Pennsylvania Scoreboard

Posted: January 31, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 57, Morrisville 50

Delco Christian 52, Christopher Dock 44

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

New Hope-Solebury 69, Devon Prep 45

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 78, Bishop McDevitt 64

Father Judge 45, Lansdale Catholic 36

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution 52, Del-Val Charter 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Randolph 76, Palmer 60

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 50, Pennridge 34

Central Bucks South 56, Quakertown 39

NONLEAGUE

Lower Moreland 51, Girard College 43

Sankofa Freedom 57, Frankford 53

Phelps 57, Hill School 44

Peddie School 56, Germ. Academy 48

Friends' Central 59, Valley Forge 50

Tri-State Christian 62, Christian Academy 55

Boys' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Mastbaum 4, Fels 0

Constitution 4, Central 0

Northeast 4, West Philadelphia 0

Esperanza 4, Saul 0

Girls' Bowling

PUBLIC LEAGUE

Mastbaum 4, Girls High 0

Constitution 4, Community Ac. of Phila. 0

Dobbins A 4, Girls High 0

CATHOLIC LEAGUE

Arch. Ryan 4, Bonner-Prendergast 0

Girls' Basketball

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 57, George School 32

PUBLIC LEAGUE

Science Leadership 50, Parkway Northwest 29

Imhotep Charter 65, Parkway Center City 39

Freire Charter 59, Mastbaum 35

University City 55, World Communications 13

Masterman 43, Swenson 21

High School of Future 62, Carroll 17

Math, Civics & Sciences 59, Elverson 49

Mastery North 54, West Philadelphia 31

Franklin Towne Charter 61, Palumbo 29

Ben Franklin 34, Maritime Academy 33

Prep Charter 57, Engineering & Science 26

Northeast 41, Olney 22

Simon Gratz 37, Kensington 13

Central 77, Washington 16

Frankford 42, Martin Luther King 31

Girls High 46, Lincoln 37

Fels 55, Edison 16

Dobbins 46, Rush 12

Southern 38, Bodine 34

Germantown 36, Franklin L. Center 35 (OT)

Mariana Bracetti 56, Mastery South 18

Bok 49, Del-Val Charter 23

New Media Charter 58, Audenried 51

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Communications Tech 65, Motivation 17

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South 67, Quakertown 34

TRI-COUNTY LEAGUE

Barrack Hebrew 30, Del-Val Friends 16

Collegium Charter 45, Woodlynde 21

Perkiomen School 46, Mercy Vocational 19

NONLEAGUE

Agnes Irwin 49, Octorara 36

Hill School 61, Germantown Academy 55

Wilmington Friends 50, Westtown 20

Notre Dame 51, Strath Haven 25

Norristown 44, Souderton 38

Sun Valley 44, Coatesville 24

Boys' Swimming

Hill School 95, Episcopal Academy 90

Girls' Swimming

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 103, Hill School 73

Wrestling

PUBLIC LEAGUE CHAMPIONSHIP

Central 31, Northeast 28

CENTRAL LEAGUE

Radnor 39, Springfield (D) 25

Garnet Valley 52, Lower Merion 18

Penncrest 38, Strath Haven 25

CHES-MONT LEAGUE

Sun Valley 36, Great Valley 29

DEL-VAL LEAGUE

Interboro 40, Academy Park 25

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 65, George School 12

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 28, Boyertown 24

Owen J. Roberts 42, Pottstown 20

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 33, Plymouth Whitemarsh 28

Norristown 39, Wissahickon 33

Upper Moreland 58, Springfield (M) 12

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown 46, Hatboro-Horsham 18

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 54, Abington 21

Neshaminy 40, Council Rock North 24

Council Rock South 43, William Tennent 22

NONLEAGUE

Hill School 54, Solebury School 22

Hill School 48, Valley Forge 36

Bicentennial Constitution

Morrisville 14 4 13 19 - 50

Jenkintown 19 9 11 18 - 57

M: Anthony Bollard 3, Nick Castillo 9, Don Kinslow 10, Ricky Melendez 16, Davae Watson 12.

J: Ethan Goldman 13, Jamie Griffin 2, Liam Mulvaney 8, Colin Mulvaney 12, Joe Sobolewski 16, Greg Wagner 6.

Christopher Dock 14 8 13 9 - 44

Delco Christian 15 13 14 10 - 52

CD: Brennan Adley 2, Jared Armstrong 14, Sean Hinson 2, Landon Leinbach 15, Najee Miller 4, Azariah Parmer 7.

DC: Ron Borrell 4, Austin Fischer 10, Henry Miller 16, Jerome Staley 16, Austin Stevens 6.

Bicentennial Independence

Devon Prep 13 9 9 14 - 45

New Hope-Solebury 12 20 15 22 - 69

DP: Chris Bauers 2, Mike Giampietro 15, John Kane 15, C.J. Kohlbrener 5, Ian McConnell 2, Mike McKenna 5, Matt McSurdy 1.

NH: Pat Brennan 11, Justin Cebrick 1, Dan Doolan 2, Jack Dougherty 14, Matt Massimino 7, Leo Massimino 10, Spencer Tinkel 21, Anthony Vahovic 3.

Catholic League

Father Judge 10 2 17 16 - 45

Lansdale Catholic 15 8 5 8 - 36

FJ: James Bogans 3, Sean Hanna 7, Aaron Higgins 3, Brandon McGuire 9, Malik Robinson 13, Jeff Seigafuse 10.

LC: Corey Kirk 2, AJ Ottomano 4, Brian Rafferty 18, Andrew Riviello 2, Jim Rock 10.

Neumann-Goretti 19 13 21 25 - 78

Bishop McDevitt 10 14 17 23 - 64

N: Jamal Custis 5, John Davis 21, Troy Harper 1, Lamarr Kimble 15, Ja'Quan Newton 19, Hanif Sutton 2, Tony Toplyn 15.

BM: Tyreek Fairfax 3, Carl Garner 18, Rashawn Green 3, Tyrell Long 27, Kenyatta Long 9, Dural Watson 2, Tymere Wilder 2.

Public League A

Del-Val Charter 12 10 15 10 - 47

Constitution 4 16 13 19 - 52

DC: Dashon Giddings 2, Mike Human 9, Karl Lewis 2, Bysil Northern 2, Sheldon Stroman 2, Jahmir Taylor 8, Darius Wallace 3, Clayton Wolfe 2, Hassan Young 17.

C: Ahmad Gilbert 13, Akeem King 5, Lincoln Kpokuyou 3, Raheem Liggins 14, Haneef Vaughn 6, Kimar Williams 11.

Public League D

Randolph 19 17 13 27 - 76

Palmer 18 21 9 12 - 60

R: Nasir Allen 2, Tahir Jackson 2, Tariq Meredith 5, Marcus Raymond 2, Deontae Richardson 10, Dishon Soloman 13, Maurice Stricklan 18, Patrick Upchurch 24.

P: Amir Davis 21, El-Kasim Junious 5, Jarrett McLaurin 2, Kamari Peel 4, Teair Tart-Spencer 6, Malachi Thompson 22.

Suburban Continental

Hatboro-Horsham 9 12 22 7 - 50

Pennridge 11 10 5 8 - 34

H: Mike Brown 19, Ryan Kelly 3, Jack Lavery 7, Zach Quattro 21.

P: Kyle Bigam 2, Drew Dietterich 2, Jeff Garner 17, Alex Krivda 4, Joe Molettiere 1, Shane Schmidt 6, Joe Unangst 2.

Central Bucks South 16 8 16 16 - 56

Quakertown 8 9 13 9 - 39

CBS: Ricky Dennis 2, Bryce Dobisch 2, Kevin Doyle 9, TJ Ohntrup 2, Kevin Raymond 8, Brennan Rudnick 3, Matt Scamuffo 8, Chase Vonder Schmalz 6, Adam Tamny 16.

Q: Liam Buckley 2, Colin McLaughlin 3, Jake Perrine 8, Mark Repsher 7, Griffin Schmidt 7, John Smith 10, Brett Wolf 2.

Nonleague

Valley Forge 12 10 12 16 - 50

Friends' Central 12 14 22 11 - 59

VF: Mark Collins 10, Khalil Edwards 9, Daymor Russer 6, Lloyd Smith 23, Chris Sutton 2.

FC: Jerome Allen 2, Billy Cassidy 19, Thomas Fakharzadeh 2, De'Andre Hunter 14, Jonathan Lawton 21, Will Pedrick 1.

Girard College 11 15 9 8 - 43

Lower Moreland 9 9 12 21 - 51

GC: Jihad Barnes 10, Alonte Blackwell 5, Bryce Bohenek 9, Markel Booker 7, Nicholas Jones 7, Jason Waters 5.

LM: Jake Cohen 18, Danny Duffy 4, Jeremy Geiger 8, Phil Madden 5, Oscar Zhang 2, Stephan Zoubroulis 14.

Hill School 13 9 12 10 - 44

Phelps 17 8 16 16 - 57

HS: Bryce Allen 16, Michael Leasure 1, Sam Norton 3, Joe Pucci 7, Adam Regensburg 6, Seth Regensburg 11.

P: Martin Bedulskij 6, Alpha Cisse 2, Ganlandou Cisse 14, Marcus Floyd 10, Shakiel Humphrey 12, Terry Larrier 10, Brandon Tull 3.

Germantown Academy 9 11 16 12 - 48

Peddie School 17 8 10 21 - 56

GA: Greg Dotson 20, James Drury 2, Earl Edwards 5, Devon Goodman 2, Tim Guers 2, Sam Lindgren 2, Nick Lindner 3, Julian Moore 12.

PS: Wesley Dickinson 25, Chris Glazer 2, DeAndre Haywood 27, Lucas Niglio 2.

Tri-State Christian 19 19 11 13 - 62

Christian Academy 11 16 15 13 - 55

TC: Matthew Cox 11, Michael Cox 2, Jimmy Crabbe 1, Trey Dryer 2, Blake Dunston 2, James Ford 12, Raimek Taylor 32.

CA: Andrew Boykin 5, Chad Gisel 2, Damone Jones 5, Trevin Jones 14, DeMoss Jones 8, Brady Waller 9, Jeremiah Williams 12.

Sankofa Freedom 8 13 18 18 - 57

Frankford 12 19 12 10 - 53

SF: Sophaun Brown 2, Anthony Downing 14, Tydeus Ellison 10, James Jefferson 5, Shyheim Ladson 3, Shavoy Murray 1, Dache Talbert 22.

F: Andre Coach 2, Akeem Griffith 2, Aaron McFarlan 8, Joe Ricketts 14, Donald Robinson 1, Shaquil Rone 4, Rob Simmons 5, Quadire Truesdale 2, Tyree Tucker 5, Sterling Walker 10.

Friends Schools League

Friends' Central 17 15 17 8 - 57

George School 9 11 6 6 - 32

FC: Taylor Allen 3, Lisa Bernstein 2, Suzy Bernstein 2, Sydney Frank 24, Anna Leone 6, Iyanna McCurdy 9, Jesse Rubin 11.

GS: Ginneh Dickinson 4, Natalie Hackett 4, Dariyah McKee 9, Jessica Minderjahn 9, Kim Muth 2, Zoe Silver 4.

Public League

Northeast 12 15 13 1 - 41

Olney 8 5 6 3 - 22

N: Lovely Accilus 7, Braun 3, Gilliam 1, Jacqueline Hagan 7, Kayla Thomas 3, Lauren Willis 20.

O: Sultana Abdullah 3, Alexis Farrington 12, Rebecca Joseph 4, Delores Smith 3.

Fels 22 11 10 12 - 55

Edison 3 5 6 2 - 16

F: Brodster 15, Cross 12, Giles 2, Miller 18, Patterson 6, Williams 2.

E: Iris Betances 3, Destini Clark 2, Ivanee Cruz 8, Cesiah Nivera 1, Keishla Rosa 2.

Central 26 26 17 8 - 77

Washington 6 0 4 6 - 16

C: Hayley Bartkus 6, Kayla Henderson 21, Samantha Marrero 18, Shanique Mattis 6, Palley 4, Katona Payne 4, Liza Tomczuk 8, Reuneshia Williams 10.

W: Tahje Dukes 2, Kyra Jones 6, Salena Powers 6, Denique Thompson 2.

Parkway Center City 4 15 13 7 - 39

Imhotep Charter 21 13 14 17 - 65

PCC: Tale Cerdan 5, Brittany Hinton 5, Ronea Hughes 1, A. Penn 8, Abrea Reen 1, A. Rivers 2, Lauren Watkin 17.

IC: Yolanda Dantzler 6, Dayzha Davis 2, Mayah Kitchen 2, Shaquaya Matthews 8, Ashley Murray 23, Deja Perry 4, Deja Reynolds 13, Anae Underwood 8.

Dobbins 17 14 6 9 - 46

Rush 4 3 1 4 - 12

D: Judy Battle 5, Burns 2, Najimah Chestnut 17, Emonnie Culbreth 8, Zaria Gravely 2, Leahna Lewis 8, Martin 2, T. Scott 2.

R: Erin Hinchey 6, Megan Parafchuk 4, Briana Streater-Coleman 2.

World Communications 3 2 2 6 - 13

University City 15 23 11 6 - 55

WC: Brianna Blake 2, Benita Convington 3, Brianna Gary 6, Dajah Williams 2.

UC: Samara Alston 1, Amber Collins 10, Lashonda Gonzalez 16, Aaliyah Hodo 2, Dorian Jones 4, Jareiah Keith 22.

Simon Gratz 8 15 8 6 - 37

Kensington 3 4 2 4 - 13

SG: Nardejah Allen 6, Brinklea Barnes 16, Tiana Barnett 5, Brianna Jenkins 10.

K: Sonia Cortez 1, Dill 2, Nyshea Gates 4, Yamiera Rivera 2, Alexis Smith 4.

Prep Charter 21 18 15 3 - 57

Engineering & Science 7 8 2 9 - 26

PC: India Cauley 4, Ciana Cryor 11, Bianca Dunn 2, Kristin Foulour 1, Ciera Nimmons 27, AJ Timbers 6, Martiana Wilson 6.

E&S: Enffinti Brown-Smith 2, Amber Dennis 19, Tabria Montgomery 1, Shana Owens 2, Mya Patton 2.

Girls High 9 11 5 21 - 46

Lincoln 6 13 13 5 - 37

GH: Marnise Frye 3, Breanna Lineman 10, Teene Pina 23, Nakea Shoemake 10.

L: Kellecia Brown 4, Tyshell Jesse 21, Aaliyah Thurman 12.

Bodine 6 6 6 16 - 34

Southern 7 11 11 9 - 38

B: Tianna Garvin 4, Taneka Garvin 6, Sydney Mitchell 11, Sherry Rucker 13.

S: Dione Ball 13, Khadijah Davis 4, Emily Gonzalez 5, Nadirah Mercer 12, Taniyia Williams 4.

Swenson 10 3 7 1 - 21

Masterman 11 12 10 10 - 43

S: Niake Auguste 2, Kim Haughey 1, Michelle Holland 5, Alexis Rascioli 8, Shaquay Small 5.

M: Nia Baldwin 7, Katarina Bezhani 2, Tatyanna Brehouse 6, Jean Marie Elican 5, Taneil Ruffin 19, Melissa Thomas 4.

Audenried 6 15 9 21 - 51

New Media Charter 11 16 12 19 - 58

A: Keaundra Clark 18, Tyneesah Davenport 9, Shakia Greenball 13, Jante Rasdalel 5, Labriyah Smith 6.

NMC: Santina Johnson 2, Ranira Johnson 26, Veronica Noel 8, Aniyah Peterson-Wilcox 3, Amber Purnell 2, Lynnette Yates 17.

Carroll 4 5 4 4 - 17

High School of Future 21 9 25 7 - 62

C: Tina Beiland 1, Sabrina Clement 6, Alissa Saez 8, Rachel Samarco 2.

HSoF: Shamal Dowling 1, Alisha Hubert 4, Kayla Hutton 18, Tiera McFadden 14, Hajaaha Stevens 12, Zhane Stones 13.

Elverson 10 10 16 13 - 49

Math, Civics & Sciences 20 8 5 26 - 59

E: Keyana Jones 14, Shayla Thompson 8, Mikayla Torrance 22, Armani Washington 5.

MC&S: Fields 27, Kearn 1, N.Solomon 9, Saunders 4, Na. Solomon 6, Tillman 3, Williams 9.

Parkway Northwest 2 6 9 12 - 29

Science Leadership 11 11 15 13 - 50

PN: Shanell Coleman 7, Danita Dalton 2, Savannah Patterson 20.

SL: Amy Chen 2, Khadijah Fofona 1, Antoinette Hiller 4, Imain Holness 8, Allison Kelly 2, Raeven Maddox 2, Symone McCollum 2, Dayona McNeil 25, Jordan Randall 2, Alissa Winner 2.

Frankford 16 7 10 9 - 42

Martin Luther King 7 6 8 10 - 31

F: Taniyah Faison 1, Dijon Felder 2, Fuller 11, Tashae Holladay 14, Briana Kersey 4, Tykeera Murray 2, Laquana Negbe 8.

MLK: Adams 18, Alexandria 2, Campbell 2, Morris 9.

Freire Charter 21 18 17 3 - 59

Mastbaum 7 8 5 15 - 35

FC: S. Hines 5, Johnson 1, Daniya Meally 6, Paris 1, Ashley Pollard 1, Chaliya Speach 2, D. Thomas 14, Chelsea Woods 29.

M: Natalia Casiano 18, Jazlynn Chavis 2, Brianna Grier 2, Symone Jacobs 2, Briana Jones 3, Cierra Kelley 2, Tougaye Niaghane 6.

Del-Val Charter 5 3 8 7 - 23

Bok 14 8 15 12 - 49

DC: Amina Alexander 1, Anya Crowder 6, Aalyah Joiner 8, Lee 8.

B: Marnae Felix 2, Kareema Harris 3, Barbara Harris 4, Aigne Mack 2, Aniya Matthews 2, Catherine Meyers 16, Shaniqwka Russell 2, Mia Spady 10, Christina Tumble 8.

Germantown 8 0 12 10 6 - 36

Franklin L Center 7 10 2 11 5 - 35

G: Tyneka Alford 8, Ashiqa Childs 5, Ebony Geddis 8, Tyshay Kennedy 1, Jahneya Mitchell 14.

FLC: Ashley Fulton 9, Octavia Johnson 12, Shaidiah McNeair 10, Munirah Scott 4.

Franklin Towne Charter 9 21 22 9 - 61

Palumbo 5 2 13 9 - 29

FTC: Madeline Cepparulo 2, Desiree Dever 4, Rebecca Gilborges 6, Rachel Gilborges 5, Kate Iavecchia 2, Alexis O'Neal 10, Valentina Scalici 1, Larissa Smith 4, Stefanie Ulmer 27.

P: MeMe Falligan 5, Fedriana Gabourel 1, Sausha Gabourel 4, Chelsea Keenan 2, Janae Rivers 8, Ariana dos Santos 3, Jasmine Sowell 6.

Mariana Bracetti 16 10 16 14 - 56

Mastery South 0 10 3 5 - 18

MB: Cannon 2, Tatiana Concepcion 10, Keishla Gilmore 33, Alexis Goldwire 2, Jones 2, Nancy Saldanas 4.

MS: Sydney Ford 2, Kayla Lewis 9, Dionna Mays 2, Valencia Williams 6.

Mastery North 21 17 11 5 - 54

West Philadelphia 12 3 5 11 - 31

MN: Nyleela Rousseau 17, Kayla Thomas 11.

WP: R.Robinson 13, Williams 14.

Maritime Academy 8 8 6 11 - 33

Ben Franklin 7 6 11 10 - 34

MA: Jatara Allen 4, Curvina Daniels 8, Mylika Flacks 11, S Flapper 10.

BF: Denise Johnson 17, Evani Outterbridge 17.

Suburban Continental

Quakertown 4 14 8 8 - 34

Central Bucks South 19 24 13 11 - 67

Q: Herd 12, Klee 2, Morano 2, Ruzicka 5, Taylor 2, Vetter 11.

CBS: Christina Cianciarulo 8, Jamie Dugan 2, Amber Eise 11, Marybeth Evangelista 2, Jasmine Martier 8, Lauren Mosher 4, Rachel Salkowski 6, Amanda Schneider 9, Jordan Vitelli 16, Brianna Wade 1.

Tri-County League

Barrack Hebrew 8 6 13 3 - 30

Del-Val Friends 1 4 5 6 - 16

BH: Nora Abel 2, Levanna Berlin 1, Sarah Gordon 5, Gracie Gottlieb 10, Lindsay Shevlin 4, Sophia Shoulson 8.

DF: Maggie Balint 1, Olivia Cabry 2, Anat Ferlager 1, Jen Howard 5, Catherine Martsolf 7.

Perkiomen School 18 12 5 11 - 46

Mercy Vocational 8 4 5 2 - 19

PS: Gillian Albanese 5, Christen Burdo 16, Stephanie Falcone 8, Nicole Pupillo 17.

MV: Jenesa Curtis 2, Nykia Richards 7, Michaiah Young 10.

Collegium Charter 17 4 16 8 - 45

Woodlynde 6 7 4 4 - 21

CC: Megan Barker 10, Brooke DiRosario 4, Aaliyah Hoggard 4, Maimuna Kenneh 10, Deja O'Riordan 2, Tori Paisley 6, Madeline Piersol 7, Soto-Gaua 2.

W: Amanda Cappelli 3, Maya Holloway 2, Alex Roberts 2, Michaela Trusk 14.

Nonleague

Coatesville 6 4 6 8 - 24

Sun Valley 23 6 9 6 - 44

C: Zada Bookman 2, Irelynn Donovan 7, Saaleha Johnson 2, Zaria Reeves 2, Nafisa Saunders 9, Autumn Smith 2.

SV: Gia DeAngelo 18, Alexa Evans 2, Ashley Gindle 2, Arissa Green 2, Katie Maloney 2, Shayna Orr 17, Taylor Stigele 1.

Octorara 8 9 7 12 - 36

Agnes Irwin 14 11 9 15 - 49

O: Sarah Forman 8, Brielle Kirk 8, Cheyanne Smith 4, Amber Stirling 3, Faith Walton 13.

AI: Sierra Corbett 17, Amanda Crowley 11, Alex Pew 2, Maddie Schmidt 4, Molly Shields 3, Stephanie Williams 12.

Strath Haven 8 6 9 2 - 25

Notre Dame 22 14 9 6 - 51

SH: Katie Fisher 5, Brandi Johnson 6, Bridget Scott 5, Bridget Sherry 2, Ellie Stief 3, Rachel Vresilovic 4.

ND: Ali Abbonizio 4, Nikki Callahan 2, Caitlin Clark 2, Kathleen Fitzpatrick 15, Alex Kane 2, Nora McCallion 2, Megan McGurk 22, Marissa Weimer 2.

Westtown 5 7 4 4 - 20

Wilmington Friends 24 5 6 15 - 50

W: Kate Cornelius 2, Katira Dobbins 7, Melissa McCloskey 6, Kate Novack 2, Jordan Weir 3.

WF: Gardner 5, Meryl Gatti 4, Lauren Kerrigan 21, Sonia Kumar 2, Anna Procaccini 2, Kimberly Shelton 7, Elena Veale 9.

Souderton 4 8 14 12 - 38

Norristown 6 15 12 11 - 44

S: Courtney Day 1, Sarah Derstein 6, Allison Gallagher 7, Bianca Picard 19, Libby Wetzler 5.

N: Keifonna Ferguson 8, Pattie Fortescue 4, Briana Hedgepath 12, Milligan-Williams 6, Sidney Morse 11, Brianna Schools 3.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Jenkintown, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford at Great Valley, 7:30

West Chester Rustin at Kennett, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove at Bishop Shanahan

Coatesville at West Chester East, 7:30

W.C. Henderson at Downingtown West, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood at Glen Mills, 3:30

Chichester at Chester, 7:30

Academy Park at Interboro, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Moorestown Friends, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Boyertown, 6

Pottstown at Pottsgrove, 6

Phoenixville at Upper Perkiomen, 7:30

Spring-Ford at Methacton, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Bartram at Phila. Electrical, 3:15

Imhotep Charter at Communications Tech, 3:15

University City at Frankford, 3:15

Vaux at Prep Charter, 3:15

Math, Civics & Sciences at Boys' Latin, 5

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Fels at Paul Robeson, 3:15

Strawberry Mansion at Esperanza, 3:15

Sankofa Freedom at Freire Charter, 3:15

Engineering & Science vs. Dobbins at Engineering & Science, 3:15

Franklin Learning Center at Southern, 3:15

West Philadelphia at Washington, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Mastery Charter North at Bok, 3:15

Northeast at Ben Franklin, 3:15

Lincoln at Germantown, 3:15

Martin Luther King at Central, 3:15

Overbrook (Pa.) at Masterman, 3:15

Audenried at Olney, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Palumbo at Edison, 3:15

Mastbaum at Lamberton, 3:15

Mariana Bracetti at World Communications, 3:15

Swenson at Sayre, 3:15

Mastery Charter South at Franklin Towne Charter, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Rush at CAPA, 3:15

Elverson at Parkway Northwest, 3:15

Carroll at Bodine, 3:15

Douglas at Parkway West, 3:15

High School of Future at Phila. Academy Charter, 3:15

GAMP at New Media Charter, 3:15

Maritime Academy at Science Leadership, 3:15 TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Kimberton Waldorf, 3:45

West-Mont Christian at Collegium Charter, 3:45

NONLEAGUE

Wyncote at Phelps, 3:45

Barrack Hebrew at Mercy Vocational, 3:45

Coventry Christian at West-Mont Christian, 3:45

Octorara at Sun Valley, 7:30

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan at LaSalle

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Christopher Dock at Lower Moreland, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph at Villa Joseph Marie, 5:15

Villa Maria at Nazareth Academy, 5:15

Merion Mercy at St. Basil, 5:15

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley at Oxford, 7:30

Kennett at West Chester Rustin, 7:30

Sun Valley at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

West Chester East at Coatesville, 7:30

Bishop Shanahan at Avon Grove, 7:30

Downingtown West at W.C. Henderson, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Interboro at Academy Park, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Perkiomen Valley, 6

Pottsgrove at Pottstown, 7:15

Spring-Ford at Methacton, 7:30

Phoenixville at Upper Perkiomen, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Hatboro-Horsham, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Woodlynde, 3:45

Kimberton Waldorf at West-Mont Christian, 3:45

NONLEAGUE

Woodlynde at Renaissance Academy, 3:45

Solebury School at George School, 4

Princeton Day at Abington Friends, 4:15

Girls' Swimming

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Lower Merion, 3:45

NONLEAGUE

Quakertown at Central Bucks East, 3:45

Ice Hockey

Springside Chestnut Hill at Academy of New Church, 4:45

Cardinal O'Hara vs. Salesianum (Del.) at Skatium, 8

Owen J. Roberts-Pope John Paul II vs. Spring-Ford at Center Ice, 8

Harriton vs. Marple Newtown at Skatium, 9:30

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|