Pennsylvania Scoreboard

Posted: March 08, 2013

FLYERS CUP CLASS AA

Central Bucks South 8, Central Bucks East 0

Council Rock South 6, Spring-Ford 1

Downingtown East 2, Ridley 1

FLYERS CUP CLASS AAA SEMIFINALS

Holy Ghost Prep 2, Father Judge 1

LaSalle 9, Malvern Prep 3

Boys' Basketball

STATE CLASS A FIRST ROUND

NONLEAGUE

Church Farm vs. New Hope Academy Charter at Plymouth Whitemarsh, 5

Math, Civics & Sciences vs. Gospel of Grace at Bonner-Prendergast, 6

Sankofa Freedom vs. Lebanon Catholic at Lebanon, 6

Vaux vs. Delco Christian at Germantown, 7:30

STATE CLASS AAA FIRST ROUND

Pope John Paul II vs. Bethlehem Catholic at Bethlehem Freedom, 6

Neumann-Goretti vs. Bishop McDevitt-Harrisburg at Archbishop Ryan, 7:30

Phila. Electrical vs. Palmyra at Lebanon, 7:30

Imhotep Charter vs. Salisbury Township at Southern, 7:30

Archbishop Carroll vs. Berks Catholic at Garden Spot, 7:30

Upper Moreland vs. Susquehanna Township at Plymouth-Whitemarsh, 8

Girls' Basketball

STATE CLASS AA FIRST ROUND

Neumann-Goretti vs. Annville Cleona at Archbishop Ryan, 6

Imhotep Charter vs. Pine Grove at Southern, 6

St. Basil vs. High School of Future at Plymouth-Whitemarsh, 6:30

Parkway Center City vs. York Catholic at Dallastown, 7:30

STATE CLASS AAAA FIRST ROUND

West Chester Rustin vs. Dover at Norristown, 6 Upper Dublin vs. Arch Carroll at Cheltenham, 6 Wilson vs. Garnet Valley at Garden Spot, 6

Central vs. Manheim at Germantown, 6

CB West vs. Cen Dauphin East at Hershey, 6:30 North Penn vs. Pocono Mountain West at Pleasant Valley, 7

Spring-Ford vs. Hershey at Norristown, 7:30

Pennsbury vs. Nazareth High at Catasauqua, 7:30

Cardinal O'Hara vs. Methacton at Bonner-Prendergast, 7:30

Mount St. Joseph vs. Cumberland Valley at Cheltenham, 7:30

Boyertown vs. Central Dauphin at Hershey High School, 8

Boys' Basketball

STATE CLASS AA FIRST ROUND

Conwell-Egan vs. Del-Val Charter at La Salle, 3:30

New Hope-Solebury vs. Sayre at William Tennent, 4:30

Constitution vs. Notre Dame Green Pond at William Allen, 6

Communications Tech vs. Camp Hill at Southern, 6:30

STATE CLASS AAAA FIRST ROUND

Chester vs. Cumberland Vall at Norristown, 3

Great Valley vs. Wilson at Plymouth-Whitemarsh, 3

Abington vs. St. Joseph's Prep at William Tennent, 3

Upper Darby vs. Sankofa Freedom at William Allen, 3

Lower Merion vs. Carlisle at Coatesville, 3

Martin Luther King vs. Reading at Southern, 3:30

Roman Catholic vs. Norristown at La Salle, 5

Coatesville vs. J.P. McCaskey at Garden Spot, 6:30

Methacton vs. York at Dallastown, 6:30

Central Bucks South vs. Harrisburg at Hershey, 6:30

Ridley vs. Parkland at William Allen, 7:30

Girls' Basketball

STATE CLASS A FIRST ROUND

Motivation vs. Halifax at Hershey High School

Paul Robeson vs. Jenkintown at Archbishop Carroll, 3:30

Girard College vs. Notre Dame (East Stroudsburg) at Plymouth-Whitemarsh, 4:30

STATE CLASS AAA FIRST ROUND

Merion Mercy vs. Gettysburg at Spring-Ford, 4:30

Bonner-Prendergast vs. Bethlehem Catholic at William Allen, 4:30

Villa Maria vs. West York at Norristown, 4:30

Prep Charter vs. Eastern York at Southern, 5

Freire Charter vs. Palmyra (Pa.) at Garden Spot, 5

Archbishop Wood vs. Pope John Paul II at Archbishop Carroll, 5

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|