Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 25, 2013

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge 68, Cardinal O'Hara 56

Archbishop Wood 73, West Catholic 44

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 61, Kennett 46

West Chester Rustin 65, Octorara 48

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson 40, Avon Grove 37

Downingtown West 51, West Chester East 35

Downingtown East 62, Bishop Shanahan 43

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park 56, Chichester 46

Chester 77, Penn Wood 58

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Math, Civics & Sciences 74, Vaux 70 (OT)

Communications Tech 70, Constitution 68 (OT)

Frankford 43, Bartram 41

Boys' Latin 84, University City 66

Prep Charter 54, Del-Val Charter 50

Imhotep Charter 51, Phila. Electrical 45

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Franklin Learning Center 44, Esperanza 42

Freire Charter 48, Fels 46

Sankofa Freedom 70, Engineering & Science 59

Simon Gratz 64, Southern 61

Dobbins 70, West Philadelphia 60

Washington 76, Strawberry Mansion 63

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Germantown 52, Bok 43

Ben Franklin 65, Audenried 55

Lincoln 64, Overbrook (Pa.) 63

Northeast 71, Central 67 (OT)

Olney 60, Masterman 46

Martin Luther King 83, Roxborough 30

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington 67, Palmer 65

World Communications 84, Edison 61

Randolph 63, Swenson 55

Mastbaum 63, Mariana Bracetti 60

Sayre 49, Mastery Charter South 48

Franklin Towne Charter 65, Lamberton 54

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Bodine 55, Parkway West 40

New Media Charter 79, CAPA 38

Elverson 54, High School of Future 53

Phila. Academy Charter 56, Carroll 48

GAMP 56, Douglas 50

Parkway Northwest 53, Science Leadership 46

Rush 58, Maritime Academy 35

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 74, Council Rock South 45

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps 65, Kimberton Waldorf 40

Perkiomen School 51, Collegium Charter 42

NONLEAGUE

Solebury School 53, King's Christian 36

Gospel of Grace 60, Phoenixville 59

Oxford 80, Moyer Academy (Del.) 59

Girard College 84, City Center 43

Doane Academy 76, Kohelet Yeshiva 51

Calvary Christian 80, MaST Charter 52

Shipley 62, Delco Christian 46

Boys' Bowling

Father Judge 4, Archbishop Wood 0

Archbishop Ryan 4, Roman Catholic 0

Holy Ghost Prep 4, Christopher Dock 0

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Monsignor Bonner 3, Neumann-Goretti 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian 60, Bristol 25

New Hope-Solebury 43, MaST Charter 27

BICENTENNIAL LEAGUE/

INDEPENDENCE

Delco Christian 42, Christopher Dock 21

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic 53, Bishop McDevitt 39

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 38, Kennett 34

Sun Valley 54, Unionville 36

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan 26, Downingtown East 23

Downingtown West 58, West Chester East 43

W.C. Henderson 54, Avon Grove 41

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park 53, Chichester 46

PENN-JERSEY LEAGUE

Solebury School 62, Doane Academy 28

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 52, Boyertown 34

Upper Perkiomen 46, Pottsgrove 45

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 46, Abington 45

Council Rock South 48, Pennsbury 36

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew 33, West-Mont Christian 21

NONLEAGUE

Academy of New Church 33, Kohelet Yeshiva 18

Mercy Vocational 31, City Center 24

Wrestling

PUBLIC LEAGUE SEMIFINALS

Northeast 55, Washington 11

Catholic League

Father Judge 16 21 12 19 - 68

Cardinal O'Hara 10 10 19 17 - 56

FJ: Will Brazukas 2, Sean Hanna 19, Brandon McGuire 21, Malik Robinson 20, Jeff Seigafuse 6.

CO: Chris Duffin 3, Raymond Harris 6, Sean Havink 13, Mike Louden 19, Andrew Louden 3, Mark Plousis 7, Carl Pola 5.

West Catholic 8 8 14 14 - 44

Archbishop Wood 18 13 19 23 - 73

WC: Chris Baysmore 8, Jalil Branch 6, Brandon Cole 13, Anwar Epps 5, Torey Green 8, Taquan Johnson 2, Shareef Sheppard 2.

AW: Luke Connaghan 3, Mike Drumm 6, Cody Fitzpatrick 8, TJ Kuhar 4, Joe LoStracco 4, Shane Neher 8, Tommy Rush 11, Pat Smith 25, Eric Walsh 4.

Ches-Mont American

West Chester Rustin 18 18 21 8 - 65

Octorara 9 15 13 11 - 48

WCR: Tyler Blake 11, Matt McCarrick 21, Blake McGlond 8, Nelson 4, Chris Richardson 10, Ethan Ridgeway 11.

O: Mauriece Bowers 12, Tarojae Brake 9, Corey Cooper 4, Shaun Devlin 7, Anthony DiNorcsia 2, Devante White 12, Lee Wilson 2.

Great Valley 18 13 14 16 - 61

Kennett 9 13 12 12 - 46

GV: Cyree Ames 1, Mikael Bridges 21, Ryan Buchholz 1, Nate Cohen 13, Chris Geiss 5, Michael Gregory 5, Brad Sherry 13, Doug Strang 2.

K: Jackson Hyland 3, Vaughn Jenkins 10, Jordan Jones 2, Yohsuke Kobayashi 18, Gabe Leto 2, Maalik Rochester 11.

Ches-Mont National

West Chester East 8 7 10 10 - 35

Downingtown West 11 10 16 14 - 51

WCE: Evan Anderson 11, Hasan Leonard-Hakim 4, Andrew Murphy 10, Nick Scotese 8, Kyle Smith 2.

DW: Grant Hall 3, Will Johnson 2, Ladanzi 6, Sean Loerzel 21, Matt Long 2, Colin Reilly 15, Josh Warren 2.

Downingtown East 17 14 12 19 - 62

Bishop Shanahan 2 13 17 11 - 43

DE: Cary Angeline 14, Matt Arizini 6, Brandon Bornstad 2, Cruz 3, Eli Griffin 12, Tyion Harris 2, Montrose Jennings 7, Jordan Porter 15, Kyle Tucker 1.

BS: Dylan Alderman 5, Mike Booth 4, Justin Cook 5, Matt Corcoran 4, Danny Murphy 2, Devon Seeney 20, Scott Seifert 3.

W.C. Henderson 15 8 8 9 - 40

Avon Grove 11 10 12 4 - 37

WH: Colin Costello 3, Scott Cullinan 3, Declan Kane 16, Jason McCormick 11, Chas McCormick 5, Wes Smith 2.

AG: Mike Bullins 12, Mike Byrd 3, Andrew Calogreco 2, Colin Deihle 9, Nick Hamilton 5, Quinn Parsons 4, Justin Traino 2.

Del-Val League

Chichester 9 10 18 9 - 46

Academy Park 17 8 12 19 - 56

C: Byrd 9, Clapp 2, Mack 16, Muse 13, Turner 6.

AP: Jawan Collins 9, Jeffrey Devaughn 4, Earl Hargrove 14, Brian Ingram 12, Travis Smith 17.

Chester 11 14 17 35 - 77

Penn Wood 16 19 12 11 - 58

C: Conrad Chambers 3, Rashan DeJarnette 7, Richard Granberry 15, Rondae Jefferson 25, James Kirksey 6, Darius Robinson 19, Khalil Williams 2.

PW: Tyree Bynum 6, Gemil Holbrook 8, Malik Jackson 10, Stevan Johnson 19, Amadou Kaba 2, Jeff Padilioni 11, Addison Scott 2.

Public League A

Bartram 9 5 11 16 - 41

Frankford 10 8 11 14 - 43

B: Gerald Evariste 10, Raul McIlwain 6, Malik Noel 10, Khayri Washington 3, Michael Watkins 12.

F: Akeem Griffith 3, Aaron McFarlan 4, Donald Robinson 6, Rob Simmons 4, Quadire Truesdale 9, Tyree Tucker 5, Denzel Turbeville 11, Sterling Walker 1.

Del-Val Charter 17 11 10 12 - 50

Prep Charter 10 12 20 12 - 54

DC: Dashon Giddens 6, Bysil Northern 6, Antwan Scriven 3, Greg Sharp 6, Jamir Taylor 11, Darius Wallace 12, Clayton Wolfe 2, Hassan Young 3.

PC: Brandon Brown 6, Marques Jackson 10, Lykeem Laws 9, Zamir Lett 3, Mustafa Traore 17, Rahim Washington 9.

University City 11 18 15 22 - 66

Boys' Latin 16 27 27 14 - 84

UC: Quahdire Gordon 20, Karim Karamoko 2, Idriys Muhammad 2, Anthony Washington 10, Devonte Williams 20, Davon Wise 12.

BL: Jamar Brisbon 13, Pasquale Dimascio 5, Yahmir Greenlee 24, Ismael Kagone 8, Elijah Moore 5, Eddie Powell 16, Charles Presley 11, Josh Townsend 2.

Phila. Electrical 7 15 7 16 - 45

Imhotep Charter 12 12 11 16 - 51

PE: Hakeem Baxter 12, Marquis Daniels 7, Steve Griffin 23, Dyshon Pack 1, Jai Williams 2.

IC: Brandon Austin 14, Deryl Bagwell 6, Deion Evans 2, Nigel Grant 5, Jakwon Jones 9, Dymir Logan 4, Abraham Massaley 8, Jalil Myers 3.

Comm Tech 6 20 18 20 6 - 70

Constitution 15 16 10 23 4 - 68

CT: Briheam Anthony 6, Terrence Brown 17, Kevin Brown 7, Samir Doughty 22, David Johnson 18.

C: Chad Andrews 2, Ahmad Gilbert 18, Akeem King 4, Raheem Liggins 17, Anthony Satchell 3, Haneef Vaughn 10, Kimar Williams 14.

Public League B

Simon Gratz 17 9 21 17 - 64

Southern 16 17 12 16 - 61

SG: D.J. Alexander 12, Jazzmere Bazemore 2, Shaakir Gibbs 10, Malik Tyndale 11, Qasiem White 4, Donte' Winfield 25.

S: Wayne Brunson 15, Robert Leonard 3, Tyreese Livingston 4, Yusif Ross 6, Jamil Stokes 6, Vain 2, Ralik Wise 25.

Fels 9 18 10 9 - 46

Freire Charter 15 11 10 12 - 48

F: James Cottrell 17, Christopher Gee-Allen 2, Danil Mateo 18, Mike Turnage 2, Berny Vilsaint 7.

FC: Jaison Battle 2, Jahmir Burton 4, Elijah Elam 6, Frank Johnson 11, Rashid Nixon 4, Darnell Preston 4, Thomas Spruill 4, Brian Williams 6.

Sankofa Freedom 10 16 14 30 - 70

Engineering & Science 14 10 13 22 - 59

SF: Sophaun Brown 5, Anthony Downing 21, Tydeus Ellison 12, James Jefferson 3, Shyheim Ladson 3, Luis Martinez 3, Juwan Milliner 6, Dayche Talburt 17.

E&S: Omari Franklin 2, Shaquan Frazier 2, Eric Lewis 6, David Snead 9, Shakore Taylor 28, Evan Williams 12.

Franklin L Center 9 12 11 12 - 44

Esperanza 9 17 9 7 - 42

FLC: Donte Blocker 2, Deion Boyer 9, Kahmar Keyes 3, Jacory Livingston 7, Josh Miles 4, Cole Ruley 4, Nasir Smith 15.

E: Brandon Adams 2, Alwell Agbara 12, Warren Chance 5, Lamere Jones 3, Ravi Sinanan 11, Stanley Whittaker 9.

West Philadelphia 12 10 22 16 - 60

Dobbins 21 14 22 13 - 70

WP: Quaseem Brown 9, Lavelle Harper 6, Nasir Marshburn 4, Dominique Owens 4, Jaleel Parlin 22, Kadeem Pickett 2, Jabbar Shy 9, Joseph White 4.

D: Darnell Butts 4, Andre Cannedy 21, Sha-Ron Carr 2, Robert Edwards 12, Dashawn Gindraw 2, Dequan Jackson 14, Khalil Parker 4, Jarelle Pinckney 7, Tyron Robeson 4.

Strawberry Mansion 7 13 15 28 - 63

Washington 14 16 29 17 - 76

SM: Donovan Barnes 18, Raekwon Dial 23, Marcquis Graham 3, Brandon Jiles 14, Anthony Pinckney 1, Christopher Russell 4.

W: Rasheed Black 6, Wayne Ferguson 8, Kyree Hunt-Hawkins 9, Cody Marks 3, Jaleel Moses 4, Joseph Randall 2, Devante Truitt 22, Kendale Truitt 19, Jamel Williams 3.

Public League C

Olney 18 4 20 18 - 60

Masterman 13 10 14 9 - 46

O: Charles Brown 24, Stanley Elie 4, Ricardo Ferreira 2, Tyheim Monroe 13, Shakeem Stevens 15, Daquan Wilkerson 2.

M: Gary Bryant 12, Malcolm Carrington 9, Jack Christmas 7, Mike Sturdivant 18.

Martin Luther King 35 27 10 11 - 83

Roxborough 6 7 12 5 - 30

MLK: Allen Anderson 2, Greg Bennett 18, Raquan Brown-Johnson 8, Fa'Teem Glenn 15, C-Ron Jennings 2, Malik Smith Jr. 9, William Leak 5, Brandon McNair 6, Reggie Smith 2, Shakoor Woodson 16.

R: Austin Daniels 8, Edward Davis 7, Matthew Harris 7, Romello Holland 5, Dayton Melton 3.

Germantown 9 7 16 20 - 52

Bok 10 14 8 11 - 43

G: Quadere Allen 4, Imir Bailey 19, Paul Gunter-Scott 6, Salil Hunter 10, Malcolm Jenkins 10, Kevin Norris 4.

B: Nishar Bailey 6, Tajaun Curtis 2, Brandon Davenport 4, Zaheer Hassan 2, Rasul Jackson 5, Deonte West 16, Antoine Whitney 9.

Northeast 17 17 16 13 8 - 71

Central 18 12 12 21 4 - 67

N: Daquan Bohannan 16, Gregory Mickens 4, Tony Nayan 6, William Ofrafo-Smart 2, Kyree Simpson 8, Elmange Watson 2, DeAndre Williams 29, Omari Wilson 4.

C: Chris Bing 16, Romario Dorlus 11, Greg Holdsman 3, Kyle Lafferty 31, Kadin Marshall 2, Chace McCall 2, Khalil Williams 2.

Audenried 16 7 16 16 - 55

Ben Franklin 17 10 17 21 - 65

A: Tyreese Allen 2, Kylil Harris 2, Devon Jacobs 6, Jameer Johnson 4, Qaadir Nock 20, Kerry Scott 6, Thomas Thompkins 10, Raheem White 7.

BF: Jarrett Bryant 9, Synquel Cottman 12, Anthony Darden 7, Quahdir Devine 12, N.Young 9, Emmanuel Young 16.

Overbrook (Pa.) 19 14 14 16 - 63

Lincoln 12 13 21 18 - 64

O(: Kareem Coley 8, Montrell Freeman 5, James Harrison 11, Terrance Hayes 10, Raymond Mills 14, Jarbarr Rosser 6, Kevin Wallace 9.

L: Blair Bowes 18, Raymond Fred 17, Khalil Outen 4, Josh Pagan 4, Adonis Rosario 12, Devon Thompkins 9.

Public League D

Kensington 17 15 19 16 - 67

Palmer 9 22 15 19 - 65

K: Jamie Betancourt 27, Kendale Brisbon 7, Mike Davis 3, Isaiah Hill 10, Malik Mitchum 3, Vernell Nelson 5, Julius VanGuine 12.

P: Amir Davis 18, Jarrett McLaurin 3, Kamari Peel 10, Teair Tart-Spencer 8, Malachi Thompson 26.

Mariana Bracetti 13 12 20 15 - 60

Mastbaum 10 18 17 18 - 63

MB: Emmanuel Armstrong 2, Edward Booker 6, Luis Graciani 14, Jason Hutzler 20, Shaqur Jones 8, Sleyter Del Orbe 1, John Payne 2, Jorge Quinones 7.

M: Donald Avery 2, Howard Brumfeld 7, Andre Bryant 3, Rhasheed Camp 13, Ak'Quil Harrington 10, Anthony Harris 20, Jon McCrea 4, Terrell Smith 4.

Lamberton 8 10 5 31 - 54

Franklin Towne Charter 13 19 16 17 - 65

L: Kevin Cooper 11, Anthony Fagan 19, Darrell Ellis Jr. 11, Marlon Martin 2, Bernard McIntyre 5, Loavel Summerville 6.

FTC: Naje Benton 11, Ryan Boyd 8, Mike Kessler 15, Ken Mazurkiwicz 2, Cole Redman 1, Steven Smith 20, Thomas Whitfield 8.

World Communications 19 16 19 30 - 84

Edison 15 17 17 12 - 61

WC: Zamir Andrews 2, Marvin Bell 20, Abdul Dia 2, Darius Moore 15, Robert Moore 9, Ichywond Savage 14, Aaron Searight 15, Tyreek Wright 7.

E: Jesse Carrasquillo 5, Montrell Gilliam 31, Anthony Montgomery 2, Victor Navarez 15, Emmanuel Nevarez 4, Quadeer Pratt 4.

Mastery Charter South 10 8 16 14 - 48

Sayre 14 12 10 13 - 49

MCS: Kevin Beaford 10, Eddie Ferebee 3, Maurice Hayward 14, Jamir Leach 11, Stanford Levy 4, Nasirr Mayo 4, Nassir Muhammad 2.

S: Richard Burton 14, Antwan James 15, John McCloud 5, Darius Savage 11, Qadir Wilson 2, Javonnta Zimmerman 2.

Randolph 13 18 19 13 - 63

Swenson 11 10 7 27 - 55

R: Allen 2, Zahir Gillard 8, T Jackson 2, M. Olphant 4, M Raymond 4, Deontae Richardson 13, Dishon Soloman 2, Maurice Stricklan 9, Patrick Upchurch 19.

S: Clarence Brunot 8, Dervin Buckery 12, Cody Eleazer 6, Mohammed Hammoudeh 2, D'Andre Parmley 14, Naykwon Phillips 3, Alex Rodriguez 2, Somah Slewion 8.

Public League E

New Media Charter 23 24 19 13 - 79

CAPA 5 14 10 9 - 38

NMC: Denzel Buie 5, Devin Bullock 8, John Fieffe 5, Stephan Ganges 4, Lateef Govan 4, Mike McCracken 8, Tyquil McFadden 10, Khalil Moore 6, Chris Shields 14, Jivreese Thomas 11, Rex Wheeler 5.

C: Michael Atkins 2, Khalifah Brawley 8, Charles Ganges 10, Saleem Johnson 2, Justyn Moore 3, Najee Parker 5, Colin Robinson 2, Rodney Taliver 6.

Carroll 15 10 10 13 - 48

Phila. Academy Charter 9 16 16 15 - 56

C: Jerome Blume 10, Tylor Colville 14, Brice Evans 2, Josue Falu 14, Johnny Richardson 4, Jose Rios 4.

PAC: Elijah Crandall 12, Joe Flynn 10, Jamiel Hines 7, Khalil Laws 13, Muhammad Laws 14.

Elverson 8 12 14 20 - 54

High School of Future 17 11 10 15 - 53

E: Blair Boone 2, Antonio Feria 7, Ikeal Johnson 18, Two Osis 21, Robert Redmond 2, Anthony Washington 4.

HSoF: Tahir Bey-Combs 4, Adrian Elliott 19, Kameron Gilfillian 11, Nick Miles 10, Dominick Morales 7, Ronald Thomas 2.

Douglas 11 12 10 17 - 50

GAMP 9 16 5 26 - 56

D: Aasim Campbell 12, Basheer Hairston 20, Jaquan Hayward 8, Eric Johnson 4, Darrell Robinson 2, Javier Vallejo 4.

G: Devon Ford 20, Dwayne Gray 2, Tobias Stokes 15, Meek Wilson 19.

Maritime Academy 4 13 4 14 - 35

Rush 19 11 14 14 - 58

MA: William Coleman 4, Marcus Eaverly 1, Quentin Fischer 22, Akeem Roberts 4, Wendell Vann 2, Ronald Wilson 2.

R: John Cassell 5, Will Madden 22, Andre Mejia 13, Syr Munoz 15, Isiah Riddick 2, Zach Singer 4.

Parkway West 0 13 13 14 - 40

Bodine 10 14 14 17 - 55

PW: Jeffrey Allen 9, Antwon Easley 9, Malik Hashim 4, John Herndon 4, Henry Johnson 14.

B: Samad Drayton 4, Doug McQueen 4, Tyron Price 12, Troy Richardson 6, Satchell 1, Joseph Walker 28.

Parkway Northwest 9 16 15 13 - 53

Science Leadership 5 10 17 14 - 46

PN: Ahanri Briggs 9, Muhammad Conteh 7, Justin Davis 7, Jerron Lawrence 13, Shaun Reed 11, Bruce Young 6.

SL: True Black 3, Roger Bracy 7, Jakobi Martin-Howard 17, Ibn-Haneef Nelsen 2, Sterling Perry 12, Raekwon Smith 5.

Suburban One National

Council Rock South 11 10 14 10 - 45

Pennsbury 21 22 19 12 - 74

CRS: Calajezzi 2, Christian Crane 15, Will Faccenda 10, Eric Gallo 2, Dan Nockett 5, Shorr 3, Tom Townsend 8.

P: Walter Allen 4, Mekhi Bryant 5, Pierson Burton 7, Steve Ciotti 13, Nigel Johnson 6, Cameron Jones 20, Daquan Mack 1, Shawn Pepper 8, Louis Troh 4, Aamir Williams 6.

Tri-County League

Phelps 16 12 24 13 - 65

Kimberton Waldorf 8 8 12 12 - 40

P: Ganlandou Cisse 15, Alpha Cisse 6, Abdou Diaw 7, Marcus Eley 6, Michael Hsieh 2, Ira Hunt 3, Rashard Lyles 11, Joe Pacifico 5, Vernon Williams 10.

KW: Bowers 6, Bulger 4, Hughes 18, Janisch 6, Lewis 2, Wang 4.

Nonleague

Kohelet Yeshiva 2 14 18 17 - 51

Doane Academy 24 17 17 18 - 76

DA: Idris Ali 6, Ray Brodowski 2, Tyler Carrington 15, Matt Czyewski 6, Davis Graham 24, Tyler Heupel 2, TJ Lane 6, Gavin Montoya 2, Chris Scott 7, Tommy Simpson 6.

Delco Christian 10 8 15 13 - 46

Shipley 13 18 13 18 - 62

DC: Ron Borrell 11, Reece 11, Jerome Staley 8, Austin Stevens 16.

S: Josh Gorrell 2, Shawn Harvey 9, Arvelle Jones 10, Sed Pepper 7, Jamie Piltch 4, Matt Rodden 16, Zac Tillman 14.

Solebury School 4 17 10 22 - 53

King's Christian 8 11 6 11 - 36

SS: Justin Berger 15, Keson Bullock-Brown 4, Darvin Johnson 14, Milo Luciano 20.

KC: Josh Beauchamp 2, Aaron Pamgotopulos 10, Greg Pamgotopulos 2, Jonathon Roselli 17, Matt Savarese 5.

MaST Charter 13 13 17 9 - 52

Calvary Christian 18 24 16 22 - 80

MC: Colin Dever 5, Shane Holmes 14, Devin Jackson 20, Quiiyim Saunders 9, Donato Wepryk 4.

CC: Josh Bair 15, Jon Boback 27, Micha Doran 2, Paul Lacroix 8, Dan McGuigan 6, Robert Morales 4, Sama Nalliah 2, Joel Thibodeau 2, Dustin Vitale 11, Jared Wenger 3.

Gospel of Grace 15 13 14 18 - 60

Phoenixville 16 14 13 16 - 59

GoG: Kaseem Hart 15, Jeffrey Kelley 2, Matt Kelley 6, Shaquan Turk 19, Eric Williams 6, Christian Wims 12.

P: Victor Bozzelli 9, Ian Harrigan 5, Marcus Howell 7, Greg Hughes 9, James Jackson 8, C.J. Lindsay 6, Eric Wallace 15.

Moyer Academy (Del.) 11 11 16 21 - 59

Oxford 13 20 25 22 - 80

MA(: Bland 9, Coates 4, Garnett 7, Jones 7, Ki. Turner 32.

O: Miles Clarke 10, Dylan Dunn 6, Tyler Farr 10, Ethan Herb 5, Ryan Hubley 14, Jordan Logan 16, Musty Mahmud 14, Shain Quigley 2, Aaron Sivels 1, Colton Turns 2.

City Center 10 15 10 8 - 43

Girard College 28 22 19 15 - 84

CC: Broaster 2, Elijah Brown 8, Derrick Busch 3, Dominic Long 7, Marshall Mitchell 6, Brenell Tucker 14, Watts 3.

GC: Jihad Barnes 24, Alonte Blackwell 3, Bryce Bohenek 8, Markel Booker 2, Nicholas Jones 26, Kemp 5, Jalil Moseley 9, Omar Washington 4, Jason Waters 3.

Bicentennial League

MaST Charter 4 10 9 4 - 27

New Hope-Solebury 8 10 11 14 - 43

MC: Brea Behr 2, Jessica Behr 7, Maria Farrell 4, Kristen Kaelin 2, Jen Summers 6.

NH: Annie Behre 4, Maggie Dougherty 2, Jessica Glassman 6, Madison Jaronski 6, Bailey Jaronski 2, Grace Massimino 1, Kate Suler 12, Toni Suler 6.

Bristol 6 10 8 1 - 25

Phil-Mont Christian 20 10 15 15 - 60

B: Katerina Moore 2, Olivia Onal 4, Tyra Reynolds 3, Alicia Riley 4, Katelynn Santana 5, Janiree Wooten 7.

PC: Traci Goodman 18, Jana Goodman 15, Carly Johnson 7, Grace Koffel 4, Katharine Olinger 4, Katie Siebert 12.

Christopher Dock 6 9 4 2 - 21

Delco Christian 10 13 11 8 - 42

CD: Lauren Anderson 2, Olyvia Longacre 2, Tabitha Miller 3, Shea Neal 2, Olivia Seavy 2, Kereece Seuren 4, Mattasyn Shisler 6.

DC: Jamie Barr 8, Jocelyn Chavous 12, Tori Eppright 1, Anna Evans 2, Emmie Falbo 4, Stacey MacArthur 15.

Catholic League

Bishop McDevitt 20 2 6 11 - 39

Lansdale Catholic 18 16 14 5 - 53

BM: Chanel Brooks 15, Damaris Hills 8, Julie Kostic 10, Shakirah Paulhill 4, Taylor Scruggs 2.

LC: Erin Brokans 6, Mary Kate Brokans 13, Rachel Hart 6, Claire Hill 2, Shalina Miller 19, Tara Sheridan 3, Abby Ward 4.

Ches-Mont American

Kennett 10 8 9 7 - 34

Great Valley 6 14 7 11 - 38

K: Jenna Bahel 2, Haley DeVoe 6, Sophie Duphili 1, Jess Huffey 7, Stephanie Maciag 14, Shannon Turner 4.

GV: Maddie Buettner 3, Danielle DiSanto 17, Kim Hooven 12, Ashlyn Smith 2, Danielle Strang 2, Kelsey Walsh 2.

Sun Valley 8 16 19 11 - 54

Unionville 5 6 12 13 - 36

SV: Gia DeAngelo 19, Arissa Green 2, Chelsea Jones 2, Katie Maloney 6, Shayna Orr 13, Alyssa Ruggerio 2, Taylor Stigele 10.

U: Katie Cloud 2, Chrissy Eckman 12, Micayla Flores 6, Emily Mason 2, Samantha Pancoast 2, Perkins 2, Lexi Shanahan 2, Taylor Thames 6, Adrianna Weber 2.

Ches-Mont National

Downingtown West 12 20 11 15 - 58

West Chester East 9 9 11 14 - 43

DW: Karri Caruso 2, Emily Coleman 5, Maddie Dew 16, Kayla Feahiller 15, Lindsay Galczynski 15, Holly Schanck 5.

WCE: Kaitlyn Adrien 4, Ally Arthur 7, Alyssa DiPiero 3, Melanie Hartman 4, Nina Mazzarelli 14, Moura McCloskey 8, Caitlin Pavlo 3.

Bishop Shanahan 4 1 14 7 - 26

Downingtown East 2 12 3 6 - 23

BS: Diana Cusick 4, Christine Lawrence 5, Jordan Ogden 6, Rachel Parker 10, Kathleen Worshup 1.

DE: Kennedi Van Eyken 6, Lindsay Kent 6, Paige Warfel 11.

Avon Grove 8 10 10 13 - 41

W.C. Henderson 8 15 12 19 - 54

AG: Regan Cook 12, Melissa Cromwell 8, Annalise Eder 15, Emily Lange 2, Sarita March 4.

WH: Renna Anderson 4, Jenna Caruso 1, Brianna Feeley 4, Jenna Maratea 2, Morgan Matturani 10, Chynna Scott 2, Emily Torrance 27, Jela Waton 4.

Del-Val League

Academy Park 14 12 18 9 - 53

Chichester 4 10 14 18 - 46

AP: Henry 6, Courtney Jenkins 2, Jordan Matthews 18, Tatiana Mobley 11, Alaya Smith 10, Gecinda Turner 6.

C: Michelle Haggerty 7, Logan Neuman 12, Haley Sipple 20, Maddie Thornton 7.

Penn-Jersey League

Doane Academy 9 3 4 12 - 28

Solebury School 18 19 8 17 - 62

DA: Mona Lisa Hyppolite 7, Zaniya Lewis 14, Leah Simpson 3, Laure Walker 2, Nyesha White 2.

SS: Alliyah Allen 4, Kezian Grothfoth 3, Ava Redmond 10, Clover Stivee 20, Tavorsia Talley 21, Brian Wilkins 4.

Pioneer

Pottsgrove 17 6 11 11 - 45

Upper Perkiomen 12 6 13 15 - 46

P: Alliya Austin 19, Marquita Barefield 1, Jaclyn Bealer 6, Karly Conrad 7, Alexis Kehl 2, Marisa Kinneer 10.

UP: Morgan Aldinger 5, Stacey Auckland 16, Holly Crossin 15, Aubrey Gibbs 2, Kim Kachmar 4, Rachael Keeney 2, Dani Moser 2.

Boyertown 6 9 5 14 - 34

Spring-Ford 10 16 9 17 - 52

B: Ali Bauman 4, Olivia Cavallo 7, Kaitlyn Dehaven 5, Kaitlyn Eisenhard 14, Maria Valenti 4.

S: Sammy Haas 3, Courtney Hinnant 7, Maggie Locke 2, Brittany Moore 6, Shelby Mueller 12, Sarah Payonk 11, Sammy Stipa 11.

Suburban One National

Pennsbury 13 10 11 2 - 36

Council Rock South 20 7 19 2 - 48

P: Sajanna Bethea 20, Taylor Ferguson 2, Carly Kovin 6, Courtney Kruscavage 8.

CRS: Cara Barlow 8, Courtney Brown 9, Taylor Dillon 12, Alexis Hofstaedter 15, Allison Taub 4.

Abington 10 11 14 10 - 45

Neshaminy 7 16 12 11 - 46

A: Bre Bermel 4, Michael Harris 11, Sammy Lochner 11, Deja Rawls 19.

N: Stephanie Donohue 4, McKenna Mullin 6, Maddie Murray 4, Sarah Oliveira 11, Lori Paulits 12, Megan Schafer 9.

Tri-County League

Barrack Hebrew 6 6 14 7 - 33

West-Mont Christian 7 0 5 9 - 21

BH: Isabel Freedman 2, Sarah Gordon 2, Gracie Gottlieb 6, Jackie Khutorsky 4, Lindsay Shevlin 8, Sophia Shoulson 11.

WC: Christy Chen 4, Julia Miller 5, Kylie Stimson 13, Wider 2.

Nonleague

City Center 5 2 7 10 - 24

Mercy Vocational 12 4 5 10 - 31

CC: Cianni Broaster 8, Sonia Brown 5, Ja'Nell Hall-Ragin 5, Huynh 2, Raberson 2, Grace Rush 2.

MV: Kelly Brister 2, Lisa Brown 2, Jenesa Curtis 2, Lea Pierson 2, Nykia Richards 11, Essence Shaw 6, Diamond Vaughn 2, Michaiah Young 4.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian at Morrisville

Delco Christian at Jenkintown, 7

Christopher Dock at Faith Christian, 7

New Hope-Solebury at Bristol, 7

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at St. Joseph's Prep, 3:30

Bonner-Prendergast at Roman Catholic, 5

Bishop McDevitt at LaSalle, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Haverford High, 6:15

Marple Newtown at Radnor, 7:30

Harriton at Lower Merion, 7:30

Penncrest at Conestoga, 7:30

Upper Darby at Garnet Valley, 7:30

Strath Haven at Springfield (D), 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Moorestown Friends, 5:30

Acadof New Church at Germa Friends, 7:30

George School at Friends' Central, 7:30

Abington Friends at Westtown, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Haverford School at Malvern Prep

Germantown Acad at Episcopal Acad, 3:45

Springside Chestnut Hill at Penn Charter, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Boyertown, 6

Upper Perkiomen at Pottsgrove, 7:30

Owen J. Roberts at Methacton, 7:30

Pope John Paul II at Phoenixville, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Imhotep Charter at Frankford, 3:15

SUBURBAN ONE

Springfield (M) at Upper Merion, 7

Norristown at Upper Moreland, 7

Cheltenham at Upper Dublin, 7

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Hatboro-Horsham at Pennridge, 7

Central Bucks South at Quakertown, 7

Souderton at Central Bucks West, 7

Central Bucks East at North Penn, 7

Truman at Council Rock North

Abington at Neshaminy, 7

Bensalem at William Tennent, 7

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Cardinal O'Hara, 7

West Catholic at St. Hubert, 7

Neumann-Goretti at Archbishop Carroll, 7:30

Little Flower at Conwell-Egan, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Lower Merion, 6

Strath Haven at Springfield (D), 6

Radnor at Marple Newtown, 6

Upper Darby at Garnet Valley, 6:15

Haverford High at Ridley, 7:30

Conestoga at Penncrest, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central at George School, 4

Moorestown Friends at Shipley, 5:30

Westtown at Abington Friends, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy at Notre Dame, 2:30

Germantown Academy at Agnes Irwin, 3:45

Springside Chestnut Hill at Baldwin, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Owen J. Roberts, 7:30

Phoenixville at Pope John Paul II, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Masterman at Parkway Northwest

Phila. Electrical at Imhotep Charter

Swenson at Science Leadership

Mariana Bracetti at Franklin Towne Charter, 3

World Communications at Ben Franklin, 3

Engineering & Science at Mastbaum, 3

Northeast at Edison, 3

Frankford at Simon Gratz, 3

Olney at Central, 3

Kensington at Fels, 3

Washington at Girls High, 3

Lincoln at Martin Luther King, 3

Del-Val Charter at Rush, 3

Bodine at Germantown, 3

Prep Charter at Southern, 3

Mastery South at Bok, 3

Dobbins at Overbrook (Pa.), 3

West Philadelphia at Palumbo, 3:15

Commu Tech at New Media Charter, 3:15

SUBURBAN ONE

Plymouth Whitemarsh at Wissahickon, 7

Upper Dublin at Cheltenham, 7

Upper Moreland at Norristown, 7

Upper Merion at Springfield (M), 7

Central Bucks West at Souderton, 7

Pennridge at Hatboro-Horsham, 7

Quakertown at Central Bucks South, 7

North Penn at Central Bucks East, 7

Neshaminy at Abington, 7

William Tennent at Bensalem, 7

Council Rock North at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Kimberton Waldorf at Mercy Vocational, 3:45

Christian Academy at Phil-Mont Christian, 4:30 Valley Forge Baptist at Calvary Baptist, 6

Coatesville at Sun Valley, 7:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|