Pennsylvania Scoreboard

Posted: May 06, 2013

Girls' Track and Field

DELCO CHAMPIONSHIPS

At Ridley

100 meter: 1. Keneesha Jones, Upper Darby, 12.44; 2. Christina Holmes, Penn Wood, 12.48; 3. Ashley Rankine, Upper Darby, 12.82.

200 meter: 1. Caela Williams, Penn Wood, 25.30; 2. Alicia Collier, Penncrest, 26.16; 3. Keneesha Jones, Upper Darby, 26.26.

400 meter: 1. Caela Williams, Penn Wood, 55.14; 2. Katie Arbogast, Penncrest, 57.48; 3. Kristen Miller, Strath Haven, 57.77.

800 meter: 1. Liz McGroarty, Garnet Valley, 2:14.96; 2. Katie Keyser, Garnet Valley, 2:15.58; 3. Lauren Lamoureux, Monsignor Bonner, 2:16.32.

1,600 meter: 1. Allie Wilson, Strath Haven, 5:02.97; 2. Alyssa Rudawsky, Garnet Valley, 5:03.45; 3. Amy Kelly, Cardinal O'Hara, 5:03.79.

3,200 meter: 1. Grace Mancini, Cardinal O'Hara, 11:10.58; 2. Tess Meehan, Haverford High, 11:14.16; 3. Amy Kelly, Cardinal O'Hara, 11:15.22.

100-meter hurdles: 1. Claudine Andre, Upper Darby, 15.45; 2. Mariah Kozub, Penncrest, 15.53; 3. Stephanie Toland, Haverford High, 15.86.

300-meter hurdles: 1. Jamie Kenney, Strath Haven, 44.87; 2. Marin Bloise, Agnes Irwin, 45.08; 3. Stephanie Toland, Haverford High, 45.93.

4x100: 1. Upper Darby, 47.69; 2. Penn Wood, 48.74; 3. Strath Haven, 49.53.

4x400: 1. Penn Wood, 3:55.44; 2. Strath Haven, 3:58.56; 3. Archbishop Prendergast, 4:02.07.

4x800: 1. Strath Haven, 9:31.43; 2. Haverford High, 9:34.29; 3. Cardinal O'Hara, 9:35.77.

High jump: 1. Claudine Andre, Upper Darby, 5-5; 2. Rachel Nowoswiat, Penncrest, 5; 3. Amanda Kodis, Garnet Valley, 4-10.

Pole vault: 1. Michael Ann Henne, Penncrest, 9; 2. Emerson Congleton, Radnor, 8-6; 3. Courtney Saunders, Strath Haven, 8-6.

Long jump: 1. Claudine Andre, Upper Darby, 17-10; 2. Yuwen Michelson, Strath Haven, 16-9.5; 3. Kaila Cannon, Haverford High, 16-7.5.

Triple jump: 1. Claudine Andre, Upper Darby, 36-2.75; 2. Kaila Cannon, Haverford High, 35-5; 3. Teju Abeeb, Strath Haven, 34-9.25.

Shot put: 1. Caitlin Yakas, Sun Valley, 36-3.5; 2. Natay Worthington, Haverford High, 35-9.75; 3. Bridget Scott, Strath Haven, 35.

Discus throw: 1. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 115-7; 2. Caitlin Yakas, Sun Valley, 109-6; 3. Brooke Bayliss, Springfield (D), 102-6.

Javelin throw: 1. Kelly Logan, Penncrest, 116-10; 2. Rachel Vresilovic, Strath Haven, 104-1; 3. Molly Anderson, Strath Haven, 103-3.

Rowing

CITY CHAMPIONSHIPS

Girls' Lightweight 2x Final: 1. Ridgewood (Noel, Cannon), 5:45.43; 2. Haddon Township, 5:57.12; 3. Springside Chestnut Hill, 6:00.67.

Girls' Lightweight 4+ Final: 1. Montclair (Schneider, Cailliarec, Mann, Schnittman, [Dolce-Bengtsson]), 5:41.18; 2. Oakcrest, 5:45.06; 3. Agnes Irwin, 5:50.16.

Girls' Lightweight 4x Final: 1. Conestoga (Alcorn, Ryle, Groves, Amsterdam), 5:24.28; 2. Holy Spirit, 5:37.40; 3. Strath Haven, 5:38.13.

Girls' Lightweight 8+ Final: 1. Holy Spirit (McCully, LaSala, Bainbridge, Light, Bradley, Naslowas, Iaconello, Peck, [Stone]), 5:03.19; 2. Mount St. Joseph, 5:08.59; 3. Merion Mercy, 5:08.82.

Girls' 2d 8+ Final: 1. Holy Spirit (Libbey, Widmann, Clark, Thomas, Coffman, Gleason, Klaiss, Baldino, [Kilar]), 5:14.81; 2. Mount St. Joseph, 5:16.05; 3. Absegami, 5:19.65.

Girls' Varsity 1x Final: 1. Bergen Tech (Brooks), 6:18.02; 2. Baldwin, 6:22.80; 3. Episcopal Academy, 6:25.40.

Girls' 2x Final: 1. Germantown Academy (Horvat, Takei), 5:40.66; 2. Ridgewood, 5:41.67; 3. Penn Charter, 5:50.85.

Girls' 4+ Final: 1. Mainland (Stafford, Rann, Ryan, Price, [Gerety]), 5:28.35; 2. Harriton, 5:29.14; 3. Egg Harbor Township, 5:32.48.

Girls' Varsity 4x Final: 1. Conestoga (Graf, Tessier-Kay, Hudson, Simonetti), 5:17.48; 2. Montclair, 5:20.16; 3. Episcopal Academy, 5:20.73.

Girls' Varsity 8+ Final: 1. Holy Spirit (Slattery, Wojciechowicz, Stoll, Reale, Turner, Puhalski, Larotonda, Smith, [McLenna]), 5:02.83; 2. Merion Mercy, 5:07.52; 3. Bishop Eustace, 5:07.56.

Boys' Lightweight 2x Final: 1. Episcopal Academy (Alden, Bernhardt), 5:04.18; 2. Bonner-Prendergast, 5:07.70; 3. Springside Chestnut Hill, 6:00.67.

Boys' Lightweight 4+ Final: 1. Christian Brothers (Guadagno, Henning, Weihs, Fortier, [Kellermueller]), 5:01.59; 2. The Haverford School, 5:03.69; 3. Egg Harbor Township, 5:06.77.

Boys' Lightweight 4x Final: 1. Malvern Prep (McManus, Clark, Mudrick, Connor), 4:41.44; 2. Conestoga, 4:46.00; 3. Roman Catholic, 4:48.57.

Boys' Lightweight 8+ Final: 1. St. Joseph's Prep (Wells, McCullough, Kwasniewski, McGuigan, Lunney, Angelucci, Motz, Madden, [DeVoto]), 4:31.16; 2. St. Augustine, 4:37.47; 3. La Salle, 4:41.96.

Boys' 2d 8+ Final: 1. La Salle (Bontempi, Savage, O'Neill, Morozzi, Lindsay, Diaz, Serpico, Brecht, [Shafer]), 4:37.14; 2. Moorestown, 4:46.74; 3. Absegami, 4:49.12.

Boys' Varsity 1x Final: 1. Ridgewood (Criscitiello), 5:25.38; 2. Germantown Academy, 5:28.45; 3. Germantown Friends, 5:40.84.

Boys' Varsity 2x Final: 1. Ridgewood (Sluid, Wilkinson), 5:00.38; 2. Penn Charter, 5:04.81; 3. Don Bosco, 5:08.76.

Boys' Varsity 2- Final: 1. Radnor (Puckette, Purtill), 5:34.38; 2. Philadelphia City Rowing, 5:43.02; 3. Lower Merion, 6:18.97.

Boys' Varsity 4+ Final: 1. Episcopal Academy (Mead, Konopka, Furey, Pratt, [Larkin]), 4:46.40; 2. Montclair, 4:50.59; 3. Father Judge, 4.54.81.

Boys' Varsity 4x Final: 1. Roman Catholic (Leyland, Howshall, Zlotnicki, White), 4:36.75; 2.

Baseball

BICENTENNIAL LEAGUE

MaST Charter at Delco Christian, 3:45

Calvary Christian at Jenkintown, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at Bishop McDevitt, 3:45

Archbishop Carroll at Conwell-Egan, 3:45

Lansdale Catholic at Archbishop Wood, 3:45

West Catholic at Monsignor Bonner, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Springfield (D), 3:45

Garnet Valley at Upper Darby, 3:45

Ridley at Conestoga, 3:45

Strath Haven at Harriton, 3:45

CHES-MONT AMERICAN

W.C. Henderson at Unionville, 3:45

CHES-MONT LEAGUE

Coatesville at West Chester Rustin, 3:30

Avon Grove at Octorara, 3:45

Downingtown East at Great Valley, 3:45

Downingtown West at Sun Valley, 3:45

West Chester East at Kennett, 4:15

CHES-MONT NATIONAL

Bishop Shanahan at Oxford, 3:45

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Mercy Vocational, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Methacton, 2:30

Boyertown at Phoenixville, 4

Upper Perkiomen at Pope John Paul II, 4

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 7

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Frankford at GAMP, 2:45

Washington at Central, 3:15

Franklin Towne Charter at Masterman, 3:15

Prep Charter at Esperanza, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Roxborough at Northeast, 3:15

Phila. Academy Charter at Swenson, 3:15

Edison at Lincoln, 3:15

Kensington at Bodine, 3:15

Ben Franklin at Phila. Electrical, 3:15

Fels at Bok, 3:15

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Renaissance Acad., 3:45

Morrisville at Faith Christian, 3:45

Church Farm at Plumstead Christian, 3:45

Christopher Dock at Phil-Mont Christian, 3:45

Lansdale Catholic at Wissahickon, 3:45

Council Rock South at Central Bucks East, 3:45

Calvary Christian at Doane Academy, 3:45

Westtown at Sanford (Del.), 4

Softball

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Ridley, 3:45

Haverford High at Penncrest, 7

CHES-MONT LEAGUE

West Chester Rustin at Coatesville, 3:45

Great Valley at Downingtown East, 3:45

Sun Valley at Downingtown West, 3:45

Unionville at W.C. Henderson, 3:45

Oxford at Bishop Shanahan, 3:45

Kennett at West Chester East, 3:45

Octorara at Avon Grove, 3:45

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park at Chichester, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Methacton, 4

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 4

Phoenixville at Upper Perkiomen, 4

PUBLIC LEAGUE

Masterman at Northeast, 3:15

Saul at Washington, 3:15

Girls High at Franklin Towne Charter, 3:15

CAPA at Phila. Academy Charter, 3:15

Central at Lincoln, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER DIVISION

Germantown at Fels, 3:15

Bartram at Phila. Electrical, 3:15

Mastbaum at Mariana Bracetti, 3:15

Bok at Engineering & Science, 3:15

Parkway West at Olney, 3:15

NONLEAGUE

Upper Merion at Council Rock South, 3:30

Wissahickon at Gwynedd Mercy, 3:30

Phil-Mont Christian at Friends Select, 3:45

Upper Darby at Garnet Valley, 3:45

Springfield (D) at Lower Merion, 3:45

Harriton at Strath Haven, 3:45

Penn Wood at Merion Mercy, 3:45

Lansdale Catholic at Christopher Dock, 3:45

MaST Charter at New Foundations, 3:45

Archbishop Wood at Nazareth Academy, 3:45

Barrack Hebrew at Renaissance Acad., 3:45

King's Christian at Solebury School, 4

Marple Newtown at Radnor, 7

Boys' Lacrosse

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Conwell-Egan, 3:45

Roman Catholic at LaSalle, 3:45

Archbishop Wood at Bonner-Prendergast, 3:45

St. Joseph's Prep at Father Judge, 7

PUBLIC LEAGUE

Roxborough at Northeast, 3:15

Simon Gratz at Southern, 3:15

NONLEAGUE

Hatboro-Horsham at Downingtown West, 3:45 Lansdale Catholic at Acad. of New Church, 3:45

Council Rock South at New Hope-Solebury, 7

Girls' Lacrosse

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Cheltenham, 3:30

Plymouth Whitemarsh at Upper Dublin, 4:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at North Penn, 7

Central Bucks West at Central Bucks South, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington at Council Rock North, 4:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Barrack Hebrew, 3:45

NONLEAGUE

Pennsbury at Council Rock South, 3:30

Norristown at Wissahickon, 3:30

Upper Moreland at Springfield (M), 3:30

Sacred Heart at Jenkintown, 3:45

St. Hubert at Chichester, 3:45

Nazareth Academy at Archbishop Ryan, 3:45

New Hope-Solebury at Conwell-Egan, 3:45

Emmaus at Upper Perkiomen, 3:45

Perkiomen School at Westtown, 4

Villa Joseph Marie at Gwynedd Mercy, 4

Allentown Central Catholic at Delco Christian, 4

Lansdale Catholic at Abington Friends, 4

Hatboro-Horsham at Pennridge, 5

Boys' Tennis

DISTRICT 1 CLASS AAA

TEAM TOURNAMENT, FIRST ROUND

Academy Park at Conestoga, 3:15

Abington at Wissahickon, 3:15

West Chester Rustin at Unionville, 3:15

Strath Haven at Council Rock North, 3:15

Downingtown East at Harriton, 3:15

Spring-Ford at Radnor, 3:15

Pennsbury at Upper Dublin, 3:15

Central Bucks East at Lower Merion, 3:15

comments powered by Disqus
|
|
|
|
|