S. Jersey Scoreboard

Posted: February 09, 2013

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt 70, Palmyra 54

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Vineland, ppd.

Holy Spirit 63, Egg Harbor Township 45

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Gloucester Catholic 49, Glassboro 40

NONLEAGUE

Bordentown 54, Moorestown Friends 36

Woodstown 60, Camden Academy Charter 52

Washington Township 62, Deptford 45

Cape May Tech 60, Gateway 58

Ocean City 53, Lower Cape May 41

Oakcrest at Bridgeton, ppd.

Haddon Township at St. Joseph, ppd.

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit 56, Egg Harbor Township 32

Vineland at Absegami, ppd.

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro 67, Camden County Tech 31

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Gloucester Catholic 65, Glassboro 49

NONLEAGUE

Riverside 52, Clayton 35

Gateway 41, Camden Academy Charter 27

Camden 43, Pennsauken Tech 25

Burlington City 57, Medford Tech 19

Overbrook (N.J.) 39, Cumberland 16

Boys' Swimming

Audubon/Collingswood 137, Haddonfield 33

Cherokee 91, Toms River North 79

Girls' Swimming

Manasquan 87, Moorestown 83

Vineland 105, Shawnee 65

Wrestling

Collingswood 69, Overbrook (N.J.) 10

Paulsboro 54, Williamstown 7

Gloucester 46, Deptford 27

Audubon 36, Lenape 32

Burlington Freedom

New Egypt 20 17 17 16 - 70

Palmyra 17 12 14 11 - 54

NE: Reid Anderson 5, Kyle Gatyas 3, Hunter Lang 6, Connor Lindsay 26, Billy Raab 23, Travis Ward 7.

P: Zach Berry 20, Josiah Jenkins 4, Tony Perkins 11, Gerald Perkins 3, Davaughn Whitfield-Gaines 6, Caliph Wright 10.

Cape-Atlantic American

Egg Harbor Township 7 9 21 8 - 45

Holy Spirit 11 14 34 4 - 63

EHT: Matt Allen 2, Marcus Bynum 6, Khari Harley 12, Trey Jones 23, Randy Tran 2.

HS: Leon Daniels 2, John Middleton 10, Johnny Midi 6, Paul Moore 17, Mark Rassmann 8, Junior Saintel 10, Jordan Taylor 10.

Nonleague

Washington Township 12 23 13 14 - 62

Deptford 12 4 16 13 - 45

WT: Tyler Fisher 2, Alex Grabbe 2, Julian Jastrzebski 13, Savoy Jones 2, Ryan Maiden 6, Cody Morrone 18, Dom Nastasi 6, John Williams 13.

D: Richie Cormaney 11, Carl Lacy 4, Jared Lewis 4, Devon Thompson 16, Ron Whittaker 4, Tyler Wisniewski 6.

Gateway 9 23 8 18 - 58

Cape May Tech 16 12 13 19 - 60

G: RJ Blanton 4, Justin Fredhoff 14, Antwuan Johnson 5, Dan Kline 1, Ryan Sole 5, Matt Spissell 9, Dan Teschko 17, Justyce Young 3.

CMT: Mark Ehrhardt 3, Jake Heminway 29, Cory Hoffman 3, Alinzo Love 11, Connor Mulville 14.

Ocean City 12 11 12 18 - 53

Lower Cape May 10 10 9 12 - 41

OC: Ryan Dougherty 2, Griffin Grimes 11, Ryan Laverty 17, Conner Laverty 2, Justin Moretti 1, Justin Ruggia 6, Joe Shrader 4, Jeremy Sullivan 10.

LCM: Cameron Freeman 5, Josh Melo 7, Dennis Olson 11, Jaylen Renna 6, Shane Szubski 12.

Moorestown Friends 9 5 5 17 - 36

Bordentown 10 16 12 16 - 54

MF: Spencer Bard 5, Joe Beideman 2, CJ Eni 2, Jon Nutaitus 2, Dan Richards 13, Dhalil Sadiq 12.

B: Matt Culda 2, Matt Daniels 6, Patrick Donohue 5, Dante Gibson 4, Myron Gordon 5, Brandon Hudik 1, Mike Jacobs 10, Shane Jardine 5, Jahmiere Van Klein 14, Matt Sherrier 2.

Woodstown 14 10 20 16 - 60

Camden Academy Charter 10 6 13 23 - 52

W: Khari DeShields 2, Jayson Hankins 22, Asher Kaithern 6, James Oscar 2, Marcus Reed 16, Trevor Rosenbaum 2, Tariq Thomas 8, Semaj Thomas 2.

CAC: Jeremy DiPasquale 13, Sharif Keaton 15, Deondre Scott 4, Nigel Shields 6, Jerimiah Watson 14.

Cape-Atlantic American

Holy Spirit 14 16 16 10 - 56

Egg Harbor Township 7 8 11 6 - 32

HS: Summer Crilley 14, Val Garofalo 12, Gina Lewis 15, Brianne Long 4, Amanda Reale 2, Sarah Shields 5, Annie Wenz 2, Audrey Wilson 2.

EHT: Emily Baker 2, Tamera Baum 2, Meghan Mahana 2, Carly Pappas 2, Eryn Reed 11, Selena Santiago 13.

Tri-County Diamond

Gloucester Catholic 24 14 19 8 - 65

Glassboro 13 12 8 16 - 49

GC: Mary Gedaka 16, Emily Lyons 6, Maggie McIntyre 12, Angelika Paluch 1, Becky Pund 26, Carly Todd 4.

G: Rebecca Donnelly 11, Carla Mancini 4, Maria Mancini 7, Shannon Reardigan 9, Chelsea Schmidt 16, Beth Shivers 2.

Nonleague

Burlington City 19 17 17 4 - 57

Medford Tech 4 11 4 0 - 19

BC: Jada Atchinson 22, McKenna Booker 2, Courtney Davis 11, Laing 1, Naedira Raheem-Johnson 6, Taylor Vann 9, Akira Young 6.

MT: Zuri Alston 3, Julia Bachman 6, Sascha Braswell 3, Morgan Colbridge 3, Jasmine Davis 2, Kayla Jackson 2.

Cumberland 6 4 2 4 - 16

Overbrook (N.J.) 4 14 9 12 - 39

C: Raykena Brown 2, Jodi Cook 5, Tykiria Ellis 2, Hannah 4, Katie McCormick 2, Victoria Nichols 1.

O(: Joanne Bodanza 12, Candice Cain 2, Raquel Harris-Scott 11, Jenna Hohenberger 2, Jade Pinto 4, Chloe Underwood 4, Taylor Venore 4.

Pennsauken Tech 6 8 5 6 - 25

Camden 7 11 19 6 - 43

PT: Amber Brown 6, Veridana Lopez 1, Georgiann Randall 7, Kelyn Sequeira 11.

C: Siani Blackson 17, Diamond Hagood 2, Tiara Maldonado 8, Domonique Owens 10, Christina Sunkett 4, Dominique Tantorieas 2.

Clayton 7 3 9 16 - 35

Riverside 8 17 13 14 - 52

C: Tasia Brooks 6, Ceciley Joynes 2, Ally Moore 4, Kelli Moore 2, Kaymonah Praul 12, Taylor Reed 9.

R: Damaje Anderson 14, Kate George 8, Danisha Hemmigway 5, Lyndsay Micucci 7, Carley Newman 11, Ashley Silva 4, Alix VanSciver 3.

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Medford Tech at Trenton Central, 11:30 a.m.

Trenton Catholic at Westampton Tech, noon

Riverside at Holy Cross, noon

NONLEAGUE

Pennsauken at Kingsway, 11 a.m.

Camden County Tech at Overbrook (N.J.),

11:30 a.m.

Princeton at Florence, noon

Eastern at Malvern Prep, 12:30

Maple Shade at West Deptford, 1

The Cross Christian at Doane Academy, 1:30

Penns Grove at Rancocas Valley, 2

Glassboro at Triton, 3

BISHOP EUSTACE INVITATIONAL

Collingswood vs. Williamstown, 9:30 a.m.

Haddon Heights vs. Brandywine Heights at

Bishop Eustace, 3:30

Haddonfield vs. Pitman at Bishop Eustace, 5

OLYMPIC-CAPE CHALLENGE

Seneca vs. Ocean City at St. Augustine Prep,

10 a.m.

Bridgeton at Cherry Hill East, 11:30 a.m.

Timber Creek vs. Pleasantville at

St. Augustine Prep, 1:15

Camden Catholic vs. Middle Township at

St. Augustine Prep, 2:45

Cherokee vs. Wildwood Catholic at

St. Augustine Prep, 4:30

Egg Harbor Township at Paul VI, 6

Camden vs. St. Augustine at

St. Augustine Prep, 7:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Palmyra at New Egypt

NONLEAGUE

Delsea at Cherry Hill East

Burlington Township at Southern Regional,

11:30 a.m.

New Brunswick at Pennsville, 12:30

Willingboro at Trenton Catholic, 12:30

Moorestown at Haddonfield, 1

Pennsauken at Haddon Heights, 1

Bishop Eustace at Cherokee, 3:30

Camden Catholic at Mainland, 5:30

SJIBT INVITATIONAL

Pitman vs. Winslow Township at Eastern, 1

Seneca vs. Clearview at Eastern, 1

Delran vs. Collingswood at Eastern, 3

Gloucester Catholic vs. Sacred Heart (N.J.) at

Eastern, 5

Ocean City vs. Sterling at Eastern, 7

THE MECCA SHOWCASE

Life Center vs. Digital Harbor High School at

New York

Wrestling

Lindenwold at Winslow Township

Highland at Seneca

Gloucester Catholic at St. John Vianney

Ocean City at Winslow Township, 10 a.m.

Mainland at Deptford, 10 a.m.

Absegami at Burlington Township, 10 a.m.

St. Joseph at Winslow Township, 10 a.m.

Overbrook (N.J.) at Hammonton, 10 a.m.

Overbrook (N.J.) at Triton, 10 a.m.

Overbrook (N.J.) at Gloucester, 10 a.m.

Robbinsville at Rancocas Valley, 10 a.m.

Hamilton West at Rancocas Valley, 10 a.m.

New Egypt at Rancocas Valley, 10 a.m.

Pinelands at Burlington Township, 11:30 a.m.

Pennsauken at Haddon Township, 12:30

Hightstown at Burlington Township, 1

St. Augustine at Paulsboro, 7

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|