Pennsylvania Scoreboard

Posted: February 06, 2013

Boys' Basketball

PENN-JERSEY SEMIFINALS

Girard College 75, International Christian 36

PUBLIC LEAGUE A FIRST ROUND

Lamberton 62, Elverson 57

GAMP 72, Paul Robeson 68

PUBLIC LEAGUE AA FIRST-ROUND Masterman 62, Phila. Academy Charter 54

Bodine 57, Prep Charter 53

Palumbo 50, Carroll 43

Sayre 68, University City 50

PUBLIC LEAGUE AAA FIRST-ROUND Engineering & Science 55, Ben Franklin 51

Simon Gratz 82, Germantown 50

Franklin L Center 74, Franklin Towne Ch 34

PUBLIC LEAGUE AAAA FIRST-ROUND Kensington 53, Central 50

Northeast 59, Fels 56

Olney 53, Overbrook (Pa.) 48

Southern 56, Lincoln 41

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Christopher Dock 47, Jenkintown 35

Plumstead Christian 48, Faith Christian 46

Delco Christian 50, Phil-Mont Christian 49

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Bristol 64, Devon Prep 42

Lower Moreland 64, MaST Charter 26

New Hope-Solebury 47, Holy Ghost Prep 37

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara 63, West Catholic 43

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven 74, Marple Newtown 56

Garnet Valley 41, Ridley 38

Lower Merion 72, Radnor 37

Upper Darby 49, Penncrest 45 (OT)

Conestoga 49, Haverford High 46

Springfield (D) 46, Harriton 43

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford 62, Sun Valley 48

Kennett 45, Unionville 40

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 45, Downingtown West 41

W.C. Henderson 48, West Chester East 27

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills 65, Academy Park 63

Chester 96, Interboro 44

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter 43, Malvern Prep 32

Episcopal Academy 59, Haverford School 52

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton 66, Owen J. Roberts 56

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 60, Upper Merion 42

Norristown 69, Wissahickon 48

Plymouth Whitemarsh 70, Upper Dublin 55

Upper Moreland 75, Springfield (M) 59

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 62, Central Bucks West 57 (OT)

Central Bucks East 58, Pennridge 37

Souderton 39, Central Bucks South 35

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 52, Pennsbury 48

William Tennent 68, Council Rock South 51

Bensalem 62, Truman 47

Council Rock North 68, Neshaminy 30

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends 55, Barrack Hebrew 35

Phelps 72, Collegium Charter 36

NONLEAGUE

West Philadelphia 70, Science Leadership 33

Central Dauphin East 51, Phoenixville 49

Friends Select 71, Community Ac. of Phila. 62

Atlantic Christian 69, Christian Academy 40

Perkiomen School 67, West-Mont Christian 36

Church Farm 76, Octorara 43

Boys' Bowling

CATHOLIC ACADEMIES

Conwell-Egan 3, Roman Catholic 1

NONLEAGUE

Father Judge 4, St. Joseph's Prep 0

Christopher Dock 3, Holy Ghost Prep 1

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian 60, Faith Christian 47

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Delco Christian 54, MaST Charter 32

Lower Moreland 42, New Hope-Solebury 36

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd-Mercy 53, Nazareth Academy 40

Villa Maria 49, St. Basil 36

CENTRAL LEAGUE

Radnor 50, Lower Merion 43

Upper Darby 63, Penncrest 33

Harriton 56, Springfield (D) 49

Garnet Valley 35, Ridley 26

Strath Haven 53, Marple Newtown 46

Conestoga 48, Haverford High 20

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville 47, Kennett 37

Sun Valley 41, Oxford 33

West Chester Rustin 69, Great Valley 49

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan 62, Coatesville 38

Downingtown East 34, Downingtown West 31

W.C. Henderson 52, West Chester East 46

DEL-VAL LEAGUE

Interboro 45, Chester 36

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 54, Agnes Irwin 16

Germantown Academy 54, Notre Dame 46

Springside Chestnut Hill 41, Penn Charter 26

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton 48, Owen J. Roberts 39

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 52, Plymouth Whitemarsh 34

Springfield (M) 38, Upper Moreland 27

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 69, Central Bucks West 62

Souderton 44, Central Bucks South 39

Central Bucks East 52, Pennridge 25

Quakertown 57, Hatboro-Horsham 42

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy 42, Council Rock North 33

Council Rock South 34, William Tennent 24

Bensalem 56, Truman 38

Abington 59, Pennsbury 55 (OT)

NONLEAGUE

Acad of New Church 35, Del-Val Friends 29

Renaissance Academy 35, Woodlynde 30

Octorara 34, Avon Grove 31

Christopher Dock 39, Calvary Christian 21

Boys' Swimming

CATHOLIC LEAGUE

LaSalle 56, St. Joseph's Prep 38

NONLEAGUE

Upper Perkiomen 105, Spring-Ford 65

Girls' Swimming

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 95, Upper Perkiomen 74

Wrestling

Penn Charter 48, Solebury School 24

Westtown 39, Wilmington Friends 28

St. Joseph's Prep 41, Northeast 27

King 40, Springside Chestnut Hill 36

Penn-Jersey Semifinals

International Christian 7 9 10 10 - 36

Girard College 15 15 16 29 - 75

IC: Tony Dennis 4, Brandon Johnson 18, Mike Karikari 4, Milos Milovanovic 10.

GC: Jihad Barnes 18, Alonte Blackwell 3, Bryce Bohenek 4, Nicholas Jones 26, Kemp 8, Ervin Smith 2, Siddeeq Tyson 6, Omar Washington 8.

Public League Playoffs

Elverson 11 18 18 10 - 57

Lamberton 4 14 18 26 - 62

E: Blair Boone 3, Antonio Feria 6, Ikeal Johnson 30, Two Osis 18.

L: Kevin Cooper 20, Anthony Fagan 15, Darrell Ellis Jr. 17, Bernard McIntyre 2, Loavel Summerville 8.

Paul Robeson 15 19 14 20 - 68

GAMP 18 12 20 22 - 72

PR: DeJaun Buttler 3, L.J. Crenshaw 11, LeRon Epps 27, Jihaad Fluellen 17, Gus Sephes 10.

G: Joe Brinkman 2, Jeremy Castellanos 2, Dwayne Gray 13, Harnik Sembhi 2, Tobias Stokes 27, Jeffrey Williford 16, Meek Wilson 10.

Phila. Academy Charter 2 10 20 22 - 54

Masterman 14 18 13 17 - 62

PAC: Elijah Crandall 10, Jamiel Hines 14, Muhammad Laws 4, Khalil Laws 20, Dawud Muhammad 6.

M: Gary Bryant 23, Malcolm Carrington 9, Jack Christmas 17, Justin Murray 2, Mike Sturdivant 11.

Bodine 14 16 14 13 - 57

Prep Charter 17 9 19 8 - 53

B: Samad Drayton 7, Sahlil Harris 10, Derrick McLean 2, Troy Richardson 10, Yasion Smith 2, Joseph Walker 26.

PC: Brandon Brown 7, Marques Jackson 6, Lykeem Laws 13, Mustapha Traore 18, Rahim Washington 9.

Carroll 6 16 12 9 - 43

Palumbo 12 11 12 15 - 50

C: Jerome Blume 10, Jamier Cross 23, Josue Falu 8, Johnny Richardson 2.

P: Mike Chau 6, Calvin Francis 4, Terrance Jernigan 5, Shafi Meachum 19, Jameal Tucker 10, Jalen Wilder 6.

University City 6 12 19 13 - 50

Sayre 22 12 15 19 - 68

UC: Quahdire Gordon 13, Karim Karamoko 2, Idriys Muhammad 9, Antone Robinson 1, Anthony Washington 3, Devonte Williams 12, Davon Wise 10.

S: Richard Burton 18, Antwan James 10, John McCloud 5, Darius Savage 8, Qadir Wilson 18, Javonnta Zimmerman 9.

Ben Franklin 13 13 11 14 - 51

Engineering & Science 12 12 9 22 - 55

BF: Jarrett Bryant 8, Synquel Cottman 6, Anthony Darden 8, Quahdir Devine 6, Nurideen Young 15, Emmanuel Young 8.

E&S: Jonathan Hall 5, Eric Lewis 17, Shakore Taylor 19, Evan Williams 14.

Germantown 13 6 22 9 - 50

Simon Gratz 19 21 24 18 - 82

G: Hanif Alexander 2, Imir Bailey 10, Collin Gandy 3, Green 2, Paul Gunter-Scott 4, Salil Hunter 8, Malcolm Jenkins 7, Alpha Togba 12, Quinzell Walker 2.

SG: D.J. Alexander 16, Rashad Bagner-Grey 5, Zahir Firby 2, Fulani Freeman 1, Shaakir Gibbs 11, John Sisco 7, Malik Tyndale 10, Qasiem White 12, Donte' Winfield 18.

Franklin Towne 10 5 13 6 - 34

Franklin L Center 18 16 20 20 - 74

FTC: Naje Benton 9, Ryan Boyd 7, Mike Kessler 5, Steven Smith 11, William Welch 2.

FLC: Donte Blocker 3, Deion Boyer 10, Kahmar Keyes 2, Jacory Livingston 11, Josh Miles 2, Che Perry 4, Cole Ruley 2, Nasir Smith 23, Troy Steed 15, Anthony Sudler 2.

Central 10 15 8 17 - 50

Kensington 12 14 10 17 - 53

C: Chris Bing 6, Romario Dorlus 4, Greg Holdsman 2, Kyle Lafferty 17, Kadin Marshall 4, Zachary Stone 2, Kahlil Williams 15.

K: Jamie Betancourt 17, Mike Davis 3, Isaiah Hill 9, Malik Mitchum 6, Jerrell Richardson 5, Julius VanGuine 13.

Fels 10 19 10 17 - 56

Northeast 10 12 11 26 - 59

F: Jordan Grant 2, Terell Mason 2, Danil Mateo 32, Mike Turnage 1, Berny Vilsaint 19.

N: Daquan Bohannan 12, Gregory Mickens 1, Tony Nayan 16, Kyree Simpson 3, Elmange Watson 8, DeAndre Williams 17, Omari Wilson 2.

Overbrook (Pa.) 10 16 12 10 - 48

Olney 10 11 13 19 - 53

O(: Kareem Coley 7, Montrell Freeman 9, James Harrison 10, Terrance Hayes 4, Raymond Mills 4, Jarbarr Rosser 6, Kevin Wallace 8.

O: Charles Brown 14, Paulil Campbell 2, Stanley Elie 11, Tyheim Monroe 13, Shakeem Stevens 11, Daquan Wilkerson 2.

Lincoln 10 4 16 11 - 41

Southern 20 7 14 15 - 56

L: Justin Carlson 6, Anthony Caruso 9, Raymond Fred 1, Khalil Outen 8, Josh Pagan 5, Adonis Rosario 12.

S: Ed Harris 8, Robert Leonard 3, Tyreese Livingston 13, Jamir Lomax 6, Yusif Ross 10, Ralik Wise 16.

Bicentennial

Christopher Dock 4 15 13 15 - 47

Jenkintown 7 15 4 9 - 35

CD: Brennan Adley 11, Jared Armstrong 6, Roy Hinson 9, Landon Leinbach 8, Azariah Parmer 10, Seth Strickland 3.

J: Ethan Goldman 4, Colin Mulvaney 9, Liam Mulvaney 2, Joe Sobolewski 9, Greg Wagner 11.

Faith Christian 10 10 10 16 - 46

Plumstead Christian 5 12 17 14 - 48

FC: Seth Brunner 4, Will Diaz 6, John Hein 2, Tyler Landis 14, Cameron McDonald 9, Eric Prescott 11.

PC: Justin Brautigan 2, Tyler Brautigan 5, Max Drake 24, Alex Geistdorfor 6, Ben Hastoglis 3, Andrew Johnson 6, Josh Sharik 2.

Delco Christian 16 16 9 9 - 50

Phil-Mont Christian 12 11 12 14 - 49

DC: Ron Borrell 16, Austin Fischer 15, Henry Miller 9, Jerome Staley 3, Austin Stevens 7.

PC: Micah Baldez 8, Seth Brandenburg 14, Joshua Byrd 2, Zach Dolton 14, Jarred Luckey 8, Evan Steiger 3.

Bristol 11 18 16 19 - 64

Devon Prep 8 11 11 12 - 42

B: Mo Bryant 1, Sean Coughlin 6, Aidan Coughlin 3, Trevor Leone 10, Chad Palmer 12, Ryan Rigby 17, Maurice Towner 15.

DP: Chris Bauers 5, Matt DiDonato 2, Mike Giampietro 8, Dominic Hardaway 3, John Kane 12, C.J. Kohlbrener 4, Ian McConnell 2, Mike McKenna 4, Matt McSurdy 2.

Lower Moreland 12 13 19 20 - 64

MaST Charter 10 1 6 9 - 26

LM: Dom Cataline 4, Jake Cohen 14, Danny Duffy 7, Fazio 13, Joe Levanthal 8, Rhodes 4, Titus 2, Ricky Weintraub 4, Oscar Zhang 2, Stephan Zoubroulis 6.

MC: Ryan Conner 1, Colin Dever 3, Joe Gimbel 3, Devin Jackson 6, Quiiyim Saunders 10, Donato Wepryk 3.

Holy Ghost Prep 7 9 13 8 - 37

New Hope-Solebury 8 6 11 22 - 47

HGP: Matt England 12, Trey Grupp 2, Jack Kalmes 13, Zahir Watkins 4, Ryan Weaver 2, Greg Wozniak 2, Bennett Zaba 2.

NH: Pat Brennan 6, Justin Cebrick 6, Jack Dougherty 10, Leo Massimino 2, Matt Massimino 15, Spencer Tinkel 8.

Catholic League

West Catholic 14 7 13 9 - 43

Cardinal O'Hara 19 17 15 12 - 63

WC: Jalil Branch 8, Tyshar Brown 5, Brandon Cole 5, Anwar Epps 16, Torey Green 4, Taquan Johnson 5.

CO: Chris Duffin 4, Raymond Harris 11, Sean Havink 11, Mike Louden 16, Andrew Louden 12, Mark Plousis 9.

Central League

Upper Darby 14 11 10 6 8 - 49

Penncrest 10 10 12 9 4 - 45

UD: James Fisher 16, Quadir Rice 13, Kuity Slanger 12, Demetrius Timmons 6, Beni Toure 2.

P: Eddie Baxter 8, Nolan Carroll 8, Rahmi Halaby 11, Drew Hanna 3, Kalvin Simpson 10, Kyle Tommasino 5.

Haverford High 7 15 9 15 - 46

Conestoga 5 10 21 13 - 49

HH: Gabe Armando 11, Matt Donnelly 18, Ed Durkin 8, Matt Morella 6, Mike O'Hallaron 3.

C: Darryl Caldwell 2, Andrew Diehl 8, Martin Dorsey 5, Cooper Turley 3, James Vandeventer 2, Dan Vila 2, Joe Viviano 9, Zach Yonda 18.

Springfield (D) 13 12 7 14 - 46

Harriton 10 8 16 9 - 43

S(: Derrick Aungst 2, Sean Carpenter 5, Joe DePrince 6, Kevin McCormick 6, Pat McKnight 7, Dan Rutecki 14, Kevin Swanick 6.

H: Tyler Brokenborough 4, Spencer Dickler 3, Detasla Dixon 10, Matt Sherman 10, Alex Shippen 16.

Ridley 2 11 12 13 - 38

Garnet Valley 8 10 8 15 - 41

R: Ken Bartow 10, John McGill 13, Steve Plousis 2, Zain Shaw 4, Mike Smoluk 7, Julian Wing 2.

GV: Austin Klenotiz 6, Stephen Palis 2, Aaron Parenti 12, Garrett Pattinson 2, Joe Sweeney 8, Jonathan Vandenberg 11.

Lower Merion 20 25 19 8 - 72

Radnor 4 14 8 11 - 37

LM: Jule Brown 6, Yohanny Dalembert 28, Raheem Hall 6, Greg Levy 6, Justin McFadden 4, Bryan Shapiro 5, Corey Sherman 13, Emery Shiffraw 2, Rasool Smith 2.

R: Nelson Blickman 5, Sam Feldman 3, Chris Galloway 8, Nick Kelly 4, Jimmy Madden 3, Terrance Quinn 8, Ben Savitch 2, Jake Schug 4.

Ches-Mont American

Sun Valley 17 6 5 20 - 48

Oxford 12 12 17 21 - 62

SV: Chandler 4, Evans 3, Gilfoy 22, McGarvey 10, Pacchione 7, Whist 2.

O: Miles Clarke 12, Dylan Dunn 13, Tyler Farr 7, Ethan Herb 2, Jordan Logan 7, Musty Mahmud 19, Aaron Sivels 2.

Kennett 7 16 5 17 - 45

Unionville 2 15 9 14 - 40

K: Jackson Hyland 2, Vaughn Jenkins 11, Yohsuke Kobayashi 7, Maalik Rochester 25.

U: Ryan Engle 10, Patch Johnson 6, Dan McClaskey 6, Ryan Montgomery 4, Tom Pancoast 14.

Ches-Mont National

West Chester East 7 9 4 7 - 27

W.C. Henderson 5 16 6 21 - 48

WCE: Evan Anderson 10, Kevin Murphy 2, Nick Scotese 12, Kyle Smith 3.

WH: Colin Costello 13, Scott Cullinan 6, Mark DiMatteo 2, Declan Kane 5, Chas McCormick 20, Wes Smith 2.

Downingtown West 6 12 7 16 - 41

Downingtown East 8 10 11 16 - 45

DW: Deion Lattanzi 2, Greg Lattanzi 8, Sean Lorrzel 7, Ray Mohring 10, Blair Wilkins 14.

DE: Cary Angeline 6, Matt Arizini 2, Brandon Bornstad 1, Marquan Gallimore 2, Eli Griffin 11, Montrose Jennings 6, Jordan Porter 13, Kyle Tucker 4.

Del-Val League

Interboro 14 10 11 9 - 44

Chester 19 25 25 27 - 96

I: Allen 4, Barnett 12, Gallo 2, Hageman 2, Kane 4, Moralis 12, Santini 3, Simmons 5.

C: Conrad Chambers 4, Rashan DeJarnette 4, Richard Granberry 15, Rondae Jefferson 10, James Kirksey 6, Diamonte Reason 6, Darius Robinson 26, Isiah Warren 12, Mike Williams 7, Khalil Williams 6.

Glen Mills 19 15 15 16 - 65

Academy Park 7 9 28 19 - 63

GM: Jah-Bree Alleyne 8, James Gilson 2, Jayre Jackson 20, Khafese Jones 14, Quadie Jones 9, Marcus Smith 2, Shiheem Spencer 10.

AP: Jawan Collins 12, Jeffrey Devaughn 5, Steven Hanes 3, Earl Hargrove 9, Brian Ingram 7, Travis Smith 16, Khyree Spencer 11.

Inter-Ac League

Malvern Prep 13 8 2 9 - 32

Penn Charter 4 11 16 12 - 43

MP: Ryan Ammerman 5, Andrew Bargman 14, Alex Dentinger 2, Jimmy Gordon 7, John Nassib 2, Sam Ramagano 2.

PC: David Huber 8, Demetrius Isaac 8, Mike McGlinchey 14, Sean O'Brien 11, Alex Schwarz 2.

Haverford School 10 14 8 20 - 52

Episcopal Academy 8 13 14 24 - 59

HS: Levan Alston 10, Eric Anderson 9, Chris Morgan 2, Derek Mountain 1, Sema'j Reed 20, James Tarte 10.

EA: Matt Angelos 13, Kyleel Cosby 8, Kevin Gayhardt 6, Connor Martin 2, Chris McNeal 20, Samir Taylor 10.

Pioneer Conference

Owen J. Roberts 3 18 17 18 - 56

Methacton 15 13 14 24 - 66

OJR: Matt Crider 28, Huzzard 2, Sean Karkoska 4, Ryan Kent 9, Sean Kent 2, Sam Murphy 4, Chris Patrick 7.

M: Justin Ardman 6, Brendan Casper 30, Matt Forrest 14, Zach Jenkins 7, Anthony O'Brien 4, Joe Ruhl 5.

Suburban American

Cheltenham 14 14 8 24 - 60

Upper Merion 6 7 17 12 - 42

C: Aaron Burton 17, Juan Dixon 1, Saboor Edmunds 4, Kevin Graham 6, Shakur Jackson 2, Aaron McGlawn 22, Chris Myarick 2, Ryshawn Reed 4, Justin Sutton 2.

UM: Riece Jenerette 12, Justin Lewis 6, David Stecz 17, Eric Wells 7.

Wissahickon 11 8 15 14 - 48

Norristown 18 7 26 18 - 69

W: Thomas Aloia 1, Todd Bentley 5, Jesse Huntsicker 4, K.J. Lassiter 4, Chris Vila 9, Chase Wilson 25.

N: Marquis Bryant 9, Bernard Gordon 5, Jahbri Hargrove 18, Josh Johnson 19, Luke Kelley 12, Danny Orr 2, Shaicree Tempson 2, Jahad York 2.

Upper Dublin 14 10 14 17 - 55

Plymouth Whitemarsh 14 24 9 23 - 70

UD: Andrew Carber 11, John Derr 3, Simeon Fryer 11, Zach Greenberg 3, Morey Hershgordon 4, Matt Thompson 3, Kevin Woods 20.

PW: Dee Bennett 11, Junior Herezi 2, Cameron Johnson 6, Anthony McKie 19, Andre Mitchell 17, Jimmy Murray 3, Michael Reddick 2, Chase Rodgers 10.

Springfield (M) 15 11 12 21 - 59

Upper Moreland 15 15 18 27 - 75

S(: Malik Ball 3, William Dahm 20, Matt Krewson 14, Luke Pollock 3, Chris Stone 19.

UM: Carroll 1, Corr 7, Kohn 30, LaRosa 6, Martin 3, McFall 14, Robinson 5, Villanueva 5, Williams 4.

Suburban Continental

North Penn 16 8 14 17 7 - 62

Central Bucks West 18 15 18 4 2 - 57

NP: Stephan Brown 12, Brian Coleman 13, Aaron Dean 3, Jason Jones 11, Jin Lim 10, Cordell Lord 4, Mike Swanson 9.

CBW: Kevin Dunn 4, Baylor Griffin 2, Hersh 4, Sherrod Higginbotham 12, Pat Kelley 10, Jared Kelly 4, Riley Kratzke 4, Cal Reichwein 12, Kyle Salvitti 5.

Central Bucks East 15 9 14 20 - 58

Pennridge 12 4 11 10 - 37

CBE: Bennett Kardane 9, Brendan McLaughlin 13, Brenan O'Neil 4, Kevin Phelps 2, Danny Reilly 6, Anthony Roggio 2, Matt Stauffer 20, Tommy Strasburger 2.

P: Kyle Bigam 3, Drew Dietterich 2, Jeff Garner 15, Alex Krivda 12, Pat McClatchy 3, Shane Schmidt 2.

Souderton 13 5 9 12 - 39

Central Bucks South 6 7 9 13 - 35

S: John Kanas 4, Kurt Muhlberger 1, Austin Murphy 12, Steve Schaffer 5, Brandan Wagner 17.

CBS: Ricky Dennis 4, Kevin Doyle 2, TJ Ohntrup 4, Kevin Raymond 8, Brennan Rudnick 2, Matt Scamuffo 11, Chase Vonder Schmalz 2, Adam Tamny 2.

Suburban One National

Abington 9 9 16 18 - 52

Pennsbury 10 12 9 17 - 48

A: Anthony Durham 8, Michael Griffin 1, Anthony Lee 11, Jiere Morrisey 9, Matt Penecale 12, Jordan Simmons 11.

P: Mekhi Bryant 7, Pierson Burton 11, Steve Ciotti 3, Cameron Jones 10, Daquan Mack 2, Shawn Pepper 10, Aamir Williams 5.

Council Rock South 6 17 9 19 - 51

William Tennent 16 16 11 25 - 68

CRS: Dan Bushnick 2, Calajezzi 2, Christian Crane 16, Will Faccenda 11, Eric Gallo 6, Dan Nockett 3, Stewart 2, Tom Townsend 6, Jack Wheatley 3.

WT: Matt Alden 16, Joe Beck 2, Vinnie Case 18, Corey Hamlet 2, Connor Spornak 12, Mike Wasserleben 18.

Truman 7 10 11 19 - 47

Bensalem 14 21 12 15 - 62

T: Brandon Anparo 4, Antwain Ashley 2, Ja'er Brown 4, Merdic Green 12, Abdul Olatunboson 2, Marcus Palmer 2, Lucas Waters 21.

B: Stephen Johnson 8, Deion Jones 4, Kyle Kirgan 2, Mitchell 3, Austin Ngekan 9, Donnie Reed 19, Leo Vincent 17.

Neshaminy 7 9 10 4 - 30

Council Rock North 16 10 28 14 - 68

N: Altieri 2, Marvin Carr 10, Housel 8, Trevor Lay 4, Mark Leonhauser 2, Satture 4.

CRN: Ryan Baker 8, Will Desautelle 2, Rip Engel 18, Josh Joseph 2, Nate Kardos 5, Brandon Knotts 6, Tyler Madison 2, Kyle McCloskey 9, Josh McWilliams 2, Chris Rowland 14.

Tri-County League

Collegium Charter 4 8 12 12 - 36

Phelps 17 20 23 12 - 72

CC: Tyler Allen 5, Campbell 3, Kevin DeRosa 3, Marquise Jones 5, Abass Koroma 9, Ahmadu Sarnor 8, Ansu Sarnor 1, Soward Snoh 2.

P: Ryan Alfred 15, Martin Bedulskij 6, Ganlandou Cisse 2, Abdou Diaw 10, Marcus Eley 2, Shakiel Humphrey 15, Ira Hunt 4, Terry Larrier 11, Brandon Tull 7.

Barrack Hebrew 5 13 5 12 - 35

Del-Val Friends 23 13 8 11 - 55

BH: Cory Barnet 2, Elliot Bernstein 2, Daniel Horowitz 2, Eliyahu Korn 11, Marc Meltzer 5, Jacob Reich 7, Michael Zlotnick 6.

DF: Josh Barry 15, Asher Barry 18, Barry Cross 14, Thomas Lubowicki 8.

Nonleague

West-Mont Christian 8 10 9 9 - 36

Perkiomen School 20 13 24 10 - 67

WC: Max Davis 2, Pat Flynn 10, Justin Frederick 4, Matt Jones 2, James Mcleod 14, Feddie Wachter 2, Nathan Yeoman 2.

PS: Frank Chang 8, Antonio Coleman 6, Devin Crossin 2, Jaren Hampton 16, Levi Stout 2, Grant Templeton 2, Jaustas Valciakas 15, John Williams 10, Refeal Xie 4, David Zell 2.

Church Farm 21 14 26 15 - 76

Octorara 12 4 18 9 - 43

CF: Aondofa Anyam 17, Jan Bohm 10, Larry Cermak 10, Mike Mohamed 4, Tyler Ofray 12, Mlynue Reeves 14, John Rodriguez 2, Joey Shelton 7.

O: Mauriece Bowers 22, Tarojae Brake 13, Zack Cornell 3, Anthony DiNorcsia 5.

Friends Select 24 28 12 7 - 71

Community Ac. of Phila. 21 3 17 21 - 62

FS: Robert Cao 3, Andrew Chachoute 3, Brendan Durst 2, Ben Holl 34, Gabe McCarthy 2, Colin Reitman 10, Kris Warren 17.

CAoP: A. Johnson 15, M. Lopez 2, L. Moore 22, G. Ramos 15, K. Smith 8.

Atlantic Christian 19 21 20 9 - 69

Christian Academy 5 7 11 17 - 40

AC: Ben Chapman 8, Vincent Davis 17, Mike Heath 2, Rob Petinelli 8, Jon Picking 5, Vasil Stoimenov 15, Jordan Vargas 12, Dan Vogel 2.

CA: Andrew Boykin 6, Ethan Dutton 3, DeMoss Jones 4, Trevin Jones 13, Damone Jones 9, Brady Waller 3, Jeremiah Williams 2.

Science Leadership 7 10 10 6 - 33

West Philadelphia 13 17 25 15 - 70

SL: True Black 2, Roger Bracy 7, Octavious Collins 2, Allen Harmon 1, Brandon Mangum 3, Jakobi Martin-Howard 5, Raekwon Smith 13.

WP: Quaseem Brown 4, Hanif Herring 4, Kevin Holloway 4, Nasir Marshburn 9, Dominique Owens 5, Jaleel Parlin 15, Kadeem Pickett 6, Jabbar Shy 8, Joseph White 15.

Central Dauphin East 16 13 10 12 - 51

Phoenixville 7 13 17 12 - 49

CDE: Ethan Cooper 8, Eddie Cowan 4, Joe Jackson 6, Siele Johnson 15, Joe Lemelle 5, Quintin Smith 1, Dwight Whitlock 12.

P: De'Andre Gadsden 10, Ian Harrigan 9, Marcus Howell 9, Greg Hughes 7, C.J. Lindsay 9, Eric Wallace 5.

Bicentennial

Phil-Mont Christian 13 19 15 13 - 60

Faith Christian 8 15 11 13 - 47

PC: Traci Goodman 10, Jana Goodman 29, Carly Johnson 6, Grace Koffel 2, Katharine Olinger 6, Katie Siebert 7.

FC: Taylor Barnes 2, Monica Ervin 18, Rachel Shive 23, Haley Wattenbough 4.

New Hope-Solebury 11 2 7 16 - 36

Lower Moreland 6 14 9 13 - 42

NH: Annie Behre 16, Maggie Dougherty 3, Jessica Glassman 2, Madison Jaronski 4, Lexi Morse 1, Toni Suler 2, Kate Suler 6, Mes Wilson 2.

LM: Bridgette Alexander 5, Lasell Campbell 10, Lauren Killion 19, Demi Morganstein 4, Erin Przybylinski 4.

Delco Christian 11 7 19 17 - 54

MaST Charter 11 8 4 9 - 32

DC: Jamie Barr 2, Jocelyn Chavous 5, Anna Evans 10, Stacey MacArthur 17, Siani McNeil 6, Madison Moore 12, Paige Thompson 2.

MC: Brea Behr 4, Jessica Behr 8, Maria Farrell 14, Kristen Kaelin 2, Murray 4.

Catholic Academies

Villa Maria 13 8 7 21 - 49

St. Basil 4 8 15 9 - 36

VM: Jackie Carlin 10, Daggett 4, Lisa Mirarchi 15, Katie Mooney 6, Molly Namiotka 8, Marielle Picinich 2, Devon Tierney 4.

SB: Holly Forst 5, Kalee Fuegel 9, Karen Lapkiewicz 2, Kelly Mancini 3, Maddie Napierkowski 2, Kate Skalski 7, Ally Sloan 2, Woodson 6.

Gwynedd-Mercy 14 9 13 17 - 53

Nazareth Academy 11 12 8 9 - 40

G: Bridget Coleman 4, Erica Decandido 14, Christa Giordano 18, Bailey Greenberg 8, Jenna Raschiatore 7, Courtney Sullivan 2.

NA: Nicole Dombrowski 10, Alex Edger 10, Jessica Sylvester 14, Bridget Watson 6.

Central League

Penncrest 8 12 8 5 - 33

Upper Darby 22 19 15 7 - 63

P: Lauren Huggins 23, Shayla Kennedy 8, Sam Martino 2.

UD: Leilani Beckham 2, Shawn Dowd 4, Safiya Hernandez 4, Siamya Mace 17, Tyra Polite 22, Olivia Townsend 5, Dominique Williams 9.

Garnet Valley 4 8 13 10 - 35

Ridley 9 6 4 7 - 26

GV: Maddy Ireland 4, Jordan Ireland 13, Emily Mallon 2, Coley Ricci 8, Haley Warden 8.

R: Monica Boyle 2, Sam Foy 7, Taylor Mulhern 2, M.K. Rumbaugh 13, Karleigh Yori 2.

Marple Newtown 10 11 14 11 - 46

Strath Haven 12 11 11 19 - 53

MN: Madison Collins 6, Carly Hamilton 20, Rylee Power 11, Nicole Smythe 9.

SH: Katie Fisher 10, Claire Hollyer 2, Brandi Johnson 15, Taylor McCulley 16, Bridget Scott 6, Rachel Vresilovic 4.

Springfield (D) 4 18 11 16 - 49

Harriton 16 11 17 12 - 56

S(: Alyssa Abbonizio 10, Rebecca Bennett 2, Aly Gormley 4, Olivia Kane 7, Alex Poplawski 22, Nicole Ward 4.

H: Claire Coyle 5, Meredith Maguire 8, Katie Melvin 17, Haley Morris 6, Sabrina Tabasso 20.

Conestoga 9 17 12 10 - 48

Haverford High 10 0 6 4 - 20

C: Ali Grundy 16, Trish Kovach 2, Ellie Mack 14, Jill Miscioli 4, Kate Nalevanko 3, McKenzie Orr 1, Shannon Sweeney 2, Maddy Tessier-Kay 6.

HH: Erin Burke 2, Mary Cotton 4, Sam Estes 4, Devon Geary 6, Ashley Murphy 2, Kelly Rodgers 2.

Radnor 8 14 14 14 - 50

Lower Merion 6 8 15 14 - 43

R: Kyla Crombie 8, Katie Jordan 2, Lindsay Price 6, Shannon Quinn 9, Taylor Quinn 12, Brynn Walker 1, Myonie Williamson 12.

LM: Sophie Arnold 6, Kiersten Daly 11, Quinn Harrigan 6, Rosie Stahler 14, Olivia Tevis 6.

Ches-Mont American

Oxford 6 9 11 7 - 33

Sun Valley 7 9 11 14 - 41

O: Alex Fernendez 4, Carolyn Hamilton 15, Paige Hoftetder 2, Melanie Kempf 12.

SV: Gia DeAngelo 15, Chelsea Jones 2, Shayna Orr 24.

West Chester Rustin 18 16 16 19 - 69

Great Valley 6 20 13 10 - 49

WCR: Adashia Franklyn 22, Kristen Hoy 1, Katie O'Hare 12, Noelle Powell 14, Anna Steinmetz 9, Casey Warley 11.

GV: Maddie Buettner 12, Danielle DiSanto 8, Kim Hooven 20, Danielle Strang 6, Kelsey Walsh 3.

Kennett 11 6 8 12 - 37

Unionville 8 20 11 8 - 47

K: Aimee Armitage 2, Jenna Bahel 2, Haley DeVoe 1, Sophie Duphili 6, Jess Huffey 2, Stephanie Maciag 20, Shannon Turner 4.

U: Katie Cloud 12, Chrissy Eckman 10, Micayla Flores 4, Emily Mason 1, Samantha Pancoast 2, Casey Scheuer 10, Taylor Thames 8.

Ches-Mont National

Coatesville 12 8 8 10 - 38

Bishop Shanahan 14 13 19 16 - 62

C: Zada Bookman 2, Molly Clifford 2, Irelynn Donovan 10, Phasacia Jamison 2, Saaleha Johnson 2, Alonna Mayo 2, Shannon McLaughlin 2, Nafisa Saunders 6, Autumn Smith 2, Samaria Turner 8.

BS: Annie Briglia 1, Kelly Dreiling 8, Kristen Habbel 8, Nicollette Juliana 1, Christine Lawrence 5, Jordan Ogden 17, Rachel Parker 14, Grace Phillips 4, Kathleen Wirshup 4.

Downingtown East 10 9 6 9 - 34

Downingtown West 2 10 13 6 - 31

DE: Kennedi Van Eyken 6, Lindsay Kent 6, Abby McKinley 6, Marisa Sheron 4, Paige Warfel 12.

DW: Heather Camden 2, Emily Coleman 2, Maddie Dew 13, Kayla Feairheller 8, Lindsay Galczynski 6.

West Chester East 8 6 16 16 - 46

W.C. Henderson 9 11 16 16 - 52

WCE: Ally Arthur 13, Melanie Hartman 8, Nina Mazzarelli 20, Moura McCloskey 4, Caitlin Pavlo 1.

WH: Renna Anderson 4, Brianna Feeley 2, Morgan Matturani 7, Chynna Scott 16, Emily Torrance 23.

Del-Val League

Chester 7 3 10 16 - 36

Interboro 4 15 11 15 - 45

C: Camry Adams 10, Princess Clemons 14, Bailey Cowan 3, Kadesha Dix 5, Barbera Johnson 4.

I: Sami Barnett 2, Olivia Encarnacion 23, Stacie Hallinan 14, Brandi James 4, Sam Luglio 2.

Inter-Ac League

Episcopal Academy 16 16 16 6 - 54

Agnes Irwin 0 4 6 6 - 16

EA: Sarah Abbonizio 12, Dylan Higgins 7, Kristen Hinckley 15, Margaux Paolino 2, Meghan Pickell 4, Megan Quinn 14.

AI: Sierra Corbett 8, Amanda Crowley 2, Alex Pew 2, Maddie Schmidt 2, Stephanie Williams 2.

Notre Dame 16 13 9 8 - 46

Germantown Academy 7 11 14 22 - 54

ND: Kathleen Fitzpatrick 22, Alex Kane 2, Megan McGurk 22.

GA: Dempsey Cooper 2, Olivia Gorman 13, Kendall Grasela 3, Margaret Anne Hubbell 16, Kiernan McCloskey 12, Melanie Repella 3, Fran Sweeney 5.

Springside Chestnut Hill 17 3 9 12 - 41

Penn Charter 9 6 7 4 - 26

SCH: Lindsay Hiner 9, Gianna Pownall 17, Julia Schumacher 7, Madi Sehn 4, Essence Walden 4.

PC: Hannah Fox 10, Ayanna Matthews 7, Nicolette Napoleon 5, Katie O'Malley 4.

Pioneer Conference

Methacton 7 17 12 12 - 48

Owen J. Roberts 5 10 10 14 - 39

M: Jenna Carroll 5, Kelly Glatthorn 4, Sarah Sherman 7, Kara Steinke 2, Kelsey Watson 30.

OJR: Caroline DeAngelo 3, Taylor Evans 4, Kerry Huzzard 2, Rebecca Painter 7, Nikki Testa 14, Theresa Walsh 9.

Suburban American

Plymouth Whitemarsh 6 10 4 14 - 34

Upper Dublin 9 18 17 8 - 52

PW: Nikki Casey 4, Simone Jacques 5, Sweeney 4, Maya Thomas 9, Alynna Williams 3, Kayla Wisniewski 9.

UD: Regan Gallagher 10, Curtrena Goff 9, Jackie Lilo 2, Taylor Linus 3, Kayla McAneney 6, Eileene McKee 2, Lauren Rothfield 9, Ellie Silverman 2, Brianna Spector 9.

Upper Moreland 4 12 3 8 - 27

Springfield (M) 2 7 11 18 - 38

UM: Amanda Getz 3, Karli Lynch 9, Megan Penecale 4, Lindsey Walder 8, Colleen Ward 3.

S(: Veronica Asman 9, Maisey Bradley 2, Sara Daley 3, Bailey Krewson 7, Brianna Moyer 1, Jewell Ringgold 2, Meghan Wheatley 14.

Suburban Continental

Central Bucks South 15 10 8 6 - 39

Souderton 8 15 8 13 - 44

CBS: Christina Cianciarulo 4, Amber Eise 6, Emma Gardy 2, Kelli Joerger 2, Rachel Salkowski 8, Amanda Schneider 8, Jordan Vitelli 9.

S: Courtney Day 4, Sarah Derstein 8, Allison Gallagher 9, Katie O'Connor 7, Bianca Picard 7, Libby Wetzler 9.

Pennridge 4 7 6 8 - 25

Central Bucks East 9 11 12 20 - 52

P: Danielle Chyoweth 3, Devan Rimmer 7, Devon Rink 2, Shelby Schoonover 6, Tennett 6, Alex Villella 1.

CBE: Morgan Kelly 5, Katelyn Miller 8, Lindsey Nier 8, Kyra Scaliti 5, Emily Sebesky 2, Courtney Webster 22, Karoline White 2.

Quakertown 10 17 7 23 - 57

Hatboro-Horsham 12 7 8 15 - 42

Q: Herd 23, McLaughin 2, Ruzicka 12, Taylor 4, Vetter 16.

H: Amanda Brett 2, Emilee Fox 8, Rachel Helton 4, Lauren Jester 10, Heather Lutz 8, Chrissy Maguire 6, Erin Wingen 4.

Central Bucks West 14 19 6 23 - 62

North Penn 16 19 17 17 - 69

CBW: Kathryn Bahner 2, Makenzie Carroll 8, Calypso Carty 6, Corrine Godshall 8, Maggie Gratz 15, Caitlyn Mautz 8, Nicole Munger 7, Peyton Traina 8.

NP: Lauren Crisler 1, Brianna Cullen 2, Mikaela Giuliani 16, Jenn Halcovage 19, Erin Maher 7, Vicky Tumasz 24.

Suburban One National

Council Rock North 3 5 20 5 - 33

Neshaminy 12 7 11 12 - 42

CRN: Madison Attanasio 5, Hailey Burns 2, Krista Campbell 11, Michaela Finneyfrock 8, Jessica Gerber 7.

N: McKenna Mullin 12, Maddie Murray 2, Sarah Oliveira 13, Lori Paulits 11, Megan Schafer 4.

William Tennent 12 8 0 4 - 24

Council Rock South 11 5 4 14 - 34

WT: Nikki Alden 4, Allison Chatburn 4, Alyssa Christiansen 3, Ally Fenner 3, Angie Pomponio 8, Sarah Vickalitis 2.

CRS: Shannon Boyle 2, Rachel Braccia 2, Courtney Brown 9, Taylor Dillon 4, Alexis Hofstaedter 11, Allison Taub 2, Stephanie Thomas 4.

Bensalem 18 10 14 14 - 56

Truman 9 6 7 16 - 38

B: Ashida Cooper 11, Kelsey Long 5, Tyra Roberts 18, Stephanie Unger 14, Wajda 2, Werth 2, Janessa Winder 4.

T: Boyd 2, Shappelle Brewton 4, Taylor Gasperi 2, Khristaijah Jackson 20, Angelica Mena 8, Jazmyn Wilson 2.

Pennsbury 18 12 8 12 5 - 55

Abington 12 18 9 11 9 - 59

P: Sajanna Bethea 25, Emily Edwards 1, Kaitlin Kelly 9, Carly Kovin 4, Courtney Kruscavage 16.

A: Bre Bermel 4, Michael Harris 4, Sammy Lochner 8, Gabby Nolan 3, Joslin Poole 4, Deja Rawls 33, Leah Simmons 3.

Nonleague

Calvary Christian 6 4 4 7 - 21

Christopher Dock 14 8 11 6 - 39

CC: Jessica Bixby 2, J. Cervone 2, Jocelyn Good 4, Kendra Stum 11, Naomi Thompson 2.

CD: Lauren Anderson 4, Olyvia Longacre 19, Shea Neal 4, Olivia Seavy 2, Kereece Seuren 3, Mattasyn Shisler 7.

Woodlynde 7 8 8 7 - 30

Renaissance Academy 10 13 4 8 - 35

W: Amanda Cappelli 2, Cassia Enright 2, Maya Holloway 8, Alex Roberts 2, Michaela Trusk 16.

RA: Anna Algeo 4, Andrews 6, Jones 5, Liana McMahon 4, Abigail Solomon 16.

Avon Grove 9 3 0 19 - 31

Octorara 6 6 12 10 - 34

AG: Regan Cook 2, Annalise Eder 8, Emily Lange 10, Sarita March 6, Sophie Patron 4, Rudisell 1.

O: Kaitlin Fannon 3, Sarah Forman 5, Brielle Kirk 7, Amber Stirling 12, Brianna Walter 1, Faith Walton 6.

Del-Val Friends 6 3 10 10 - 29

Academy of New Church 10 13 4 8 - 35

DF: Maggie Balint 7, Anat Ferlager 4, Jen Howard 13, H Lynch 1, Catherine Martsolf 4.

AoNC: Laura Clymer 8, Lucy Raymond 19, Rose 2, Ashley Smith 4, Zecher 2.

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

West Catholic at Father Judge, 7

St. Joseph's Prep at Archbishop Wood, 7:30

NONLEAGUE

Renaissance Academy at Barrack Hebrew, 5

Hun School at Germantown Academy, 5:30

Christian Academy at Sun Valley, 6:30

Perkiomen School at Upper Perkiomen, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Jenkintown, 7

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic at Neumann-Goretti, 5:30

Little Flower at Bishop McDevitt, 7

Archbishop Ryan at Archbishop Carroll, 7

Conwell-Egan at Cardinal O'Hara, 7

Archbishop Wood at St. Hubert, 7

INTER-AC LEAGUE

Baldwin at Agnes Irwin

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at West-Mont Christian, 3:45 NONLEAGUE

Sun Valley at Perkiomen Valley, 1:30

Renaissance Academy at Barrack Hebrew, 3:30

Mariana Bracetti at MaST Charter, 5:30

Perkiomen School at Upper Perkiomen, 6

Souderton at Allentown Allen, 7

Villa Joseph Marie at Avon Grove, 8:30

Boys' Swimming

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Wissahickon

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 6

NONLEAGUE

Norristown at Methacton

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Delco Christian at New Hope-Solebury, 3:45

Plumstead Christian at Bristol, 4

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown at Ridley, 7

Conestoga at Garnet Valley, 7

Springfield (D) at Lower Merion, 7

Strath Haven at Haverford High, 7

Upper Darby at Harriton, 7

Radnor at Penncrest, 7

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East at W.C. Henderson, 6:30

Oxford at West Chester Rustin, 7:15

Sun Valley at Kennett, 7:15

Great Valley at Octorara, 7:15

Avon Grove at West Chester East, 7:15

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood at Glen Mills, 6

Academy Park at Chichester, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Pottsgrove, 6:30

Methacton at Spring-Ford, 6:30

Phoenixville at Owen J. Roberts, 6:30

Boyertown at Pope John Paul II, 6:30

Pottstown at Perkiomen Valley, 6:30

SUBURBAN ONE

Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Cheltenham, 7

Upper Dublin at Wissahickon, 7

Upper Merion at Norristown, 7

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Pennridge at Central Bucks South, 7

Quakertown at Central Bucks West, 7

North Penn at Souderton, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Truman, 7

Pennsbury at Bensalem, 7

Council Rock South at Abington, 7

William Tennent at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Phil-Mont Christian at Haverford School

Phil-Mont Christian at Academy of New Church

Haverford School at Lower Moreland, 3:45

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|