Pennsylvania Scoreboard

Posted: February 05, 2013

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Calvary Christian 51, Morrisville 44

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm 32, Lower Moreland 24

Holy Ghost Prep 68, MaST Charter 36

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt 72, Conwell-Egan 47

LaSalle 73, Lansdale Catholic 41

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II 71, Phoenixville 62

NONLEAGUE

Spring-Ford 50, Central Bucks East 37

Germantown Friends 69, Masterman 58

Paul Robeson 84, Lamberton 67

Communications Tech 74, Dobbins 64

Constitution 75, Mastery Charter North 51

Mariana Bracetti 62, Science Leadership 51

Phelps 75, Renaissance Academy 29

Friends Select 69, Girard College 59

Christopher Dock 71, Calvary Baptist 27

Coatesville 83, Octorara 71

Girls' Basketball

PENN-JERSEY PLAYOFF SEMIFINAL

Girard College 43, Doane Academy 14

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Lower Moreland 46, Calvary Christian 42

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy 53, Villa Joseph Marie 42

Mount St. Joseph 63, Sacred Heart (Pa.) 22

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti 41, Archbishop Ryan 40

Archbishop Carroll 54, Conwell-Egan 43

Cardinal O'Hara 53, Bonner-Prendergast 42

Archbishop Wood 53, Lansdale Catholic 31

Little Flower 39, West Catholic 22

INTER-AC LEAGUE

Springside Chestnut Hill 66, Baldwin 33

PUBLIC LEAGUE

Parkway Northwest 48, Ben Franklin 29

Imhotep Charter 57, Masterman 19

Freire Charter 63, Franklin Towne Charter 54

Roxborough 40, Maritime Academy 35

Phila. Academy Charter 44, Phila. Electrical 34

University City 55, Carroll 13

Mastery North 38, Overbrook (Pa.) 32

Parkway Center City 65, Swenson 26

Engineering & Science 50, Palumbo 40

Dobbins 36, Mastbaum 28

Bodine 77, Bok 68

Prep Charter 71, Germantown 29

TRI-COUNTY LEAGUE

Kimberton Waldorf 28, Mercy Vocational 25

Barrack Hebrew 37, Collegium Charter 24

Del-Val Friends 33, West-Mont Christian 31

NONLEAGUE

Upper Merion 67, Motivation 13

Friends' Central 57, Phil-Mont Christian 49

Conestoga 40, Great Valley 29

Emmaus 47, Pottsgrove 39

Radnor 55, Delco Christian 39

Boys' Swimming

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 49, Shipley 20

Friends' Central 60, Westtown 18

Friends' Central 65, Shipley 10

Girls' Swimming

Westtown 37, Shipley 29

Friends' Central 52, Westtown 23

Friends' Central 46, Shipley 26

Calvary Christian 10 6 18 17 - 51

Morrisville 12 12 6 14 - 44

CC: Josh Bair 12, Jon Boback 20, Paul Lacroix 7, Dan McGuigan 2, Joel Thibodeau 2, Dustin Vitale 8.

M: Anthony Bollard 8, Nick Castillo 8, Don Kinslow 10, Ricky Melendez 15, Jimmy Miller 2, Davae Watson 1.

MaST Charter 10 12 2 12 - 36

Holy Ghost Prep 18 12 21 17 - 68

MC: Colin Dever 5, Joe Gimbel 2, Shane Holmes 11, Devin Jackson 8, Quiiyim Saunders 10.

HGP: George Armantani 2, Colin Connor 2, Matt England 11, Trey Grupp 10, Alex Hanssen 4, Matt Hoover 8, Jack Kalmes 6, Benny Obaze 6, Pat Overton 2, Anthony Silvotti 8, Greg Wozniak 9.

Church Farm 7 6 10 9 - 32

Lower Moreland 4 3 8 9 - 24

CF: Aondofa Anyam 9, Larry Cermak 9, Mike Mohamed 8, Tyler Ofray 3, Mlynue Reeves 3.

LM: Jake Cohen 4, Danny Duffy 5, Jeremy Geiger 4, Joe Levanthal 2, Stephan Zoubroulis 9.

Bishop McDevitt 18 14 19 21 - 72

Conwell-Egan 12 8 14 13 - 47

BM: Jason Clark 1, Tyreek Fairfax 2, Carl Garner 10, Rashawn Green 3, Eric Jones 2, Kenyatta Long 14, Tyrell Long 27, Amin Taylor 7, Dural Watson 6.

C: Jordan Burney 3, Brian Carr 2, Vinny Dalessandro 14, Mike Kelly 5, Sean Kelly 6, Uriah St. Lewis 5, Lapri Pace 8, Ryan Pepito 4.

Lansdale Catholic 7 9 13 12 - 41

LaSalle 14 17 22 20 - 73

LC: Dan Braun 2, Corey Kirk 5, Brian Rafferty 10, Andrew Riviello 14, Jim Rock 8, Chris Rudisill 2.

L: Mick Barrett 2, Pat Cooney 10, Alex Cuoci 6, Jalen Herdsman 2, Malik Janifer 12, Jon Naji 8, Steve Smith 11, Amar Stukes 9, Najee Walls 2, Ryan Winslow 7, Shawn Witherspoon 4.

Pope John Paul II 14 12 24 21 - 71

Phoenixville 9 11 20 22 - 62

PJPI: James Bleming 11, Mike Cianciulli 7, Nick Demeno 4, Brent Mahoney 27, Alex Plate 4, Jamel Stinson 12, Tim Tadros 4, Paul Tagliatella 2.

P: Victor Bozzelli 3, De'Andre Gadsden 18, Ian Harrigan 2, Marcus Howell 28, Greg Hughes 6, C.J. Lindsay 5.

Spring-Ford 10 14 8 18 - 50

Central Bucks East 7 10 10 10 - 37

S: Justin DeLuzio 2, Mike Hilferty 5, Drew Kakareka 8, Zameer McDowell 13, Matt O'Hara 16, Nick Stanek 4, Josh Tupper 2.

CBE: Bennett Kardane 3, Brendan McLoughlin 12, Kevin Phelps 6, Danny Reilly 4, Matt Stauffer 12.

Girard College 14 14 13 18 - 59

Friends Select 13 11 20 25 - 69

GC: Jihad Barnes 1, Alonte Blackwell 9, Bryce Bohenek 5, Nicholas Jones 23, Kemp 7, Ervin Smith 4, Jason Waters 10.

FS: Brendan Durst 2, Ben Holl 30, Jake Kleinman-Phillips 6, Colin Reitman 17, Kris Warren 14.

Renaissance Academy 4 8 2 15 - 29

Phelps 27 15 14 19 - 75

RA: Sean Algeo 5, Josh Gonzalez 8, Josh Malone 2, Moore 2, Alex Profrock 2, John Shaver 6, Coby Vinson 2, Devon Wayne 2.

P: Ryan Alfred 7, Martin Bedulskij 4, Abdou Diaw 11, Marcus Eley 6, Shakiel Humphrey 9, Ira Hunt 10, Terry Larrier 6, Joe Pacifico 7, Brandon Tull 11, Vernon Williams 4.

Christopher Dock 29 18 17 7 - 71

Calvary Baptist 13 5 7 2 - 27

CD: Brennan Adley 17, Jared Armstrong 25, Sean Hinson 6, Christian Hotte 2, Brandon Leinbach 3, Azariah Parmer 4, Derrick Reeser 6, Seth Strickland 2, Tarrell Willis 6.

CB: A.Harris 2, Dave Capeci 3, Jaron Kicinski 9, Tyler Nichols 7, Bobby Nobilini 6.

Coatesville 15 29 16 23 - 83

Octorara 18 17 14 22 - 71

C: Andre Boggs 6, Tyler Burke 12, Crutchfield 5, Leroy Hoggard 6, Jaquan Hollingshed 9, Emmett Hunt 34, Joey Lewis 5, Aaris Parker 2, Vinny Williams 4.

O: Mauriece Bowers 34, Tarojae Brake 10, Corey Cooper 2, Anthony DiNorcsia 10, Devante White 10, Lee Wilson 5.

Masterman 13 10 12 23 - 58

Germantown Friends 14 10 20 25 - 69

M: Gary Bryant 28, Jack Christmas 15, Justin Murray 2, Mike Sturdivant 13.

GF: Andrew Aldridge 4, Austin Harriott 16, Sam Hill-Cristol 2, Ray Leon 18, Nae Murdic 6, Jalil Pines-Elliot 9, Will Randall 7, Jesse Smith 7.

Lamberton 19 19 18 11 - 67

Paul Robeson 27 21 15 21 - 84

L: Kevin Cooper 14, Anthony Fagan 15, Darrell Ellis Jr. 18, Loavel Summerville 20.

PR: DeJaun Buttler 4, L.J. Crenshaw 12, LeRon Epps 15, Jihaad Fluellen 22, Ray Jefferson 8, Jahir Lee 3, Jelani Mauge 10, Gus Sephes 7, Maurice Smith 3.

Communications Tech 18 17 18 21 - 74

Dobbins 13 13 15 23 - 64

CT: Hyking Brisbon 11, Terrence Brown 16, Samir Doughty 23, Keith Griffin 2, David Johnson 20, Mohamed Sherif 2.

D: Wanya Barren 8, Darnell Butts 7, Andre Cannedy 7, Dequan Jackson 21, Devante Laws 11, Khalil Parker 7, Tyron Roberson 2, Marquell Tate 1.

Mastery Charter North 15 5 10 21 - 51

Constitution 20 9 24 22 - 75

MCN: Andre Allen 7, Bilal Butler 4, Nasir Harris 18, David Howard-Dean 5, Gerald Rollins 5, Maxwell Sharpe 6, Jeremiah Todd 6.

C: Kevin Dukes 2, Ahmad Gilbert 11, Isaiah Jordan 2, Akeem King 7, Lincoln Kpokuyou 4, Raheem Liggins 13, Nasir Randolph 4, Anthony Satchell 13, Kimar Williams 19.

Mariana Bracetti 18 17 15 12 - 62

Science Leadership 15 7 12 17 - 51

MB: Zamir Boney 9, Edward Booker 12, Miguel Cintron 4, Luis Graciani 1, Jason Hutzler 19, Shaqur Jones 1, John Payne 7, Jorge Quinones 9.

SL: True Black 3, Roger Bracy 18, Allen Harmon 4, Jakobi Martin-Howard 12, Ibn-Haneef Nelsen 7, Raekwon Smith 7.

Penn-Jersey League Platyoff Semifinal

Doane Academy 4 4 6 0 - 14

Girard College 8 11 17 7 - 43

DA: Zaniya Lewis 8, Leah Simpson 4, Laure Walker 2.

GC: Teresa Brown 4, G'Mrice Davis 18, Charnay Harrington 6, Jodi Marshall 14, Shaykia Washington 1.

Lower Moreland 12 10 6 18 - 46

Calvary Christian 15 7 15 5 - 42

LM: Bridgette Alexander 11, Lasell Campbell 1, Jess Dranzik 6, Lauren Killion 22, Demi Morganstein 2, Kaley Przybylinski 4.

CC: Shawna Bailey 5, Jessica Bixby 2, Kelsey Caldwell 8, Jocelyn Good 2, C. Lawson 2, Kendra Stum 23.

Merion Mercy 14 16 10 13 - 53

Villa Joseph Marie 12 9 9 12 - 42

MM: Caroline Corzel 6, Julianne D'Orazio 12, Tina DiGiacomo 8, Valez Jackson 1, Christina O'Shea 11, Mariah Quinn 6, Mary Grace Zeller 6, Martha Zeller 3.

VJM: Colleen Coleman 10, Kelly Coleman 6, Sarah Madden 12, Darrah Morrison 6, Erin Wilker 8.

Sacred Heart (Pa.) 6 8 8 0 - 22

Mount St. Joseph 14 19 16 14 - 63

SH: Emily Cartafalsa 2, Ali Cobaugh 2, Debornay Kidd-Wilkerson 10, Jessica McTaggart 5, Alanna Tucker 3.

MSJ: Emily Carpenter 2, Adrienne Cellucci 7, Caitlyn Cunningham 3, Meg Geatens 17, Genny Hagedorn 2, Kelsey Jones 2, Alex Louin 9, Katie Maransky 5, Colleen Steinmetz 5, Libby Tacka 2, Mary Kate Ulasewicz 2, Sarah Wills 7.

Archbishop Ryan 15 5 10 10 - 40

Neumann-Goretti 17 8 7 9 - 41

AR: Taylor Adair 6, Kalene Coffey 14, Courtney Helm 1, Haley Nichols 2, Danielle Skedzielewski 6, Alison Szyszko 11.

N-G: Ella Awobajo 5, Ka'ryne Benson 5, Stephanie Brown 16, Alisha Kebbe 3, Sianni Martin 12.

Conwell-Egan 4 18 11 10 - 43

Archbishop Carroll 10 13 19 12 - 54

C: Meghan Horn 16, Morgan Pepito 4, Janet Petrino 11, Kelly Piell 5, Ashley Smith 7.

AC: Jess Carney 8, Kristie Costantino 2, Sarah Curran 15, DeRogatis 1, Julia Gantz 2, Abby Johnson 12, Ann McKnight 4, Kristen Ryan 2, Tara Santoleri 2, Lexi Stover 2, Maddie Wallace 4.

Cardinal O'Hara 14 14 10 15 - 53

Bonner-Prendergast 5 13 14 10 - 42

CO: Mia Farmer 19, Rachel Guy 4, Shanice Johnson 10, Libby Lannan 8, Christina Manning 4, Lisa Mintzer 6, Mackenzie Rule 2.

B-P: Amber Ballinger 4, Brooke Lachette 4, Alyssa Monaghan 20, Sarah Monaghan 1, Rosie O'Halloran 2, Mollie Reynolds 11.

Archbishop Wood 10 13 13 17 - 53

Lansdale Catholic 8 7 7 9 - 31

AW: Aubree Brown 12, Rachel Day 6, Jess Kaminski 3, Brit Keyes 2, Jackie Pierson 2, Haley Scullion 6, Maddie Tamburini 6, Laura Trisch 9, Colleen Young 7.

LC: Mary Kate Brokans 7, Rachel Hart 2, Claire Hill 3, Shalina Miller 9, Tara Sheridan 8, Kim Talley 2.

Springside Chestnut Hill 10 17 27 12 - 66

Baldwin 13 10 7 3 - 33

SCH: Caroline Henry 2, Maddi Hinchey 2, Lindsay Hiner 8, M.Pownall 16, Gianna Pownall 26, Julia Schumacher 6, Walden 6.

B: Imani Brown 2, Danielle Hammond 13, Kejohna Hammond 7, Fiona McCanney 2, Nellie Shields 2, Alexandra Thaler 1, Kayla Watkins 6.

Ben Franklin 4 10 11 4 - 29

Parkway Northwest 19 6 17 6 - 48

BF: Cianya Hunt 2, Denise Johnson 13, Evani Outterbridge 11, Terrish Reeves 3.

PN: Shanell Coleman 6, Danita Dalton 12, Savannah Patterson 27, Sabreeah Scott 2, Madiyyah Wilson 1.

Masterman 13 0 0 6 - 19

Imhotep Charter 25 13 10 9 - 57

M: Tatyanna Brehouse 7, Jean Marie Elican 3, Taneil Ruffin 9.

IC: Yolanda Dantzler 14, Bianca Dunham 2, Shalia Kerr 1, Shaquayah Matthews 9, Mirran 2, Ashley Murray 10, Destiny Russell 19.

Franklin Towne Charter 14 12 8 20 - 54

Freire Charter 10 13 25 15 - 63

FTC: Madeline Cepparulo 2, Rebecca Gilborges 2, Rachel Gilborges 2, Alexis O'Neal 13, Valentina Scalici 5, Stefanie Ulmer 30.

FC: Zahkeyah Allen 2, Johnson 10, Ashley Pollard 12, Chantel Thomas 15, Chelsea Woods 24.

Engineering & Science 12 8 22 8 - 50

Palumbo 2 21 4 13 - 40

E&S: Enffinti Brown-Smith 10, Amber Dennis 19, Amanda McLean 6, Tabria Montgomery 5, Shana Owens 8, Mya Patton 2.

P: Shaela Coles 2, MeMe Falligan 8, Sausha Gabourel 7, Janae Rivers 3, Ariana dos Santos 11, Jasmine Sowell 9.

Mastbaum 5 8 4 11 - 28

Dobbins 11 9 10 6 - 36

M: Natalia Casiano 14, Brianna Grier 2, Symone Jacobs 2, Briana Jones 2, Cierra Kelley 8.

D: Judy Battle 4, Najimah Chestnut 17, Emonnie Culbreth 11, Zaria Gravely 2, Martin 2.

Bok 7 13 22 26 - 68

Bodine 20 19 27 11 - 77

Bk: Barbara Harris 10, Kareema Harris 14, Aigne Mack 4, Matton 4, Catherine Meyers 22, Shaniqwka Russell 5, Mia Spady 7, C. Tumble 2.

B: Asiana Cooper 2, Taneka Garvin 10, Shaneka Garvin 16, Tianna Garvin 25, Helene Harron 2, Sydney Mitchell 11, Ishell Robinson 1, Sherry Rucker 6, Tiana Singleton 2, Kendra Stafford 2.

Germantown 6 6 9 8 - 29

Prep Charter 22 22 14 13 - 71

G: Tyneka Alford 14, Ebony Geddis 3, Tyshay Kennedy 3, Jahnaya Mitchell 6, Raven Palmer 2.

PC: India Cauley 10, Ciana Cryor 20, Bianca Dunn 4, Kristin Foulour 2, Kashache Harris 4, Shamell Isles 2, Briana McNeil 2, Ciera Nimmons 14, Ahnje Timbers 13.

Maritime Academy 10 6 12 7 - 35

Roxborough 12 8 8 12 - 40

MA: Jatara Allen 2, Barry 2, Curvina Daniels 4, Mylika Flacks 25, Shakira Skipper 2.

R: Marquida Ebron 11, Naudia Thomas 1, Cassandra Upchurch 25, Chelsea Warren 3.

Phila. Electrical 5 8 14 7 - 34

Phila. Academy Charter 13 14 7 10 - 44

PE: Gina Colon 4, Tamika Joyner 21, Stephanie Lynn Samuels 9.

PAC: Ashley Ball 7, Haleigh Bohn 2, Haley Keller 3, Michaela McMonagle 10, Kelsey O'Connor 8, Kim Siropaides 3, Caitlyn Stewart 3, Jaqueisha Zakiyyah 8.

Carroll 0 5 4 4 - 13

University City 17 20 10 8 - 55

C: Sabrina Clement 4, Tynette Joyens 1, Alissa Saez 5, Rachel Samarco 3.

UC: Amber Collins 4, Lashonda Gonzalez 19, Dorian Jones 7, Jareia Keith 25.

Mastery North 8 11 14 5 - 38

Overbrook 8 7 9 8 - 32

MN: Delina Adams 11, Malika Douglas 6, Nashae Glover 2, Nyeelah Rosseau 7, Jean Sheared 5, Kayla Thomas 7.

O: Jamie Benton 2, Aireka Fowler 2, Garriest 4, Jasmine Peel 15, Lorna Rowe 2, Turner 7.

Parkway Center City 26 16 11 12 - 65

Swenson 4 2 12 8 - 26

PCC: Tale Cerdan 13, Brittany Hinton 16, Ronea Hughes 4, A. Penn 12, A. Rivers 2, Fatima Shah 3, Lauren Watkin 15.

S: Taylor Fluellen 4, Kim Haughey 1, Alexis Rascioli 12, Shaquay Small 9.

Collegium Charter 0 8 10 6 - 24

Barrack Hebrew 13 8 8 8 - 37

CC: Megan Barker 16, Brooke DiRosario 4, Aaliyah Hoggard 2, Madeline Piersol 2.

BH: Caroline Betoff 2, Sarah Gordon 2, Gracie Gottlieb 6, Jackie Khutorsky 6, Ashira Nafpali-Greer 4, Lindsay Shevlin 5, Sophia Shoulson 12.

West-Mont Christian 6 10 4 11 - 31

Del-Val Friends 8 6 10 9 - 33

WC: Christy Chen 4, Jocelyn Halliley 2, Sophia Halliley 4, Julia Klenske 2, Julia Miller 13, Kylie Stimson 6.

DF: Maggie Balint 4, Olivia Cabry 2, Grace Carey 4, Jen Howard 11, Catherine Martsolf 12.

Mercy Vocational 2 8 7 8 - 25

Kimberton Waldorf 9 9 5 5 - 28

MV: Lisa Brown 4, Jenesa Curtis 4, Lea Pierson 2, Nykia Richards 9, Essence Shaw 6.

KW: Lily Clee 4, Eve Donnelly 4, Cheyenne Flores 10, Marta Zarveka 10.

Great Valley 6 0 14 9 - 29

Conestoga 12 6 13 9 - 40

GV: Maddie Buettner 12, Danielle DiSanto 8, Kim Hooven 6, Danielle Strang 2, Kelsey Walsh 1.

C: Ali Grundy 14, Rachel Howry 2, Ellie Mack 2, Jill Miscioli 2, Kate Nalevanko 8, MacKenzie Orr 4, Maddy Tessier-Kay 8.

Friends' Central 6 22 15 14 - 57

Phil-Mont Christian 23 6 8 12 - 49

FC: Suzy Bernstein 2, Maria Conyers-Jordan 24, Sydney Frank 15, Iyanna McCurdy 8, Jesse Rubin 8.

PC: Traci Goodman 9, Jana Goodman 17, Carly Johnson 8, Katharine Olinger 3, Katie Siebert 12.

Pottsgrove 7 11 7 14 - 39

Emmaus 14 12 6 15 - 47

P: Marquita Barefield 2, Jaclyn Bealer 8, Karly Conrad 5, Jessica Evans 9, Marisa Kinneer 11, Darby Wood 4.

E: Anna Baer 2, Maraya Bowen 9, Ivy Forstater 2, Jenna Lessel 4, Mandy McCarthy 4, Maryah Palico 5, Liz Waring 6, Drea Watkins 4, Beth Wisely 11.

Delco Christian 11 10 12 6 - 39

Radnor 13 25 11 6 - 55

DC: Jocelyn Chavous 9, Analeigh Crisanti 2, Anna Evans 6, Stacey MacArthur 13, Siani McNeil 6, Madison Moore 2, Abbi Weaver 1.

R: Kyla Crombie 4, Katie Jordan 5, Lindsay Price 10, Shannon Quinn 9, Taylor Quinn 8, Brynn Walker 2, Myonie Williamson 17.

Motivation 2 3 2 6 - 13

Upper Merion 25 14 11 17 - 67

M: Kraichelle Brooks 3, Dashiyah Green 3, Chataki McDonald 2, Tiffany Tillman 5.

UM: Katherine Bailey 6, Liz Botto 2, Eryn Brady 2, Nicole Briskin 2, Dominique Gambone 3, Amanda McAteer 4, Kristina O'Sullivan 19, Tatiana Pleasant 8, Julia Reinert 4, Regie Robinson 17.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Christopher Dock at Jenkintown, 7

Faith Christian at Plumstead Christian, 7

Delco Christian at Phil-Mont Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Bristol at Devon Prep, 7

Lower Moreland at MaST Charter, 7

Holy Ghost Prep at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC LEAGUE

West Catholic at Cardinal O'Hara, 7

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Garnet Valley, 7

Lower Merion at Radnor, 7

Upper Darby at Penncrest, 7:30

Haverford High at Conestoga, 7:30

Springfield (D) at Harriton, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Sun Valley at Oxford, 7:30

Kennett at Unionville, 7:30

Great Valley at West Chester Rustin, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan at Coatesville, 7:30

Downingtown W. at Downingtown E., 7:30

West Chester East at W.C. Henderson, 9:30

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood at Chichester, 5:15

Glen Mills at Academy Park, 7

Interboro at Chester, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Malvern Prep at Penn Charter, 3:45

Haverford School at Episcopal Academy, 3:45

Springside Chestnut Hill vs. Germantown Academy at Springside-Chestnut Hill, 5:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Methacton, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham at Upper Merion, 7

Wissahickon at Norristown, 7

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Central Bucks West, 5:30

Hatboro-Horsham at Quakertown, 7

Central Bucks East at Pennridge, 7

Souderton at Central Bucks South, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Pennsbury, 7

Council Rock South at William Tennent, 7

Truman at Bensalem, 7

Neshaminy at Council Rock North, 7:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter at Phelps, 3:45

NONLEAGUE

Kimberton Waldorf at Valley Forge, 3:30

Mercy Vocational at Wyncote, 3:45

Barrack Hebrew at Kellman Brown, 4

Friends Select at Community Ac. of Phila., 5:15 Atlantic Christian at Christian Academy, 5:30

West-Mont Christian at Perkiomen School, 6:30

Church Farm at Octorara, 7:30

Calvary Baptist at Concord Baptist, 7:30

JEREMY TREATMAN

SHOWCASE EVENT

William Tennent vs. Archbishop Wood at (enter Tournament Site), 4

PUBLIC LEAGUE CLASS A 1ST ROUND

Elverson at Lamberton, 3:15

Paul Robeson at GAMP, 3:15

PUBLIC LEAGUE CLASS AA 1ST ROUND

Phila. Academy Charter at Masterman, 3:15

Bodine at Prep Charter, 3:15

Carroll at Palumbo, 3:15

University City at Sayre, 3:15

PUBLIC LEAGUE CLASS AAA 1ST ROUND

Engineering & Science vs. Ben Franklin at Engineering & Science, 3:15

Germantown at Simon Gratz, 3:15

Franklin Towne Charter at Franklin Learning Center, 3:15

PUBLIC LEAGUE CLASS AAAA 1ST RND.

Central at Kensington, 3:15

Fels at Northeast, 3:15

Overbrook (Pa.) at Olney, 3:15

Lincoln at Southern, 3:15

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Delco Christian at MaST Charter, 5:30

New Hope-Solebury at Lower Moreland, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at St. Basil, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Upper Darby, 7

Springfield (D) at Harriton, 7

Garnet Valley at Ridley, 7:30

Marple Newtown at Strath Haven, 7:30

Conestoga at Haverford High, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Kennett at Unionville, 6

Oxford at Sun Valley, 7:30

West Chester Rustin at Great Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville at Bishop Shanahan, 7:30

Downingtown E. at Downingtown W., 7:30

Downingtown East at West Chester East, 7:30

West Chester East at W.C. Henderson, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Chester at Interboro, 5

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy at Agnes Irwin, 2:30

Notre Dame at Germantown Academy, 3:45

Springside Chestnut Hill at Penn Charter, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Owen J. Roberts, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Wissahickon, 7

Upper Merion at Cheltenham, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 7

Upper Moreland at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at North Penn

Central Bucks South at Souderton, 7

Pennridge at Central Bucks East, 7

Quakertown at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Neshaminy, 7

William Tennent at Council Rock South, 7

Bensalem at Truman, 7

Pennsbury at Abington, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Perkiomen School, 5

NONLEAGUE

Woodlynde at Renaissance Academy, 3:45

Friends Select at Community Ac. of Phila., 4

Atlantic Christian at Christian Academy, 4

Avon Grove at Octorara, 5:30

Calvary Baptist at Concord Christian, 6

Calvary Christian at Christopher Dock, 7

Wrestling

St. Joseph's Prep at Northeast, 3:30

Valley Forge vs. Church Farm at Friends Central, 4

Martin Luther King at Springside Chestnut Hill, 4

|
|
|
|
|