph, 7

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Eastern at Holy Cross, 6

Boys' Swimming

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Lower Cape May at Sacred Heart (N.J.), 4

Mainland at Atlantic City, 4

Buena at Pleasantville, 4

Cape May Tech at Ocean City, 4

Egg Harbor Township at Absegami, 4

Middle Township at Wildwood Catholic, 4

Holy Spirit at Cedar Creek, 4:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

Clearview at Cumberland, 3:30

Gloucester at Deptford, 3:30

Schalick at Glassboro, 4:45

Pitman at Salem, 5

Delsea at Williamstown, 6

Highland at GCIT, 7:30

Woodstown at Gloucester Catholic, 7:30

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Glassboro at Williamstown

Deptford at Gloucester, 3:30

Clearview at Cumberland, 3:30

Egg Harbor Township at Absegami, 4

Mainland at Atlantic City, 4

Cape May Tech at Ocean City, 4

Pitman at Salem, 5

Rancocas Valley at Washington Township, 6:15

Lenape at Eastern, 7:30

Woodstown at Gloucester Catholic, 7:30

Highland at GCIT, 7:30

Wrestling

OLYMPIC CONFERENCE

Eastern at Washington Township, 6

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|