Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 29, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury 62, MaST Charter 41

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood 65, Conwell-Egan 52

Archbishop Carroll 62, Lansdale Catholic 34

LaSalle 69, Cardinal O'Hara 40

Archbishop Ryan 65, Father Judge 61 (OT)

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown 63, Radnor 42

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palmer 86, Swenson 54

Mastbaum 65, Edison 53

NONLEAGUE

Masterman 61, Kensington 48

Boys' Latin 85, Paul Robeson 58

New Media Charter 57, Mariana Bracetti 47

Overbrook (Pa.) 78, Kipp Dubois Collegiate 14

Boys' Bowling

Jenkintown 3, Christopher Dock 1

Girls' Bowling

Christopher Dock 3, Jenkintown 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Calvary Christian 34, MaST Charter 33

Delco Christian 27, New Hope-Solebury 23

CENTRAL LEAGUE

Radnor 58, Marple Newtown 46

Garnet Valley 51, Upper Darby 41

PUBLIC LEAGUE

Simon Gratz 54, Martin Luther King 40

NONLEAGUE

Collegium Charter 32, Renaissance Acad. 20

Wrestling

CATHOLIC LEAGUE SEMIFINALS

Father Judge 48, St. Joseph's Prep 22

LaSalle 55, Cardinal O'Hara 9

Bicentennial League Independence  

New Hope-Solebury 11 15 26 10 - 62

MaST Charter 6 12 6 17 - 41

NH: Pat Brennan 5, Justin Cebrick 10, Dan Doolan 3, Jack Dougherty 8, Matt Massimino 12, Leo Massimino 5, Spencer Tinkel 15, Max Wagner 2, Dalton Waterman 2.

MC: Colin Dever 5, Joe Gimbel 2, Shane Holmes 12, Devin Jackson 4, Bryan Kaelin 4, Quiiyim Saunders 12, Jordan Telesford 2.

Catholic League

LaSalle 18 20 19 12 - 69

Cardinal O'Hara 10 10 9 11 - 40

L: Mick Barrett 2, Pat Cooney 5, Alex Cuoci 6, Sean Greenberg 1, Malik Janifer 3, Dave Krmpotich 2, Steve Smith 25, Amar Stukes 15, Najee Walls 2, Ryan Winslow 8.

CO: Chris Duffin 2, Clayvan Geathers 2, Raymond Harris 3, Sean Havink 12, Mike Louden 13, Andrew Louden 8.

Archbishop Wood 28 12 10 15 - 65

Conwell-Egan 10 11 15 16 - 52

AW: Luke Connaghan 4, Mike Drumm 1, Cody Fitzpatrick 5, TJ Kuhar 6, Joe LoStracco 2, Shane Neher 7, Tommy Rush 7, Pat Smith 30, Eric Walsh 3.

C: Jordan Burney 4, Vinny Dalessandro 13, Sean Kelly 2, Mike Kelly 11, Uriah St. Lewis 8, Lapri Pace 12, Ryan Pepito 2.

Archbishop Carroll 11 11 19 21 - 62

Lansdale Catholic 5 3 6 20 - 34

AC: Ernest Aflakpui 7, Derrick Jones 13, Nick Jones 17, Brian Mulligan 2, Armand Sorrentino 6, Dion Theroulde 3, Yosef Yacob 14.

LC: Corey Kirk 6, Kyle Pavlik 9, Brian Rafferty 10, Andrew Riviello 7, Cole Sagan 2.

Archbishop Ryan 14 10 16 17 8 - 65

Father Judge 8 14 16 19 4 - 61

AR: Sam DuMond 7, Gage Galeone 15, Brendan Horan 13, Shawn Miller 4, Bryan Okolo 16, Tyler Reed 10.

FJ: James Bogans 2, Will Brazukas 5, Brandon McGuire 15, Malik Robinson 26, Jeff Seigafuse 13.

Central League

Marple Newtown 10 18 20 15 - 63

Radnor 17 9 7 9 - 42

MN: Nick Giordano 19, Craig Hamilton 4, Tim MacNeal 12, Mike McDevitt 12, Jake McGee 9, Corey Power 6, Tom Terpiglia 1.

R: Nelson Blickman 13, Chris Galloway 3, Nick Kelly 12, Andrew Lundstrom 4, Terrance Quinn 7, Jake Schug 3.

Public Division D  

Swenson 11 15 14 14 - 54

Palmer 25 10 24 27 - 86

S: Clarence Brunot 4, Dervin Buckery 4, Cody Eleazer 4, Mohammed Hammoudeh 2, D'Andre Parmley 17, Naykwon Phillips 8, Alex Rodriguez 13, Somah Slewion 2.

P: Amir Davis 21, Glover 2, Johnson 3, El-Kasim Junious 5, Jarrett McLaurin 3, Kamari Peel 12, Teair Tart-Spencer 12, Malachi Thompson 19, Demetrius White 9.

Edison 15 12 7 19 - 53

Mastbaum 11 13 18 23 - 65

E: Montrell Gilliam 15, Pedro Gonzalez 6, Kareem Hallman 2, Angelo Maldonado 15, Victor Nevarez 15.

M: Donald Avery 9, Howard Brumskill 2, Rhasheed Camp 8, Ak'Quil Harrington 18, Anthony Harris 24, Michael Hrynko 2, Jon McCrea 2.

Nonleague

Kensington 7 17 14 10 - 48

Masterman 17 19 8 17 - 61

K: Jamie Betancourt 17, Mike Davis 5, Delba 2, Isaiah Hill 9, Malik Mitchum 8, Vernell Nelson 1, Jerrell Richardson 3, Julius VanGuine 3.

M: Gary Bryant 19, Malcolm Carrington 11, Jack Christmas 15, Mike Sturdivant 16.

Boys' Latin 15 20 19 31 - 85

Paul Robeson 15 7 20 16 - 58

BL: Jamar Brisbon 7, Pasquale Dimascio 11, Yahmir Greenlee 18, Ismael Kagone 10, Eric Lark 12, Mark Pierson 4, Eddie Powell 15, Charles Presley 5, Umar Saaba 3.

PR: DeJaun Buttler 3, Raymond Clocuh 2, L.J. Crenshaw 4, LeRon Epps 10, Jihaad Fluellen 13, Ray Jefferson 1, Jahir Lee 3, Jelani Mauge 5, Gus Sephes 15, Maurice Smith 2.

New Media Charter 17 9 13 18 - 57

Mariana Bracetti 14 7 8 18 - 47

NMC: Devin Bullock 3, John Fieffe 13, Mike McCracken 2, Tyquil McFadden 4, Khalil Moore 4, Jivreese Thomas 13, Rex Wheeler 18.

MB: Emmanuel Armstrong 22, Zamir Boney 5, Luis Graciani 6, Jason Hutzler 21, Shaqur Jones 2, John Payne 2, Jorge Quinones 9.

Kipp Dubois Collegiate 8 0 0 6 - 14

Overbrook (Pa.) 28 21 16 13 - 78

KDC: Boyd 2, Jones 4, Moradne 2, Ruffin 6.

O: Khalil Allen 4, Justin Berry 6, Leon Cambridge 4, Kareem Coley 6, Montrell Freeman 14, James Harrison 6, Terrance Hayes 11, Daniel Hunter 6, Raymond Mills 13, Jarbarr Rosser 5, Sterling Weightman 3.

Bicentennial League Independence

Calvary Christian 7 10 10 7 - 34

MaST Charter 3 6 16 8 - 33

CC: Shawna Bailey 7, Jessica Bixby 2, Kelsey Caldwell 1, C. Lawson 2, Kendra Stum 21, Naomi Thompson 1.

MC: Brea Behr 17, Jessica Behr 6, Maria Farrell 10.

New Hope-Solebury 5 10 2 6 - 23

Delco Christian 9 8 2 8 - 27

NH: Annie Behre 5, Jessica Glassman 4, Madison Jaronski 7, Kate Suler 5, Toni Suler 2.

DC: Jamie Barr 6, Jocelyn Chavous 4, Analeigh Crisanti 1, Anna Evans 10, Stacey MacArthur 5, Abbi Weaver 1.

Central League

Radnor 15 12 16 15 - 58

Marple Newtown 7 14 7 18 - 46

R: Kyla Crombie 6, Lindsay Price 20, Taylor Quinn 6, Shannon Quinn 4, Brynn Walker 7, Myonie Williamson 15.

MN: Madison Collins 8, Carly Hamilton 12, Rylee Power 12, Cat Rainone 1, Nicole Smythe 13.

Upper Darby 4 10 19 8 - 41

Garnet Valley 8 20 13 10 - 51

UD: Leilani Beckham 2, Shawn Dowd 2, Siamya Mace 4, Tyra Polite 21, Olivia Townsend 4, Dominique Williams 8.

GV: Maddy Ireland 12, Jordan Ireland 16, Emily Mallon 1, Coley Ricci 19, Haley Warden 3.

Public League

Simon Gratz 20 15 11 8 - 54

Martin Luther King 8 7 5 20 - 40

SG: Nardejah Allen 4, Brinklea Barnes 20, Tiana Barnett 8, Chirelle Gregg 3, Brianna Jenkins 10, Niarra Justice 8, Faith Sawyer 1.

MLK: Adams 12, Alexandria 11, Campbell 4, Henderson 5, Morris 8.

Nonleague

Collegium Charter 5 11 10 6 - 32

Renaissance Academy 2 7 6 5 - 20

CC: Megan Barker 8, Brooke DiRosario 2, Aaliyah Hoggard 7, Maimuna Kenneh 12, Madeline Piersol 1, Khya Washington 2.

RA: Chasity Foley 6, Eve Harbison 2, Liana McMahon 5, Abigail Solomon 7.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville at Christopher Dock, 7

Plumstead Christian at Delco Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Bristol at MaST Charter, 7

Holy Ghost Prep at Lower Moreland, 7

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Marple Newtown, 7:30

Haverford High at Penncrest, 7:30

Upper Darby at Ridley, 7:30

Garnet Valley at Conestoga, 7:30

Strath Haven at Harriton, 7:30

Radnor at Springfield (D), 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara at Unionville, 7:30

Kennett at Oxford, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove at Downingtown East

Bishop Shanahan at West Chester East, 7:30

Downingtown West at Coatesville, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills at Chichester, 7

Chester at Academy Park, 7:30

Penn Wood at Interboro, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Friends Select, 4

Abington Friends at Friends' Central, 5:15

Academy of New Church at Shipley, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Haverford School, 3:45

Malvern Prep at Germantown Academy, 3:45

Episcopal Acad. at Springside Chestnut Hill, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 6

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution at University City, 3:15

Imhotep Charter at Bartram, 3:15

Boys' Latin at Del-Val Charter, 3:15

Frankford at Communications Tech, 3:15

Phila. Electrical at Vaux, 3:15

Prep Charter at Math, Civics & Sciences, 3:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Paul Robeson at Simon Gratz, 3:15

Esperanza at Sankofa Freedom, 3:15

Freire Charter at Franklin Learning Center, 3:15

Engineering & Sci. at Strawberry Mansion, 3:15 Southern at Fels, 3:15

Washington at Dobbins, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Bok at Martin Luther King, 3:15

Ben Franklin at Overbrook (Pa.), 3:15

Central at Germantown, 3:15

Lincoln at Northeast, 3:15

Masterman at Audenried, 3:15

Roxborough at Mastery Charter North, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Franklin Towne Charter at Kensington

Palmer at Mastery Charter South, 3:15

Edison at Mariana Bracetti, 3:15

Randolph at Sayre, 3:15

Mastbaum at Palumbo, 3:15

World Communications at Swenson, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

CAPA at Parkway Northwest, 3:15

Elverson at New Media Charter, 3:15

Bodine at Maritime Academy, 3:15

Parkway West at Carroll, 3:15

GAMP at High School of Future, 3:15

Phila. Academy Charter at Douglas, 3:15

Science Leadership at Rush, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Upper Merion, 7

Norristown at Springfield (M), 7

Upper Moreland at Upper Dublin, 7

Cheltenham at Wissahickon, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South at Hatboro-Horsham, 7

Quakertown at North Penn, 7

Central Bucks West at Pennridge, 7

Central Bucks East at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Neshaminy

Bensalem at Council Rock South, 3:30

Abington at Truman, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Kimberton Waldorf, 3:45

NONLEAGUE

Kohelet at Pa. School for Deaf

Barrack Hebrew at The Philadelphia School, 3:45

Perkiomen School at Phelps, 4

Pine Forge at Mercy Vocational, 4

International Christian at Gospel of Grace, 5:15 George School at Solebury School, 5:30

Christian Academy at King's Christian, 5:30

Faith Christian at Boyertown, 6

Girard College at Calvary Christian, 7

Sun Valley at Great Valley, 7:30

Lehigh Christian at Calvary Baptist, 7:30

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

LaSalle at Conwell-Egan

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

King's Christian at Christian Academy, 4

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at MaST Charter, 3:30

Christopher Dock at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy at Merion Mercy, 5:15

Villa Joseph Marie at Nazareth Academy, 5:15

St. Basil at Mount St. Joseph, 5:15

Sacred Heart (Pa.) at Villa Maria, 5:15

CATHOLIC LEAGUE

St. Hubert at Neumann-Goretti, 5:30

Lansdale Catholic at Archbishop Carroll, 7

Archbishop Ryan at Cardinal O'Hara, 7

Conwell-Egan at West Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Upper Darby, 7

Springfield (D) at Radnor, 7

Strath Haven at Harriton, 7

Marple Newtown at Lower Merion, 7:30

Penncrest at Haverford High, 7:30

Conestoga at Garnet Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford at Kennett, 7:30

Unionville at Octorara, 7:30

Great Valley at Sun Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville at Downingtown West, 7:30

Downingtown East at Avon Grove, 7:30

West Chester East at Bishop Shanahan, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Interboro at Penn Wood, 5

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Academy of New Church

Abington Friends at Friends' Central, 4

Moorestown Friends at Friends Select, 5:15

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy at Chestnut Hill, 3:45

Penn Charter at Episcopal Academy, 3:45

Agnes Irwin at Baldwin, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7:30

Methacton at Perkiomen Valley, 7:30

Pope John Paul II at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Cheltenham, 7

Springfield (M) at Norristown, 7

Upper Dublin at Upper Moreland, 7

Upper Merion at Plymouth Whitemarsh, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Central Bucks East, 7

Pennridge at Central Bucks West, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks South, 7

North Penn at Quakertown, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at William Tennent, 7

Council Rock South at Bensalem, 7

Pennsbury at Council Rock North, 7

Truman at Abington, 7

NONLEAGUE

George School at Perkiomen School, 4

Mercy Vocational at Pine Forge, 4

Delco Christian at Calvary Christian, 6

Lehigh Christian at Calvary Baptist, 6

Girard College at Jenkintown, 7

Chichester at W.C. Henderson, 7:30

Boys' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Westtown, 4

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Conestoga, 7

|
|
|
|
|