S. Jersey Scoreboard

Posted: January 29, 2013

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Buena 48, Cape May Tech 46

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Township 43, Lindenwold 41 (OT)

NONLEAGUE

Cherry Hill East 60, Woodrow Wilson 45

Moorestown 62, Cumberland 22

Seneca 40, Mainland 38

Doane Academy 50, Camden County Tech 47

Camden 76, Cherry Hill West 50

Woodstown 74, GCIT 50

Highland 52, Camden Academy Charter 47

Shawnee 62, Washington Township 41

Rancocas Valley 67, Medford Tech 58

Paul VI 98, Winslow Township 33

Sterling 86, Clayton 57

Boys' Bowling

Ewing 4, Northern Burlington 0

Westampton Tech 4, Pennsauken 0

Pennsauken Tech 4, St. Augustine 0

Girls' Bowling

Ewing 4, Northern Burlington 0

Pennsauken 4, Westampton Tech 0

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Doane Academy 41, King's Christian 22

NONLEAGUE

Pennsauken Tech 41, Clayton 38

Pennsauken 47, Riverside 38

Sacred Heart (N.J.) 61, Pleasantville 30

Haddon Township 53, Cherry Hill West 29

Woodrow Wilson 55, Cherry Hill East 28

Camden Academy Charter 26, Highland 24

Willingboro 58, Trenton Catholic 36

Paul VI 51, Winslow Township 50

Lindenwold 41, Medford Tech 27

Rancocas Valley 51, Life Center 48

Wrestling

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Ocean City 33, Mainland 32

OLYMPIC CONFERENCE

Triton 45, Winslow Township 18

NONLEAGUE

Bordentown 34, Rancocas Valley 33

Cherry Hill West 47, Audubon 19

Cape-Atlantic League United

Cape May Tech 10 12 6 18 - 46

Buena 11 17 9 11 - 48

CMT: Rob Darby 9, Mark Ehrhardt 2, Jake Heminway 15, Connor Kennedy 2, Alinzo Love 6, Connor Mulville 5, AJ Pastor 3, CJ Wise 4.

B: Trayvond Barbary 13, Joe Carty 6, Darryl Guilford 3, Kasey Keller 4, Speer 2, Jalen Stratton 10, D.J. Velazquez 10.

Colonial Conference

Lindenwold 10 7 8 14 2 - 41

Haddon Township 7 11 9 12 4 - 43

L: Bruce Hicks 13, Eric Hughes 5, Omar Menson 15, Malik Muldrow 6, David Robinson 2.

HT: Pat Burns 6, Tyler Easterday 12, R.J. McCullough 13, Trey Thatcher 12.

Nonleague

Cumberland 11 3 8 0 - 22

Moorestown 19 16 18 9 - 62

C: Gerald Durham 2, Milton Morris 3, Joe Ordille 9, Dwayne Parker 2, Wesley Savage 6.

M: Justin Devany 2, Jake Flannery 5, Colin Francisco 6, Yuseth Green 10, Li 2, DeAndre Montgomery 11, Eric Poinsett 13, Seth West 13.

Camden County Tech 14 14 10 9 - 47

Doane Academy 8 11 24 7 - 50

CCT: Hakeem Abdullah 6, Armondo Alamo 4, Bruce Beckwith 2, Alderae Boyd 17, Jaquay Green 18.

DA: Idris Ali 7, Tyler Carrington 7, Davis Graham 7, TJ Lane 19, Chris Scott 5, John Victor 5.

Cherry Hill West 14 10 12 14 - 50

Camden 11 11 30 24 - 76

CHW: Elijah Bey 2, Ryan Lee 4, Sean Mullarkey 4, Kevin Mullarkey 6, Ey Olarte 6, Will Plenty 7, Rodney Williams 21.

C: Kelvin Davis 3, Jamal Halloway 12, Tavaris Headen 33, Rasool Hinson 3, Kirk Johnson 7, Jamil Maddred 6, Amir Maddred 12.

Mainland 5 9 15 9 - 38

Seneca 9 11 6 14 - 40

M: James Brennan 6, Dionis Gonzalez 10, Darius Jerkins 6, Peyton Kelly 2, Teddy Mazzeo 7, Kenny Randall 7.

S: Nasir Hollingshead 3, Jake Limpert 11, Alex Magasic 14, David Owl 8, Alex Weightman 4.

Camden Acad. Charter 1 12 14 20 - 47

Highland 8 19 16 9 - 52

CAC: Jeremy DiPasqual 14, Emmanuel Flores 8, Sharif Keaton 8, Deondre Scott 6, Romello Walters 5.

H: Naquan Council 13, Jerome Furlow 2, Akoni Henley 5, Kerron Johnson 10, Quadier Lewis 2, Juwan Morgan 9, Ahmaad Randall 1, Christian Scafidi 8.

Woodstown 20 18 16 20 - 74

GCIT 17 12 11 10 - 50

W: Khari DeShields 3, Asher Kaithern 13, Francis Mulligan 1, James Oscar 3, Marcus Reed 10, Tariq Thomas 33, Semaj Thomas 11.

G: Rob Brown 6, Grant DeClement 1, Sean Gahagan 16, Ed Merenda 7, Brett Pietrzak 8, Tim Roberts 12.

Cherry Hill East 12 11 19 18 - 60

Woodrow Wilson 11 5 12 17 - 45

CHE: Andrew Brown 10, Hank Davis 10, Adam Elgrissy 3, Gary Hettinger 19, Jake Silpe 10, Austin Wetzler 8.

WW: Tymere Carter 6, Mikal Hamilton 9, Shurron Harrity 8, Nasere Money 6, Tarre Plowden 13, J-Quan Ragin 3.

Washington Township 6 9 12 14 - 41

Shawnee 8 24 11 19 - 62

WT: Alex Grabbe 4, Julian Jastrzebski 6, Savoy Jones 4, Brett Lawrence 2, Ryan Maiden 8, Cody Morrone 4, Dom Nastasi 3, Joe Vilotti 2, John Williams 8.

S: Ryan Bodnar 7, Josh Borrelli 18, Paul Chuisano 1, Frank Destito 4, Austin Lang 12, Tristan Polnitz 12, Mike Reagan 2, Alec Warren 6.

Sterling 29 23 22 12 - 86

Clayton 9 15 18 15 - 57

S: Matt Callan 7, Adam Carter 6, Jerry Crismond 17, Preston Harrison 4, Khalil Howard 13, Marvin Jones 2, Jarod Mullica 6, Zach Paige 9, Marcus Taylor 14, Mikal Walliyyuddin 6, Connor Walsh 2.

C: Purcell Downes 5, Shawn Dunn 13, Khyri Hill 6, Destin Owens 5, Darius Phillips 2, Elijah Rehm 9, Seion Reid 5, Troy Riggs 5, Donovan Simon 7.

Winslow Township 4 11 5 13 - 33

Paul VI 23 26 26 23 - 98

WT: Masner Beauplan 1, Butler 2, Mike Cubbage 3, Ollicee Jones 1, Devon Jones 6, Martin 2, Riegler 12, Joe Scurti 3, Chris Williams 3.

PV: Arthur Danko 12, Jair Green 9, Jay Howard 5, Pat Kennedy 13, DeVahnté Mosley 10, Matt O'Keefe 20, Matt Risse 9, Ivan Robinson 11, Jahvan Rosbia 8, Tye Twyne 1.

Rancocas Valley 16 17 15 19 - 67

Medford Tech 11 22 13 12 - 58

RV: Vince Anfield 7, Kevin Bersch 1, Bradley 2, Niall Carpenter 5, Kymere Chapman 11, Nick Davidson 21, Darius Dooley 4, Ned Ogoemesim 16.

MT: Donte Ali 5, Elijah Cain 20, Sidney Harris 10, Derrick Jones 2, Myles Powell 10, Dennis Tunstall 3, Isaiah Williams 8.

Penn-Jersey League

Doane Academy 8 13 8 12 - 41

King's Christian 8 4 3 7 - 22

DA: Kelsey Doell 9, Zaniya Lewis 23, Leah Simpson 2, Laure Walker 3, Nyesha White 4.

KC: I. Figueroa 2, N. Figueroa 1, Christy Lamastra 4, Sullivan Leiby 15.

Nonleague

Clayton 4 10 14 10 - 38

Pennsauken Tech 12 7 16 6 - 41

C: Ceciley Joynes 2, Ally Moore 4, Kelli Moore 6, Maxie New 1, Kaymonah Praul 17, Taylor Reed 8.

PT: Xiomara Colon 4, Jayvonne Henderson 8, Georgiann Randall 19, Kelyn Sequeira 10.

Highland 2 8 5 9 - 24

Camden Acad. Charter 6 1 5 14 - 26

H: K'yana Brown 4, Amber Buck 5, Devon Graf 2, Erin Looby 3, Morgan Reid 5, Ayanna Williams 5.

CAC: Yolanda Alicia 6, Brianna Chambers 7, Amy Loyola 10, Maria Vazquez 3.

Medford Tech 4 7 7 9 - 27

Lindenwold 8 10 15 8 - 41

MT: Zuri Alston 5, Sascha Braswell 8, Morgan Colbridge 9, Kayla Jackson 5.

L: Iasha Beeks 1, Rebecca Davison 1, Andrea Lloyd 14, Maribely Lopez 2, Alexsandria Matthews 18, Bola Karimu Onissema 2, Shola Karimu Onissema 3.

Riverside 11 6 9 12 - 38

Pennsauken 11 6 12 18 - 47

R: Damaje Anderson 11, DeJoseph 2, Danisha Hemmigway 3, Lyndsay Micucci 14, Carley Newman 6, Yasmin Vazquez 2.

P: Aleyah Dupree 4, Megan Hilbert 4, Tanel Lewis 11, Kristen Roberts 19, Briana Roberts 3, Mercedes Williams 6.

Sacred Heart (N.J.) 9 17 21 14 - 61

Pleasantville 12 4 8 6 - 30

SH(: Mandy Buirch 9, Ciani Carter 8, Amanda Fabrizio 2, Alyssa Ferrucci 3, Kennedy Johnson 21, Kalia Smith 16, Gabbi Sorantino 2.

P: Mya Alston 7, Zyhara Lewis 2, Drucilla Oglesby 21.

Haddon Township 14 14 13 12 - 53

Cherry Hill West 5 0 13 11 - 29

HT: Katie Burns 6, Alayxiah Carr 13, Carlie Colclough 2, Sarah Getzinger 1, Morgan Lenehan 16, Bella Preziosi 15.

CHW: Coyle 3, Libby Dougherty 4, Chelsea Holiday 7, Christiana Ogunsami 5, Kendyl Williams 4, Sasha Williams 6.

Woodrow Wilson 11 14 9 21 - 55

Cherry Hill East 8 6 9 5 - 28

WW: Shanayah Allen 11, Ciarah Bennett 6, Nashee Duston 2, Tamara English 2, Chanelle Perry 20, Lyayshia Stevens 14.

CHE: Aliyah Godwin 9, Rachel Rivera 2, Yamalis Villegas 17.

Life Center 11 13 6 18 - 48

Rancocas Valley 13 14 13 11 - 51

LC: Bose Aiyalogbe 6, Elo Edeforioka 3, Aja Ellison 20, Ashli Jeune 5, Aliyah Jeune 7, Florence Ouattara 3, Crystal Simmons 4.

RV: Jasmine Lewis 7, Brianna Logan 16, Lauren Moses 13, Kristin Smith 6, Dominique Ward 5, Jordan Woods-DiPace 4.

Trenton Catholic 0 14 12 10 - 36

Willingboro 15 10 18 15 - 58

TC: Tionna Garner 1, Erin Garner 13, Deja Ingram 2, Jenkins 2, Stacy Labissieto 2, Tyler Raysor 3, Marcia Senatus 6, Isis Young 7.

W: Gabriella Bennett 2, Ashley Ellis 2, Vanessa Francis 4, Maya Mosley 22, Micahya Owens 14, Aaliyah Saud-Lewis 2, Imani Stepney 12.

Paul VI 11 8 16 16 - 51

Winslow Township 13 9 13 15 - 50

PV: Morgan Camardo-Harris 11, Jaclyn Carty 9, Kristen McShane 7, Riaa Redd 4, Kiana Ye 20.

WT: Sage Bennett 6, Ashli Cheek 5, Kyanna Filmore 4, Jocelyn Jones 15, Matthews 18, Devynn Wiggins 2.

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence at Palmyra, 5:15

Westampton Tech at Pemberton, 5:30

Riverside at Maple Shade, 6:15

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Bordentown at Burlington City, 6:30

Cinnaminson at Holy Cross, 6:30

Delran at New Egypt, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington at Pennsauken, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Ocean City at Hammonton, 5:30

Oakcrest at St. Augustine, 6

Mainland at Vineland, 6

Atlantic City at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Lower Cape May at Middle Township, 7

Wildwood Catholic at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Gateway at Woodbury, 5:30

Overbrook (N.J.) at Sterling, 5:30

Paulsboro at Haddon Township, 6

Collingswood at West Deptford, 7

Haddon Heights at Haddonfield, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Friends Select, 4

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape at Eastern, 6

PENN-JERSEY LEAGUE

Doane Academy at City Center, 3:30

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Salem, 5:30

Gloucester at Pennsville, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Glassboro at Schalick, 5:30

Gloucester Catholic at Deptford, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Delsea at Williamstown, 7

NONLEAGUE

Camden at Bishop Eustace, 3:45

Pitman at Penns Grove, 4

Timber Creek at Shawnee, 5:15

Triton at Clearview, 5:30

Kingsway at GCIT, 5:30

Christian Academy at King's Christian, 5:30

Camden Catholic at Cherokee, 6

Mainland at Bridgeton, 6

Wildwood at Cape May Tech, 6

Millville at Holy Spirit, 7

Seneca at Cherry Hill West, 7

Highland at Pennsauken Tech, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Palmyra at Florence

Maple Shade at Riverside, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit at Millville, 5:30

Absegami at Atlantic City, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Our Lady of Mercy at Oakcrest

Middle Township at Lower Cape May, 7

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Township at Paulsboro, 5:30

Sterling at Overbrook (N.J.), 5:30

Woodbury at Gateway, 5:30

Audubon at Lindenwold, 7

Collingswood at West Deptford, 7

Haddonfield at Haddon Heights, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Friends Select, 5:15

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Eastern at Lenape, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Camden, 4:15

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Timber Creek, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Penns Grove at Pitman, 4

Gloucester at Pennsville, 5:30

Clayton at Salem, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Glassboro at Schalick, 5:30

Gloucester Catholic at Deptford, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Kingsway at GCIT, 4

Delsea at Williamstown, 7

NONLEAGUE

Cherry Hill West at Seneca, 3:45

Life Center at Hun School, 4

Pleasantville at Burlington Township, 4:30

Bordentown at Burlington City, 5

Pennsauken at Northern Burlington, 5:30

Cape May Tech at Wildwood, 6

New Egypt at Delran, 6:30

Pemberton at Westampton Tech, 6:30

Holy Cross at Cinnaminson, 6:30

Bridgeton at Wildwood Catholic, 7

Triton at Clearview, 7

Cherokee at Camden Catholic, 7

Boys' Swimming

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Moorestown at Rancocas Valley, 5

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Ocean City at Mainland, 4

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Heights at West Deptford, 4

Haddonfield at West Deptford, 4

Haddon Twp. at Gateway/Woodbury, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Westtown, 4

TRI-COUNTY CONFERENCE

Kingsway at Cumberland, 5

Clearview at Delsea, 6:15

Pitman at Deptford, 7:45

Gloucester at Glassboro, 7:45

NONLEAGUE

Schalick at Woodstown, 5

Sterling at Cherry Hill West, 6:15

Holy Cross at Pemberton, 7

Girls' Swimming

Moorestown at Rancocas Valley, 3:30

Highland at Williamstown, 3:30

Williamstown at Highland, 3:30

Millville at Our Lady of Mercy, 4

Ocean City at Mainland, 4

Moorestown Friends at Westtown, 4

Kingsway at Cumberland, 5:15

Pitman at Clearview, 6:15

Gloucester Catholic at GCIT, 7:30

Gloucester at Glassboro, 7:45

|
|
|
|
|