Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 23, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Calvary Christian 69, Phil-Mont Christian 64

Delco Christian 45, Faith Christian 34

Christopher Dock 51, Plumstead Christian 42

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Bristol 51, Lower Moreland 43 (OT)

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 68, Roman Catholic 52

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford 67, Octorara 51

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West 53, Bishop Shanahan 32

Coatesville 81, Avon Grove 54

W.C. Henderson 57, Downingtown East 43

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood 79, Academy Park 53

Chester 84, Glen Mills 46

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germ. Friends 68, Moorestown Friends 46

Friends' Central 50, Westtown 29

Shipley 58, George School 31

INTER-AC LEAGUE

Haverford Sch. 60, Springside Chestnut Hill 58

Germantown Academy 59, Penn Charter 55

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 65, Del-Val Charter 57

Constitution 45, Bartram 34

Communications Tech 77, Boys' Latin 57

Phila. Electrical 68, Frankford 54

Vaux 73, Imhotep Charter 51

University City 49, Prep Charter 48

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

West Philadelphia 69, Paul Robeson 65

Esperanza 57, Fels 47

Simon Gratz 57, Freire Charter 47

Franklin Lear. 47, Engineering & Science 34

Sankofa Freedom 66, Washington 51

Dobbins 57, Strawberry Mansion 43

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Northeast 78, Bok 44

Olney 53, Ben Franklin 36

Germantown 53, Roxborough 45

Audenried 77, Lincoln 48

Central 54, Overbrook (Pa.) 44

King 70, Mastery Charter North 48

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palmer 73, Lamberton 72 (OT)

Swenson 69, Edison 66

Randolph 53, Mastery Charter South 51

Kensington 65, Sayre 57

Franklin Towne Charter 56, Palumbo 55

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

High School of Future 66, CAPA 29

Elverson 72, Douglas 50

Phila. Academy Charter 69, Bodine 34

Parkway West 58, Maritime Academy 37

Carroll 68, GAMP 52

New Media Charter 75, Science Leadership 43

Parkway Northwest 66, Rush 61

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland 46, Upper Merion 39

Norristown 52, Upper Dublin 35

Wissahickon 64, Springfield (M) 53

Cheltenham 52, Plymouth Whitemarsh 46

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 49, Hatboro-Horsham 46

Pennridge 62, Quakertown 42

Central Bucks West 47, Central Bucks East 37

Central Bucks South 62, North Penn 35

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent 72, Pennsbury 52

Abington 55, Council Rock North 53 (OT)

Truman 59, Council Rock South 48

NONLEAGUE

Church Farm 59, Devon Prep 41

Phelps 78, Barrack Hebrew 50

Kennett 54, Sun Valley 44

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic 4, Archbishop Wood 0

NONLEAGUE

Bristol 3, Christopher Dock 1

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert 4, Archbishop Prendergast 0

NONLEAGUE

Christopher Dock 2, Bristol 2

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland 49, Morrisville 26

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Calvary Christian 51, Bristol 27

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria 43, Gwynedd-Mercy 32

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford 40, Octorara 20

Sun Valley 46, Kennett 26

West Chester Rustin 44, Unionville 26

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown West 54, Bishop Shanahan 48

Downingtown East 35, W.C. Henderson 31

DEL-VAL LEAGUE

Interboro 32, Chichester 30 (OT)

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germ. Friends 36, Moorestown Friends 23

Shipley 67, George School 19

Friends Select 57, Academy of New Church 38

Friends' Central 56, Westtown 18

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 62, Baldwin 35

Notre Dame 60, Penn Charter 38

Springside Chestnut Hill 43, Agnes Irwin 26

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 59, Perkiomen Valley 32

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 46, Springfield (M) 31

Plymouth Whitemarsh 40, Cheltenham 13

Upper Dublin 36, Norristown 28

Upper Merion 61, Upper Moreland 26

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 50, Hatboro-Horsham 26

North Penn 44, Central Bucks South 29

Central Bucks West 54, Central Bucks East 53

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 37, Bensalem 34

Council Rock South 66, Truman 30

William Tennent 46, Pennsbury 44

Abington 49, Council Rock North 35

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 34, Del-Val Friends 26

NONLEAGUE

Girard College 60, Math, Civics & Sciences 26

Delco Christian 67, Faith Christian 33

Boys' Swimming

George School 86, Friends Select 66

Girls' Swimming

George School 118, Friends Select 50

Ice Hockey

Delaware Military Academy 6, Academy of New Church 5

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley 55, Haverford High 12

Lower Merion 45, Marple Newtown 30

NONLEAGUE

Friends' Central 66, Delco Christian 12

Friends' Central 43, Academy of New Church 30

Bicentennial League

Calvary Christian 20 14 19 16 - 69

Phil-Mont Christian 16 12 15 21 - 64

CC: Josh Bair 20, Jon Boback 17, Paul Lacroix 8, Dustin Vitale 18, Jared Wenger 6.

PC: Micah Baldez 10, Seth Brandenburg 3, Joshua Byrd 6, Zach Dolton 25, Sean Griffin 11, Jarred Luckey 5, Evan Steiger 4.

Plumstead Christian 17 5 6 14 - 42

Christopher Dock 16 12 7 16 - 51

PC: Ryan Blough 3, Tyler Brautigan 2, Max Drake 14, Alex Geistdorfor 6, Ben Hastoglis 7, Andrew Johnson 2, Joey Kallatch 2, Josh Sharik 6.

CD: Brennan Adley 4, Jared Armstrong 18, Sean Hinson 2, Brandon Leinbach 6, Najee Miller 7, Azariah Parmer 10, Derrick Reeser 4.

Delco Christian 12 17 9 7 - 45

Faith Christian 11 5 12 6 - 34

DC: Ron Borrell 7, Marcus Evans 2, Austin Fischer 13, Henry Miller 12, Jerome Staley 5, Austin Stevens 6.

FC: Will Diaz 13, John Hasson 2, John Hein 3, Tyler Landis 7, Cameron McDonald 1, Eric Prescott 8.

Lower Moreland 9 13 2 17 2 - 43

Bristol 7 12 12 10 10 - 51

LM: Jake Cohen 5, Danny Duffy 11, Jeremy Geiger 13, Joe Levanthal 2, Stephan Zoubroulis 12.

B: Sean Coughlin 6, Aidan Coughlin 8, Deonte Harris 1, Trevor Leone 5, Chad Palmer 8, JuQuan Rankins 2, Ryan Rigby 17, Ryan Weinkopff 4.

Catholic League

Roman Catholic 5 13 17 17 - 52

Neumann-Goretti 21 14 15 18 - 68

RC: Traci Carter 6, Seth Chisholm 1, Marquise Coleman 3, Shep Garner 9, Rashann London 18, Matt Simon 3, Manny Taylor 8, TreVaughn Wilkerson 4.

N: Jamal Custis 4, John Davis 5, Troy Harper 7, Lamarr Kimble 16, John Mastrando 3, Ja'Quan Newton 21, Tony Toplyn 12.

Ches-Mont

Octorara 11 23 5 12 - 51

Oxford 8 10 26 23 - 67

O: Dolan Beam 1, Mauriece Bowers 16, Tarojae Brake 10, Corey Cooper 1, Zack Cornell 4, Shaun Devlin 10, Anthony DiNorcsia 2, Ray Stiles 4, Lee Wilson 3.

O: Miles Clarke 8, Ethan Herb 2, Ryan Hubley 20, Jordan Logan 16, Musty Mahmud 14, Shain Quigley 2, Colton Turns 5.

Downingtown East 13 13 8 9 - 43

W.C. Henderson 19 6 13 19 - 57

DE: Cary Angeline 19, Matt Arizini 2, Brandon Bornstad 2, Eli Griffin 5, Montrose Jennings 11, Szustak 2, Kyle Tucker 2.

WH: Colin Costello 2, Declan Kane 12, Chas McCormick 17, Jason McCormick 23, Vermeil 3.

Bishop Shanahan 5 8 12 7 - 32

Downingtown West 16 16 9 12 - 53

BS: Dylan Alderman 7, Mike Booth 2, Justin Cook 2, Matt Corcoran 5, Lloyd 3, Devon Seeney 11, Scott Seifert 2.

DW: Will Johnson 1, Greg Latanzi 27, Sean Loerzel 1, Matt Long 13, Colin Reilly 5, Josh Warren 1, Blair Wilkins 5.

Avon Grove 13 11 13 17 - 54

Coatesville 15 21 30 15 - 81

AG: Mike Bullins 5, Mike Byrd 22, Andrew Calogreco 2, Colin Deihle 3, Nick Hamilton 4, Garreth McNeill 2, Quinn Parsons 15, Justin Traino 1.

C: Andre Boggs 16, Hoggard 16, Hollingshed 12, Hunt 14, Chris Jones 4, Aaris Parker 3, Sellars 8, Williams 8.

Del-Val League

Penn Wood 26 16 15 22 - 79

Academy Park 22 9 15 7 - 53

PW: Tyree Bynum 26, Gemil Holbrook 13, Malik Jackson 2, Secean Johnson 18, Amadou Kaba 3, Jeff Padilioni 7, Addison Scott 10.

AP: Jawan Collins 12, Jeffrey Devaughn 6, Earl Hargrove 10, Brian Ingram 6, Travis Smith 7, Khyree Spencer 12.

Glen Mills 10 10 12 14 - 46

Chester 22 16 22 24 - 84

GM: Jah-Bree Alleyne 7, Richard Grant 7, Jay're Jackson 6, Quadir Jones 2, Khafese Jones 2, Rick Readus 6, Larry Smith 4, Marcus Smith 4, Shiheem Spencer 8.

C: Conrad Chambers 8, Rashan DeJarnette 8, Richard Granberry 13, Rondae Jefferson 7, James Kirksey 2, Diamonte Reason 6, Darius Robinson 12, Isiah Warren 9, Khalil Williams 6, Mike Williams 13.

Friends Schools League

Westtown 7 10 8 4 - 29

Friends' Central 4 19 21 6 - 50

W: Justinas Gaizelis 3, Habib N'Garnim 2, Jared Nickens 12, Jordan Phelps 5, Pierre Sarr 3, Dakpe Yiljep 4.

FC: Jerome Allen 2, Billy Cassidy 8, Karonn Davis 18, De'Andre Hunter 11, Jonathan Lawton 11.

Moorestown Friends 12 14 10 10 - 46

Germantown Friends 18 13 20 17 - 68

MF: Spencer Bard 7, Joe Beideman 1, Andy Cook 5, Eni 2, Jon Nutaitus 2, Nate Riggins 2, Dhalil Sadiq 27.

GF: Austin Harriott 15, Ray Leon 15, Nae Murdic 9, Jalil Pines-Elliot 11, Will Randall 13, Jesse Smith 3, Nick Soloman 2.

George School 12 8 8 3 - 31

Shipley 15 16 11 16 - 58

GS: Eli Bresler 7, Asa Brooker 1, Luke Haug 6, Muhmmad Johnson 2, Sekou Kaba 5, Daniel Lindsay 4, George Long 6.

S: Josh Gorrell 2, Shawn Harvey 5, Conor Higgins 3, Quamier Johnson 2, Ron Ridgway 2, Matt Rodden 17, Zac Tillman 27.

Inter-Ac League

Germantown Academy 10 9 18 22 - 59

Penn Charter 12 5 17 21 - 55

GA: Greg Dotson 14, James Drury 17, Earl Edwards 2, Bradley Garcia 5, Nick Lindner 11, Julian Moore 10.

PC: Demetrius Isaac 12, Chase Kumor 5, Mike McGlinchey 23, Sean O'Brien 15.

Springside Chestnut Hill 11 7 20 20 - 58

Haverford School 20 8 10 22 - 60

SCH: Pat Costello 2, Paul Dooley 6, Andrew Dowds 9, Tom Higgins 1, Frank Jackson 20, Bobby Keyes 20.

HS: Levan Alston 19, Eric Anderson 10, Chris Morgan 4, Derek Mountain 11, Sema'j Reed 10, James Tarte 6.

Public League A

Constitution 19 6 11 9 - 45

Bartram 9 4 6 15 - 34

C: Chad Andrews 2, Ahmad Gilbert 11, Raheem Liggins 12, Kamar Phinizy 3, Barry Taylor 1, Kimar Williams 13.

B: Gerald Evariste 2, Raul McIlwain 4, Malik Noel 7, James Suber 10, Michael Watkins 8, Terrieck Williams 3.

Prep Charter 9 18 12 9 - 48

University City 17 9 9 14 - 49

PC: Brandon Brown 5, Marques Jackson 7, Zamir Lett 9, Mustafa Traore 16, Rahim Washington 11.

UC: Quahdire Gordon 17, Karim Karamoko 2, Antone Robinson 2, Devonte Williams 24, Davon Wise 4.

Boys' Latin 11 14 14 18 - 57

Communications Tech 22 19 17 19 - 77

BL: Pasquale Dimascio 7, Yahmir Greenlee 4, Ismael Kagone 6, Eric Lark 9, Elijah Moore 3, Eddie Powell 17, Charles Presley 5, Umar Saaba 6.

CT: Briheam Anthony 11, Hyking Brisbon 6, Kevin Brown 5, Terrence Brown 9, Samir Doughty 20, David Johnson 19, Lloyd Moore 5, Mohamed Sherif 2.

Frankford 10 21 10 13 - 54

Phila. Electrical 17 10 25 16 - 68

F: Joe Ricketts 11, Donald Robinson 3, Shaquil Rone 8, Quadire Truesdale 9, Tyree Tucker 11, Denzel Turbeville 12.

PE: Hakeem Baxter 21, James Bishop 4, Marquis Daniels 2, Steve Griffin 19, Dyshon Pack 5, Jai Williams 17.

Public League B

Dobbins 11 5 13 28 - 57

Strawberry Mansion 13 8 5 17 - 43

D: Wanya Barren 13, Darnell Butts 2, Andre Cannedy 8, Dequan Jackson 16, Jarelle Pinckney 11, Tyron Robeson 6, Marquell Tate 1.

SM: Anthony Askins-Pickney 2, Donovan Barnes 15, Marcquis Graham 5, Brandon Jiles 17, Christopher Russell 4.

Freire Charter 9 15 12 11 - 47

Simon Gratz 7 15 14 21 - 57

FC: Shahid Adams 11, Jahmir Burton 3, Jahyde Gardiner 13, Rashid Nixon 1, Jamir Poindexter 4, Darnell Preston 6, Thomas Spruill 9.

SG: D.J. Alexander 5, Jazzmere Bazemore 2, Shaakir Gibbs 13, Terrance Trapp 2, Malik Tyndale 12, Qasiem White 5, Donte' Winfield 18.

Washington 9 15 13 14 - 51

Sankofa Freedom 15 17 13 21 - 66

W: Shaquon Allen 1, Rasheed Black 2, Wayne Ferguson 4, Kyree Hunt-Hawkins 8, Kendale Truitt 16, Devante Truitt 20.

SF: Sophaun Brown 2, Anthony Downing 24, Tydeus Ellison 15, James Jefferson 3, Luis Martinez 1, Juwan Milliner 5, Shaovey Murray 7, Dayche Talburt 9.

Fels 13 16 9 9 - 47

Esperanza 20 9 12 16 - 57

F: Rodney Beatty 2, James Cottrell 8, Jordan Grant 3, Danil Mateo 26, Berny Vilsaint 8.

E: Brandon Adams 6, Alwell Agbara 3, Bobby Berdecia 3, Warren Chance 7, Lamere Jones 10, Ravi Sinanan 13, Stanley Whittaker 15.

West Philadelphia 16 16 19 18 - 69

Paul Robeson 13 6 19 27 - 65

WP: Quaseem Brown 10, Lavelle Harper 11, Kevin Holloway 2, Nasir Marshburn 6, Dominique Owens 6, Jaleel Parlin 22, Kadeem Pickett 4, Jabbar Shy 8.

PR: L.J. Crenshaw 2, LeRon Epps 16, Jihaad Fluellen 17, Ray Jefferson 6, Maurice Saunders 11, Gus Sephes 11, Maurice Smith 2.

Engineering & Science 11 3 9 11 - 34

Franklin Center 10 7 7 23 - 47

E&S: Frank Azondekon 2, Omari Franklin 7, David Snead 2, Shakore Taylor 8, Evan Williams 15.

FLC: Deion Boyer 12, Kahmar Keyes 5, Jacory Livingston 6, Josh Miles 4, Che Perry 1, Nasir Smith 17, Aaron Turner 2.

Public League C

Ben Franklin 9 10 9 8 - 36

Olney 11 5 27 10 - 53

BF: Jarrett Bryant 6, Tyreik Coaxum 2, Synquel Cottman 2, Amir Crippen 2, Anthony Darden 3, Quahdir Devine 4, Bycil Elliott 2, Nick Young 4, Emmanuel Young 11.

O: Charles Brown 12, Paulil Campbell 1, Kyleem Crawley 2, Stanley Elie 2, Ricardo Ferreira 10, Marquise Laws 2, Tyheim Monroe 7, Shakeem Stevens 13, Daquan Wilkerson 4.

Lincoln 12 12 12 12 - 48

Audenried 12 12 12 41 - 77

L: Blair Bowes 2, Justin Carlson 9, Anthony Caruso 2, Raymond Fred 2, Khalil Outen 10, Kadri Paul 2, Adonis Rosario 15.

A: Devon Jacobs 6, Jameer Johnson 6, Qaadir Nock 28, Kerry Scott 11, Thomas Thompkins 11, Raheem White 14.

Roxborough 15 11 13 6 - 45

Germantown 13 14 15 11 - 53

R: Austin Daniels 13, Edward Davis 12, Jovan Hammond 11, Matthew Harris 4, Romello Holland 2, Dayton Melton 3.

G: Hanif Alexander 6, Quadere Allen 3, Imir Bailey 14, Debarshi Banks 4, Salil Hunter 15, Malcolm Jenkins 7, Alpha Togba 4.

Central 10 17 11 16 - 54

Overbrook (Pa.) 2 12 19 11 - 44

C: Chris Bing 10, Romario Dorlus 8, Greg Holdsman 3, Kyle Lafferty 14, Zachary Stone 2, Khalil Williams 15, Christofer Wooden 2.

O(: Kareem Coley 2, Montrell Freeman 3, James Harrison 14, Terrance Hayes 3, Raymond Mills 18, Jarbarr Rosser 2, Kevin Wallace 2.

Martin Luther King 16 15 17 22 - 70

Mastery Charter North 10 14 14 10 - 48

MLK: Greg Bennett 19, Raquan Brown-Johnson 10, Fa'Teem Glenn 20, C-Ron Jennings 4, Malik Smith Jr. 2, William Leak 7, Shakoor Woodson 8.

MCN: Bilal Butler 4, Nasir Harris 5, David Howard-Dean 2, Cananchet Jordan 14, Rodney Ross 2, Maxwell Sharpe 11, Nage Thomas 5, John Washington 5.

Bok 13 7 10 14 - 44

Northeast 24 14 15 25 - 78

B: Nishar Bailey 3, Rashir Cromwell 6, Brandon Davenport 5, Zaheer Hassan 14, Rasul Jackson 12, Deonte West 4.

N: Daquan Bohannan 14, Karry Lawrence Jr. 6, Gregory Mickens 10, William Ofrafo-Smart 5, Kyree Simpson 8, Elmange Watson 8, DeAndre Williams 25, Omari Wilson 2.

Public League D

Sayre 17 12 17 11 - 57

Kensington 14 22 12 17 - 65

S: Richard Burton 11, Antwan James 17, John McCloud 2, Darius Savage 8, Khyleil Sweat 2, Qadir Wilson 14, Javonnta Zimmerman 3.

K: Jamie Betancourt 17, Kendale Brisbon 4, Mike Davis 19, Isaiah Hill 10, Malik Mitchum 9, Vernell Nelson 1, Julius VanGuine 5.

Randolph 10 14 12 17 - 53

Mastery Charter South 5 14 19 13 - 51

R: Zahir Gillard 3, M Raymond 5, Deontae Richardson 18, Dishon Soloman 2, Maurice Stricklan 4, Patrick Upchurch 21.

MCS: Kevin Beaford 12, Larry Edwards 2, Eddie Ferebee 2, Maurice Hayward 11, Jamir Leach 7, Stanford Levy 7, Nasirr Mayo 2, Shaquan McPhaul-Barr 7, Earl Patton-Boyd 1.

Franklin Towne Charter 17 14 6 19 - 56

Palumbo 20 14 9 12 - 55

FTC: Naje Benton 19, Ryan Boyd 10, Demetrius Frye 4, Mike Kessler 10, Thomas Whitfield 13.

P: Rob Atkinson 2, Mike Chau 10, Calvin Francis 2, Terrance Jernigan 16, Shafi Meachum 2, Jameal Tucker 14, Jalen Wilder 9.

Palmer 18 15 16 20 4 - 73

Lamberton 17 14 12 26 3 - 72

P: Amir Davis 27, Johnson 7, Jarrett McLaurin 3, Kamari Peel 11, Teair Tart-Spencer 5, Malachi Thompson 7, Demetrius White 13.

L: Kevin Cooper 12, Anthony Fagan 9, Darrell Ellis Jr. 14, Marlon Martin 4, Bernard McIntyre 4, Akeem Olabede 6, Loavel Summerville 23.

Swenson 13 19 22 15 - 69

Edison 15 16 24 11 - 66

S: Clarence Brunot 2, Dervin Buckery 8, Mohammed Hammoudeh 2, Andrew Ingram 5, D'Andre Parmley 23, Naykwon Phillips 15, Alex Rodriguez 8, Somah Slewion 6.

E: Jesse Carrasquillo 7, Montrell Gilliam 20, Kareem Hallman 4, Victor Nevarez 19, Emmanuel Nevarez 10, Quadeer Pratt 6.

Public League E

GAMP 12 10 12 18 - 52

Carroll 11 18 22 17 - 68

G: Jeremy Castellanos 1, Devon Ford 2, Dwayne Gray 12, Tobias Stokes 17, Meek Wilson 20.

C: Jerome Blume 6, Tylor Colville 9, Jamier Cross 20, Josue Falu 29, Johnny Richardson 4.

CAPA 4 8 8 9 - 29

High School of Future 13 19 29 5 - 66

C: Khalifah Brawley 4, Sahar Coleman 8, Charles Ganges 6, Saleem Johnson 3, Najee Parker 2, Rodney Taliver 6.

HSoF: Tahir Bey-Combs 10, Adrian Elliott 4, Kameron Gilfillian 10, Carlos Gutierrez 2, Nick Miles 8, Dominick Morales 14, Shawn Morrison 3, Chauncy Scott 6, Dijon Stewart 3, Ronald Thomas 6.

Rush 9 7 22 23 - 61

Parkway Northwest 12 22 15 17 - 66

R: Deion Hammond 2, Andre Mejia 6, Anthony Moore 19, Syr Munoz 14, Isiah Riddick 12, Nick Tuller 8.

PN: Ahanri Briggs 16, Karlon Brown 2, Daequan Cobb 10, Muhammad Conteh 9, Jamir Craig 2, Justin Davis 4, Jerron Lawrence 8, Shaun Reed 9, Bruce Young 6.

Science Leadership 18 11 9 5 - 43

New Media Charter 11 29 18 17 - 75

SL: Andrew Chalfen 2, Jakobi Martin-Howard 16, Ibn-Haneef Nelsen 2, Sterling Perry 19, Raekwon Smith 4.

NMC: Denzel Buie 9, Devin Bullock 12, John Fieffe 7, Stephan Ganges 3, Lateef Govan 8, Mike McCracken 2, Tyquil McFadden 5, Khalil Moore 6, Chris Shields 8, Jivreese Thomas 13, Rex Wheeler 2.

Parkway West 15 11 18 14 - 58

Maritime Academy 8 14 8 7 - 37

PW: Jeffrey Allen 16, Antwon Easley 2, Malik Hashim 4, Steffon Henry 4, John Herndon 10, Henry Johnson 18, Stephon Sessoms 4.

MA: Davonte Cooper 6, Marcus Eaverly 1, Matthew Murphy 4, Akeem Roberts 15, Wendell Vann 4, Ronald Wilson 7.

Phila. Academy Charter 15 21 17 16 - 69

Bodine 6 8 10 10 - 34

PAC: Bailey Broomhead 2, Elijah Crandall 6, Joe Flynn 19, Muhammad Laws 17, Khalil Laws 16, Dawud Muhammad 9.

B: Jakwon McQueen 4, Troy Richardson 12, Yasion Smith 5, Joseph Walker 13.

Elverson 25 17 10 20 - 72

Douglas 7 11 10 22 - 50

E: Julian Aponte 2, Blair Boone 7, Isaiah Browne 8, Antonio Feria 9, Ikeal Johnson 18, Two Osis 22, Robert Redmond 4, Anthony Washington 2.

D: Aasim Campbell 4, Basheer Hairston 28, Jaquan Hayward 6, Eric Johnson 4, Darrell Robinson 5, Kendall Watson 3.

Suburban American

Upper Dublin 10 6 9 10 - 35

Norristown 12 12 14 14 - 52

UD: Malcolm Berry 1, Andrew Carber 10, Simeon Fryer 2, Kurt Goff 9, Morey Hershgordon 2, Thompson 4, Kevin Woods 7.

N: Marquis Bryant 1, Chris Evans 4, Bernard Gordon 12, Jahbri Hargrove 6, Omar Jackson 1, Josh Johnson 22, Luke Kelley 6.

Springfield (M) 9 11 20 13 - 53

Wissahickon 25 11 17 11 - 64

S(: William Dahm 15, Connor Gill 6, Justin Hill 3, Matt Krewson 6, Luke Pollock 17, Chris Stone 4, Christian Yoast 2.

W: Thomas Aloia 2, Gordon Bentley 9, Todd Bentley 18, Chris Carradorini 10, Jake Ecker 5, Jesse Huntsicker 8, K.J. Lassiter 2, Chris Vila 10.

Plymouth Whitemarsh 5 11 14 16 - 46

Cheltenham 10 9 21 12 - 52

PW: Nick Hartnept 6, Cameron Johnson 7, Anthony McKie 19, Andre Mitchell 3, Jimmy Murray 8, Michael Reddick 3.

C: Aaron Burton 13, Kevin Graham 2, Guy Henderson 12, John Howard 1, Shakur Jackson 3, Aaron McGlawn 21.

Upper Merion 5 15 9 10 - 39

Upper Moreland 6 11 12 17 - 46

UM: Riece Jenerette 4, Justin Lewis 6, Connor McGrath 8, Samik Patel 2, David Stecz 17, Eric Wells 2.

UM: Corr 2, Matt Kohn 13, James Martin 11, Kevin McFall 12, Tommy Robinson 6, Mark Williams 2.

Suburban One

North Penn 2 11 8 14 - 35

Central Bucks South 21 11 14 16 - 62

NP: Akins 2, Stephan Brown 2, Aaron Dean 3, Suleyman Hakim 3, Chris Kersey 4, Jin Lim 2, Cordell Lord 2, Malone 5, Noah Melchior 3, Kevin Shue 5, Mike Swanson 4.

CBS: Ricky Dennis 7, Bryce Dobisch 6, Kevin Doyle 4, Dan Giaquinto 5, TJ Ohntrup 6, Kevin Raymond 5, Brennan Rudnick 6, Matt Scamuffo 7, Chase Vonder Schmalz 8, Adam Tamny 6, Paul Weeks 2.

Central Bucks West 13 10 8 16 - 47

Central Bucks East 8 10 9 10 - 37

CBW: Kevin Dunn 11, Baylor Griffin 4, Sherrod Higginbotham 6, Pat Kelley 4, Jared Kelly 10, Riley Kratzke 1, Cal Reichwein 2, Kyle Salvitti 5, Tyler Schecter 4.

CBE: Kyle Clow 2, Brendan McLaughlin 9, Kevin Phelps 3, Danny Reilly 2, Matt Stauffer 15, Tommy Strasburger 6.

Pennridge 26 8 15 13 - 62

Quakertown 10 10 10 12 - 42

P: Kyle Bigam 5, Drew Dietterich 13, Jeff Garner 24, Alex Krivda 9, Dan Long 1, Pat McClatchy 8, Shane Schmidt 2.

Q: Liam Buckley 4, Jake Perrine 4, Mark Repsher 17, Rene Rodriguez 2, Griffin Schmidt 6, John Smith 7, Brett Wolf 2.

Hatboro-Horsham 11 19 7 9 - 46

Souderton 14 11 11 13 - 49

H: Mike Brown 18, Chris Hobbs 4, Ryan Kelly 5, Jack Lavery 2, Zach Quattro 17.

S: John Kanas 15, Carter Knight 2, Vince Kowalick 2, Austin Murphy 13, Dan Ohara 2, Steve Schaffer 2, Brandan Wagner 13.

Council Rock North 14 13 11 12 3 - 53

Abington 13 16 14 7 5 - 55

CRN: Ryan Baker 6, Rip Engel 15, Brandon Knotts 5, Kyle McCloskey 3, Chris Rolwand 24.

A: Anthony Durham 14, Anthony Lee 16, Jiere Morrisey 7, Matt Penecale 7, Jordan Simmons 11.

Council Rock South 20 10 7 11 - 48

Truman 17 13 13 16 - 59

CRS: Christian Crane 14, Will Faccenda 9, Eric Gallo 1, Dan Nockett 3, Stuski 6, Tom Townsend 15.

T: Brandon Anparo 3, Antwain Ashley 2, Ja'er Brown 8, Merdic Green 24, Abdul Olatunboson 6, Marcus Palmer 6, Lucas Waters 10.

Pennsbury 16 9 17 10 - 52

William Tennent 13 17 20 22 - 72

P: Mekhi Bryant 15, Pierson Burton 9, Steve Ciotti 2, Cameron Jones 6, Shawn Pepper 11, Louis Troh 2, Aamir Williams 7.

WT: Matt Alden 25, Vinnie Case 6, Corey Hamlet 2, Horace Spencer 23, Connor Spornak 8, Mike Wasserleben 8.

Nonleague

Barrack Hebrew 8 15 13 14 - 50

Phelps 18 20 23 17 - 78

BH: Or Ayash 3, Cory Barnet 2, Joel Belfer 8, Elliot Bernstein 4, Eliyahu Korn 12, Shawn Martin 2, Marc Meltzer 2, Dan Saltz 10, Michael Zlotnick 7.

P: Martin Bedulskij 6, Ganlandou Cisse 4, Alpha Cisse 10, Michael Hsieh 2, Ira Hunt 18, Rashard Lyles 17, Joe Pacifico 9, Brandon Tull 6, Vernon Williams 6.

Devon Prep 7 12 7 15 - 41

Church Farm 14 16 19 10 - 59

DP: Mike Giampietro 2, Jack Hagerty 4, Dominic Hardaway 6, John Kane 8, Kohlbrenner 2, Mike McKenna 11, Matt McSurdy 8.

CF: Jan Bohm 6, Larry Cermak 11, Mike Mohamed 7, Tyler Ofray 11, Mlynue Reeves 13, Joey Shelton 6, Malik Towles 5.

Sun Valley 11 11 9 13 - 44

Kennett 13 13 15 13 - 54

SV: Evans 7, Gilfoy 6, McGarvey 23, Pacchione 8.

K: Pete Cavallero 1, Jackson Hyland 10, Vaughn Jenkins 12, Jordan Jones 8, Yohsuke Kobayashi 7, Gabe Leto 2, Tommy O'Kelly 1, Will Pollard 1, Maalik Rochester 12.

Bicentennial League

Morrisville 4 5 11 6 - 26

Lower Moreland 11 14 16 8 - 49

M: Niasia Boone 2, Delila Mena 14, Denise Sacco 10.

LM: Lasell Campbell 8, Jess Dranzik 4, Jamie Givnish 2, Lauren Killion 10, Demi Morganstein 10, Kaley Przybylinski 11, Erin Przybylinski 4.

Bicentennial League Constitution

Bristol 5 10 6 6 - 27

Calvary Christian 16 14 12 9 - 51

B: Katerina Moore 4, Olivia Onal 11, Alicia Riley 2, Katelynn Santana 2, Janiree Wooten 8.

CC: Shawna Bailey 10, Jessica Bixby 2, Brianna Brash 2, Kelsey Caldwell 4, J. Cervone 3, C. Lawson 6, Kendra Stum 14, Naomi Thompson 10.

Catholic Academies

Gwynedd-Mercy 6 5 9 12 - 32

Villa Maria 9 7 9 18 - 43

G: Jess Campbell 4, Bridget Coleman 2, Christa Giordano 7, Bailey Greenberg 10, Jenna Raschiatore 4, Emily Sullivan 5.

VM: Jackie Carlin 6, Mora Fetterolf 8, Lisa Mirarchi 19, Molly Namiotka 8, Tierney 2.

Ches-Mont American

Kennett 3 7 4 12 - 26

Sun Valley 10 8 14 14 - 46

K: Emily Adelman 2, Jenna Bahel 1, Haley DeVoe 5, Jess Hussey 9, Stephanie Maciag 7, Shannon Turner 2.

SV: Gia DeAngelo 27, Brooke Duncan 3, Chelsea Jones 3, Katie Maloney 3, Shayna Orr 8, Taylor Stigele 2.

Oxford 6 11 16 7 - 40

Octorara 0 8 1 11 - 20

O: Alex Fernendez 6, Carolyn Hamilton 17, Paige Hoftetder 5, Melanie Kempf 10, Miranda Kempf 2.

O: Jaycee Dagney 2, Kaitlin Fannon 2, Sarah Forman 6, Brielle Kirk 2, Emani Majors 2, Brianna Walter 1, Faith Walton 5.

West Chester Rustin 6 6 15 17 - 44

Unionville 6 6 5 9 - 26

WCR: Maggie Dolan 2, Adashia Franklyn 10, Kristen Hoy 2, Katie O'Hare 4, Noelle Powell 18, Anna Steinmetz 4, Casey Warley 4.

U: Katie Cloud 3, Chrissy Eckman 3, Micayla Flores 7, Samantha Pancoast 2, Casey Scheuer 2, Taylor Thames 7, Adrianna Weber 2.

Ches-Mont National

W.C. Henderson 6 7 10 8 - 31

Downingtown East 12 5 5 13 - 35

WH: Renna Anderson 6, Brianna Feeley 2, Chynna Scott 7, Emily Torrance 14, Jela Waton 2.

DE: Kennedi Van Eyken 11, Lindsay Kent 4, Abby McKinley 12, Paige Warfel 8.

Downingtown West 10 15 15 14 - 54

Bishop Shanahan 12 9 11 16 - 48

DW: Maddie Dew 6, Kayla Feairheller 25, Lindsay Galczynski 14, Emily Kuhlman 5, Holly Schanck 4.

BS: Diana Cusick 7, Kelly Dreiling 2, Kristen Habbel 14, Christine Lawrence 3, Jordan Ogden 8, Rachel Parker 9, Kathleen Wirshup 5.

Friends Schools League

Academy of N. Church 9 5 16 8 - 38

Friends Select 10 20 12 15 - 57

AoNC: Myrta Asplundh 7, Laura Clymer 3, Lucy Raymond 26, T. Walker 2.

FS: Martha Abrams 2, Kai Hardy 22, Sydney Leffler 8, Zeina Maldonado 5, Emily Payne 20.

Germantown Friends 14 8 7 7 - 36

Moorestown Friends 0 8 6 9 - 23

GF: Schuyler Alig 2, Lizzie Becker 10, Sophie Mercuris 2, Caroline Myran 8, Imiani Ross 2, Katherine Walden 12.

MF: Jasmine Brown 4, Sarah Henig 2, Lauren Lowe 6, Katrina Savon 8, Alaina Shivers 3.

Shipley 28 19 13 7 - 67

George School 2 6 7 4 - 19

S: Sox Alexander 17, Liz Denbigh 4, Martine Fortune 11, Nia Hollands 9, Mya Overton 4, Courtney Redcross 8, Hope Roehrs 1, Anna Scutt 3, Colleen Walsh 10.

GS: Ginneh Dickinson 4, Dariyah McKee 2, Jessica Minderjahn 7, Kim Muth 2, Zoe Silver 4.

Friends' Central 14 19 17 6 - 56

Westtown 4 7 5 2 - 18

FC: Taylor Allen 2, Lisa Bernstein 2, Suzy Bernstein 12, Larissa Caroll 2, Breanna Folwell 5, Sydney Frank 18, Anna Leone 5, Iyanna McCurdy 8, Jesse Rubin 2.

W: Melissa McCloskey 2, Jordan Weir 16.

Inter-Ac League

Penn Charter 17 10 2 9 - 38

Notre Dame 17 16 14 13 - 60

PC: Hannah Fox 11, Christina Kubach 2, Ayanna Matthews 16, Nicolette Napoleon 6, Taylor Zahairagunn 3.

ND: Ali Abbonizio 5, Nikki Callahan 9, Emily Ferro 2, Kathleen Fitzpatrick 19, Bailey McCue 4, Megan McGurk 20, Brianna Williamson 1.

Germantown Academy 17 20 8 17 - 62

Baldwin 10 10 7 8 - 35

GA: Dempsey Cooper 6, Olivia Gorman 6, Kendall Grasela 4, Margaret Anne Hubbell 14, Erin Lindahl 5, Kiernan McCloskey 11, Lauren Oeath 1, Melanie Repella 2, Fran Sweeney 13.

B: Imani Brown 10, Kejohna Hammond 8, Danielle Hammond 4, Jennifer Motter 4, Alexandra Thaler 3, Kayla Watkins 6.

Agnes Irwin 8 3 9 6 - 26

Springside Chestnut Hill 12 6 16 9 - 43

AI: Sierra Corbett 10, Alex Pew 3, Lauren Spinelli 8, Stephanie Williams 5.

SCH: Caroline Henry 4, Maddi Hinchey 6, Lindsay Hiner 5, Gianna Pownall 15, Julia Schumacher 7, Walden 6.

Pioneer Athletic Conference

Perkiomen Valley 4 9 5 14 - 32

Spring-Ford 16 21 16 6 - 59

PV: Katie Armstrong 2, Ana Bruni 1, Caitlyn Byrne 1, Kelsey Geise 1, Mikki Guiton 7, McKenna Kohler 8, Katie Leahy 6, Lauren Leonard 1, Anna Leonard 3, Kelly O'Brien 2.

S: Courtney Hinnant 2, Molly Hynes 2, Maggie Locke 4, Brittany Moore 14, Shelby Mueller 8, Sarah Paynok 10, Julia Roshelli 4, Amy Roth 2, Sammy Stipa 13.

Suburban American

Norristown 6 11 7 4 - 28

Upper Dublin 9 8 5 14 - 36

N: Keifonna Ferguson 9, Pattie Fortescue 4, Briana Hedgepath 6, Brianna Kennedy 5, Milligan-Williams 4.

UD: Regan Gallagher 9, Curtrena Goff 10, Taylor Linus 2, Kayla McAneney 4, Lauren Rothfield 5, Brianna Spector 6.

Upper Moreland 5 4 4 13 - 26

Upper Merion 12 16 16 17 - 61

UM: Victoria Baez 2, Karli Lynch 5, Megan Penecale 3, Lindsey Walder 16.

UM: Katherine Bailey 10, Ami Daniels 2, Dominique Gambone 4, Gabby Legendre 2, Kristina O'Sullivan 17, Julia Reinert 4, Regie Robinson 22.

Cheltenham 5 3 3 2 - 13

Plymouth Whitemarsh 7 12 12 9 - 40

C: Sabrina Casseus 3, Monet McGorda 3, Seraiah Robinson 2, Amarri Trueheart 4, Gabrielle Wright 1.

PW: Nikki Casey 5, Maude Orler 4, Sweeney 4, Maya Thomas 10, Alynna Williams 4, Kayla Wisniewski 13.

Wissahickon 8 6 22 10 - 46

Springfield (M) 10 8 4 9 - 31

W: Meredith Byrne 6, Dominique Earland 7, Daria Earland 3, Sierra Eskridge 4, Alisha Kelly 4, Rachel Stone 11, Bridget Sweeney 3, Donyea Tate 8.

S(: Veronica Asman 10, Sara Daley 12, Bailey Krewson 3, Jewell Ringgold 4, Savanah Schackleford 2.

Suburban One Continental

Souderton 15 5 16 14 - 50

Hatboro-Horsham 6 3 12 5 - 26

S: Devon Boehm 2, Courtney Day 3, Sarah Derstein 8, Allison Gallagher 15, Katie O'Connor 9, Bianca Picard 9, Libby Wetzler 4.

H: Amanda Brett 4, Emilee Fox 2, Lauren Jester 3, Heather Lutz 12, Chrissy Maguire 2, Cassidy Quattro 1, Erin Wigen 2.

Central Bucks South 8 8 9 4 - 29

North Penn 16 5 14 9 - 44

CBS: Emma Gardy 2, Kelli Joerger 3, Jasmine Martier 7, Lauren Mosher 8, Rachel Salkowski 7, Amanda Schneider 2.

NP: Lauren Crisler 17, Brianna Cullen 2, Tehya Daneker 1, Mikaela Giuliani 16, Erin Maher 2, Vicky Tumasz 6.

Central Bucks East 17 16 10 10 - 53

Central Bucks West 10 12 19 13 - 54

CBE: Morgan Kelly 10, Katelyn Miller 3, Lindsey Nier 12, Kyra Scaliti 12, Courtney Webster 6, Caroline White 10.

CBW: Kathryn Bahner 7, Makenzie Carroll 10, Calypso Carty 6, Corrine Godshall 11, Maggie Gratz 8, Kate McGlaughlin 3, Nicole Munger 6, Peyton Traina 3.

Suburban One Nationa l

Neshaminy 11 8 7 11 - 37

Bensalem 13 8 9 4 - 34

N: Stephanie Donohue 2, Morgan Goldenbaum 2, McKenna Mullin 11, Maddie Murray 3, Sarah Oliveira 6, Lori Paulits 10, Megan Schafer 3.

B: Ashida Cooper 11, Christine Cueto 2, Alexia Koler 7, Tyra Roberts 8, Stephanie Unger 3, Wajda 2, Janessa Winder 1.

Truman 4 12 1 13 - 30

Council Rock South 23 13 20 10 - 66

T: Alexis Bookard 5, Shappelle Brewton 16, Taylor Gasperi 5, Steph Martinez 3, Angelica Mena 1.

CRS: Cara Barlow 6, Rachel Braccia 9, Courtney Brown 6, Emily DeAngelis 2, Taylor Dillon 14, Alexis Hofstaedter 16, Kara Riehl 3, Carly Rizzo 3, Stephanie Thomas 7.

Abington 8 11 21 9 - 49

Council Rock North 9 10 11 5 - 35

A: Bre Bermel 4, Michael Harris 7, Kate Hughes 4, Sammy Lochner 5, Gabby Nolan 5, Joslin Poole 7, Deja Rawls 15, Gigi Vitelle 2.

CRN: Madison Attanasio 4, Katie Budny 3, Hailey Burns 8, Krista Campbell 6, Tara Garfield 2, Jessica Gerber 12.

William Tennent 2 12 9 23 - 46

Pennsbury 9 14 13 8 - 44

WT: Nikki Alden 2, Allison Chatburn 11, Alyssa Christiansen 2, Ally Fenner 14, Angie Pomponio 14, Sarah Vickalitis 3.

P: Sajanna Bethea 23, Taylor Ferguson 2, Kaitlin Kelly 3, Carly Kovin 14, Alexa Lukas 2.

Tri-County League

Kimberton Waldorf 11 13 6 4 - 34

Del-Val Friends 6 8 4 8 - 26

KW: Cheyenne Flores 17, Lilly Klee 9, Lauren Mitchell 2, Marta Zarveka 6.

DF: Maggie Balint 4, Olivia Cabary 2, Julia Ennis 4, April Fulton 2, Jen Howard 4, Catherine Martsolf 10.

Nonleague

Math, Civics & Sciences 7 1 8 10 - 26

Girard College 16 28 9 7 - 60

MC&S: Fields 25, N.Solomon 1.

GC: Thersa Brown 14, G'Mrice Davis 18, Charnay Harrington 4, Jodi Marshall 17, Desiree Rambert 2, Brianna Smith 2, Shaykia Washington 3.

Faith Christian 8 10 2 13 - 33

Delco Christian 18 25 17 7 - 67

FC: Ashley Bader 4, Monica Ervin 21, Rachel Shive 4, Haley Wattenbough 4.

DC: Jamie Barr 9, Jocelyn Chavous 11, Tori Eppright 2, Anna Evans 13, Emmie Falbo 2, Stacey MacArthur 16, Siani McNeil 5, Madison Moore 2, Paige Thompson 5, Abbi Weaver 2.

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Garnet Valley

Lower Merion at Conestoga, 7

Haverford High at Radnor, 7:30

Strath Haven at Penncrest, 7:30

Marple Newtown at Upper Darby, 7:30

Springfield (D) at Ridley, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

NONLEAGUE

Hill School at Solebury School, 4

Freire Charter at Academy of New Church, 5:15

Morrisville at Princeton Day, 5:15

Phelps at Blair Academy, 5:30

Methacton at Norristown, 7

Perkiomen Valley at Wissahickon, 7

Daniel Boone at Owen J. Roberts, 7:30

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 3

NONLEAGUE

Norristown at Abington, 3

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Mount St. Joseph

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Archbishop Wood, 7

Cardinal O'Hara at St. Hubert, 7

West Catholic at Lansdale Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Marple Newtown, 7:30

Conestoga at Lower Merion, 7:30

Haverford High at Radnor, 7:30

Garnet Valley at Harriton, 7:30

Penncrest at Strath Haven, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara at West Chester Rustin, 7:30

PUBLIC LEAGUE

High School of Future at Parkway Northwest

Imhotep Charter at University City

Overbrook (Pa.) at Freire Charter

World Communications at Science Leadership

Strawberry Mansion at New Media Charter

Franklin Towne Charter at Bodine, 3

Ben Franklin at Swenson, 3

Engineering & Science vs. Germantown at Engineering & Science, 3

Northeast at Lincoln, 3

Simon Gratz at Olney, 3

Central at Girls High, 3

Martin Luther King at Kensington, 3

Frankford at Edison, 3

Fels at Washington, 3

Mastbaum at Del-Val Charter, 3

Southern at Dobbins, 3

Bok at West Philadelphia, 3

Franklin Learning Center at Mastery South, 3

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Barrack Hebrew, 3:45

NONLEAGUE

Palumbo at Prep Charter, 3:15

Collegium Charter at Mercy Vocational, 3:45

Hill School at Penn Charter, 3:45

Peddie School at Germantown Academy, 4

Pennsbury at Norristown, 5:30

Methacton at Souderton, 7

Boys' Swimming

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Norristown

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 3:30

Girls' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Lansdale Catholic

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Downingtown East, 3:30

INTER-AC LEAGUE

Springside at Penn Charter, 3:45

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Norristown, 3:30

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 3:30

Upper Dublin at Upper Moreland, 3:30

NONLEAGUE

Hallahan vs. St. Hubert at Friends' Select, 4

Peddie School at Germantown Academy, 4

Villa Joseph Marie at Gwynedd-Mercy, 6

Ice Hockey

LaSalle at Hill School

Springside Chestnut Hill vs. Germantown Academy at Bucks County Ice Rink, 4

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol at New Hope-Solebury, 6

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge at St. Joseph's Prep, 3:30

Conwell-Egan at Cardinal O'Hara, 5

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Great Valley, 6

West Chester East at Downingtown East, 6:30

W.C. Henderson at Downingtown West, 7:15

West Chester Rustin at Unionville, 7:15

Octorara at Oxford, 7:15

Coatesville at Avon Grove, 7:15

DEL-VAL LEAGUE

Interboro at Glen Mills, 3

Chichester at Penn Wood, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Spring-Ford, 6:30

Phoenixville at Upper Perkiomen, 6:30

Owen J. Roberts at Methacton, 6:30

Perkiomen Valley at Boyertown, 6:30

Pope John Paul II at Pottstown, 6:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Plymouth Whitemarsh, 7

Cheltenham at Upper Moreland, 7

Wissahickon at Upper Merion, 7

Springfield (M) at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Quakertown, 7

Central Bucks South at Central Bucks West, 7

Hatboro-Horsham at North Penn, 7

Souderton at Pennridge, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman at Pennsbury, 7

Abington at William Tennent, 7

Council Rock South at Neshaminy, 7

Bensalem at Council Rock North, 7

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge at Cardinal O'Hara, 7

West Catholic at Archbishop Wood, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Kennett, 7:30

West Chester Rustin at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson at Avon Grove

West Chester East at Downingtown West, 7:30 Downingtown East at Bishop Shanahan, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Academy Park, 7

Chester at Penn Wood, 7:30

Glen Mills at Interboro, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences vs. Vaux at Math, Civics & Sciences, 3:15

Communications Tech at Constitution, 3:15

Frankford at Bartram, 3:15

University City at Boys' Latin, 3:15

Del-Val Charter at Prep Charter, 3:15

Phila. Electrical at Imhotep Charter, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Franklin Learning Center at Esperanza, 3:15

Fels at Freire Charter, 3:15

Engineering & Science vs. Sankofa Freedom at Engineering & Science, 3:15

Simon Gratz at Southern, 3:15

West Philadelphia at Dobbins, 3:15

Strawberry Mansion at Washington, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Germantown at Bok, 3:15

Audenried at Ben Franklin, 3:15

Overbrook (Pa.) at Lincoln, 3:15

Northeast at Central, 3:15

Olney at Masterman, 3:15

Martin Luther King at Roxborough, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington at Palmer, 3:15

World Communications at Edison, 3:15

Randolph at Swenson, 3:15

Mariana Bracetti at Mastbaum, 3:15

Mastery Charter South at Sayre, 3:15

Lamberton at Franklin Towne Charter, 3:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway West at Bodine

New Media Charter at CAPA, 3:15

Elverson at High School of Future, 3:15

Carroll at Phila. Academy Charter, 3:15

Douglas at GAMP, 3:15

Parkway Northwest at Science Leadership, 3:15

Maritime Academy at Rush, 3:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Neshaminy, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps at Kimberton Waldorf, 3:45

Collegium Charter at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Unionville at Sun Valley

Barrack Hebrew at Saligman, 3:45

City Center at Girard College, 3:45

Mercy Vocational at Pine Forge, 4

Renaissance Academy at Wyncote, 4

Kohelet Yeshiva at Doane Academy, 4

MaST Charter at Calvary Christian, 5

Delco Christian at Shipley, 7

Calvary Baptist at Salem, 7:30

Pottstown at Wyomissing, 7:45

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at New Hope-Solebury, 7

Christopher Dock at Delco Christian, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Kennett at Great Valley, 7:30

Sun Valley at Unionville, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan at Downingtown East, 7:30

Downingtown West at West Chester East, 7:30

Avon Grove at W.C. Henderson, 9:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Spring-Ford, 6

Pottsgrove at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Abington, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew at West-Mont Christian, 3:45

NONLEAGUE

City Center at Mercy Vocational, 3:45

Calvary Baptist at Salem, 6

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Mount St. Joseph, 6

INTER-AC LEAGUE

Springside at Notre Dame, 3:30

NONLEAGUE

Quakertown at North Penn, 3:45

Hallahan vs. Cardinal O'Hara at Friends' Select, 4

Gwynedd-Mercy at Nazareth Academy, 4:30

Ice Hockey

INDEPENDENCE LEAGUE

Monsignor Bonner vs. Owen J. Roberts-Pope John Paul II at Center Ice, 8

NONLEAGUE

Cardinal O'Hara vs. Holy Ghost Prep at Skatium, 8

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Haverford High, 7

Strath Haven at Radnor, 7

Harriton at Lower Merion, 7

DISTRICT 1 CLASS AAA FIRST ROUND

Neshaminy vs. Upper Dublin at Wissahickon, 5:15

Garnet Valley vs. Pennridge at Wissahickon, 5:30

Upper Darby vs. Unionville at Central Bucks East, 5:30

Interboro vs. Pottstown at West Chester Rustin, 5:30

Downingtown West at West Chester Rustin, 5:30

Ridley vs. Council Rock North at Methacton, 5:30

West Chester East at Methacton, 5:30

Central Bucks South at Central Bucks East, 5:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|