Pennsylvania Scoreboard

Posted: February 07, 2013

Boys' Basketball

FRIENDS SCHOOLS SEMIFINALS

Friends' Central 65, Acad of New Church 44

Abington Friends 45, Westtown 44 (OT)

CATHOLIC LEAGUE

Father Judge 68, West Catholic 53

St. Joseph's Prep 52, Archbishop Wood 37

INTER-AC LEAGUE

Germ Acad 50, Springside Chestnut Hill 38

NONLEAGUE

Germ Friends 53, Science Leadership 34

Pennsbury 57, Conestoga 43

Hun School 44, Phelps 43

Barrack Hebrew 49, Renaissance Academy 43

Girls' Basketball

FRIENDS SCHOOLS SEMIFINALS

Shipley 93, Friends' Central 61

Abington Friends 46, Germantown Friends 30

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown 43, Plumstead Christian 19

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast 73, West Catholic 42

Neumann-Goretti 66, Lansdale Catholic 56

Archbishop Carroll 51, Archbishop Ryan 43

Cardinal O'Hara 72, Conwell-Egan 43

Archbishop Wood 61, St. Hubert 38

INTER-AC LEAGUE

Baldwin 42, Agnes Irwin 23

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational 47, West-Mont Christian 26

NONLEAGUE

Perkiomen Valley 51, Sun Valley 48 (OT)

Souderton 56, Allentown Allen 29

Villa Joseph Marie 47, Avon Grove 12

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury 54, Delco Christian 11

CENTRAL LEAGUE

Ridley 41, Marple Newtown 19

Garnet Valley 42, Conestoga 21

Strath Haven 31, Haverford High 29

Penncrest 45, Radnor 21

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown East 44, W.C. Henderson 16

Great Valley 37, Octorara 27

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills 31, Penn Wood 29

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen 55, Pottsgrove 5

Pottstown 44, Perkiomen Valley 27

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 51, Wissahickon 16

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham 42, Central Bucks East 35

Quakertown 54, Central Bucks West 18

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 51, Bensalem 19

Council Rock South 53, Abington 12

Council Rock North 40, William Tennent 27

NONLEAGUE

Acad of New Church 60, Phil-Mont Chr. 11

Haverford School 52, Acad of New Church 25

Valley Forge 42, Friends' Central 35

Church Farm 42, Friends' Central 35

Bristol 47, Girard College 24

Lower Moreland 42, Haverford School 30

Friends Schools Semifinals

Friends' Central 10 16 12 27 - 65

Acad of New Church 7 13 7 17 - 44

FC: Billy Cassidy 2, Karonn Davis 24, Ardon Fryer 2, De'Andre Hunter 18, Jonathan Lawton 17, Will Pedrick 2.

AoNC: Darryl Bryant 5, Vince Jackson 15, Peyton Johnson 17, Sean Scott 3, Tory Whiting 4.

Abington Friends 11 10 9 9 6 - 45

Westtown 11 7 9 10 7 - 44

AF: Jeremiah Batts 1, Tony Carr 6, Will James 7, Montana Mayfield 16, Joe Robinson 7, Josh Sharkey 4, Lamar Stevens 4.

W: Jeremy Evans 3, Justinas Gaizelis 10, Habib N'Garnim 14, Jared Nickens 15, Pierre Sarr 2.

Catholic League

St. Joseph's Prep 19 8 14 11 - 52

Archbishop Wood 5 10 11 11 - 37

SJP: Chris Clover 5, PJ Kelly 7, Dan Nedbal 3, Miles Overton 8, Kyle Thompson 10, Stephen Vasturia 19.

AW: Luke Connaghan 6, Mike Drumm 3, Cody Fitzpatrick 10, Tommy Funk 2, TJ Kuhar 8, Shane Neher 8.

West Catholic 6 17 21 9 - 53

Father Judge 24 14 12 18 - 68

WC: Chris Baysmore 6, Jalil Branch 7, Brandon Cole 4, Anwar Epps 20, Torey Green 2, Taquan Johnson 12, Stefan Jones 2.

FJ: Sean Hanna 18, Brandon McGuire 29, Malik Robinson 15, Jeff Seigafuse 6.

Inter-Ac League

Germantown Academy 9 13 17 11 - 50

Springside Chestnut Hill 3 2 9 24 - 38

GA: Greg Dotson 22, Earl Edwards 1, Devon Goodman 2, Tim Guers 2, Sam Lindgren 2, Julian Moore 13, Patrick Sawyer 6, Bailey Whitman 2.

SCH: Pat Costello 2, Andrew Dowds 10, Tom Hogan 2, Frank Jackson 7, Bobby Keyes 15, Dylan Parsons 2.

Nonleague

Renaissance Academy 17 7 7 12 - 43

Barrack Hebrew 19 9 6 15 - 49

RA: Sean Algeo 9, Aiking Jessie 6, Josh Malone 8, Moore 9, John Shaver 6, Coby Vinson 5.

BH: Cory Barnet 3, Elliot Bernstein 9, Eric Henzel 3, Eliyahu Korn 24, Marc Meltzer 7, Michael Zlotnick 3.

Science Leadership 4 10 8 12 - 34

Germantown Friends 14 15 9 15 - 53

SL: True Black 2, Nuri Bracey 1, Roger Bracy 6, Andrew Chalfen 2, Allen Harmon 5, Jakobi Martin-Howard 9, Ibn-Haneef Nelsen 4, Raekwon Smith 5.

GF: Andrew Aldridge 10, Austin Harriott 6, Sam Hill-Cristol 2, Ray Leon 11, Jamil Pines-Elliot 3, Ethan Rabinowitz 2, Will Randall 7, Jesse Smith 8, Nick Soloman 4.

Pennsbury 10 11 26 10 - 57

Conestoga 17 9 3 14 - 43

P: Walter Allen 4, Mekhi Bryant 6, Pierson Burton 4, Cameron Jones 17, Shawn Pepper 19, Aamir Williams 7.

C: Darryl Caldwell 11, Andrew Diehl 1, Martin Dorsey 8, James Vandeventer 2, Dan Vila 3, Joe Viviano 7, Zach Yonda 11.

Phelps 12 14 6 11 - 43

Hun School 9 20 6 9 - 44

P: Ryan Alfred 5, Martin Bedulskij 4, Ganlandou Cisse 8, Alpha Cisse 4, Shakiel Humphrey 11, Terry Larrier 11.

HS: Michael Bourke 5, Fergus Duke 18, Grant Mackay 5, Joshua McGivery 10, Hassan Moore 4, Jake Newman 2.

Friends Schools Semifinals

Friends' Central 7 19 19 16 - 61

Shipley 22 23 24 24 - 93

FC: Taylor Allen 2, Suzy Bernstein 9, Maria Conyers-Jordan 25, Sydney Frank 2, Anna Leone 3, Iyanna McCurdy 20.

S: Sox Alexander 25, Asia Baker 1, Liz Denbigh 6, Martine Fortune 4, Nia Hollands 4, Mya Overton 8, Courtney Redcross 10, Anna Scutt 4, Emily Talluto 3, Colleen Walsh 28.

Germantown Friends 6 6 8 10 - 30

Abington Friends 10 8 7 21 - 46

GF: Lizzie Becker 6, Sophie Mercuris 9, Caroline Myran 10, Imiani Ross 3, Katherine Walden 2.

AF: Bianca Adams 3, Alexa Bowman 7, Lauren Gold 18, Isabel McPeak 4, Alexa Middleton 12, Aja Turner 2.

Bicentennial Constitution

Plumstead Christian 2 8 4 5 - 19

Jenkintown 12 10 17 4 - 43

PC: Abby Ciotta 6, Page Gresham 1, Rachel Kane 6, Tori Roberts 2, Ruth Thurston 4.

J: Emma Dillon 12, Sarah Dillon 2, Emma Dorshimer 9, Madison Kremp 6, Sara Owens 6, Sarah Ross 4, Ruby Westkaemper 4.

Catholic League

Lansdale Catholic 15 9 15 17 - 56

Neumann-Goretti 22 16 15 13 - 66

LC: Amanda Bradley 2, Erin Brokans 7, Mary Kate Brokans 20, Lexie Ferko 6, Claire Hill 8, Shalina Miller 12, Abby Ward 1.

N: Ella Awobajo 12, Ka'ryne Benson 11, Stephanie Brown 15, Sianni Martin 13, Tanesha Sutton 15.

Archbishop Ryan 12 6 16 9 - 43

Archbishop Carroll 13 10 14 14 - 51

AR: Taylor Adair 6, Kalene Coffey 14, Courtney Helm 5, Melissa Rizzo 3, Danielle Skedzielewski 8, Alison Szyszko 2, Amanda Weindorfer 5.

AC: Jess Carney 2, Kristie Costantino 14, Sarah Curran 16, Margaret Filippelli 3, Julia Gantz 8, Abby Johnson 2, Lexi Stover 6.

Conwell-Egan 7 8 13 15 - 43

Cardinal O'Hara 25 10 23 14 - 72

C: Meghan Horn 6, Janet Petrino 9, Kelly Piele 2, Ashley Smith 26.

CO: Sam Amitone 4, Mia Farmer 9, Kate Feehery 6, Rachel Guy 2, Shanice Johnson 10, Libby Lannan 4, Christina Manning 2, Lisa Mintzer 20, Mackenzie Rule 11, Kim Whelan 4.

Archbishop Wood 15 17 11 18 - 61

St. Hubert 4 11 10 13 - 38

AW: Aubree Brown 17, Julia Cummiskey 3, Rachel Day 1, Brit Keyes 1, Emily Kiersnowski 2, Jackie Pierson 8, Haley Scullion 8, Maddie Tamburini 4, Laura Trisch 1, Colleen Young 16.

SH: Maria Berentz 6, Elizabeth Jones 2, Charlotte Kucowski 4, Casey Matthews 6, Meghan Matthews 6, Caroline Price 5, Kelly Riley 4, Megan Riley 5.

Bonner-Prendergast 15 25 16 17 - 73

West Catholic 8 8 11 15 - 42

B: Amber Ballinger 6, Kristina Dumont 5, Brooke Lachette 4, Emily McPeak 5, Alyssa Monaghan 8, Sarah Monaghan 4, Shannon Murphy 12, Rosie O'Halloran 6, Mollie Reynolds 7, Sierra Stretch 7, E.M. Vogelman 2, Mary Anne Young 7.

WC: Amare 2, Gilliam 5, McPrather 7, Morant 18, Richburg 4, Worrell 6.

Inter-Ac League

Baldwin 9 8 8 17 - 42

Agnes Irwin 4 3 8 8 - 23

B: Imani Brown 3, Danielle Hammond 6, Kejohna Hammond 15, Jennifer Motter 8, Nellie Shields 5, Alexandra Thaler 2, Kayla Watkins 3.

AI: Sierra Corbett 6, Stephanie Karalis 3, Anne Mentzinger 2, Alex Pew 1, Maddie Schmidt 2, Stephanie Williams 9.

Tri-County League

Mercy Vocational 14 10 13 10 - 47

West-Mont Christian 10 11 5 0 - 26

MV: Lisa Brown 2, Jenesa Curtis 9, Nykia Richards 15, Essence Shaw 11, Diamond Vaughn 4, Michaiah Young 6.

WC: Christy Chen 3, Sophia Halliley 7, Julia Klenske 9, Julia Miller 2, Kylie Stimson 5.

Nonleague

Sun Valley 4 14 14 13 3 - 48

Perkiomen Valley 4 11 13 17 6 - 51

SV: Gia DeAngelo 23, Arissa Green 2, Katie Maloney 9, Shayna Orr 13, Taylor Stigele 1.

PV: Katie Armstrong 18, Ana Bruni 3, Kelsey Geise 6, McKenna Kohler 2, Lauren Leonard 15, Anna Leonard 5, Haley Streeper 2.

Souderton 13 17 13 13 - 56

Allentown Allen 4 7 10 8 - 29

S: Hannah Bergey 2, Devon Boehm 3, Courtney Day 1, Sarah Derstein 4, Allison Gallagher 19, Noelle Noble 2, Katie O'Connor 5, Bianca Picard 10, Marissa Sandone 2, Libby Wetzler 8.

AA: Hardy 17, Maressa 3, Robles 2, Wo 7.

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Delco Christian at Calvary Christian, 7

Morrisville at Plumstead Christian, 7

Jenkintown at Faith Christian, 7:45

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at Bristol, 7

Lower Moreland at Devon Prep, 7

Church Farm at New Hope-Solebury, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Oxford

Great Valley at Unionville, 7:30

Kennett at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

West Chester East at Downingtown East, 7:30

Downingtown West at Avon Grove, 7:30

Coatesville at W.C. Henderson, 9:30

DEL-VAL LEAGUE

Chester at Glen Mills, 3:30

Interboro at Chichester, 5:30

Academy Park at Penn Wood, 7:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at North Penn, 7

NONLEAGUE

Tacony Charter at MaST Charter

Crefeld at Pa. School for Deaf

Renaissance Academy at Del-Val Friends, 3:45 Woodlynde at Mercy Vocational, 3:45

Calvary Baptist at Phil-Mont Christian, 7

Kutztown at Upper Perkiomen, 7:30

PENN JERSEY CHAMPIONSHIP GAME

Doane Acad vs. Girard Coll. at Morrisville, 7:30

PUBLIC AAAA QUARTERFINALS

Kensgington at Martin Luther King, 3:15

Southern at Washington, 3:15

Northeast at Frankford, 3:15

Olney at Bartram, 3:15

PUBLIC AAA QUARTERFINALS

Engineering & Sciences at Imhotep, 3:15

Nueva Esperanza at Boys' Latin, 3:15

Simon Gratz at Philadelphia Electrical, 3:15

Franklin Learning Center at Dobbins, 3:15

PUBLIC AA QUARTERFINALS

Bodine at Communications Tech, 3:15

Sayre at Freire Charter, 3:15

Masterman at Constitution, 3:15

Palumbo at Del-Val Charter, 3:15

PUBLIC A QUARTERFINALS

Lamberton at Math, Civics & Sciences, 3:15

Strawberry Mansion at New Media, 3:15

GAMP at Vaux, 3:15

Palmer at Sankofa Freedom, 3:15

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at LaSalle

LaSalle at Cardinal O'Hara

NONLEAGUE

Pope John Paul II at Jenkintown

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

New Hope-Solebury at Calvary Christian, 6

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Delco Christian, 7

CENTRAL LEAGUE PLAYOFFS

All games at Marple Newtown

Garnet Valley vs Radnor, 4

Upper Darby vs Conestoga, 6

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Oxford, 7:30

Octorara at Kennett, 7:30

Unionville at Great Valley, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove at Downingtown West, 7:30

Downingtown East at West Chester East, 7:30

W.C. Henderson at Coatesville, 9:30

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Interboro, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton vs. Boyertown at Spring-Ford, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn at Pennridge, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Perkiomen School, 3:45

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Acad of New Church, 3:30

West-Mont Christian at U Bucks Christian, 3:45 Friends Select at Christian Academy, 4

Bristol at Calvary Baptist, 5

Upper Perkiomen at Christopher Dock, 7

Strath Haven at Bishop Shanahan, 7:30

PENN-JERSEY LEAGUE FINAL

Girard Coll vs. Solebury Sch. at Morrisville, 5:00

Girls' Swimming

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at West Chester Rustin, 7:30

NONLEAGUE

Norristown at Methacton, 3:30

Barrack Hebrew at Merion Mercy, 3:30

Hatboro-Horsham at Quakertown, 3:45

Southern Lehigh at Upper Perkiomen, 6

Cheltenham at Abington, 6

Ice Hockey

Holy Ghost vs. North Penn at Grundy, 7:15

Father Judge vs. North Penn at Hatfield, 7:30

Harriton vs. Lower Merion at Skatium, 8

Wrestling

PIAA CLASS AA DUALS SECOND ROUND

At Hershey

Lower Moreland vs. Bethlehem Catholic, 2

PIAA CLASS AAA DUALS SECOND ROUND

At Hershey

Owen J. Roberts vs. Delaware Valeyy. 6

Upper Perkiomen vs. La Salle, 8

NONLEAGUE

Central at St. Joseph's Prep, 3

Church Farm at George School, 4

Solebury School at Girard College, 4

|
|
|
|
|