S. Jersey Scoreboard

Posted: January 15, 2013

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington 59, Westampton Tech 49

NONLEAGUE

Pennsauken Tech 70, Maple Shade 52

Cinnaminson 55, Moorestown 53

Hammonton 77, Clearview 44

Woodbury 68, Medford Tech 62 (OT)

Holy Cross 56, St. Joseph 45

Paul VI 75, Washington Township 47

Boys' Bowling

Egg Harbor Township 3, Hammonton 1

Pennsauken Tech 4, Medford Tech 0

Northern Burlington 4, Cinnaminson 0

Girls' Bowling

Egg Harbor Township 3, Hammonton 1

Pennsauken Tech 3, Medford Tech 1

Northern Burlington 4, Cinnaminson 0

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Eastern 33, Holy Cross 30

NONLEAGUE

Woodbury 61, Vineland 45

Seneca 54, Winslow Township 43

Riverside 39, Medford Tech 21

Delran 34, Moorestown 24

Pitman 44, GCIT 43

Washington Township 62, Paul VI 49

Clayton 44, Camden Academy Charter 39

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Rancocas Valley 72, Willingboro 6

Moorestown 58, Pemberton 15

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood 43, Audubon 22

Paulsboro 62, Sterling 12

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown 46, Kingsway 23

NONLEAGUE

Westampton Tech 48, Gloucester Catholic 24

Palmyra 37, St. Joseph 36

Millville 55, Pennsville 18

Burlington Liberty

Northern Burlington 14 19 15 11 - 59

Westampton Tech 9 6 14 20 - 49

NB: Marcus Brown 27, Stephon Gadiare 4, Joey Montalvo 8, Jalen Peacock 8, Marshe Terry 12.

WT: Malik Davis 6, Isaiah Lewis 2, Lamar Morgan 34, Ali Roberts 6, Quenton Wilson 2.

Nonleague

Maple Shade 12 14 12 14 - 52

Pennsauken Tech 19 19 16 16 - 70

MS: Joe Fedorowycz 2, George Harris 14, Adam Rivera 2, Daquan Rogers 14, Kevin Williams 20.

PT: Michail Duran 4, Gerald Jones 3, D'Wan McCrary 10, Tynell Nelson 2, Imire Pollitt 3, Brandon Rembert 23, Stacy Thomas 25.

Paul VI 21 15 25 14 - 75

Washington Township 4 15 14 14 - 47

PV: Arthur Danko 6, Jair Green 10, Jay Howard 18, Mike Morello 5, DeVahnté Mosley 13, Matt Risse 17, Jahvan Rosbia 6.

WT: Tyler Fisher 6, Alex Grabbe 6, Julian Jastrzebski 7, Savoy Jones 3, Brett Lawrence 4, Ryan Maiden 8, Cody Morrone 5, Dom Nastasi 8.

St. Joseph 11 4 15 15 - 45

Holy Cross 14 13 13 16 - 56

SJ: Jordan Davis 3, Jordan Lyles 7, Ben Mitchell 11, Luke Ordille 2, Charlie Riccardi 14, John Todoro 2, Val Vadino 6.

HC: Chis Campbell 5, Phil Cunha 12, Logan Hill 4, Greg Kousoulis 2, Brandon Rowe 14, Danny Schmid 13, Jordan Walker 6.

Medford Tech 14 20 12 12 4 - 62

Woodbury 15 11 12 20 10 - 68

MT: Donte Ali 11, Elijah Cain 17, Sidney Harris 4, Derrick Jones 6, Myles Powell 20, Isaiah Williams 4.

W: Jeray Demby 4, Rashon Felix 7, Cameron Gamble 5, Elijah Grant 4, William Harris 14, Mario Joyner 8, Dwuan Martin 26.

Hammonton 23 12 21 21 - 77

Clearview 10 6 7 21 - 44

H: Matt Costa 15, Mark Giberson 5, Justin Harris 12, Trey Hughey 7, Christian Mortellite 23, Devon Porteons 8, Isaiah Pugh 2, Kelvin Rivera 5.

C: Gavin Bright 13, Dan Brown 3, Tommy Heim 4, Adam Herman 11, Naheer Nelson 2, McCabe Reim 5, Mark Wilhelm 6.

Cinnaminson 14 8 15 18 - 55

Moorestown 9 23 4 17 - 53

C: Rashone Damon 22, Matt Gono 2, Brad Hawthorne 2, Jackson Merget 9, Kevin Sotell 14, Xavier Wilson 6.

M: Anthony Bonett 2, Jake Flannery 13, Yuseth Green 7, DeAndre Montgomery 13, Eric Poinsett 4, Joe Salera 2, Seth West 12.

S. Jersey Invitational

Eastern 10 5 10 8 - 33

Holy Cross 2 5 8 15 - 30

E: Danielle Genay 14, Sarah Kane 1, Miranda Konstantinides 7, Megan Parker 8, Olivia Schneider 3.

HC: Sydney Bark 2, Alliyah Butts 14, Bridget Fynan 3, Morgan Morrocco 7, Cassandra Skelton 4.

Nonleague

Riverside 12 14 6 7 - 39

Medford Tech 0 7 7 7 - 21

R: Damaje Anderson 5, Kate George 8, Danisha Hemmigway 1, Lyndsay Micucci 6, Carley Newman 5, Ashley Silva 3, Alix VanSciver 5, Yasmin Vazquez 6.

MT: Zuri Alston 5, Julia Bachman 3, Morgan Colbridge 7, Kiele Cruse 2, Deborah Haynes 2, Kayla Jackson 2.

Woodbury 16 14 22 9 - 61

Vineland 17 7 10 11 - 45

W: Zeaenna Brackett 15, Geena DiRugeris 4, Taylor Graham 8, Dacia Holmes 13, Maddie Stebich 2, Cassidy Swanson 1, Danesha Triplett 18.

V: Shamika Bonner 2, Shalleter Bonner 1, Sara Mazzeo 2, Casey Pagan 2, Tanasia Russell 14, Arianna Stokes 9, Iesha Watson 15.

Clayton 5 16 16 7 - 44

Camden Acad. Charter 8 10 11 10 - 39

C: Ceciley Joynes 4, Maxie New 8, Kaymonah Praul 9, Taylor Reed 23.

CAC: Brianna Chambers 15, Safiyyah Lee 4, Amy Loyola 17, Maria Vazquez 2.

Winslow Township 12 4 12 15 - 43

Seneca 9 16 10 19 - 54

WT: Sage Bennett 2, Ashli Cheek 3, Kyanna Filmore 6, Jocelyn Jones 14, Matthews 16, Devynn Wiggins 2.

S: Molly Garthwaite 13, Danielle Hubbs 6, Emily Metzger 8, Kelsey O'Brien 3, Kim Richer 4, Maddie Schulte 1, Erica Snow 19.

Washington Township 10 14 18 20 - 62

Paul VI 14 10 13 12 - 49

WT: Paige Anastasi 2, Aleeyah Carter 2, Jordan Colna 9, Morgan Cosgrove 4, Kelly Giedemann 16, Jessica Monte 22, Bella Siravo 7.

PV: Gabby Brown 4, Morgan Camardo-Harris 3, Jaclyn Carty 4, Erinn Fontno 10, Kristen McShane 4, Riaa Redd 1, Kiana Ye 23.

Delran 4 6 19 5 - 34

Moorestown 5 7 5 7 - 24

D: Nicole Bayer 7, Gena Gizzi 4, Kaitlyn Hunt 4, Aliyah Murray 19.

M: Britton 2, Miranda Chrone 6, Shannon Keeler 4, Tristan McGinley 3, Adriana Pendino 2, Ashannah Rodriguez 4, Maura Talvacchia 3.

GCIT 6 9 12 16 - 43

Pitman 11 10 8 15 - 44

G: Brandi Chester 7, Michele Civile 6, Izabella D'Onofrio 8, Taylor Favinger 14, Alexis McGinn 8.

P: Annie Beato 19, Taylor Beechler 2, Beth Patrick 12, Stephanie Polo 4, Rebecca Williams 7.

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington City at Delran, 5

Palmyra at Bordentown, 5:15

Trenton Catholic at Willingboro, 6

Pemberton at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington at Burlington Twp., 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Egg Harbor Township at Mainland, 4

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Joseph at Cape May Tech, 7

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro at Lindenwold, 5:30

Audubon at Gateway, 5:30

Woodbury at Haddon Township, 5:30

Haddonfield at Collingswood, 7

Overbrook (N.J.) at Haddon Heights, 7

West Deptford at Sterling, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Moorestown Friends

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Doane Academy, 4

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Salem at Pennsville, 5:30

NONLEAGUE

Eastern at Woodrow Wilson, 3:45

Kingsway at Cherry Hill East, 3:45

Camden at Timber Creek, 5:15

Delsea at Schalick, 5:30

Williamstown at Deptford, 5:30

GCIT at Cumberland, 5:30

Highland at Glassboro, 5:30

Christian Acad. at Gloucester Christian, 5:30

Seneca at Cherokee, 6

Penns Grove at Wildwood, 6

Lenape at Camden Catholic, 7

Bishop Eustace at Shawnee, 7

Holy Spirit at Atlantic City, 7

St. Augustine at Lower Cape May, 7

Middle Township at Oakcrest, 7

Metuchen at New Egypt, 7

Triton at Woodstown, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Mainland at Egg Harbor Township, 5:30

Millville at Absegami, 6

Atlantic City at Holy Spirit, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Bridgeton at Hammonton, 5:30

Lower Cape May at Our Lady of Mercy, 7

Oakcrest at Middle Township, 7

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold at Paulsboro, 5:30

Haddon Heights at Overbrook (N.J.), 5:30

Gateway at Audubon, 5:30

Collingswood at Haddonfield, 7

Sterling at West Deptford, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Moorestown Friends, 5:30 TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Penns Grove at Wildwood, 4

Salem at Pennsville, 5:30

Pitman at Gloucester, 5:30

NONLEAGUE

Florence at Peddie School, 3:45

Kingsway at Woodstown, 4

Highland at Clayton, 4

Pennsauken at Willingboro, 4:15

Burlington Twp. at Northern Burlington, 5:15

Rancocas Valley at Pemberton, 5:15

Triton at Cumberland, 5:15

Cherokee at Seneca, 5:15

Clearview at Deptford, 5:30

GCIT at Schalick, 5:30

Woodrow Wilson at Eastern, 6

Camden at Lenape, 6

Camden Catholic at Lenape, 6

Moorestown at Burlington City, 6:30

Bordentown at Palmyra, 6:30

Shawnee at Bishop Eustace, 7

Williamstown at Glassboro, 7

Delsea at Gloucester Catholic, 7

Cherry Hill East at Cherry Hill West, 7

Cape May Tech at St. Joseph, 7

Boys' Swimming

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Lower Cape May at Sacred Heart (N.J.), 4

Mainland at Atlantic City, 4

Buena at Pleasantville, 4

Cape May Tech at Ocean City, 4

Egg Harbor Township at Absegami, 4

Middle Township at Wildwood Catholic, 4

Holy Spirit at Cedar Creek, 4:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

Clearview at Cumberland, 3:30

Gloucester at Deptford, 3:30

Schalick at Glassboro, 4:45

Pitman at Salem, 5

Delsea at Williamstown, 6

Highland at GCIT, 7:30

Woodstown at Gloucester Catholic, 7:30

Girls' Swimming

NONLEAGUE

Glassboro at Williamstown

Deptford at Gloucester, 3:30

Clearview at Cumberland, 3:30

Egg Harbor Township at Absegami, 4

Mainland at Atlantic City, 4

Cape May Tech at Ocean City, 4

Pitman at Salem, 5

Rancocas Valley at Washington Twp., 6:15

Lenape at Eastern, 7:30

Woodstown at Gloucester Catholic, 7:30

Highland at GCIT, 7:30

Wrestling

OLYMPIC CONFERENCE

Eastern at Washington Township, 6

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Bristol at Doane Academy, 5:30

Cape May Tech at Ocean City, 6

Boys' Bowling

Gloucester Catholic at Gloucester

Girls' Bowling

Gloucester Catholic at Gloucester, 4

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Wildwood Catholic at Sacred Heart (N.J.), 7

NONLEAGUE

Glassboro at Cape May Tech, 5:30

Wildwood Catholic at Oakcrest, 6

Boys' Swimming

OLYMPIC CONFERENCE

Paul VI at Camden County Tech, 3:30

Cherry Hill West at Shawnee, 5

NONLEAGUE

Oakcrest at Millville, 3:30

Rancocas Valley at Lawrenceville, 4:15

Gateway/Woodbury at Eastern, 7:30

Girls' Swimming

Lawrenceville at Rancocas Valley, 4:15

Cherry Hill West at Shawnee, 5:15

Moorestown at Cherry Hill East, 6:30

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Willingboro at Cinnaminson, 5

New Egypt at Pemberton, 5:30

Bordentown at Delran, 6

Rancocas Valley at Burlington Township, 6

Maple Shade at Westampton Tech, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

St. Augustine at Atlantic City, 5:30

Ocean City at Cedar Creek, 6

Middle Township at Holy Spirit, 6

Mainland at Absegami, 7

Buena at Lower Cape May, 7

St. Joseph at Hammonton, 7

COLONIAL CONFERENCE

Gateway at West Deptford, 7

Haddon Heights at Collingswood, 7

Sterling at Haddonfield, 7

Overbrook (N.J.) at Haddon Township, 7:30

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee at Winslow Township, 6

Lenape at Triton, 6

Cherry Hill East at Timber Creek, 7

Paul VI at Bishop Eustace, 7

Seneca at Camden Catholic, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Deptford at Highland, 6:30

Pitman at Schalick, 7

Woodstown at Clayton, 7

Woodstown at Clayton, 7

Cumberland at Gloucester Catholic, 7

Pennsville at Gloucester, 7

Kingsway at Delsea, 7

NONLEAGUE

Seneca at Camden, 5

Egg Harbor Township at Shawnee, 6

Cherry Hill West at Camden, 6

Cumberland at Millville, 6:45

Northern Burlington at Pennsauken, 7

Clearview at Paulsboro, 7

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|