Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 26, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Delco Christian 59, Jenkintown 50

Christopher Dock 50, Faith Christian 37

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 47, Lansdale Catholic 26

St. Joseph's Prep 52, Archbishop Carroll 46

Roman Catholic 74, Bonner-Prendergast 39

LaSalle 72, Bishop McDevitt 56

CENTRAL LEAGUE

Ridley 46, Haverford High 35

Lower Merion 58, Harriton 41

Strath Haven 46, Springfield (D) 44

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 59, Moorestown Friends 30

Academy of New Church 72, Germantown Friends 45

Friends' Central 61, George School 27

INTER-AC LEAGUE

Haverford School 61, Malvern Prep 58 (OT)

Springside Chestnut Hill 39, Penn Charter 38

PUBLIC LEAGUE

Sayre 54, Bodine 52

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Imhotep Charter 46, Frankford 37

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) 62, Upper Merion 56

Norristown 49, Upper Moreland 37

Upper Dublin 49, Cheltenham 46 (OT)

Plymouth Whitemarsh 74, Wissahickon 56

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 53, Central Bucks West 47

North Penn 53, Central Bucks East 51

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman 48, Council Rock North 45

NONLEAGUE

World Communications 75, Randolph 65

Lamberton 86, West Philadelphia 69

Redemption Christian (N.Y.) 56, Franklin Learning Center 47

Coatesville 66, Holy Ghost Prep 36

Girls' Bowling

Bonner-Prendergast 4, Conwell-Egan 0

Little Flower 4, Hallahan 0

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville 36, Bristol 29

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 50, Hallahan 28

Cardinal O'Hara 30, Archbishop Wood 27

St. Hubert 46, West Catholic 11

Archbishop Carroll 59, Neumann-Goretti 57

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) 51, Strath Haven 30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 64, Moorestown Friends 10

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 52, Notre Dame 45

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 53, Doane Academy 13

PUBLIC LEAGUE

Masterman 34, Parkway Northwest 29

Imhotep Charter 62, Phila. Electrical 15

Science Leadership 40, Swenson 15

Paul Robeson 48, Strawberry Mansion 24

High School of Future 51, Phila. Academy Charter 16

Audenried 42, Parkway West 41

Rush 45, Del-Val Charter 31

University City 46, Maritime Academy 35

Motivation 38, Elverson 35

Franklin Towne Charter 40, Mariana Bracetti 26

Ben Franklin 37, World Communications 29

Engineering & Science 60, Mastbaum 28

Northeast 56, Edison 8

Simon Gratz 48, Frankford 23

Central 52, Olney 22

Fels 47, Kensington 19

Lincoln 50, Martin Luther King 41

Prep Charter 69, Southern 19

Bok 52, Mastery South 42

Dobbins 36, Overbrook (Pa.) 31

Palumbo 42, West Philadelphia 31

Communications Tech 57, New Media Charter 40

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon 42, Plymouth Whitemarsh 31

Upper Dublin 55, Cheltenham 35

Norristown 71, Upper Moreland 31

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 44, Central Bucks West 41

Central Bucks East 44, North Penn 37

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North 70, Truman 36

NONLEAGUE

Roxborough 52, Carroll 28

Mercy Vocational 25, Kimberton Waldorf 23

Phil-Mont Christian 41, Christian Academy 33

Calvary Baptist 63, Valley Forge Baptist 43

Wrestling

PUBLIC LEAGUE SEMIFINALS

Central 54, Mariana Bracetti 22

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt 52, Archbishop Wood 13

NONLEAGUE

Penn Charter 55, Springside Chestnut Hill 24

Lawrenceville 66, Academy of New Church 16

Notre Dame 66, Academy of New Church 15

Bicentennial League Constitution

Christopher Dock 9 18 11 12 - 50

Faith Christian 10 4 10 13 - 37

CD: Jared Armstrong 13, Sean Hinson 7, Landon Leinbach 8, Najee Miller 2, Azariah Parmer 8, Derrick Reeser 2, Tarrell Willis 10.

FC: Seth Brunner 2, Will Diaz 6, John Hasson 2, John Hein 7, Tyler Landis 6, Cameron McDonald 4, Eric Prescott 10.

Delco Christian 14 10 9 26 - 59

Jenkintown 14 14 8 14 - 50

DC: Ron Borrell 16, Austin Fischer 16, Henry Miller 12, Johnny Reese 3, Jerome Staley 6, Austin Stevens 6.

J: Ethan Goldman 6, Jim McKerran 6, Colin Mulvaney 11, Liam Mulvaney 4, Joe Sobolewski 14, Greg Wagner 9.

Catholic League

Archbishop Carroll 8 15 14 9 - 46

St. Joseph's Prep 7 12 13 20 - 52

AC: Ernest Aflakpui 6, Derrick Jones 7, Nick Jones 9, Joe Mostardi 6, Yosef Yacob 18.

SJP: Chris Clover 16, Miles Overton 11, Dan Sherry 4, Kyle Thompson 4, Stephen Vasturia 17.

Bonner-Prendergast 11 8 4 16 - 39

Roman Catholic 20 24 19 11 - 74

B: Jack Carden 5, Nick Czibik 8, Tyler Higgins 8, Conor Mitchell 7, Joe Oquendo 8, Joey Quinn 4, Pat Vanderslice 2.

RC: Traci Carter 10, Marquise Coleman 2, Shep Garner 19, Rashann London 15, Dan Maggiano 2, Carnell McGirt 4, Matt Simon 9, Manny Taylor 11, TreVaughn Wilkerson 2.

Lansdale Catholic 6 6 10 4 - 26

Archbishop Ryan 9 18 12 8 - 47

LC: Corey Kirk 2, Brian Rafferty 6, Andrew Riviello 6, Jim Rock 7, Chris Rudisill 3, Cole Sagan 2.

AR: Gage Galeone 7, Brendan Horan 10, Shawn Miller 5, Bryan Okolo 13, Tyler Reed 12.

Bishop McDevitt 22 12 5 17 - 56

LaSalle 13 15 20 24 - 72

BM: Tyreek Fairfax 6, Carl Garner 6, Daniel Hanagan 7, Eric Jones 2, Kenyatta Long 11, Tyrell Long 17, Tymere Wilder 7.

L: Alex Cuoci 9, Jalen Herdsman 2, Malik Janifer 2, Steve Smith 20, Amar Stukes 27, Ryan Winslow 12.

Central League

Strath Haven 14 6 14 12 - 46

Springfield (D) 13 11 7 13 - 44

SH: John Fender 26, Tevon Howie 6, Ty Legree 3, Eric Trowery 11.

S(: Sean Carpenter 5, Joe DePrince 9, Kevin McCormick 5, Pat McKnight 2, Dan Rutecki 18, Kevin Swanick 5.

Harriton 10 12 10 9 - 41

Lower Merion 15 12 14 17 - 58

H: Spencer Dickler 6, Detasla Dixon 3, Jake Rosenberg 6, Matt Sherman 12, Alex Shippen 3, Brandon Winston 11.

LM: Yohanny Dalembert 8, Raheem Hall 11, Baird Howland 2, B.J. Johnson 19, Jaquan Johnson 2, Justin McFadden 12, Corey Sherman 4.

Ridley 12 10 13 11 - 46

Haverford High 5 9 10 11 - 35

R: Ken Bartow 3, Isaiah Lester 2, John McGill 9, Steve Plousis 3, Zain Shaw 19, Mike Smoluk 8, Julian Wing 2.

HH: Gabe Armando 10, Matt Donnelly 14, Ed Durkin 4, Mike O'Hallaron 7.

Friends Schools League

George School 4 9 8 6 - 27

Friends' Central 21 17 13 10 - 61

GS: Asa Brooker 2, Harrison Fritz 4, Muhmmad Johnson 6, Sekou Kaba 4, Timofei Kharisov 2, Daniel Lindsay 2, George Long 5, Larenz Storey 2.

FC: Jerome Allen 4, Billy Cassidy 14, Jason Clough 2, Karonn Davis 12, Thomas Fakharzadeh 5, Steven Folwell 3, Ardon Fryer 2, Max Ginsberg 3, De'Andre Hunter 8, Jonathan Lawton 5, Will Pedrick 3.

Shipley 17 8 27 7 - 59

Moorestown Friends 8 11 5 6 - 30

S: Josh Gorrell 2, Shawn Harvey 10, Arvelle Jones 4, Sebastian Pepper 5, Jamie Piltch 2, Matt Rodden 17, Adam Schoeneerg 3, Zac Tillman 14, Kevin Zwolak 2.

MF: Spencer Bard 4, Joe Beideman 2, Andy Cook 4, Jon Nutaitus 2, Dhalil Sadiq 18.

Acad. of New Church 18 19 17 18 - 72

Germantown Friends 4 14 14 13 - 45

AoNC: Darryl Bryant 18, Vince Jackson 16, Peyton Johnson 11, Duke Kendig 2, Quadir Phillips 8, Trey Weston 14, Tory Whiting 3.

GF: Andrew Aldridge 14, Austin Harriott 2, Sam Hill-Cristol 2, Ray Leon 3, Nae Murdic 3, Jalil Pines-Elliot 3, Will Randall 11, Jesse Smith 5, Ben Thomas 2.

Inter-Ac League

Haverford School 14 11 13 11 12 - 61

Malvern Prep 21 15 6 7 9 - 58

HS: Levan Alston 17, Eric Anderson 15, Brendan Burke 2, Chris Morgan 9, Sema'j Reed 14, James Tarte 4.

MP: Ryan Ammerman 14, Chris Anderson 2, Bargman 10, Alex Dentinger 2, Jimmy Gordon 14, Will Powers 16.

Springside Chestnut Hill 6 12 12 9 - 39

Penn Charter 8 14 6 10 - 38

SCH: Pat Costello 8, Paul Dooley 4, Andrew Dowds 14, Mike Hayes 3, Frank Jackson 7, Bobby Keyes 3.

PC: Demetrius Isaac 10, Chase Kumor 8, Mike McGlinchey 8, Sean O'Brien 10, Austin Williams 2.

Public League A

Imhotep Charter 8 15 9 14 - 46

Frankford 2 13 12 10 - 37

IC: Brandon Austin 13, Deryl Bagwell 6, Deion Evans 3, Jakwon Jones 1, Dymir Logan 10, Abraham Massaley 2, Jalil Myers 4, Basil Thompson 7.

F: Andre Coach 2, Joe Ricketts 8, Donald Robinson 13, Rob Simmons 6, Denzel Turbeville 6, Sterling Walker 2.

Suburban American

Cheltenham 6 13 15 5 7 - 46

Upper Dublin 10 12 12 5 10 - 49

C: Aaron Burton 9, Saboor Edmunds 8, Kevin Graham 8, Guy Henderson 4, Shakur Jackson 4, Aaron McGlawn 9, Chris Myarick 4.

UD: Marc Conran 2, Andrew Corber 18, Simeon Fryer 11, Zach Greenberg 14, Kevin Woods 4.

Norristown 9 19 10 11 - 49

Upper Moreland 12 9 6 10 - 37

N: Chris Evans 10, Bernard Gordon 4, Jahbri Hargrove 10, Josh Johnson 7, Luke Kelley 15, Curt Lever 3.

UM: Carroll 2, Matt Kohn 6, LaRosa 5, James Martin 5, Kevin McFall 10, Tommy Robinson 7, Mark Williams 2.

Wissahickon 18 19 11 8 - 56

Plymouth Whitemarsh 23 15 14 22 - 74

W: Todd Bentley 1, Chris Carradorini 7, Jesse Huntsicker 16, Chris Vila 7, Chase Wilson 25.

PW: Nick Hartnept 2, Cameron Johnson 4, Anthony McKie 29, DJ Minetola 6, Andre Mitchell 16, Jimmy Murray 8, Michael Reddick 1, Chase Rodgers 8.

Springfield (M) 13 18 13 18 - 62

Upper Merion 14 12 19 11 - 56

S(: Larry Clark 8, William Dahm 19, Matt Krewson 7, Luke Pollock 4, Chris Stone 24.

UM: Mike Grant 3, Riece Jenerette 7, Justin Lewis 10, Connor McGrath 16, Samik Patel 7, David Stecz 10, Eric Wells 3.

Suburban Continental

Souderton 21 12 10 10 - 53

Central Bucks West 10 16 12 9 - 47

S: John Kanas 12, Carter Knight 4, Austin Murphy 14, Steve Schaffer 3, Chris Urich 2, Brandan Wagner 16, Anthony Williams 2.

CBW: Kevin Dunn 2, Baylor Griffin 2, Pat Kelley 4, Jared Kelly 17, Riley Kratzke 4, Cal Reichwein 6, Kyle Salvitti 9, Tyler Schecter 3.

Central Bucks East 12 11 14 14 - 51

North Penn 17 8 9 19 - 53

CBE: Brendan McLaughlin 24, Kevin Phelps 1, Danny Reilly 2, Matt Stauffer 16, Tommy Strasburger 8.

NP: Chris Akins 2, Stephan Brown 16, Aaron Dean 4, Suleyman Hakim 1, Jason Jones 6, Jin Lim 2, Cordell Lord 4, Noah Melchior 7, Mike Swanson 11.

Suburban One National

Truman 12 10 8 18 - 48

Council Rock North 7 12 15 11 - 45

T: Ja'er Brown 9, Merdic Green 20, Abdul Olatunboson 6, Marcus Palmer 4, Lucas Waters 9.

CRN: Ryan Baker 2, Rip Engel 9, Brandon Knotts 6, Kyle McCloskey 19, Josh McWilliams 3, Chris Rolwand 6.

Nonleague

Randolph 10 12 21 22 - 65

World Communications 20 17 25 13 - 75

R: J. Crawford 7, Zahir Gillard 1, M Raymond 5, Deontae Richardson 19, Dishon Soloman 11, Maurice Stricklan 10, Patrick Upchurch 12.

WC: Zamir Andrews 2, Marvin Bell 12, Robert Moore 16, Darius Moore 7, Haneef Nichols 1, Ichywond Savage 10, Aaron Searight 18, Tyreek Wright 9.

West Philadelphia 18 20 16 15 - 69

Lamberton 23 17 22 24 - 86

WP: Quaseem Brown 6, Lavelle Harper 26, Kevin Holloway 2, Darius Kennedy 2, Nasir Marshburn 6, Dominique Owens 4, Jaleel Parlin 14, Joseph White 9.

L: Kevin Cooper 10, Anthony Fagan 24, Darrell Ellis Jr. 26, Bernard McIntyre 6, Akin Olabode 2, Loavel Summerville 18.

Holy Ghost Prep 6 9 7 14 - 36

Coatesville 11 21 13 21 - 66

HGP: Matt Byrne 2, Matt England 7, Trey Grupp 2, Alex Hanssen 2, Jack Kalmes 15, Benny Obaze 2, Zahir Watkins 1, Ryan Weaver 2, Greg Wozniak 2, Bennett Zaba 1.

C: Andre Boggs 9, Tyler Burke 6, Crutchfield 2, Leroy Hoggard 11, Hollingshed 11, Emmett Hunt 15, Joey Lewis 3, Davon Peoples 5, Williams 4.

Rede. Christian (N.Y.) 14 9 21 12 - 56

Franklin L. Center 8 13 9 17 - 47

RC(: Delancy 21, Delgado 16, Janik 2, Madiamba 8, Rodriguez 9.

FLC: Deion Boyer 8, Kahmar Keyes 8, Jacory Livingston 4, Josh Miles 4, Che Perry 3, Nasir Smith 10, Troy Steed 10.

Sayre 13 15 15 11 - 54

Bodine 14 14 12 12 - 52

S: Richard Burton 15, Antwan James 12, Darius Savage 13, Khyleil Sweat 4, Qadir Wilson 4, Javonnta Zimmerman 6.

B: Samad Drayton 4, Sahlil Harris 10, Jakwon McQueen 10, Troy Richardson 21, Joseph Walker 7.

Bicentennial

Constitution

Bristol 7 7 6 9 - 29

Morrisville 6 12 12 6 - 36

B: Katerina Moore 5, Olivia Onal 4, Tyra Reynolds 4, Alicia Riley 4, Katelynn Santana 6, Janiree Wooten 6.

M: Niasia Boone 11, Sidney Knott 2, Savannah Lozado 4, Delila Mena 12, Denise Sacco 7.

Catholic League

West Catholic 2 2 0 7 - 11

St. Hubert 14 18 12 2 - 46

WC: McPrather 2, Morant 7, Worrell 2.

SH: Claire Alminde 4, Gina Cocci 2, Elizabeth Jones 8, Charlotte Kucowski 2, Casey Matthews 4, Meghan Matthews 12, Caroline Price 2, Megan Riley 7, Lea Strauser 2, Ali Wilson 3.

Archbishop Wood 6 9 4 8 - 27

Cardinal O'Hara 8 2 16 4 - 30

AW: Aubree Brown 10, Jess Kaminski 4, Jackie Pierson 1, Haley Scullion 2, Maddie Tamburini 7, Colleen Young 3.

CO: Mia Farmer 4, Rachel Guy 3, Shanice Johnson 11, Libby Lannan 8, Lisa Mintzer 2, Mackenzie Rule 2.

Hallahan 4 11 10 3 - 28

Archbishop Ryan 22 12 9 7 - 50

H: Tiffany Cahill 3, Montana Dominick 10, Megan Elliott 2, Emily Galbraith 2, Zahara Marcus 3, Alynn Phelan 3, Bridget Stermel 5.

AR: Taylor Adair 8, Etreece Adams 4, Kalene Coffey 6, Kelsey Dale 3, Courtney Helm 3, Sam Hicks 2, Cailin O'Kane 5, Sarah Ostaszewski 5, Melissa Rizzo 3, Shayna Rodriguez 2, Danielle Skedzielewski 6, Alison Szyszko 2, Karen Walsh 1.

Neumann-Goretti 11 15 11 20 - 57

Archbishop Carroll 13 13 22 11 - 59

N: Ella Awobajo 4, Ka'ryne Benson 7, Stephanie Brown 12, Alisha Kebbe 9, Sianni Martin 7, Kamiah Smalls 4, Tanesha Sutton 14.

AC: Jess Carney 8, Kristie Costantino 19, Sarah Curran 26, Julia Gantz 4, Cara Santoleri 2.

Central League

Strath Haven 10 2 7 11 - 30

Springfield (D) 14 12 16 9 - 51

SH: Katie Fisher 1, Brandi Johnson 7, Taylor McCulley 2, Bridget Scott 17, Rachel Vresilovic 3.

S: Alyssa Abbonizio 11, Rebecca Bennett 5, Aly Gormley 3, Olivia Kane 3, Alex Poplawski 11, Sam Tamaccio 3, Nicole Ward 15.

Friends Schools League

Moorestown Friends 0 3 3 4 - 10

Shipley 32 13 11 8 - 64

MF: Hannah Creighton 2, Claire Langlotz 2, Emily McKeown 3, Alaina Shivers 3.

S: Sox Alexander 24, Liz Denbigh 2, Martine Fortune 6, Nia Holland 7, Mya Overton 6, Courtney Redcross 4, Hope Roehrs 4, Talia Rosoff 2, Anna Scutt 7, Emily Talluto 2.

Inter-Ac League

Episcopal Academy 11 11 14 16 - 52

Notre Dame 9 11 13 12 - 45

EA: Sarah Abbonizio 15, Leah Becker 3, Kristen Hinckley 6, Hubley 5, Maria Kilcullen 8, Megan Quinn 15.

ND: Ali Abbonizio 4, Nikki Callahan 2, Kathleen Fitzpatrick 22, Megan McGurk 17.

Penn-Jersey League

Doane Academy 0 1 8 4 - 13

Girard College 12 19 5 17 - 53

DA: Kelsey Doell 4, Mona Lisa Hyppolite 3, Zaniya Lewis 6.

GC: Teresa Brown 7, G'Mrice Davis 20, Charnay Harrington 4, Jodi Marshall 10, Kaparia Powell 2, Brianna Smith 6, Shaykia Washington 4.

Public League

Northeast 22 11 17 6 - 56

Edison 4 0 0 4 - 8

N: Lovely Accilus 6, Barkley 5, Braun 2, Gilliam 2, Jaqueline Hagan 2, Sayonna Kofa 2, Davis Spina 8, Kayla Thomas 8, Lauren Willis 21.

E: Iris Betances 4, Destini Clark 4.

Paul Robeson 19 15 8 6 - 48

Strawberry Mansion 7 5 8 4 - 24

PR: Melvene Gainey 5, Danielle Jones 2, Zuria Lewis 14, Totiana Myers 2, Presley 6, Nashadaye Taylor 4, Tiffany Then 17.

SM: Qyderah English 2, Destiny Hicks 7, Victoria Langley 4, Kiyeira Nicholson 7, India Squire 4.

Prep Charter 24 9 21 15 - 69

Southern 4 8 5 2 - 19

PC: Ciani Cryor 4, Kashache Harris 5, Ciera Nimmons 30, Ahnje Timbers 10, Hannah Timmons 17, Martiana Wilson 3.

S: Dione Ball 9, India Piner 4, Taniyia Williams 6.

Phila. Electrical 3 0 6 6 - 15

Imhotep Charter 21 13 9 19 - 62

PE: Gina Colon 4, Devine Davenport 3, Tamika Joyner 1, Stephanie Lynn Samuels 5, Diamond Williams 2.

IC: Bianca Dunham 3, Tiara Howdell 4, Shadiera Jenkins 5, Shalia Kerr 4, Mayah Kitchen 5, Shaquaya Matthews 4, Ajee Miller 2, Ashley Murray 10, Deja Reynolds 10, Destiny Russell 13, Anae Underwood 2.

Kensington 0 4 9 6 - 19

Fels 10 12 4 21 - 47

K: Sonia Cortez 9, Yania Lewis 2, Yamiera Rivera 6, Ashley Sanchez 2.

F: Brodster 26, Cross 2, Giles 3, McCure 2, Miller 6, Williams 8.

Phila. Academy Charter 1 4 3 8 - 16

High School of Future 20 10 13 8 - 51

PAC: Haleigh Bohn 2, Haley Keller 3, Sarah Kleinbraum 1, Caitlyn Stewart 9, Jaqueisha Zakiyyah 1.

HSoF: Alisha Hubert 2, Kayla Hutton 18, Zhane Jones 2, Tiera McFadden 7, Hajaaha Stevens 16, Zhane Stones 6.

Engineering & Science 23 5 25 7 - 60

Mastbaum 6 9 7 6 - 28

E&S: Enffinti Brown-Smith 8, Amber Dennis 1, Amanda McClain 8, Tabria Montgomery 4, Shana Owens 12, Mya Patton 6, Aaliyah Worley 21.

M: Natalia Casiano 16, Brianna Grier 5, Tougaye Niaghane 6, Eboni Pearson 1.

Audenried 5 9 12 16 - 42

Parkway West 11 8 8 14 - 41

A: Keaundra Clark 16, Tyneesah Davenport 6, Shakia Greenball 6, Deja McKinney 3, Jante Rasdalel 6, Nazare Shamsuddin 4, Labriyah Smith 1.

PW: Kenden Gladden 29, Pearl Lomax 7, Daisha Osby 2, Jasmine Williams 3.

Del-Val Charter 8 11 0 12 - 31

Rush 8 13 14 10 - 45

DC: Amina Alexander 2, Anya Crowder 17, Aalyah Joiner 9, Lee 1, Miller 2.

R: Barraza 18, Jenna Carcello 4, Erin Hinchey 10, Allison McCrorey 6, Briana Streeter 7.

Maritime Academy 8 3 15 9 - 35

University City 16 8 12 10 - 46

MA: Jatara Allen 3, Barry 5, Curvina Daniels 5, Mylika Flacks 13, O'Brien 1, Shakira Skipper 8.

UC: Amber Collins 6, Lashonda Gonzalez 24, Headen 1, Jareiah Keith 16.

Dobbins 8 7 7 14 - 36

Overbrook (Pa.) 3 9 11 8 - 31

D: Najimah Chestnut 15, Emonnie Culbreth 7, Leahna Lewis 12, Martin 2.

O(: Danielle Brown 21, Jasmine Peel 2, Rowe 7, Turner 1.

Lincoln 9 12 14 15 - 50

Martin Luther King 4 9 3 25 - 41

L: Ball 2, Kellecia Brown 9, Gladney 2, Tyshell Jesse 10, Johnson 3, Deonna Sheard 2, Aaliyah Thurman 20, Washington 2.

MLK: Adams 6, Alexandria 3, Campbell 3, Henderson 7, Jackson 3, Lloyd 6, Morris 13.

Masterman 6 5 6 17 - 34

Parkway Northwest 11 8 5 5 - 29

M: Nia Baldwin 2, Katarina Bezhani 2, Maya Bracy 2, Tatyanna Brehouse 8, Jean Marie Elican 2, Taneil Ruffin 18.

PN: Shanell Coleman 7, Danita Dalton 1, Savannah Patterson 14, Sabreeah Scott 5, Amber Yancy 2.

Frankford 6 6 6 5 - 23

Simon Gratz 18 12 10 8 - 48

F: Taniyah Faison 4, Briana Kersey 6, Tykeera Murray 2, Saison 7, Tellado 4.

SG: Nardejah Allen 1, Brinklea Barnes 14, Tiana Barnett 12, Brianna Jenkins 8, Faith Sawyer 8, Robmira Taylor 5.

Communications Tech 9 18 11 19 - 57

New Media Charter 9 4 13 14 - 40

CT: Sydney Barrow 14, Jayla Cousins 2, Amina El'Akram 9, Khadijah Gardner 7, Bryce Garrett 11, Micia McBurnette 2, Mikeya Sills 2, Ashanty Wallace 10.

NMC: Daniealla Altidor 2, Aaliyah Bennett 3, Ranira Johnson 15, Veronica Noel 2, Aniyah Peterson-Wilcox 2, Amber Purnell 1, Lynnette Yates 15.

Olney 4 6 2 10 - 22

Central 24 22 3 3 - 52

O: Sultana Abdullah 4, Nancy Coleman 9, Taahera Drummond 2, Delores Smith 7.

C: Hayley Bartkus 6, Kayla Henderson 13, Nicole Kaminski 3, Samantha Marrero 12, Shanique Mattis 12, Liza Tomczuk 5, Reuneshia Williams 1.

West Philadelphia 6 11 10 4 - 31

Palumbo 10 8 8 16 - 42

WP: Shamira Boyd 5, Vichelle Davis 6, Vincenta Davis 2, R.Robinson 6, Reason 2, Williams 10.

P: MeMe Falligan 8, Sausha Gabourel 13, Chelsea Keenan 2, Ariana dos Santos 8, Jasmine Sowell 11.

Swenson 0 4 4 7 - 15

Science Leadership 8 8 16 8 - 40

S: Niake Auguste 2, Alexis Rascioli 2, Shaquay Small 7.

SL: Khadijah Fofona 4, Antoinette Hiller 2, Imain Holness 4, Allison Kelly 2, Symone McCollum 2, Dayona McNeil 13, Joy Morrow 11, Alissa Winner 2.

Mariana Bracetti 8 3 11 4 - 26

Franklin Towne Charter 5 13 6 16 - 40

MB: Tatiana Concepcion 3, Keishla Gilmore 20, Nancy Saldanas 3.

FTC: Rachel Gilborges 2, Alexis O'Neal 2, Valentina Scalici 7, Larissa Smith 1, Megan Stapf 4, Stefanie Ulmer 24.

World Communications 5 7 11 6 - 29

Ben Franklin 11 8 7 11 - 37

WC: Brianna Blake 2, Najai Brown 4, Courtney Bryan 8, Benita Convington 5, Brianna Gary 3, Dajah Williams 7.

BF: Naseema Cole 2, Cianya Hunt 5, Evani Outterbridge 25, Terrish Reeves 1, Stewart 4.

Elverson 8 3 11 13 - 35

Motivation 12 5 14 7 - 38

E: Keyana Jones 11, Shayla Thompson 4, Mikayla Torrance 18, Armani Washington 2.

M: Imani Deans-Baker 5, Kiera Estes 10, Dashiyah Green 14, Richnie Jasmin 5, Tiffany Tillman 4.

Mastery South 12 10 14 6 - 42

Bok 7 6 24 15 - 52

MS: Sydney Ford 4, Michelle Gaffney 7, Zhane Leavingston 1, Kayla Lewis 13, Dionna Mays 2, Rashimah Peterson 4, Sasha Roadcloud 3, Valencia Williams 8.

B: Barbara Harris 8, Kareema Harris 13, Aigne Mack 2, Aniya Matthews 3, Catherine Meyers 11, Shaniqwka Russell 1, Mia Spady 7, Christina Tumble 7.

Suburban American

Upper Dublin 11 13 18 13 - 55

Cheltenham 8 6 11 10 - 35

UD: Allison Chernow 3, Julie Cross 2, Regan Gallagher 12, Curtrena Goff 20, Jackie Lilo 1, Kayla McAneney 7, Lauren Rothfield 4, Brianna Spector 6.

C: Sabrina Casseus 10, Rachel Jessie 2, Monet McGorda 2, Seraiah Robinson 6, Amarri Trueheart 11, Gabrielle Wright 4.

Upper Moreland 11 10 3 7 - 31

Norristown 25 16 20 10 - 71

UM: Michelle Buthusiem 4, Amanda Getz 9, Karli Lynch 2, Megan Penecale 14, Colleen Ward 2.

N: Tatiayna DeWalt 2, Keifonna Ferguson 15, Pattie Fortescue 6, Briana Hedgepath 16, Brianna Kennedy 12, Jen Kennedy 2, Natalie Mitchell 4, Sidney Morse 12, Brianna Schools 2.

Plymouth Whitemarsh 9 11 7 4 - 31

Wissahickon 6 12 9 15 - 42

PW: Simone Jacques 3, Maya Thomas 13, Alynna Williams 10, Kayla Wisniewski 5.

W: Daria Earland 6, Sierra Eskridge 3, Rachel Stone 16, Bridget Sweeney 7, Donyea Tate 10.

Suburban Continental

Central Bucks West 8 15 9 9 - 41

Souderton 11 8 3 22 - 44

CBW: Kathryn Bahner 4, Makenzie Carroll 6, Corrine Godshall 2, Maggie Gratz 8, Caitlyn Mautz 2, Taylor Moylan 2, Nicole Munger 11, Peyton Traina 6.

S: Hannah Bergey 1, Sarah Derstein 10, Allison Gallagher 11, Katie O'Connor 9, Bianca Picard 10, Libby Wetzler 3.

North Penn 2 13 8 14 - 37

Central Bucks East 16 8 4 16 - 44

NP: Jackie Bilotti 3, Lauren Crisler 6, Brianna Cullen 5, Mikaela Giuliani 2, Erin Maher 6, Vicky Tumasz 15.

CBE: Morgan Kelly 15, Katelyn Miller 6, Courtney Webster 13, Karoline White 10.

Suburban One National

Council Rock North 21 12 28 9 - 70

Truman 7 10 9 10 - 36

CRN: Katie Budny 6, Hailey Burns 10, Krista Campbell 11, Michaela Finneyfrock 11, Jessica Gerber 24, Kate Keller 4, Jules Singer 4.

T: Shappelle Brewton 10, Khristaijah Jackson 16, Angelica Mena 8, Jazmyn Wilson 2.

Nonleague

Carroll 6 7 8 7 - 28

Roxborough 20 4 13 15 - 52

C: Tina Beiland 7, Sabrina Clement 4, Tynette Joyens 2, Michayla Kite 2, Alissa Saez 10, Rachel Samarco 3.

R: Brandi Donnell 1, Marquida Ebron 10, Cassandra Upchurch 32, Chelsea Warren 9.

Kimberton Waldorf 7 7 5 4 - 23

Mercy Vocational 7 2 8 8 - 25

KW: Lily Clee 4, Eve Donnelly 2, Cheyenne Flores 11, Marta Zarveka 6.

MV: Lisa Brown 8, Lea Pierson 4, Nykia Richards 5, Essence Shaw 4, Michaiah Young 4.

Christian Academy 5 8 14 6 - 33

Phil-Mont Christian 14 10 8 9 - 41

CA: Gracie Cryan 14, Jonnai Jones 2, Adriana Lacy 8, Krystal Mason 9.

PC: Traci Goodman 14, Jana Goodman 14, Carly Johnson 4, Katharine Olinger 4, Katie Siebert 5.

Valley Forge Baptist 5 8 12 18 - 43

Calvary Baptist 10 24 13 16 - 63

VFB: Rachel Caldwell 6, Katie Davis 3, Allison Eifert 12, Brittany Hamm 9, Marrce McCauley 11, Megan Wendell 2.

CB: Vicky Casatelli 4, Brandice Clemens 15, Sarah Finkbeiner 9, Mary Finkbeiner 9, Sierra Guenst 24, Angelica Soto 2.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian at Jenkintown, 7

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge at Archbishop Wood, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at George School, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Boyertown, 7:30

NONLEAGUE

Spring-Ford at Central Bucks East

Penn Wood vs. William Penn at Reading

Science Leadership at Friends Select, 12:30

Upper Darby at Glen Mills, 1:30

Del-Val Charter at Penn Charter, 1:30

Pottstown at Muhlenberg, 1:30

Pottsgrove at Springfield (M), 2:30

Springfield (D) at Pottsgrove, 2:30

Girard College at Lower Moreland, 2:30

Leadership Prep (C.T.) at Phelps, 2:30

Kennett at W.C. Henderson, 3

Upper Perkiomen at Souderton, 5

Downingtown East at Pope John Paul II, 6

Hill School at Blair Academy, 6

Marple Newtown at Upper Merion, 7

Central Bucks West at Methacton, 7

Kiski Prep at Academy of New Church, 7

New Hope-Solebury at Solebury School, 7

Dobbins at Abington Friends, 7

Perkiomen School at Christopher Dock, 7:30

W.C. East at West Chester Rustin, 7:30

Solanco at Avon Grove, 7:30

Tower Hill at Unionville, 7:30

Perkiomen Valley at Octorara, 7:30

W.C. Henderson at Owen J. Roberts, 9:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland at Jenkintown, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Merion Mercy, noon

St. Basil vs. Sacred Heart (Pa.) at Chesnut Hill College, 1:30

Villa Maria vs. Villa Joseph Marie at Chestnut Hill College, 5:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at George School, 7

PUBLIC LEAGUE

Engineering & Science at Olney, 11 a.m.

New Media Charter at Ben Franklin, 3:15

NONLEAGUE

Hun School at Freire Charter

Science Leadership at Friends Select, 11 a.m.

Pennridge at Plymouth Whitemarsh, 1:30

Academy Park at Haverford High, 2

Cheltenham at Methacton, 2:30

Garnet Valley at Interboro, 2:30

W.C. Henderson at Kennett, 3

Upper Perkiomen at Souderton, 3:30

Harriton at Chichester, 3:30

Upper Merion at Avon Grove, 4

Penn Charter at Peddie School, 4

Gwynedd-Mercy at Mount St. Joseph, 4:30

Perkiomen School at Christopher Dock, 6

West Chester East at West Chester Rustin, 6

Great Valley at Conestoga, 7

Oxford at Downingtown East, 7:30

Bishop Shanahan at Owen J. Roberts, 7:30

Girls' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert at Lansdale Catholic, 4:30

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven at Springfield (D), noon

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Phoenixville, 10 a.m.

Spring-Ford at Pope John Paul II, 11 a.m.

Methacton at Perkiomen Valley, 11 a.m.

Upper Perkiomen at Owen J. Roberts, 2

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic at Bishop McDevitt, 2:30

Bonner-Prendergast at Neumann-Goretti, 2:30 St. Joseph's Prep at West Catholic, 7

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Torah Academy, 11 a.m.

FAMJUICE CITY CLASSIC

All games at Ben Franklin

Central vs. Communications Tech, 1:30

Kiski Prep at Hill School, 2

Vaux vs. Princeton Day (Md.) , 3:15

King vs. Math, Civics & Sciences, 5

LEHIGH VALLEY HOOP GROUP SHOWCASE

All games at Parkland High

Council Rock North vs. Liberty, noon

Germantown Academy vs. St. Benedict's, 3:15

Girls' Basketball

BLUE CHIP SUPER SUNDAY

All games at Spring-Ford

Episcopal Academy vs. Bonner-Prendergast, 10:30 a.m.

Seton Keough (Md.) at Spring-Ford, noon

Notre Dame vs. Ursuline Academy, 1:30

Shipley vs. Christ The King (N.Y.), 3

Archbishop Wood vs. Bishop McNamara, 4:30

Cardinal O'Hara vs. Washington Township 6

Our Lady of Good Counsel (Md.),7:30

Girls' Swimming

Monsignor Bonner at Archbishop Carroll, 1

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury at MaST Charter, 6

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Conwell-Egan, 7

Archbishop Carroll at Lansdale Catholic, 7

LaSalle at Cardinal O'Hara, 7

Archbishop Ryan at Father Judge, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Garnet Valley, 7:30

NONLEAGUE

Collegium Charter at Renaissance Academy, 5:15

Calvary Baptist at Kings Academy, 7:30

Boys' Bowling

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Norristown, 3

NONLEAGUE

Plymouth Whitemarsh at North Penn, 3

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at MaST Charter, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury at Delco Christian, 7

PUBLIC LEAGUE

New Media Charter at Phila. Electrical

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf at Barrack Hebrew, 3:45

West-Mont Christian at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Collegium Charter at Renaissance Academy, 4

Calvary Baptist at King's Christian, 6

Boys' Swimming

Bensalem at Norristown

Girls' Swimming

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Nazareth Academy, 4:30

NONLEAGUE

Bensalem at Norristown, 3:30

Ice Hockey

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East vs. Salesianum (Del.) at Pond, 7:45

Downingtown West vs. West Chester East at IceLine, 7:45

West Chester Rustin vs. W.C. Henderson at IceLine, 8:45

Great Valley vs. Perkiomen Valley at IceLine, 9:15

INTER-COUNTY SCHOLASTIC LEAGUE

LaSalle vs. St. Joseph's Prep at Skatium, 8

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill vs. Haverford School at Ice Works, 4

Holy Ghost Prep vs. Pennsbury at FSZ-NE, 7

Harriton vs. Haverford High at Skatium, 9:30

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE SEMIFINALS

Archbishop Wood at LaSalle, 7

St. Joseph's Prep at Father Judge, 7

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Nazareth Academy, 5:15

St. Basil at Mount St. Joseph, 5:15

Sacred Heart (Pa.) at Villa Maria, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert at Neumann-Goretti, 5:30

Lansdale Catholic at Archbishop Carroll, 7

Archbishop Ryan at Cardinal O'Hara, 7

Conwell-Egan at West Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Upper Darby, 7

Springfield (D) at Radnor, 7

Strath Haven at Harriton, 7

Marple Newtown at Lower Merion, 7:30

Penncrest at Haverford High, 7:30

Conestoga at Garnet Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford at Kennett, 7:30

Unionville at Octorara, 7:30

Great Valley at Sun Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville at Downingtown West, 7:30

Downingtown East at Avon Grove, 7:30

West Chester East at Bishop Shanahan, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Interboro at Penn Wood, 5

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Academy of New Church

Abington Friends at Friends' Central, 4

Moorestown Friends at Friends Select, 5:15

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy at Chestnut Hill, 3:45

Penn Charter at Episcopal Academy, 3:45

Agnes Irwin at Baldwin, 3:45

Germantown Academy at Springside Chestnut Hill, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7:30

Methacton at Perkiomen Valley, 7:30

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Cheltenham, 7

Springfield (M) at Norristown, 7

Upper Dublin at Upper Moreland, 7

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Central Bucks East, 7

Pennridge at Central Bucks West, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

North Penn at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at William Tennent, 7

Council Rock South at Bensalem, 7

Pennsbury at Council Rock North, 7

Truman at Abington, 7

NONLEAGUE

George School at Perkiomen School, 4

Mercy Vocational at Pine Forge, 4

Delco Christian at Calvary Christian, 6

Lehigh Christian at Calvary Baptist, 6

Girard College at Jenkintown, 7

Chichester at W.C. Henderson, 7:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|