S. Jersey Scoreboard

Posted: February 18, 2013

Boys' Basketball

CHERRY HILL EAST TOURNAMENT

Cinnaminson 71, Sterling 67

Bishop Eustace 64, Glassboro 44

Shawnee 52, Holy Spirit 43

Atlantic City 58, Paulsboro 48

Rancocas Valley 49, St. Augustine 47

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Showcase:

Clearview 49, Middle Township 40

Third-place game:

Sterling 45, Gloucester Catholic 42

Championship:

Rancocas Valley 57, Willingboro 44

Glassboro 12 12 16 4 - 44

Bishop Eustace 20 19 11 14 - 64

G: Aaron Crispin 16, Andrew Fisher 6, Deonte Rowland 7, Josh Smith 8, Samuel Smith 7.

BE: Ry'n Bland 8, Brandon Cazan 19, Flo DaSilva 3, Tom Falconiero 15, Nick Hanuscin 8, Conor McLaughlin 2, Dvonne Trumbo 9.

Rancocas Valley 9 11 13 16 - 49

St. Augustine 11 14 11 11 - 47

RV: Vince Anfield 15, Kymere Chapman 10, Nick Davidson 5, Darius Dooley 4, Ned Ogoemesim 12, Adam Perry 3. SA: Joe Gatto 2, Michael Greenman 5, Sa'eed Nelson 2, Blake Rossell 9, Brian Seward 1, David Sullivan 14, Mike Vasturia 12, Zach Warren 2.

Cinnaminson 11 11 20 29 - 71

Sterling 17 13 12 25 - 67

C: Rashone Damon 21, Dan Haddon 14, Jack Hart 7, Jake Kemble 3, Jackson Merget 7, Kevin Sotell 7, Xavier Wilson 12.

S: Matt Callan 9, Jerry Crismond 26, Preston Harrison 4, Khalil Howard 2, Marvin Jones 9, Jarod Mullica 6, Marcus Taylor 11.

Middle Township 16 4 3 17 - 40

Clearview 13 9 9 18 - 49

MT: Lauryn Fields 16, Lauren Legler 13, Marinna Peterson 2, Erin Ruskey 3, Olivia Salvo 4, Olivia Schwartz 2.

C: Laura Coughlan 2, Liz Kramer 4, Sara Kramer 13, Alexi Plitt 9, Hannah Quast 5, Kennedi Thompson 16.

Gloucester Catholic 9 8 12 13 - 42

Sterling 9 12 8 16 - 45

GC: Mary Gedaka 23, Maggie MacIntyre 6, Becky Pund 13.

S: Leilani Naone-Carter 5, Mayia Rawlinson 11, Tyra Satchell 21, Jenna Scully 2, Tori Shinkowitz 6.

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Palmyra at Florence, 6:15

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Maple Shade at Westampton Tech, 5:15

Burlington Township at Burlington City, 6:30

Moorestown at Holy Cross, 6:30

New Egypt at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Cinnaminson at Northern Burlington, 5:15

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Medford Tech at Pemberton, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township at Eastern, 6

Cherry Hill East at Lenape, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Timber Creek at Seneca, 5:15

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Winslow Township at Shawnee, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Gloucester, 5:30

Wildwood at Pennsville, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Cumberland at Schalick, 5:30

Deptford at Glassboro, 5:30

Woodstown at Gloucester Catholic, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Delsea at Kingsway, 5:30

Highland at Clearview, 5:30

NONLEAGUE

Paul VI at Camden

Penns Grove at Salem, 5:30

Williamstown at GCIT, 5:30

Haddonfield at Cherokee, 6

Bishop Eustace at Pennsauken, 7

Haddon Heights at St. Joseph, 7

Girls' Basketball

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape at Cherry Hill East, 3:45

Eastern at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Camden Catholic at Woodrow Wilson, 5:15

Camden at Paul VI, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Winslow Township, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Penns Grove at Salem, 4

Pennsville at Wildwood, 6

Gloucester at Clayton, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Glassboro at Deptford, 5:30

Schalick at Cumberland, 5:30

|
|
|
|
|