Pennsylvania Scoreboard

Posted: February 01, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian 46, Jenkintown 44

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 47, Oxford 37

West Chester Rustin 56, Kennett 54

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove 60, Bishop Shanahan 45

Coatesville 75, West Chester East 27

Downingtown West 50, W.C. Henderson 42

DEL-VAL LEAGUE

Chester 92, Chichester 40

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School 51, Moorestown Friends 23

Westtown 61, Abington Friends 46

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 55, Boyertown 40

Methacton 45, Spring-Ford 42

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Phila. Electrical 69, Bartram 67

Imhotep 45, Communications Tech 42

Frankford 81, University City 53

Vaux 59, Prep Charter 40

Math, Civics & Sciences 83, Boys' Latin 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Fels 90, Paul Robeson 76

Esperanza 62, Strawberry Mansion 46

Sankofa Freedom 59, Freire Charter 55

Dobbins 55, Engineering & Science 49

Southern 51, Franklin Learning Center 48

Washington 80, West Philadelphia 61

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Mastery Charter North 80, Bok 53

Northeast 41, Ben Franklin 38

Germantown 58, Lincoln 54

Martin Luther King 64, Central 43

Masterman 64, Overbrook (Pa.) 53

Olney 73, Audenried 60

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Edison 58, Palumbo 57

Lamberton 68, Mastbaum 56

Mariana Bracetti 61, World Comm 48

Sayre 57, Swenson 54

Franklin Towne Charter 58,

Mastery Charter South 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Rush 75, CAPA 39

Elverson 58, Parkway Northwest 51

Bodine 75, Carroll 67

Parkway West 38, Douglas 24

Phila. Academy Charter 63, Future 46

New Media Charter 54, GAMP 45

Science Leadership 34, Maritime 31

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends 67, Woodlynde 31

Phelps 86, Wyncote 47

Collegium Charter 71,

West-Mont Christian 28

NONLEAGUE

Church Farm 60, Council Rock South 41

Boys' Bowling

Roman Catholic 3, Cardinal O'Hara 1

Father Judge 4, Neumann-Goretti 0

North Penn 4, Christopher Dock 0

Girls' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Little Flower 3, St. Hubert 1

NONLEAGUE

Christopher Dock 3, North Penn 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE INDEPENDENCE

Lower Moreland 49, Christopher Dock 33

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy 55, Sacred Heart (Pa.) 27

Mount St. Joseph 64, Villa Joseph Marie 21

Villa Maria 46, Nazareth Academy 25

St. Basil 48, Merion Mercy 45

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 48, Kennett 26

Sun Valley 56, Octorara 26

DEL-VAL LEAGUE

Interboro 49, Academy Park 43

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 43, Perkiomen Valley 40

Pottsgrove 48, Pottstown 34

Spring-Ford 48, Methacton 27

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 67, Springfield (M) 24

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 62, Hatboro-Horsham 51

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational 35, Woodlynde 24

Kimberton Waldorf 38,

West-Mont Christian 26

NONLEAGUE

Doane Academy 38, Kohelet Yeshiva 25

Del-Val Friends 44,

Academy of New Church 41 (OT)

Christian Academy 37, Tri-State Christian 14

Simon Gratz 47, Pa. School for Deaf 17

Abington Friends 52, Princeton Day 27

Boys' Swimming

George School 100, Westtown 62

Girls' Swimming

George School 115, Westtown 47

Ice Hockey

Acad of New Church 8, Spring Ches Hill 1

Wrestling

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 57, Academy of New Church 24

Bicentennial Constitution

Plumstead Christian 11 3 20 12 - 46

Jenkintown 10 14 7 13 - 44

PC: Justin Brautigan 3, Tyler Brautigan 3, Max Drake 16, Alex Geistdorfor 4, Andrew Johnson 12, Josh Sharik 8.

J: Ethan Goldman 10, Colin Mulvaney 15, Liam Mulvaney 5, Frank Sobolewski 2, Joe Sobolewski 8, Greg Wagner 4.

Ches-Mont American

Oxford 5 8 6 18 - 37

Great Valley 8 12 17 10 - 47

O: Miles Clarke 6, Tyler Farr 4, Ryan Hubley 2, Jordan Logan 17, Musty Mahmud 8.

GV: Cyree Ames 2, Mikael Bridges 16, Nate Cohen 9, Michael Gregory 10, Brad Sherry 10.

West Chester Rustin 18 15 11 12 - 56

Kennett 11 12 17 14 - 54

WCR: Tyler Blake 3, Andrew Chobany 2, Matt McCarrick 9, Blake McGlond 4, Chris Richardson 9, Ethan Ridgeway 29.

K: Jackson Hyland 11, Vaughn Jenkins 11, Jordan Jones 3, Yohsuke Kobayashi 11, Gabe Leto 4, Maalik Rochester 14.

Ches-Mont National

Coatesville 26 18 21 10 - 75

West Chester East 9 13 3 2 - 27

C: Andre Boggs 12, Tyler Burke 2, Trac Davis 3, Leroy Hoggard 10, Jaquan Hollingshed 14, Emmett Hunt 15, Chris Jones 7, Joey Lewis 3, Davon Peoples 5, Vinny Williams 4.

WCE: Evan Anderson 3, Hasan Leonard-Hakim 2, Kevin Murphy 1, Andrew Murphy 2, Nick Scotese 10, Kyle Smith 6, Zach Smith 3.

Avon Grove 11 18 14 17 - 60

Bishop Shanahan 6 17 15 7 - 45

AG: Mike Bullins 11, Mike Byrd 18, Andrew Calogreco 6, Nick Hamilton 3, Garreth McNeill 3, Quinn Parsons 12, Justin Traino 7.

BS: Dylan Alderman 7, Mike Booth 3, Christian Brnich 2, Justin Cook 4, Matt Corcoran 5, Tim Heller 2, Danny Murphy 1, Devon Seeney 13, Scott Seifert 8.

W.C. Henderson 9 12 11 10 - 42

Downingtown West 11 13 14 12 - 50

WH: Colin Costello 4, Mark DiMatteo 4, Jenson Goldfine 2, Chas McCormick 22, Wes Smith 7, Vermeil 3.

DW: Grant Hall 6, Greg Lattanzi 8, Sean Loerzel 15, Matt Long 4, Ray Mohring 12, Colin Reilly 5.

Del-Val League

Chichester 9 8 10 13 - 40

Chester 24 20 25 23 - 92

C: David Clapp 7, Perley Mack 9, Demitrius Muse 7, Markus Turner 17.

C: Gabe Adesina 1, Conrad Chambers 6, Rashan DeJarnette 5, Richard Granberry 11, Rondae Jefferson 20, James Kirksey 8, Diamonte Reason 4, Darius Robinson 21, Khalil Williams 13, Mike Williams 3.

Friends League

George School 8 9 23 11 - 51

Moorestown Friends 2 6 6 9 - 23

GS: Asa Brooker 4, Harrison Fritz 4, Luke Haug 6, Muhmmad Johnson 15, Sekou Kaba 16, George Long 6.

MF: Spencer Bard 2, Andy Cook 2, Shailen Doshi 5, CJ Eni 1, Jordan Ernest 4, Eric Harkaway 1, Tom Martin 2, Jon Nutaitus 1, Dhalil Sadiq 5.

Abington Friends 11 11 11 13 - 46

Westtown 14 18 12 17 - 61

AF: Jeremiah Batts 9, Tony Carr 10, Jordan Green 4, Will James 3, Montana Mayfield 6, Joe Robinson 10, Josh Sharkey 2, Lamar Stevens 2.

W: Justinas Gaizelis 7, Habib N'Garnim 11, Jared Nickens 24, Jordan Phelps 9, Dakpe Yiljep 10.

Pioneer Conference

Perkiomen Valley 11 8 13 23 - 55

Boyertown 7 11 10 12 - 40

PV: Mekhi Clemons 7, Brett Davis 9, Tyler Krause 3, Steve Leonard 16, Rasaan Stewart 14, Purnell Wilson 6.

B: Tyler Bauman 9, Ryan Corcoran 5, Kyle Dennin 6, Connor Dunn 2, Mike Mansur 14, Ethan Shalaway 4.

Spring-Ford 16 6 6 14 - 42

Methacton 14 7 11 13 - 45

S: Charlton Exley 2, Mike Hilferty 2, Drew Kakareka 5, Zameer McDowell 19, Matt O'Hara 8, Nick Stanek 6.

M: Justin Ardman 3, Brendan Casper 18, Matt Forrest 13, Zach Jenkins 3, Anthony O'Brien 6, Joe Ruhl 2.

Public League A

Math, Civ & Sciences 15 27 21 20 - 83

Boys' Latin 10 9 22 19 - 60

MC&S: Nazeer Bostick 4, Tyheem Harmon 5, Tyrese Hester 5, Britton Lee 10, Louis Myers 7, Maurice Stevens 14, Shafeek Taylor 9, Quadir Welton 11, Jeremiah Worthem 18.

BL: Jamar Brisbon 10, Pasquale Dimascio 11, Leo Gardner 1, Yahmir Greenlee 16, Ismael Kagone 10, Mark Pierson 2, Eddie Powell 4, Charles Presley 6.

Bartram 9 23 21 14 - 67

Phila. Electrical 20 18 15 16 - 69

B: Gerald Evariste 6, Raul McIlwain 7, Malik Noel 9, James Suber 13, Khayri Washington 19, Michael Watkins 7, Terrieck Williams 6.

PE: Hakeem Baxter 26, Khaalis Carter 3, Mike Cooper 6, Marquis Daniels 1, Steve Griffin 22, Dyshon Pack 5, Jai Williams 6.

Imhotep Charter 13 12 16 4 - 45

Communications Tech 14 8 8 12 - 42

IC: Brandon Austin 7, Deryl Bagwell 2, Nigel Grant 2, Jakwon Jones 5, Abraham Massaley 12, Jalil Myers 6, Basil Thompson 11.

CT: Briheam Anthony 3, Hyking Brisbon 7, Terrence Brown 14, Samir Doughty 5, Keith Griffin 2, David Johnson 9, Mohamed Sherif 2.

University City 9 14 16 14 - 53

Frankford 22 16 23 20 - 81

UC: Quahdire Gordon 15, Karim Karamoko 2, Antone Robinson 4, Naheem Selby 2, Anthony Washington 2, Devonte Williams 16, Davon Wise 12.

F: Lowell Capel 9, Fernan Green 7, Aleem Griffith 2, Quadir Lewis 4, Kijuan Matthews 4, Aaron McFarlan 14, Joe Ricketts 8, Donald Robinson 8, Shaquil Rone 4, Rob Simmons 8, Quadire Truesdale 4, Tyree Tucker 6, Sterling Walker 3.

Vaux 11 19 10 19 - 59

Prep Charter 8 6 12 14 - 40

V: Amir Butler 5, Gregory Edwards 3, Keith Fletcher 6, Sammy Foreman 20, Daron Johnson 11, Trayvond Massenburg 1, Lester Mattox 5, Karon Snead 8.

PC: Brandon Brown 7, Michael Diggins 3, Grimus Idris 2, Marques Jackson 12, Lykeem Laws 1, Mustapha Traore 9, Rahim Washington 6.

Public League B

Fels 21 22 16 31 - 90

Paul Robeson 8 19 13 36 - 76

F: Rodney Beatty 2, James Cottrell 18, Christopher Gee-Allen 2, Lloyd Harris 2, Terell Mason 9, Danil Mateo 44, Berny Vilsaint 13.

PR: LeRon Epps 16, Jihaad Fluellen 27, Ray Jefferson 4, Jahir Lee 9, Jelani Mauge 2, Gus Sephes 14, Maurice Smith 4.

Strawberry Mansion 18 4 8 16 - 46

Esperanza 8 12 16 26 - 62

SM: Donovan Barnes 18, Latief Goodwin 2, Marcquis Graham 3, Brandon Jiles 16, Christopher Russell 5, Jamaal Wright 2.

E: Brandon Adams 10, Alwell Agbara 15, Shyheim Anderson 3, Lamere Jones 8, Ravi Sinanan 8, Stanley Whittaker 18.

Sankofa Freedom 4 20 15 20 - 59

Freire Charter 18 8 13 16 - 55

SF: Tydeus Ellison 2, James Jefferson 4, Ra'Shawn Ladson 6, Luis Martinez 8, Dache Talbert 16, Anthony Wright-Downing 18.

FC: Shahid Adams 9, Jaison Battle 1, Jahmir Burton 2, Jahyde Gardiner 21, Jovannie Gordon 2, Jamir Poindexter 2, Darnell Preston 2, Thomas Spruill 2, Kendall Spruill 6, Brian Williams 7.

Dobbins 9 15 9 22 - 55

Engineering & Science 13 9 16 11 - 49

D: Wanya Barren 7, Darnell Butts 3, Andre Cannedy 10, Robert Edwards 10, Dequan Jackson 16, Devante Laws 5, Jarelle Pinckney 2, Tyron Roberson 2.

E&S: Omari Franklin 2, Jonathan Hall 8, Eric Lewis 20, David Snead 2, Shakore Taylor 10, Evan Williams 7.

Franklin L Center 9 8 17 14 - 48

Southern 2 16 16 17 - 51

FLC: Deion Boyer 8, Kahmar Keyes 6, Jacory Livingston 2, Josh Miles 2, Nisiar Smith 8, Nasir Smith 13, Troy Steed 9.

S: Wayne Brunson 7, Ed Harris 8, Robert Leonard 4, Tyreese Livingston 8, Jamir Lomax 6, Yusif Ross 13, Jamil Stokes 2, Ralik Wise 3.

West Philadelphia 11 11 20 19 - 61

Washington 26 22 20 12 - 80

WP: Quaseem Brown 2, Lavelle Harper 4, Kevin Holloway 3, Darius Kennedy 6, Nasir Marshburn 14, Dominique Owens 12, Jaleel Parlin 2, Kadeem Pickett 8, Jabbar Shy 7, Joseph White 3.

W: Rasheed Black 6, Wayne Ferguson 5, Kyree Hunt-Hawkins 3, Cody Marks 2, Jaleel Moses 15, Joseph Randall 2, Kendale Truitt 20, Devante Truitt 24, Jamel Williams 3.

Public League C

Mastery Charter North 13 18 21 28 - 80

Bok 8 16 17 12 - 53

MCN: Andre Allen 2, Bilal Butler 5, Nasir Harris 24, David Howard-Dean 14, Emanuel Olarnewaju 6, Gerald Rollins 16, Maxwell Sharpe 11, Jeremiah Todd 2.

B: Nishar Bailey 7, Brandon Davenport 6, Zaheer Hassan 1, Rasul Jackson 12, Deonte West 14, Antoine Whitney 13.

Northeast 9 8 14 10 - 41

Ben Franklin 12 8 3 15 - 38

N: Daquan Bohannan 7, Tony Nayan 2, William Ofrafo-Smart 4, DeAndre Williams 21, Omari Wilson 7.

BF: Jarrett Bryant 2, Synquel Cottman 7, Anthony Darden 3, Quahdir Devine 7, Bycil Elliott 4, Marquise Horton 2, Emmanuel Young 12, Nurideen Young 2.

Lincoln 11 16 13 14 - 54

Germantown 13 13 9 23 - 58

L: Blaise Bowes 14, Justin Carlson 8, Anthony Caruso 9, Raymond Fred 3, Khalil Outen 4, Josh Pagan 2, Adonis Rosario 10, Devon Thompkins 4.

G: Quadere Allen 4, Imir Bailey 21, Naeem Coleman 1, Paul Gunter-Scott 6, Salil Hunter 10, Malcolm Jenkins 14, Alpha Togba 2.

Martin Luther King 14 17 20 13 - 64

Central 8 10 12 13 - 43

MLK: Greg Bennett 7, Raquan Brown-Johnson 13, Fa'Teem Glenn 19, C-Ron Jennings 4, William Leak 4, Brandon McNair 4, Shakoor Woodson 13.

C: Chris Bing 6, Romario Dorlus 11, Greg Holdsman 11, Rafik Johnson 1, Kyle Lafferty 8, Kadin Marshall 3, Khalil Williams 3.

Overbrook (Pa.) 11 6 11 25 - 53

Masterman 8 20 15 21 - 64

O(: Montrell Freeman 7, James Harrison 15, T. Hayes 3, Raymond Mills 10, Jarbarr Rosser 2, Kevin Wallace 16.

M: Gary Bryant 15, Malcolm Carrington 10, Jack Christmas 15, Lamont Fox 2, Mike Sturdivant 22.

Audenried 10 8 15 27 - 60

Olney 12 23 18 20 - 73

A: Tyreese Allen 3, Kylil Harris 13, Devon Jacobs 12, Jameer Johnson 3, Qaadir Nock 19, Thomas Thompkins 5, Raheem White 5.

O: Shafranski Auguste 4, Charles Brown 16, Paulil Campbell 7, Kyleem Crawley 2, Stanley Elie 4, Ricardo Ferreira 13, Marquise Laws 6, Tyheim Monroe 5, Shakeem Stevens 16.

Public League D

Palumbo 5 15 17 20 - 57

Edison 12 10 18 18 - 58

P: Mike Chau 2, Calvin Francis 4, Terrance Jernigan 2, Shafi Meachum 28, Brandon Rease 4, Jameal Tucker 12, Jalen Wilder 5.

E: Jesse Carrasquillo 30, Montrell Gilliam 7, Pedro Gonzalez 6, Angelo Maldonado 7, Victor Navarez 8.

Mastbaum 11 18 8 19 - 56

Lamberton 18 21 14 15 - 68

M: Donald Avery 7, Howard Brumskill 5, Andre Bryant 6, Craig Burroughs 1, Rhasheed Camp 4, Anthony Harris 15, Jon McCrea 8, Terrell Smith 10.

L: Kevin Cooper 27, Anthony Fagan 7, Darrell Ellis Jr. 18, Bernard McIntyre 3, Akin Olabode 2, Loavel Summerville 11.

Mariana Bracetti 11 11 15 24 - 61

World Communications 10 10 14 14 - 48

MB: Emmanuel Armstrong 2, Zamir Boney 13, Luis Graciani 8, Jason Hutzler 10, Shaqur Jones 8, Jorge Quinones 20.

WC: Marvin Bell 4, Robert Moore 4, Darius Moore 2, Haneef Nichols 2, Charles Peck 7, Ichywond Savage 4, Aaron Searight 23, Tyreek Wright 2.

Swenson 13 10 13 18 - 54

Sayre 8 12 17 20 - 57

S: Clarence Brunot 10, Dervin Buckery 3, Cody Eleazer 5, Mohammed Hammoudeh 4, D'Andre Parmley 8, Naykwon Phillips 10, Alex Rodriguez 8, Somah Slewion 6.

S: Richard Burton 13, Antwan James 17, Darius Savage 9, Khyleil Sweat 2, Qadir Wilson 11, Javonnta Zimmerman 5.

Mastery Charter South 14 13 10 10 - 47

Franklin Towne Charter 19 14 12 13 - 58

MCS: Kevin Beaford 7, Maurice Hayward 12, Jamir Leach 9, Nasirr Mayo 4, Shaquan McPhaul-Barr 2, Earl Patton-Boyd 13.

FTC: Naje Benton 10, Ryan Boyd 13, Saulius Gecas 3, Mike Kessler 10, Steven Smith 15, Thomas Whitfield 9.

Public League E

Elverson 19 11 13 15 - 58

Parkway Northwest 7 20 11 13 - 51

E: Blair Boone 6, Isaiah Browne 3, Antonio Feria 6, Ikeal Johnson 28, Two Osis 15.

PN: Dujuan Baucum 4, Ahanri Briggs 14, Karlon Brown 2, Muhammad Conteh 12, Justin Davis 4, Jerron Lawrence 2, Shaun Reed 13.

Carroll 8 17 23 19 - 67

Bodine 22 16 19 18 - 75

C: Jerome Blume 8, Tylor Colville 12, Jamier Cross 22, Josue Falu 22, Johnny Richardson 3.

B: Samad Drayton 4, Sahlil Harris 19, Jakwon McQueen 5, Tyron Price 3, Troy Richardson 18, Joseph Walker 26.

Parkway West 7 8 11 12 - 38

Douglas 9 7 2 6 - 24

PW: Jeffrey Allen 10, Antwon Easley 4, Malik Hashim 7, John Herndon 5, Henry Johnson 6, Stephon Sessoms 1, Andrew Shaw 5.

D: Aasim Campbell 4, Basheer Hairston 10, Jaquan Hayward 2, Darrell Robinson 3, Brandon Turner 3, Kendall Watson 2.

High School of Future 16 14 14 2 - 46

Phila. Academy Charter 14 17 17 15 - 63

HSoF: Tahir Bey-Combs 4, Adrian Elliott 13, Kameron Gilfillian 6, Nick Miles 8, Dominick Morales 13, Chauncy Scott 2.

PAC: Bailey Broomhead 4, Elijah Crandall 3, Joe Flynn 2, Jamiel Hines 20, Muhammad Laws 5, Khalil Laws 19, Dawud Muhammad 10.

GAMP 11 12 14 8 - 45

New Media Charter 9 9 18 18 - 54

G: Joe Brinkman 5, Devon Ford 9, Dwayne Gray 2, Tobias Stokes 13, Jeffrey Williford 16.

NMC: Devin Bullock 13, John Fieffe 15, Lateef Govan 6, Khalil Moore 11, Jivreese Thomas 4, Rex Wheeler 5.

Maritime Academy 5 6 8 12 - 31

Science Leadership 7 5 18 4 - 34

MA: Quentin Fischer 23, Wendell Vann 4, Ronald Wilson 4.

SL: True Black 4, Jakobi Martin-Howard 16, Raekwon Smith 14.

Tri-County League

Wyncote 13 12 13 9 - 47

Phelps 23 28 16 19 - 86

W: Horkins Broaddus 2, Maliachi Campbell 5, Nadir Enlow 32, Justin Pierce 4, Shaquan Waters 2, Nick Weller 2.

P: Andrew Alemoh 8, Alpha Cisse 4, Abdou Diaw 9, Michael Hsieh 12, Rashard Lyles 5, Joe Pacifico 43, Nick Tilley 5.

West-Mont Christian 4 7 13 4 - 28

Collegium Charter 19 20 19 13 - 71

WC: Max Davis 2, Pat Flynn 17, Elliot Fonder 2, James Mcleod 5.

CC: Tyler Allen 9, Campbell 6, Kevin DeRosa 2, Marquise Jones 4, Abass Koroma 13, MIller 8, Perry 10, Ansu Sarnor 12, Ahmadu Sarnor 7.

Del-Val Friends 15 19 20 13 - 67

Woodlynde 4 4 11 12 - 31

DF: Josh Barry 9, Asher Barry 14, John Bass 8, Barry Cross 18, Jordan Danaghy 5, Thomas Lubowicki 13.

W: Anderson 2, Jordan Booth 4, Luke DeLeo 4, Ryan Harvey 12, Micheal Peduto 4, Spasoto 5.

Nonleague

Church Farm 13 12 16 19 - 60

Council Rock South 12 5 7 17 - 41

CF: Aondofa Anyam 11, Jan Bohm 2, Larry Cermak 8, Mike Mohamed 6, Tyler Ofray 10, Mlynue Reeves 9, Joey Shelton 14.

CRS: Bergman 5, Christian Crane 16, Will Faccenda 3, Eric Gallo 1, Stewart 2, Stuski 4, Tom Townsend 10.

Bicentennial League

Christopher Dock 4 10 11 8 - 33

Lower Moreland 12 16 15 6 - 49

CD: Lauren Anderson 4, Olyvia Longacre 5, Shea Neal 1, Kereece Seuren 17, Mattasyn Shisler 6.

LM: Bridgette Alexander 14, Lasell Campbell 4, Jess Dranzik 8, Erica Fleck 4, Lauren Killion 11, Demi Morganstein 6, Kaley Przybylinski 2.

Catholic Academies

Mount St. Joseph 21 17 13 13 - 64

Villa Joseph Marie 6 2 11 2 - 21

MSJ: Adrienne Cellucci 4, Caitlyn Cunningham 8, Meg Geatens 16, Genny Hagedorn 2, Alex Louin 14, Carly Monzo 4, Colleen Steinmetz 3, Libby Tacka 8, Mary Kate Ulasewicz 3, Sarah Wills 2.

VJM: Kelly Coleman 2, Colleen Coleman 1, Caroline Gray 2, Sarah Madden 5, Molly McGurrin 2, Darrah Morrison 2, Samantha Schubert 5, Erin Wilker 2.

Villa Maria 6 7 13 20 - 46

Nazareth Academy 4 6 11 4 - 25

VM: Tiffany Borden 2, Jackie Carlin 11, Lisa Mirarchi 14, Katie Mooney 2, Molly Namiotka 13, Clare O'Rourke 2, Devon Tierney 2.

NA: Nicole Dombrowski 8, Alex Edger 3, Marissa Sylvester 6, Karli Visconto 1, Bridget Watson 7.

Merion Mercy 19 5 12 9 - 45

St. Basil 12 10 13 13 - 48

MM: Caroline Corzel 2, Julianne D'Orazio 10, Tina DiGiacomo 10, Christina O'Shea 10, Mary Grace Zeller 6, Martha Zeller 14.

SB: Emily Donahue 3, Holly Forst 3, Kalee Fuegel 21, Molly Greenberg 4, Kelly Mancini 3, Maddie Napierkowski 2, Kate Skalski 10, Ally Sloan 2.

Sacred Heart (Pa.) 6 8 13 0 - 27

Gwynedd-Mercy 16 8 10 21 - 55

SH(: Lauren Cartafalsa 2, Debornay Kidd-Wilkerson 10, L McDevitt 2, Jessica McTaggart 4, Danelle Singer 4, Alanna Tucker 5.

G: Jess Campbell 4, Erica Decandido 4, Christa Giordano 4, Bailey Greenberg 20, Katrina McGrath 3, Jenna Raschiatore 5, Courtney Sullivan 4, Emily Sullivan 8, Dia Veneziano 3.

Ches-Mont American

Kennett 2 3 14 7 - 26

West Chester Rustin 19 4 16 9 - 48

K: Emily Adelman 1, Jenna Bahel 4, Myia Bonifacino 1, Haley DeVoe 3, Sophie duPhily 3, Jess Hussey 8, Stephanie Maciag 6.

WCR: Adashia Franklyn 13, Noelle Powell 14, Anna Steinmetz 4, Emily Walls 2, Casey Warley 15.

Sun Valley 16 18 13 9 - 56

Octorara 5 7 11 3 - 26

SV: Madison Corrento 2, Gia DeAngelo 25, Katie Maloney 11, Shayna Orr 10, Alyssa Ruggerio 2, Taylor Stigele 6.

O: Kaitlin Fannon 5, Sarah Forman 12, Brielle Kirk 3, Cheyanne Smith 2, Amber Stirling 2, Faith Walton 2.

Del-Val League

Interboro 15 13 7 14 - 49

Academy Park 7 10 14 12 - 43

I: Sami Barnett 5, Olivia Encarnacion 17, Stacie Hallinan 21, Brandi James 2, Sam Luglio 4.

AP: Darriel Bennett 4, Markitah Henry 2, Courtney Jenkins 9, Jordan Matthews 17, Tatiana Mobley 3, Haley O'Donnell 2, Alaya Smith 6.

Pioneer Conference

Spring-Ford 10 11 18 9 - 48

Methacton 13 7 5 2 - 27

S: Sammi Haas 8, Courtney Hinnant 1, Maggie Locke 1, Brittany Moore 7, Shelby Mueller 2, Sarah Payonk 12, Sammy Stipa 17.

M: Jenna Carroll 2, Kelly Glatthorn 7, Sarah Sherman 3, Amber Szkaradnik 3, Kelsey Watson 12.

Pottsgrove 7 13 13 15 - 48

Pottstown 4 15 8 7 - 34

P: Alliya Austin 9, Jaclyn Bealer 10, Karly Conrad 5, Jessica Evans 10, Alexis Kehl 5, Marisa Kinneer 9.

P: Destiny Astheimer 12, Tiarra Griffey 6, Alexis Hewlett 4, McCalvin 2, Alicea Rosenberger 3, Sydney Sanford 7.

Boyertown 11 10 7 15 - 43

Perkiomen Valley 6 14 5 15 - 40

B: Ali Bauman 2, Alyssa Cotellesse 2, Kaitlyn Dehaven 2, Kaitlyn Eisenhard 17, Brooke Erb 5, Maria Garofolo 1, Dee Terry 11, Jordan Webb 3.

PV: Katie Armstrong 14, Ana Bruni 2, Kelsey Geise 11, McKenna Kohler 6, Anna Leonard 7.

Suburban American

Springfield (M) 7 1 9 7 - 24

Upper Dublin 19 12 20 16 - 67

S(: Veronica Asman 7, Maisey Bradley 5, Bailey Krewson 2, Jewell Ringgold 2, Meghan Wheatley 8.

UD: Gabriella Bucci 2, Allison Chernow 1, Julie Cross 6, Regan Gallagher 6, Curtrena Goff 26, Larissa Leyes 1, Taylor Linus 4, Kayla McAneney 7, Lauren Rothfield 2, Kate Senior 2, Brianna Spector 10.

Suburban Continental

Pennridge 21 7 20 14 - 62

Hatboro-Horsham 12 19 12 8 - 51

P: Danielle Chyoweth 5, Jordan Rimmer 7, Devan Rimmer 2, Devon Rink 7, Shelby Schoonover 10, Tennett 6, Alex Villella 13, Kaeli White 12.

H: Diamond Black 3, Amanda Brett 12, Victoria Dubzak 6, Emilee Fox 6, Nicole Heinz 3, Rachel Helton 3, Lauren Jester 11, Heather Lutz 4, Cassidy Quattro 3.

Tri-County League

Mercy Vocational 16 14 3 2 - 35

Woodlynde 2 2 12 8 - 24

MV: Kelly Brister 2, Lisa Brown 3, Jenesa Curtis 3, Lea Pierson 8, Nykia Richards 8, Brianna Ridley 1, Essence Shaw 4, Diamond Vaughn 2, Michaiah Young 4.

W: Tianna Buck 6, Maya Holloway 2, Gaylen Martin 2, Alex Roberts 2, Michaela Trusk 12.

Nonleague

Kohelet Yeshiva 6 4 11 4 - 25

Doane Academy 11 11 12 4 - 38

KY: H. Hess 2, Kirzner 10, Robin 2, Schwartz 1, Zellis 10.

DA: Mona Lisa Hyppolite 6, Zaniya Lewis 20, Leah Simpson 8, Laure Walker 4.

Princeton Day 5 2 8 12 - 27

Abington Friends 24 8 12 8 - 52

PD: Emily Goldman 8, Lauren Johnson 3, Levitan 2, Hannah Levy 2, Murray 2, Olivia Okorodudu 4, Morgan VanLien 6.

AF: Alexa Bowman 13, Lauren Gold 14, Keira Jones 4, Isabel McPeak 8, Alexa Middleton 6, Asia Turner 5, Bridget Warlea 2.

Academy of New Church 5 8 14 12 2 - 41

Del-Val Friends 8 10 9 12 5 - 44

AoNC: Myrta Asplundh 2, Laura Clymer 2, Lucy Raymond 36, Ashley Smith 1.

DF: Maggie Balint 14, Grace Carey 2, Julia Ennis 17, April Fulton 2, Jen Howard 6, Catherine Martsolf 3.

Tri-State Christian 2 2 3 7 - 14

Christian Academy 11 17 6 3 - 37

TC: Brachett 5, Henry 2, Winnington 7.

CA: Gracie Cryan 11, Jonnai Jones 1, Adriana Lacy 12, Krystal Mason 2, Kaylah Robertson 6, Carli Sitkowski 4, Meghan Sowersby 1.

Pa. School for Deaf 2 0 7 8 - 17

Simon Gratz 20 4 11 12 - 47

PSfD: Brianna Bruce 2, Tyaisha Hollis 2, Sasha Ramos 3, Gixa Rodriguez 10.

SG: Nardejah Allen 8, Brinklea Barnes 5, Tiana Barnett 6, Chirelle Gregg 2, Niarra Justice 8, Tanaisia Lewis 4, Faith Sawyer 10, Robmira Taylor 2, Taylor White 2.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian at Morrisville, 7

Phil-Mont Christian at Plumstead Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Church Farm

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Roman Catholic, 3:30

Bonner-Prendergast at Conwell-Egan, 7

Bishop McDevitt at West Catholic, 7

Cardinal O'Hara at Archbishop Carroll, 7

Neumann-Goretti at Archbishop Ryan, 7

LaSalle at St. Joseph's Prep, 8

CENTRAL LEAGUE

Springfield (D) at Lower Merion, 7

Radnor at Strath Haven, 7:30

Penncrest at Ridley, 7:30

Conestoga at Upper Darby, 7:30

Garnet Valley at Haverford High, 7:30

Marple Newtown at Harriton, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy at Penn Charter, 7:30

Germa Academy at Haverford School, 7:30

Malvern Prep at Springside Chestnut Hill, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Norristown, 7

Upper Dublin at Springfield (M), 7

Upper Moreland at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Central Bucks East

North Penn at Hatboro-Horsham, 7

Pennridge at Souderton, 7

Central Bucks West at Central Bucks South, 8

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Council Rock South, 3:30

William Tennent at Abington, 7

Pennsbury at Truman, 7

NONLEAGUE

Academy of New Church at Hill School, 4:15

Westtown at Lawrenceville, 5:30

Friends Select at Bristol, 6

Vaux at Martin Luther King, 6

Cumberland Christian at Christian Academy,

6:30

Phelps at Abington Friends, 7

Girls' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at St. Hubert, 7

Cardinal O'Hara at Lansdale Catholic, 7

West Catholic at Archbishop Ryan, 7

Neumann-Goretti at Archbishop Wood, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley at Haverford High, 6

Upper Darby at Conestoga, 7:30

Ridley at Penncrest, 7:30

Harriton at Marple Newtown, 7:30

Strath Haven at Radnor, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at Germantown Friends, 7:15

INTER-AC LEAGUE

Springside Chestnut Hill at Notre Dame

Chestnut Hill at Notre Dame, 3:45

PUBLIC LEAGUE

Roxborough at Parkway Northwest

Imhotep Charter at Ben Franklin

Freire Charter at Bodine

Phila. Academy Charter at Science Leadership

West Phil at Franklin Towne Charter, 3

Overbrook (Pa.) at Engineering & Science, 3

Northeast at Kensington, 3

Central at Edison, 3

Fels at Frankford, 3

Girls High at Olney, 3

Lincoln at Washington, 3

Rush at Franklin Learning Center, 3

Mastbaum at Bok, 3

Dobbins at Germantown, 3

Southern at Mariana Bracetti, 3

Del-Val Charter at Palumbo, 3

Elverson at New Media Charter, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Upper Merion, 7

Cheltenham at Upper Moreland, 7

Norristown at Plymouth Whitemarsh, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at Central Bucks South, 5

Souderton at Pennridge, 7

Central Bucks East at Quakertown, 7

Hatboro-Horsham at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Neshaminy, 7

Abington at William Tennent, 7

Bensalem at Council Rock North, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Collegium Charter, 3:45

NONLEAGUE

Agnes Irwin at Penn Charter, 3:30

Friends Select at Plumstead Christian, 4

Christian Academy at Cumberland Christian,

6:30

Boys' Swimming

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Norristown

NONLEAGUE

LaSalle at Upper Dublin, 4

Girls' Swimming

CHES-MONT LEAGUE

Avon Grove at Coatesville, 3:30

Kennett at Oxford, 3:30

Unionville at Great Valley, 3:30

Downingtown West at Bishop Shanahan, 3:30

West Chester East at Garnet Valley, 4

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley at Friends Select, 4

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Norristown, 3:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South at Central Bucks West, 6

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at Upper Moreland, 3:30

Perkiomen Valley at Downingtown East, 3:30

Conestoga at Villa Maria, 3:45

Haverford High at Agnes Irwin, 3:45

Chichester at Ridley, 3:45

Ice Hockey

CENTRAL LEAGUE

Radnor vs. Strath Haven at IceWorks, 9:15

CHES-MONT LEAGUE

Perkiomen Valley vs. W.C. Henderson at

Center Ice, 7

Great Valley vs. Unionville at IceLine, 7:45

West Chester Rustin vs. Methacton at

Center Ice, 9

NONLEAGUE

Downingtown East vs. Downingtown West at

IceLine, 6

Haverford High vs. Marple Newtown at

IceWorks, 7:30

Conestoga vs. Garnet Valley at IceWorks, 7:45

Archbishop Carroll vs. Roman Catholic at

Skatium, 8:45

Archbishop Ryan vs. Bishop Shanahan at IceLine, 9:30

Penncrest vs. St. Joseph's Prep at IceWorks, 9:30

Wrestling

INTER-AC LEAGUE

Malvern Prep at Springside Chestnut Hill, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Pope John Paul II, 6:30

NONLEAGUE

Cheltenham at Penn Wood, 6

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Calvary Christian at Faith Christian, 7

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Ridley, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Methacton, 6

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

NONLEAGUE

New Jersey School for the Deaf at Pa. School

for Deaf

West-Mont Christian at Friends Select, noon

Lansdale Catholic at North Penn, 1

Chichester at Kennett, 1:30

West Chester Rustin at Academy Park, 2

Mercersburg Academy at Hill School, 2

Abington at Spring-Ford, 2:30

Harriton at Oxford, 2:30

Cardinal O'Hara at Haverford High, 2:30

Hatboro-Horsham at Upper Moreland, 5

Math, Civ & Sci vs. Linden at Atlantic City, 5

Neshaminy at Upper Dublin, 7

Garnet Valley at West Chester East, 7

Penn Wood at Great Valley, 7:30

Avon Grove at Unionville, 7:30

Interboro at Downingtown East, 7:30

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart (Pa.) at Villa Joseph Marie, 1:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Great Valley at W.C. Henderson, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy at Germantown Academy,

7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottsgrove at Phoenixville, 2

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Methacton at Boyertown, 7:30

Pottstown at Pope John Paul II, 7:30

NONLEAGUE

Imhotep Charter at Friends' Central

Lansdale Catholic at Agnes Irwin, 11 a.m.

Christopher Dock at Springfield (M), noon

Quakertown at Exeter, noon

Spring-Ford at Ossining, noon

Wilmington Friends at Westtown, noon

Upper Darby at Sun Valley, 1:30

Gwynedd-Mercy at Notre Dame, 2:15

Cherry Hill East at St. Basil, 2:30

Little Flower at Merion Mercy, 2:30

West Chester Rustin at Avon Grove, 2:30

Unionville at Garnet Valley, 2:30

West Chester East at Strath Haven, 2:30

Upper Moreland at Hatboro-Horsham, 3

Penn Wood at Coatesville, 4:30

Faith Christian at Calvary Christian, 6

Germantown Friends at Jenkintown, 7

Barrack Hebrew at Kohelet Yeshiva, 7:30

ISAA INVITATIONAL

Freire Charter vs. Life Center at Community

College of Philadelphia, 6

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Ridley, noon

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 11 a.m.

NONLEAGUE

Valley Forge at Westtown, 10 a.m.

Solebury School at Bristol, noon

Penn Wood at Reading, noon

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|