Division I Commitments from Southeastern Pa.

Posted: February 07, 2013

These are the area athletes who have made commitments to NCAA Division I programs in fall sports and track and field and may sign letters of intent beginning on Wednesday, signing day. Football players are listed on D4.Boys' Cross Country

Name   High School   College   Sami Aziz   Germantown Friends   Columbia

Tom Coyle   La Salle   Stanford   

Matt Greco   La Salle   Holy Cross   

Jack Huemmler   Strath Haven   Pennsylvania   

Max Norris    Harriton   Columbia   

Ben Ritz   Germantown Acad.   Columbia   

Andrew Stone   La Salle   Notre Dame   

Girls' Cross Country

Stephanie Aldrich   W.C. Henderson   Penn State   

Anne Birkenmaier   Unionville   Lehigh   

Alyssa Rudawsky   Garnet Valley   North Carolina St.   

Caitlyn Sheva   Pennridge   East Carolina   

Field Hockey

Jules Antignani   Garnet Valley   Kent State   

Olivia Bolles   Villa Maria   Connecticut   

Ann Burgoyne   Mount St. Joseph   Fairfield   

Elaine Byerley   Bishop Shanahan   Temple   

Courtney Devine   Merion Mercy   Villanova   

Annabeth Donovan   Unionville   Princeton   

Alana Dumas   Episcopal Academy   Michigan   

Emilee Ehret   Mount St. Joseph   Penn State   

Caleigh Foust    Harriton   Virginia   

Marissa Glatt   Central Bucks East   Lehigh   

Caitlin Green   Bishop Shanahan   Vermont   

Katja Hansen   Unionville   St. Joseph's   

Brielle Hartzell   Unionville   American   

Erin Karcher   Unionville   Bryant   

Kali Kilmer   Episcopal Academy   Providence   

Amanda McAteer   Upper Merion   William and Mary   

Jessica McCarthy   Haverford High   Drexel   

Allison Meszaros   Phoenixville   Temple   

Ginny Moore   Central Bucks West   Colgate   

Heather Morris   Owen J. Roberts   Duke   

Julia Mustin   Mount St. Joseph   St. Joseph's   

Meghan Murphy   Villa Maria   Wake Forest   

Rosalie Nolen   W.C. Henderson   Georgetown   

Carrie Nyce   Upper Perkiomen   Rider   

Erin O'Malley   Bishop Shanahan   Dayton   

Lizzy Sack   Merion Mercy   Syracuse   

Julia Schoonover   Garnet Valley   Kent State   

Taylor Schwoyer   Christopher Dock   Albany St. (N.Y.)   

Emily Snowden   Radnor    Vermont   

Simone Vagnoni   Spring-Ford   Michigan State   

Anna Wills    Penn Charter    Bucknell

Maura Zarkoski   Villa Maria   Delaware   

Heather Zezzo   Central Bucks West   Dartmouth   

Boys' Soccer

Christian Belanger   Strath Haven   Chicago   

Brett Campbell   Haverford School   Georgetown   

Carlo DeMarco   Haverford School   Massachusetts   

Taylor Dempsey   Owen J. Roberts   Iona   

Mike Desiderio   Penncrest   West Virginia   

Alex Evans   North Penn   Navy   

Andrew Gonzalez   Conestoga   Lafayette   

Danny Gonzalez   Conestoga   Lehigh   

Kenneth Lassiter   Lower Merion   Syracuse   

Ben Marks   Central Bucks East   Lafayette   

Chris McCrea    La Salle   St. Joseph's   

Colin O'Neill    Holy Ghost Prep   Colgate   

Matt Robinson   North Penn   La Salle   

Girls' Soccer

Marykate Bateman   Hatboro-Horsham   La Salle   

Kasey Brida   Shipley   Binghamton   

Taylor Caparo   Gwynedd-Mercy   Northeastern   

Ellianah DeCarlo   Plumstead Chr.   Geo. Washington   

Beth Dine   Unionville   Marshall   

Gabby Gibson   Central Bucks South   Fairleigh

      Dickinson   

Jackie Glanfield   Garnet Valley   Mount St. Mary's   

Marley Jennings   Conestoga   American   

Christine Kindt   Gwynedd-Mercy   Campbell   

Taylor Matsinger   Central Bucks South   Temple   

Paige McDowell   Council Rock South   La Salle   

Ramsey McMenamin   Hatboro-Horsham   St. Joseph's   

Sydney McNutt   Hatboro-Horsham   Wagner   

Emily Morgan   Owen J. Roberts   Georgetown   

Nicol Natale   Merion Mercy   Fordham   

Kalin Ojert   Central Bucks West   Lehigh   

Kristina O'Sullivan   Upper Merion   Air Force   

Moira Petrie   Lower Merion   Providence   

Paige Phillips   Penncrest   Vermont   

Natalia Pinkney   Pennridge   Towson   

Lisa Roman   Mount St. Joseph   Marquette   

Megan Shenk   Pennridge   Air Force   

Megan Tracewell    Garnet Valley   Rhode Island   

Bryn Wassel   Lansdale Catholic   Temple   

Salina Williford   Conestoga   Penn State   

Boys' Track and Field

Corey Muggler   La Salle   Dartmouth   

Chris Spadaro   Council Rock South   Pittsburgh   

Girls' Track and Field

Amanda Benninghoff   Council Rock South   North Carolina   

Emma Keenan   Gwynedd-Mercy   Georgetown   

Molly McKeon   Pope John Paul II   Monmouth   

Boys' Water Polo

Dan Fleck   La Salle   Iona   

M.P. Salinas   Malvern Prep   Navy   

- Joey Cranney and Austin Odenbrett

|
|
|
|
|